مطالب متفرقه

مشکلات مهاجرت (واقعیت های مهاجرت که باید آنها را بدانید)

مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که یک فرد برای زندگی خود می‌گیرد. در کنار فرصت‌ها و مزایایی که مهاجرت می‌تواند داشته باشد، باید به مشکلات مهاجرت و مسائلی که به دنبال دارد نیز توجه کرد تا یک تصمیم حساب شده برای مهاجرت خود گرفت. بعد از سالها زندگی در کشور خود، مهاجرت کردن به یک کشور جدید چالش‌های زیادی به همراه دارد که بهتر است خود را برای آنها آماده کنید. مشکلات مهاجرت از برخی جهات برای همه مشترک است و از برخی جهات با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است.

یکی از سوال‌های که ذهن افرادی که قصد مهاجرت دارند را به خود مشغول می‌کند این است که چقدر طول می‌کشد که بتوانیم با شرایط جدید خو بگیریم و در کشوری جدید جا بیافتیم. واقعیت این است که هیچ پاسخی برای آن وجود ندارد. این موارد باید توسط خود فرد پاسخ داده شود. اینکه آیا فرد وابسته‌ای هستید یا خیر؟ آیا فرد مستقلی هستید که بتوانید مسائل خود را به تنهای مدیریت کنید یا حتی در کشوری دیگر مسئولیت خانواده را به عهده داشته باشید؟ آیا می‌توانید بیشتر درس بخوانید یا کار کنید؟ چقدر توان مالی برای یک زندگی معمولی دارید؟ آیا زود دلتنگ می‌شوید؟

دلیلی اصلی اینکه افراد مشکلات مهاجرت را می‌پذیرند این است که به دنبال آرامش یا دست یافتن به فرصت‌های جدید در کشور مقصد هستند. فرصت‌های کاری یا تحصیلی بهتر و آینده‌ای روشن‌تر، تصویری است که این افراد از مهاجرت برای خود ساخته‌اند و البته با تلاش و سختکوشی می‌توانند به آن برسند.

مهاجرت در سنین بالاتر سخت‌تر است و بیشتر افراد اگرچه خود تمایلی به مهاجرت ندارند اما برای آینده فرزندانشان این مشکلاتی مهاجرتی را می‌پذیرند تا فرزندانشان در شرایط بهتری به زندگی ادامه دهند.

اگرچه روند مهاجرت تا رسیدن به ویزا خود پروسه استرس آور است اما مشکلات مهاجرت در واقع بعد از ورود به کشور مقصد شروع می‌شود. حتی اگر اطلاعات زیادی از کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید، به دست آورید اما زندگی و دیدن واقعیت‌های مهاجرت چیز دیگری است. به طور مثال حتی اگر شما تسلط خوبی به زبان کشور داشته باشید اما با زندگی روزمره و درگیر شدن در صحبت‌های عامه مردم می‌بینید که بسیاری از صحبت‌ها یا لهجه‌ها متوجه نمی‌شوید.

مزایا و معایب مهاجرت

مشکلات مهاجرت که باید بدانید

مشکلات زبانی، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مهاجران یادگیری زبان برای زندگی روزمره، کار و تحصیل است. در صورت عدم آشنایی با زبان کشور مقصد عملا به جزیره‌ای جدا افتاده در آن کشور تبدیل می‌شود و بسیاری از فرصت‌های کاری و شغلی را از خود خواهید گرفت.

مشکلات زبان: برای اینکه در زبان پیشرفت کنید باید همیشه حتی بعد از مهاجرت نیز از هر فرصتی برای یادگیری زبان استفاده کنید. برای پیشرفت در زبان نباید بترسید، باید شروع به صحبت کنید. برای بسیاری از ویزاهای مهاجرتی نیاز به مدرک زبان دارید، تلاش کنید  تا نمره زبان بالایی داشته باشید تا اعتبار ویزای شما نیز بیشتر شود. یادگیری و تمرین زبان را همیشه در برنامه‌های خود داشته باشید.

پیدا کردن شغل: برای اینکه بتوانید در کشوری که مهاجرت می‌کنید شرایط زندگی خوبی داشته باشید باید شغلی مناسبی پیدا کنید. شما نیاز به تخصص دارید و بهتر این است که در یک زمینه خاص متمرکز شوید تا بتوانید به سابقه و تجربه خود بیفزایید و رزومه خوبی برای خود جمع کنید. به روز باشید و همیشه در زمینه کاری خود مطالعه کنید تا حقوق خوبی نیز دریافت کنید.

تفاوت فرهنگی: برخی مواقع اختلاف در فرهنگ و رفتار به حدی است که می‌تواند باعث شوک فرهنگی شود. ممکن است برخی از شیوه‌های رفتاری برای شما خوشایند نباشد اما امکان تغییر آن را ندارید. شما می‌توانید چنین رفتار یا طرز فکری را در پیش نگیرید اما امکان تغییر فرهنگ افراد دیگر را ندارید. آشنایی با فرهنگ، رفتار و رسوم یک کشور جدید زمان می‌برد.

پیدا کردن خانه: مواردی مانند محل زندگی و مسکن در کشور خودتان نیز در صورت نداشتن ملک شخصی یک معضل است. برای زندگی بسته به اینکه با چه ویزایی مهاجرت کرده‌اید تصمیمات متفاوتی می‌توانید بگیرید. اگر با ویزای تحصیلی مهاجرت کرده‌اید، بسیاری از دانشگاه‌ها خدمات خوابگاهی نیز ارائه می‌دهد که در کاهش هزینه‌ها نیز تاثیرگذار است. اگر به صورت فردی مهاجرت کرده‌اید شاید بتوانید با فردی واحدی را به صورت مشترک اجاره کنید اما مهاجرت خانوادگی نیاز به ملکی که مناسب تعداد افراد خانواده باشد، دارد.

دوری از خانواده: برای برخی افراد این قسمت سخت‌ترین بخش مهاجرت است. به دلیل مشغله‌های که یک فرد بعد از مهاجرت با آن روبرو می‌شود امکان سفر مکرر به کشور خود را نخواهد داشت. وابستگی شدید به خانواده و مشکلات که هر روز در زندگی مهاجرتی با آن روبرو می‌شوند، می‌تواند دلسرد کننده باشد. بنابراین قبل از مهاجرت خود را با واقعیت‌های از جمله این مسئله مواجه کنید.

مسائل مالی: یکی از موارد مهم که در مهاجرت باید در نظر گرفته شود مسائل مالی است. علاوه بر اینکه برخی ویزاها نیاز به ارائه تمکن مالی دارند که نشان دهنده این است که شما برای یکسال امکان تامین هزینه‌های خود را دارید، باید هزینه‌های زیر و درشت مهاجرت را در نظر داشته باشید. متاسفانه به دلیل کاهش ارزش پول کشور، هزینه‌های مهاجرت چند برابر شده است بنابراین باید روشی را برای مهاجرت انتخاب کنید که با توان مالی شما همخوانی داشته باشد.

معایب مهاجرت

 • از نو شروع کردن در کشور جدید
 • یافتن شغل به عنوان یک مهاجر در کشور مقصد
 • مشکلات زبان
 • تغییرات آب و هوایی
 • آشنایی با فرهنگ و رسوم کشور جدید
 • هزینه‌های زیاد مهاجرت

مزایای مهاجرت

هر تصمیمی در زندگی تبعاتی دارد و در صورتی که مهاجرت شما از روی یک تصمیم هوشمندانه و انتخاب یک کشور مناسب با توجه به شرایط شما باشد، می‌تواند شرایط خوبی در آینده برای شما فراهم کند.

 • تجربه هیجان انگیز زندگی در کشور جدید
 • امکان پیشرفت و رشد
 • زندگی در کشوری با ثبات اقتصادی

چگونه از مشکلات مهاجرت جلوگیری کنیم؟

توجه به نکات مهم قبل از مهاجرت، باعث می‌شود که بعد از مهاجرت شرایط بهتر و استرس کمتری داشته باشید. انتخاب درست این است که کشوری را برای مهاجرت انتخاب کنید که کشوری مهاجرت پذیری باشد و امکان گرفتن اقامت را در آینده داشته باشید.

بنابراین تنها به دنبال گرفتن یک ویزا نباشید و قوانین مهاجرت و شرایط زندگی در کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید را به خوبی بررسی کنید. به دلیل تغییرات زیاد قوانین مهاجرت در برخی کشورها بهتر است که حتی اگر قصد دارید کارهای مهاجرت را خودتان انجام دهید اما گرفتن جلسه مشاوره با یک مشاور یا وکیل مهاجرتی کار هوشمندانه‌ای است.

واقعیت های مهاجرت

یکی از مواردی که مشکلاتی مهاجرتی را بیشتر می‌کند، تصمیم به پناهندگی و زندگی در شرایط بعد و پر از استرس و بلاتکلیفی است. برای داشتن یک زندگی خوب و آینده روشن در کشوری که به آن مهاجرت کرده‌اید از روش‌های قانونی مهاجرت استفاده کنید که به صورت قانونی نیز به اقامت دائم و شهروندی برسید.

چه کسانی نباید مهاجرت کنند؟

مهاجرت یک تصمیم شخصی است و کسی نمی‌تواند تصمیم نهایی را برای شما بگیرد اما بررسی نکاتی می‌تواند به شما نشان دهد که آیا فرد مناسبی برای مهاجرت هستید. بنابراین پرسیدن یک سری سوالات می‌تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند:

 • آیا فرد سختکوشی هستید و می‌توانید بیشتر از کشور خود تلاش و کار کنید؟
 • تا این اندازه به زبان تسلط دارید که در کار یا تحصیل با مشکل مواجه نشوید؟
 • آیا علاقه‌ای به زبان کشور مقصد دارید؟
 • آیا از موقعیت‌های جدید و پر چالش استقبال می‌کنید که یک زندگی بی دغدغه و بدون تنش می‌خواهید؟
 • آیا به دلیل وابستگی زیاد، نزدیک بودن به خانواده برای شما مهم‌تر است یا پیشرفت و آینده خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا