مهاجرتویزای کاری و تخصص

ویزای کار فنلاند (اخذ اقامت فنلاند از طریق کار 2024)

دلایل بسیاری مانند درآمد بسیار بالا، وجود بازار کار مناسب، کیفیت بالای زندگی در فنلاند باعث شده تا متقاضیان کار، در این کشور روز به روز در حال افزایش باشد. ویزای کاری فنلاند، نیز یکی از روش های مهاجرت به فنلاند، این کشور زیبا و پیشرفته است. با وجود شرایط اقتصادی پیش آمده در ایران، ایرانیان بیشترین تعداد متقاضیان مهاجرت برای کار را پیدا کرده اند. که البته اخذ اقامت از طریق کار در فنلاند، مستلزم رعایت شرایطی خاص است که اطلاع و رعایت آنها برای تحقق اهداف متقاضی الزامی است. در ادامه به بررسی شرایط کار و اخذ اقامت از طریق کار در فنلاند خواهیم پرداخت.

شرایط اخذ ویزای کار فنلاند

تراکم جمعیت در فنلاند بسیار پایین است. بنا به این دلیل این کشور پذیرای نیروی کار متخصص است، با این حال این کشور مانند اتریش و آلمان ویزای جستجوی کار اعطا نمیکند. فنلاند از دو طریق برای متقاضیان ویزای کار صادر می‌کند. اشخاصی که در فنلاند تحصیل کرده اند، بعد از فارغ التحصیلی 12-6 ماه اجازه کاریابی دارند که در صورت موفق شدن در پیدا کردن کار، شخص می‌تواند ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل کرده و اقامت فنلاند را اخذ نماید.

در حالت بعدی، ویزای کاری به متقاضیانی که دارای دعوتنامه و یا پیشنهاد کاری از کارفرمای فنلاندی هستند، اعطا میگردد. در این حالت نیز کارفرما باید تا 3 ماه، کار پیشنهادی را در کل اتحادیه اروپا آگهی کند و بعد از گذشت 6 ماه در صورت پیدا نشدن نیروی مورد نظر، آگهی را در کشورهای دیگر نیز تجدید میکند. متقاضیان دیگر با مکاتبه با کارفرما و ارسال رزومه، آمادگی خود را اعلام میدارند. در صورت قبولی رزومه شما، دعوتنامه ارسال شده و میتوانید برای ویزای کار فنلاند اقدام نمایید.

اگرچه ویزای کار فنلاند در حالت کلی شامل موارد بالا است اما ویزاهای زیر نیز مواردی هستند که برخی افراد می‌توانند از طریق ویزای کاری وارد فنلاند شوند:

نیروی تخصص که باید در زمینه‌ای خاصی تخصص بالایی داشته باشید و درآمد بالایی نیز داشته باشید که نشان دهنده تخصص شما باشد. در صورت گرفتن این مجوز می‌توانید در کشور فنلاند در تخصص خود مشغول به کار شوید.

ویزای استارت آپ کانادا نیز از گزینه‌هایی است که از طریق کار می‌توانید ویزای فنلاند را دریافت کنید. اما این ویزا مخصوص افرادی است که تمایل دارند برای خود کار کنند و دارای ایده جذاب و پولسازی نیز هستند. در صورت تایید ایده می‌توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

ویزای کار فصلی نیز همان طور که از نامش مشخص است برای مدت محدود سه ماه صادر می‌شود.

برای کار در فنلاند شرایط سنی نیز در کنار اقامت و ویزای کار نیز اهمیت دارد که حداکثر تا 40 سال مورد قبول است.

امکان تمدید ویزای کاری فنلاند وجود دارد اما حداقل باید سه ماه قبل از انقضای مجوز کاری خود اقدام به تمدید آن نمایید. همچنین در صورتی که این ویزا تنها برای کار با یک کارفرمای فنلاندی صادر شده باشد، امکان تغییر کارفرمای خود را ندارید مگر درخواست جدیدی برای کار ثبت کنید.

ویزای کاری فنلاند

مراحل مهاجرت به فنلاند از طریق کار

شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا (EEA)، بدون نیاز به مجوز رسمی از دولت فنلاند، میتوانند 3 ماه در این کشور اقامت همراه با کار داشته باشند. شهروندان منطقه شینگن، فقط به گذرنامه معتبر و مدارک سفر نیاز دارند. و حتی به ویزا نیز نیازی نیست.

دیگر شهروندان خارجی، و یا ایرانیان باید با طی کردن روندی قانونی، و رد صورت صلاحدید دولت فنلاند.میتوانند برای کار د راین کشور حضور یابند.

پس از اتخاذ دعوتنامه و قطعی شدن کار، ملزم به گذراندن مراحل زیر خواهید بود:

 • درخواست اجازه اقامت (تکمیل و ارائه فرم)
 • ارائه مستندات مورد نیاز و درخواست شده
 • ارسال مدارک شغلی شما از طرف کارفرما به سفارت

متقاضی باید قبل از ورود به فنلاند،  اجازه اقامت برای یک فرد شاغل را به سفارت فنلاند موجود در کشور خود ارائه دهد.این درخواست باید همراه مدارک مورد نیاز باشد. تصمیم گیری نهایی برای تایید فرد توسط دفتر اشتغال و توسعه اقتصادی فنلاند، صورت میگیرد. و در نهایت اداره مهاجرت فنلاند، شایستگی فرد برای ورود به این کشور را تایید میکند.

نکته: می‌توانید از طریق خدمات Enter Finland به صورت آنلاین درخواست مجوز را ارسال نمایید.

نکته: هنگام درخواست باید هزینه های لازمه را نیز واریز نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار فنلاند

اطلاع داشتن از مدارک مورد نیاز، در پروسه مهاجرت، همواره حائز اهمیت به خصوصی بوده و هست.مدارک مورد نیاز باید به تحویل و بررسی سفارت فنلاند در آمده و تایید شود.در این راستا مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای کار فنلاند را در زیر معرفی نموده ایم:

 • 6 قطعه عکس با زمینه سفید و استانداردهای لازم
 • پاسپورت/گذرنامه معتبر( حداقل 6 ماه اعتبار)
 • ارائه یک نسخه از بلیط برگشت
 • وجود و ارائه دعوت نامه کار از سوی شرکت یا کارفرما
 • ارائه نامه تمکن مالی با گردش مالی 6 ماهه اخیر 
 • ارائه مدارک هویتی و شناسایی به همراه ترجمه رسمی 
 • ارائه و تکمیل  فرم درخواست ویزا
 • فرم درخواست روادید شنگن برای متقاضیان ویزای کار فنلاند
 • ارائه اجازه اقامت و اجازه کار اتباع خارجی
 • بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل 30.000 یورو
 • دعوت نامه از کارفرما و شرکت فنلاندی باید تکمیل شود. همراه( آدرس سازمان، تلفن، ایمیل و نام کامل سازمان)
 • نکته : افراد باید اطلاعات فردی و هویتی خود را در فرم های خاص تکمیل و به سفارت ارائه کنند. (شامل نام و نام خانوادگی به صورت کامل، تلفن و ایمیل)  
 • نکته : اطلاعات شخص دعوت شده باید در دعوت نامه به طور دقیق ذکر شده باشد. (نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و مدرک تحصیلی).
 • نکته : مدت زمان اقامت کاری در فنلاند باید ذکر حتی اگر نیاز به سفر مجدد باشد، بیان شود.
 • دعوت نامه ارائه شده از سوی کارفرما باید امضا شده و به همراه تاریخ و تایید رسمی از سوی اداره کار را نیز داشته باشد.

آیا در کنار اخذ اقامت از طریق کار، اخذ تابعیت نیز امکان پذیر است؟

از طریق کسب ویزای کار فنلاند که اکثرا در وهله اول، 1 ساله میباشد. میتوان هر ساله با تمدید و وجود قرارداد کاری، ویزا را تمدید کرد. در نهایت پس از گذشت 4 سال متوالی کار کردن در فنلاند میتوان اخذ اقامت این کشور را داشت. این اقامت به عنوان اقامت نامحدود شناخته میشود. فقط در حالتی امکان باطل کردن آن وجود دارد. که در فنلاند دچار ارتکاب به جرمی شوید.

پس از اخذ اقامت دائم فنلاند میتوان برای اخذ تابعیت و پاسپورت این کشور نیز درخواست داد. که این پاسپورت و داشتن شهروندی این کشور، سرشار از مزیتها خواهد بود.

البته دولت فنلاند برای این موضوع شرایط هایی را در نظر دارد. که در زیر به آنها اشاره نموده ایم:

 • داشتن حداقل 18 سال سن. برای افراد زیر 18 سال سرپرست قانونی آن ها باید درخواست دهد.
 • تسلط به زبان سوئدی یا فنلاندی در سطح قابل قبول
 • زندگی به مدت 5 سال مستمر در فنلاند 
 • عدم وجود سابقه کیفری و ارتکاب جرم 
 • مالیات، قبض ها، قسط وام، هزینه های درمانی و امثال آن به صورت منظم پرداخت شده باشد.
 • منابع درآمد خود را به دولت فنلاند اعلام کرده باشید.

ویزای همراه برای کار در کشور فنلاند

طبق قانون، در اکثر کشورها، افرادی که دارای دعوتنامه کاری هستند، میتوانند همزمان برای همراهان خود نیز درخواست ویزا نمایند. کشور فنلاند نیز این قانون را اعمال و اجرا میکند.

در این حالت شما با داشتن پیشنهاد و دعوتنامه کاری، می‌توانید با انجام پروسه قانونی و دارا بودن مدارک مورد نیاز، برای همراهان خود نیز به طور همزمان درخواست ویزا نمایید و به همراه خانواده وارد کشور فنلاند شوید.

در این راستا، فرم درخواست و مدارک خود و همراهان را به سفارت فنلاند تحویل دهید تا پروسه صدور ویزا انجام شود. در این باره، لازم به توضیح است که منظور از همراهان تنها همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال می باشد. در صورتی که فرزند بالاتر از 18 سال باشد باید به صورت جداگانه به طور مثال از طریق ویزای دانشجویی اقدام نماید.

کار در فنلاند بدون اجازه اقامت (شرایط استثنایی)

برخی بر این باورند که میتوانند با ویزای توریستی وارد فنلاند شده و به کار بپردازند. این موضوع کاملا اشتباه است و برای کار در فنلاند نیاز به گذراندن پروسه قانونی و اخذ مجوز کار است.

لازم به ذکر است با صرف نظر کردن از ملیت، گاها میتوان با داشتن شرایطی خاص، بتوانید بدون کسب مجوز اقامت فنلاند. در این کشور به کار بپردازید.اما برای اقامت در فنلاند به ویزای معتبری نیاز دارید. این موارد استثنایی در زیر ذکر گردیده است:

 • به عنوان مترجم، معلم و یا کارشناس به فنلاند وارد شوید. در این حالت 3 ماه فرصت برای اشتغال در زمینه تخصصی خود دارید.
 • کارمند دائمی شرکتی هستید که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا (EEA) فعالیت می‌کنید. و برای انجام کارهای خرید یا پیمانکاری به فنلاند ورود کرده اید. و کار شما بیشتر از 3 ماه به طول نمی‌کشد.
 • به عنوان پناهنده در فنلاند اقامت داشته باشید. دارای مدارک معتبر سفر هستید. شما اجازه عبور از مرز داده شده.و می‌توانید حدود 3 ماه بدون داشتن اجازه اقامت کار کنید.
 • به عنوان پناهجو در فنلاند اقامت داشته باشید. و هیچ سند مسافرتی معتبری برای عبور از مرز نداشته باشید. در این حالت زمانی که 6 ماه در این کشور اقامت داشته باشید، می‌توانید بدون اجازه اقامت کار کنید.

نتیجه گیری

کشور فنلاند یکی از گزینه‌های مناسب برای کار در اروپا است. ویزای کار فنلاند در صورتی که در خارج از این کشور باشید باید از طریق پیشنهاد کاری صورت گیرد یعنی با ارسال رزومه در صورت واجد شرایط بودن می‌توانید از یک کافرمای فنلاندی دعوتنامه کاری دریافت کنید. در صورتی که هرفردی بتواند ویزای کاری دریافت کند، این اقامت شامل همسر و فرزندان متقاضی نیز می‌شود. بعد از 5 سال کار پیوسته در فنلاند می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام نمایید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا