مهاجرتویزای تحصیلی

مهاجرت و اقامت سوئیس از طریق تحصیل

تحصیل در سوئیس از جمله موقعیت هایی است که میتواند زندگی شما را بسیار ارتقا دهد. چرا که، علاوه بر اینکه امکان تحصیل در یکی از بهترین نظام های آموزشی دنیا و معتبرترین دانشگاه ها را نصیب شما خواهد کرد، فرصت زندگی در یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت را نیز برایتان میسر می سازد.

لذا شما از امنیت کامل اجتماعی، شرایط رفاهی بسیار عالی حتی اجازه کار حین تحصیل و اخذ اقامت تحصیلی برخوردار خواهی شد و آینده حرفه ای خود را تضمین میکنید.مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

تحصیل در سوئیس، شرایط و مدارک و هزینه های لازم برای تحصیل، همینطور تحصیل پزشکی در سوئیس و سایر رشته ها و … در این متن، موضوع هایی هستند که مورد بررسی قرار گرفته اند.

شرایط تحصیل در سوئیس

به خودی خود به دلیل نظم و رتبه بالای آموزش و دانشگاه های سوئیس در سطح جهان، تحصیل در این کشور متقاضیان و مشتاقان زیادی دارد. از مهمترین نکات درباره مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل این است که اخذ پذیرش از دانشگاه های دولتی و ارزان این کشور علی الخصوص در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار سخت است. در کنار این واقعیت تحصیل در مدارس و دانشگاه های خصوصی نیز شامل هزینه های بسیاری است. البته این موضوع به وسع مالی شخص مربوط میشود. در صورتی که برای پرداخت این هزینه ها مشکلی وجود نداشته باشد، اخذ اقامت سوئیس از طریق تحصیل به طور حتم از بهترین گزینه ها، جهت ادامه تحصیل و مهاجرت به کشور سوئیس است.

چنانچه دانشجویان بتوانند 6 ماه پس از فارغ التحصیل شدن کار و شغلی برای خود ارائه کنند. یا قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالا و بالاتر را داشته باشند، میتوانند پس از تحصیل اقامت این کشور را اتخاذ نمایند. 

برای  تحصیل در سوئیس لازم است بدانید، که با توجه به رشته و دانشگاه مورد نظر، در کدام یک از کانتون های این کشور مستقر خواهید بود. زیرا در هر یک از کانتون ها، زبان رایج یکی از زبانهای فرانسوی، ایتالیایی، رومانیایی و یا انگلیسی است.

تحصیل در سوئیس با شرایط و پیچیدگی های زیادی همراه است. لذا جهت اطلاع یافتن دقیق تر، حتما با یک وکیل مهاجرتی مشورت کنید.

هزینه های  تحصیل در سوئیس 

با اینکه سوئیس جزو کشورهای پر هزینه محسوب میشود. اما میانگین هزینه زندگی و شهریه نسبت به خدمات و امکانات موجود و نسبت به سایر کشورهای اروپا، بسیار مناسب است.

میانگین هزینه سالیانه  تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه های سوئیس 4000-8000 فرانک میباشد.زندگی دانشجو به طور میانگین در این کشور 1500 تا 2000 فرانک به طور ماهیانه می باشد.

جزئیات هزینه های زندگی در کشور سوئیس:

 • اجاره ملک (با توجه به موقعیت مکانی و متراژ): متغیر از 1.300 تا 2000 یورو در ماه
 • خورد و خوراک: 330 فرانک در ماه
 • حمل و نقل عمومی: 80 فرانک ماهانه

برای اطلاع بیشتر و دقیق تر از کلیه هزینه های جاری در سوئیس به لینک زیر رجوع کنید.

مقطع ابتدایی و دبستان

در طول تمام مقاطع تحصیلی سوئیس دانش آموزان را از امکانات بی نظیر بهره مند میکند. تحصیل در سوئیس برای سنین زیر 18 سال در دو مقطع ابتدایی و متوسطه صورت میگیرد. دوره ابتدایی از 6 سالگی تا 11-12 سالگی به طول مینجامد. معلمان حرفه ای در این دوره به کشف استعدادها و پیشرفت و جهت دادن دانش آموزان برای مقاطع بالاتر می پردازند.  تحصیل در مقطع ابتدایی برای دانش آموزان اجباری بوده و بدون گذراندن آن به مقطع متوسطه و دانشگاهی اجازه ورود نخواهند داشت. مقطع دبیرستان شامل دوره 4.5 سال و هنرستان 6.5سال به طول مینجامد. دوره دبیرستان دارای رشته های ریاضی، علوم، زبان های معاصر، هنر و تربیت بدنی است. مدرک آن بعد از فارغ التحصیلی، مدرک دیپلم فدرال (EM) بوده و دانش آموز آماده رفتن به دانشگاه می باشد.

شرایط اخذ پذیرش مقطع لیسانس در سوئیس

در سوئیس، تحصیل در دو نوع دانشگاه فدرال و دولتی امکان پذیر است. دانشگاه های فدرال بیشتر رشته های فنی و مهندسی را با سطح علمی بالاتری نسبت به دانشگاه های دولتی پوشش میدهد . اما دانشگاه های دولتی از تنوع رشته ای بیشتری برخوردار هستند.

برای تحصیل لیسانس، شما باید به زبان منطقه ای مسلط بوده و گاها بنا به درخواست برخی از دانشگاه ها ملزم به ارائه مدرک زبان  نیز هستید. اما برخی دیگر از دانشگاه ها ارائه مدرک زبان نمی خواهند. 

برای ورود به دانشگاه و مقطع کارشناسی، معدل حداقل 12 دیپلم نیاز است. اگر از این حداقل معدل شما پایین تر است، به 2 راه مختار هستید:

 1. پیش دانشگاهی را در سوئیس گذرانده و مدرک خود را معادل سازی کنید.
 2. ایران فوق دیپلم بگیرید و بعد برای کارشناسی در سوئیس اقدام کنید(این راه صرفه اقتصادی بیشتری دارد)

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان کانتون دانشگاه و یا به زبان انگلیسی است که به دلیل تعداد بالای متقاضیان بین المللی در این مقطع بیشتر دانشگاه ها به زبان انگلیسی هستند;که این دوره دو ساله و ترکیبی از تحقیق و تحصیل است. 

در سوئیس در این مقاطع آزمون ورودی در کار نیست بنابراین این رزومه تحصیلی و نمرات و معدل مقاطع قبل شماست که بسیار تعیین کننده می باشد. البته برخی دانشگاه ها دارای مصاحبه های آنلاین و یا حضوری هم بابت پذیرش انجام میدهد. که میتوانید با جست و جو در اینترنت و یا سوال کردن از سفارت ها اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئیس در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • ریز نمرات و معدل و مدرک لیسانس به همراه ترجمه رسمی مورد قبول سفارت سوئیس 
 • مدرک تسلط بر زبان با نمره حداقل 7(آیلتس)
 • داشتن ویزای تحصیل در سوئیس
 • انگیزه نامه
 • رزومه های کاری و تحصیلی
 • توصیه نامه

تحصیل پزشکی در سوئیس

کشور سوئیس درای بهترین دانشگاه ها در رشته های پزشکی است. به عنوان مثال بر اساس رتبه بندی QS،  دانشگاه های زوریخ و برن در رتبه های 8 و 9 در بین دانشگاه های برتر دندانپزشکی جهان کسب کرده اند . سوئیس کشوری است که در علوم پزشکی و دندانپزشکی بسیار پیشرفته بوده و بیش از 25 درصد دانشجویان در این رشته ها را، دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند.

پس دانشجویان مخصوصا در این حوزه بسیار انتخاب شایسته ای داشته اند.

در کل تحصیل در دانشگاه های سوئیس از سطح کیفی بالایی برخوردار است. به خصوص زمینه های پزشکی. دوره های پزشکی در دانشگاه های زوریخ، بازل، برن و ژنو 6 ساله است. البته بسته به مکان و نوع رشته انتخابی ممکن است 5 الی 7 سال به طول بیانجامد. دوره های پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس، با علومی مثل کالبد شکافی و زیست شناسی شروع شده و بعد از گذراندن آنها شرکت در دوره های تخصصی صورت میگیرد.

تحصیل و بورسیه دکتری در سوئیس

تحصیل در مقطع دکترا در سوئیس به این 2 حالت است:

 • شخص بورسیه شده است.
 • خود دانشجو هزینه دانشگاه را متقبل میشود.

دولت سوئیس برای دانشجویان مقطع دکترا حقوق ماهیانه حدود 6000-2000 $ (استادیار) در نظر دارد.

این موضوع باعث شدیدتر شدن رقابت بین آنها برای بورسیه شدن ,میشود. در جهت این مقطع از تحصیل در سوئیس نمره هر چه بالاتر زبان، کارشناسی و کارشناسی ارشد، مورد قبول و تالیف کتاب و یا مقالات معتبر، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

شرایط دریافت بورسیه دکترا در سوئیس

 • داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر(ترجیحا در خود کشور سوئیس)
 • مدارک معتبر تسلط بر حداقل یک زبان (انگلیسی .آلمانی فرانسه) حداقل نمره آیلتس 6.5
 • جلب نظر یک استاد مشاور یا همان سوپروایزر, جهت بررسی تز دکترای فرد
 • داشتن تالیف های معتبر از جمله کتب و مقالات بین المللی 

دارا بودن هریک  شرایط  ذکر شده، شانس شما را در اخذ پذیرش بورسیه در مقطع دکترا در این کشور را افزایش میدهد.

تحصیل دندانپزشکی در سوئیس

رشته دندانپزشکی در سوئیس از نظر کیفی با کشورهایی مثل آمریکا و کانادا هم رده است. بنا بر این دلیل متخصصان دندانپزشکی که از سوئیس فارغ التحصیل می شوند، به راحتی در سطح بین الملل می توانند فعالیت کنند.

شما دوران تحصیل خود را میتوانید به زبان انگلیسی در سوئیس بگذرانید. اما حائز اهمیت است بدانید، در هر صورت دوران کارآموزی رزیدنتی شما در این کشور طی خواهد شد. با توجه به 4 زبانه بودن این کشور، علاوه بر انگلیسی شما باید بتوانید با بیماران خود به هر ترتیبی ارتباط برقرار کنید. پس سعیتان بر این باشد که در دوران تحصیل به زبانهای منطقه ای نیز توجه ویژه ای نمایید. 

شما زمانی میتوان وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شوید، که مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشید. در واقع مدرک دندانپزشکی عمومی دانشجویان ایرانی معادل همین فوق لیسانسی که گفته شد. اگر در سوئیس موفق به معادل سازی  مدرک خود برای ادامه تحصیل نشدید، بهترین راه این است که ابتدا دروس لازم را برای معادل سازی خوانده و سپس وارد دوره تخصصی دندانپزشکی در سوئیس شوید.  

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در سوئیس 

سفارت سوئیس برای متقاضیان تحصیل در این کشور توصیه میکند. که حداکثر 3 ماه قبل از ورود به این کشور، جهت اخذ ویزای این کشور اقدامات لازم را انجام دهند. چرا که تحصیل در سوئیس از شرایط خاصی پیروی میکند. متقاضیان میتوانند پس از تایید رزومه فرستاده شده به دانشگاه جهت اخذ ویزا اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت ارائه به سفارت :

 1. داشتن مدرک زبان آیلتس، تافل و یا گوته
 2. فرم درخواست ویزا
 3. ترجمه تمام مدارک هویتی
 4. اصل گذرنامه معتبر با حداقل سه ماه اعتبار
 5. چهار قطعه عکس گذرنامه ای جدید و رنگی
 6. کپی از صفحات 2 و 3 گذرنامه
 7. ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
 8. تأیید سوپروایزر
 9. کپی پذیرش تحصیلی از موسسه آموزشی، کالج یا دانشگاه در سوئیس
 10. انگیزه نامه
 11. 2 توصیه نامه
 12. ارائه پروپوزال
 13. اثبات تمکن مالی با ارائه گواهی های تمکن مالی برای هزینه های تحصیل و زندگی

سخن پایانی مجله مهاجرت

مقوله تحصیل در سوئیس، موضوعی بسیار حساس است. چرا که تمام شرایط سنی و مهارتی، مالی، روحی و … متقاضی را در بر میگیرد. تطبیق نداشتن حتی یکی از آیتم های شخصی شما، با شرایط تحصیلیتان در سوئیس، میتواند تاثیر سو بر آینده، مال و حال روحی شخص داشته باشد. لذا این موضوع را با جزییات هرچه تمام تر، بررسی و مطالعه نمایید. و حتما از مشاوره با وکلای مهاجرتی زبر دست، بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا