ویزای ازدواج

ویزای ازدواج یکی دیگر از انواع راه های مهاجرت می باشد که در بیشتر کشورها انجام می شود. اگر شما هم قصد مهاجرت و اخذ ویزای ازدواج دارید با مهاجرمگ همراه باشید تا سوالاتی مثل : ویزای ازدواج چیست؟ “شرایط اخذ ویزای ازدواج” چیست؟ مدارک لازم برای گرفتن ویزای ازدواج و …  را پاسخ دهیم.

ویزای ازدواج چیست؟

همانگونه که میدانید یکی از راه های مهاجرت و گرفتن ویزا، ازدواج با تبعه کشور مورد نظر است. این گونه ازدواج ها میان کسانی که پناهنده و یا مهاجر یک کشور خارجی شده اند زیاد انجام می شود.

در واقع ویزای ازدواج برای اتباع خارجی به عنوان یک مجوز زندگی در کشور مقصد می باشد که این مجوز به خاطر تابعیت فردی است که قصد دارد با او ازدواج نماید.

اما ویزای ازدواج چگونه به فرد مهاجر داده می شود؟ ممکن است شخص پناهنده یا مهاجر در زمان اقامت خود در کشور دیگر، خواهان ازدواج با فردی باشد که تابعیت آن کشور را دارد و اگر این تصمیم دو طرفه باشد به فرد مهاجر “ویزای ازدواج” برای اقامت تعلق می گیرد.

این که بر اساس چه شرایط و مدارکی ویزای ازدواج به فرد مهاجر تعلق می گیرد در هر کشوری متغیر است. مثلا برای ویزای ازدواج استرالیا باید حداقل 5 سال از مدت زمان ازدواج دو نفر گذشته باشد.

فرق ویزای نامزدی و ازدواج

ویزای ازدواج مهاجرتی بوده و در همان اول گرین کارت صادر می شود و مدت زمان لازم برای این پروسه بین 1تا 2سال و یا حتی 3 الی 4 سال می باشد. اما ویزای نامزدی یک ویزای موقت و غیرمهاجرتی هست و بعد از ازدواج گرین کارت صادر می شود. اگر فردی ملیت آمریکایی نداشته باشد باید به قصد ازدواج وارد آمریکا شود و این ازدواج باید طی مدت 90 روز انجام شود.
ویزای نامزدی تحت هیچ شرایطی قابل تمدید نبوده و 90 روز پس از تاریخ صدور باطل می شود. از جمله شرایط ویزای نامزدی این است که هر دو طرف باید دو سال پیش از درخواست ویزای نامزدی حداقل یکبار همدیگر را بصورت حضوری ملاقات کرده باشند و این مورد باید با سند و مدرک و یا تصاویری از زوج ثابت شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای ازدواج 

از مهم ترین مدارک لازم برای گرفتن ویزای ازدواج، مدارکی هستند که ازدواج فرد دارای تابعیت و فرد مهاجر را ثابت می کنند: مانند شناسنامه عکس دار هر دو طرف. چرا که به صورت پیش فرض تصور بر سوری بودن ازدواج ها بخاطر گرفتن ویزا می باشد. بنابراین باید با مدارکی مثل سفرهای ذو نفره و ضبط تماس های بین دو نفر و … ثابت شود که ازدواج حقیقی و نه سوری ضورت گرفته است.

مدارک هویتی و مدارک مالی هم برای دریافت ویزای ازدواج باید به سفارت تحویل داده شود.مدارک هویتی مثل کارت اقامت، شناسنامه و … مدارک مالی هم از طرف فردی که تابعیت دارد باید به سفارت ارائه شود. مدارک مالی باید نشان دهنده تمکن مالی فرد تابع باشد و معمولاً شامل سند ملک، فیش حقوق و حساب بانکی می شود.

همچنین تمامی کارهای مربوط به اخذ ویزای ازدواج باید توسط فرد متقاضی که در کشور مبدا می باشد انجام شود. طرف دوم که تابعیت کشور مقصد را دارد کاری به جز ارائه مدارک نمی تواند انجام دهد.

ویزای ازدواج در کدام کشورها بیشتر صادر شده است؟

کشور آلمان با وجود نژاد پرستی که دارد بیشترین آمار را برای ثبت ویزای ازدواج داشته است. بسیاری از افراد مهاجر با ویزای ازدواج آلمان توانسته اند مقیم آن کشور شوند.

آمریکا کشور دوم در این لیست می باشد که تعداد بالایی ویزای ازدواج را صادر می کند. به ویزای ازدواج آمریکا، گرین کارت ازدواج هم گفته می شود. یکی از نکات جالب درمورد ویزای ازدواج آمریکا این است که فرد مهاجر اگر شرایط لازم را داشته باشد بعد از 3 سال اقامت دائم کشور آمریکا را خواهد داشت.

سوالات متداول درباره ویزای ازدواج

ویزای ازدواج چیست؟ 

ویزای ازدواج یکی از راه های مهاجرت و اقامت از طریق ازدواج با فرد تابع کشور مقصد می باشد که در بسیاری از کشورها انجام می شود.

برای گرفتن ویزای ازدواج چه مدارکی لازم است؟

مدارک شناسایی، هویتی و مالی مدارک لازم برای اخذ ویزای ازدواج می باشد.

هزینه اخذ ویزای ازدواج چقدر است؟

هزینه گرفتن ویزای ازدواج با توجه به سفارت کشور مقصد متفاوت است و هزینه ثابتی ندارد.

فرق ویزای نامزدی و ازدواج چیست؟

ویزای نامزدی یک اقامت موقت بوده و باید طی 90 روز ازدواج انجام شود.

دکمه بازگشت به بالا