ویزای توریستی

همان طور که میدانید ویزا یک نوع مجوز ورود به کشور مورد نظر می باشد که با توجه به هدف فرد مهاجر یا مسافر انواع مختلفی هم دارد . یکی از پر طرفدارترین نوع آن ویزای توریستی می باشد که در این قسمت از مجله مهاجر مگ به آن می پردازیم.

اگر قصد دارید برای سفر یا گردش به کشوری مسافرت کنید حتما باید ویزای توریستی آن کشور مثلاً ویزای توریستی کانادا را اخذ نمایید. برای پاسخ به سوالاتی مثل ویزای توریستی چیست؟ ، روش های صدور ویزای توریستی، اعتبار ویزای توریستی، مدارک لازم برای گرفتن ویزای توریستی و … در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ویزای توریستی چیست؟

ویزای توریستی یا مسافرتی با توجه به نام آن، فقط برای مسافرت در کوتاه مدت می باشد. این ویزا با هدف سفر برای گردش یا دیدن اقوام و بستگان برای مدت مشخصی صادر می شود و فرد دارای ویزای توریستی به هیچ عنوان اجازه کار و تحصیل با آن ویزا را در کشور مقصد ندارد.

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی با توجه به درخواست فرد متقاضی معمولاً در دو نوع single (یک بار) و Multiple (چند بار) می باشد که منظور از ویزای توریستی سینگل همان یک بار ورود می باشد یعنی با این ویزا فرد برای دیدن اقوام و یا گردش فقط یک بار می تواند وارد کشور مورد نظر شود و تا 3 ماه پس از تاریخ صدور هم اعتبار دارد.

بیشتر بخوانید: ویزای توریستی آمریکا

اما ویزای توریستی مالتیپل Multiple خیلی کم صادر می شود و به فرد اجازه چندین بار ورود به کشور مقصد را می دهد. یعنی فرد می تواند در مدت زمان اعتبار ویزا بدون محدودیت هر چند باری که خواست به کشور مورد نظر سفر کند. اعتبار ویزای توریستی چند باره هم سه ماه پس از صدور می باشد.

هزینه اخذ ویزای توریستی

هزینه ویزای توریستی در هر کشوری توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می شود.

برای نمونه بر اساس مذاکرات کشورهای عضو شینگن ، هزینه برای ویزای توریستی یک بار ورود یا سینگل، 80 یورو می باشد که این مبالغ بیشتر اوقات در زمان مصاحبه و در سفارت خانه ها به صورت نقدی گرفته می شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی

مدارک لازم برای گرفتن ویزای توریستی در هر کشوری متفاوت است اما به صورت کلی موارد زیر بین تمامی کشورها مشترک است:

  • پاسپورت معتبر که حداقل 6 ماه تاریخ داشته باشد.
  • اصل شناسنامه  و کارت ملی + ترجمه شده آن به صورت رسمی و به زبان مورد تایید سفارت
  • عکس بر اساس مشخصاتی که سفارت اعلام می کند.
  • برگه واچر هتل و تطبیق تاریخ آن با بلیط رفت و برگشت
  • سند های تمکن مالی ، گواهی اشتغال به کار یا تحصیل

سوالات متداول درباره اخذ ویزای توریستی

ویزای توریستی چیست؟ 

ویزای توریستی ویزای مسافرت کوتاه مدت به کشور مقصد می باشد که معمولاً 3ماه اعتبار دارد.

مدارک لازم برای گرفتن ویزای توریستی چیست ؟

پاسپورت معتبر (6ماه)، فرم درخواست ویزای توریستی، تصویر مناسب پرسنلی، مدارک اثبات تمکن مالی، مدارک مربوط به محل و مدت زمان اقامت در کشور مقصد

اعتبار ویزای توریستی چقدر است؟

ویزای توریستی اصولاً جزو ویزاهای کوتاه مدت و موقت محسوب می شود و مدت اعتبار آن هم در کشورهای مختلف متغیر است.

دکمه بازگشت به بالا