مطالب متفرقه

کشور استرالیا، پیشرفته ترین اقتصاد دنیا

در این مقاله می خواهیم شما را با کشور استرالیا و آب و هوای آن و فرهنگ و شرایط زندگی در این کشور آشنا کنیم تا اطلاعات خوبی درباره ی این کشور بدست بیاورید. استرالیا کشوری است که در قاره اقیانوسه واقع شده است که از سمت شرق با اقیانوس آرام و از سمت شمال با تعدادی دریا و از سمت جنوب با اقیانوس منجمد جنوبی و از سمت غرب با اقیانوس هند در ارتباط است. این کشور ششمین کشور بزرگ و وسیع  جهان با وسعت 7/686/850 کیلومتر مربع می باشد. جمعیت این کشور بیش از 25 میلیون نفر است.

پایتخت کشور استرالیا شهر کانبرا است و بزرگترین شهر این کشور شهر سیدنی می باشد. در این شهر مجلس دولت و محل سکونت فرماندار کشور است. اکثر مردمان این کشور در قسمت های جنوبی که ساحلی است ساکن هستند. جالب است بدانید که این کشور دین اصلی و به رسمیت شناخته شده ندارد. دولت این کشور با قانون هایی که بر اساس دین تعبیه شده باشد ممانعت میکند. واحد ارز و پول این کشور دلار استرالیایی است. در ادامه به مطالب کاملتر و مفید تری درباره ی این کشور می پردازیم.

تراکم جمعیت کشور استرالیا

مردم کشور استرالیا

طبق آخرین آمار بدست آمده جمعیت این کشور بیش از 25 میلیون نفر است. تراکم جمعیت در این کشور کم می باشد. در برخی شهرهای این کشور مانند سیدنی، ملبورن، بریزیبین، پرت، آدلاید نسبت به سایر شهرهای استرالیا پرجمعیت تر است. افراد بومی در این کشور طبق تحقیقات بدست آمده حدود 500 هزار نفر می باشد که تقریبا معادل 2 درصد جمعیت استرالیا می شود.

حکومت و ساختار سیاسی کشور استرالیا

دولت کشور استرالیا

حکومت کشور استرالیا از نوع حکومت پارلمان یا پادشاهی مشروط می باشد. بالاترین درجه و پست این کشور ملکه الیزابت دوم (ملکه انگلستان) می باشد. نایب مقام الیزابت دوم فرماندار کشور استرالیا می باشد که وظیفه فرماندار کشور مشخص کردن و تعیین کردن فرمانداران هر یک بخش ها و قسمت های استرالیا می باشد. البته این را هم بدانید که اولین فرد مهم این کشور نخست وزیر می باشد که توسط حکومت تعیین می شود. نمایندگان مجلس کشور هم توسط نظرات مردم تعیین می شوند. دولت استرالیا متشکل از 3 قسمت است که عبارتند از: قانون گذاری، اجرایی، قضایی. البته این را هم باید بگویم که در این کشور حزب های مختلفی وجود دارد به نام حزب لیبرال استرالیا، حزب کارگر استرالیا، حزب ناسیونال استرالیا، حزب سبز.

استانها و شهرهای استرالیا

کشور استرالیا متشکل از 6 استان و 2 قلمرو می باشد و پایتخت کشور استرالیا شهر کانبرا است. ایالت و قلمرو های این کشور عبارتند از: ایالت نیو ساوت ولز، ایالت کوئینزلند، ایالت تاسمانی، ایالت ویکتوریا، ایالت استرالیای جنوبی، ایالت استرالیای غربی، قلمرو پایتختی استرالیا، قلمرو سرزمین شمالی.

پایتخت استرالیا(شهر کانبرا)

شهرهای مهم و بزرگ استرالیا

 1. کانبرا
 2. سیدنی
 3. ملبورن
 4. تانزویل
 5. آدلاید
 6. بریزبن
 7. داروین
 8. پرت
 9. کنز
 10. هوبارت و ….

مسلمانان در استرالیا

طبق آمارهای بدست آمده مسلمانان استرالیا تقریبا 500 هزار نفر هستند که این 500 هزار نفر معادل با 2 درصد از جمعیت استرالیا است. در گذشته اولین کسانی که مسلمان بود در سال 1860 وارد این کشور شدند. مسلمانان این کشور اغلب در شهرهای مهم مثل ملبورن با 7/34 درصد، سیدنی با 2/53 درصد ساکن شده اند. بقیه مسلمانان در شهرهای پرتو کانبرا و آدلاید و … زندگی میکنند.

اقتصاد استرالیا

اقتصاد کشور استرالیا

کشور استرالیا از نظر اقتصادی کشوری پیشرفته و بزرگی می باشد. استرالیا جزو یکی از پایدارترین و و با دوام ترین اقتصاد های دنیا می باشد که باعث افزایش سرمایه گذاری در این کشور شده است و جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می شود. استرالیا در زمینه بازرگانی و کشاورزی هم پابرجا بوده است. محصولات این کشور عبارتند از پنبه، غلات، گوشت و نیشکر و .. می باشد. جالب است بدانید استرالیا یکی از بزرگترین صادر کننده های گوشت در دنیا می باشد. همینطور معدن های زیادی در این کشور قرار دارد و کشورهایی مانند چین، ژاپن و کره و … شریک های بزرگ کشور استرالیا هستند.

محصولات و کالاهای صادراتی استرالیا

 • پنبه
 • نیشکر
 • گوشت
 • غلات
 • گندم
 • ماشین آلات
 • آلومینیوم
 • طلا
 • آهن و …

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای استرالیا

موقعیت جغرافیایی کشور استرالیا

استرالیا با هیچ کشور دیگری مرز یکسانی ندارند و این کشور در قاره استرالیا (قاره اقیانوسه) واقع شده است. همانطور که در مقدمه گفتیم این کشور از سمت شرق با اقیانوس آرام و از سمت شمال با چند دریا و از سمت جنوب با اقیانوس منجمد جنوبی و از سمت غرب با اقیانوس هند در ارتباط است. این را هم بدانید که کشور استرالیا اقیانوس آرام جنوبی و اقیانوس هند را از یکدیگر مجزا می سازد. طویل ترین رودخانه این کشور به نام رودخانه دارلینگ می باشد. دومین رود بزرگ این کشور رود ماری می باشد که این دو رود به یکدیگر پیوسته و در آخر به اقیانوس منجمد جنوبی میریزند.

این کشور دارای آب و هوای مختلفی می باشد و در بخش های شمالی استرالیا با آب و هوای گرمسیری مواجه هستیم. جنوب شرقی این کشور دارای آب و هوای اقیانوسی و جنوب غربی استرالیا دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. در کل آب و هوای شمال کشور آب و هوای استوایی و آب و هوای جنوب کشور معتدل می باشد و با بارش باران زیادی در مناطق سواحلی این کشور مواجه هستیم. در مرکز استرالیا آب و هوا خشک می باشد. در کل آب و هوای فصل تابستان استرالیا گرم و مرطوب می باشد.

فرهنگ استرالیا

کشور استرالیا از نظر فرهنگ بسیار وسیع و بزرگ است زیرا دارای چند فرهنگ متفاوت می باشد. این کشور دارای فرهنگ غربی می باشد که شهرهای سیدنی، بریزبن، ملبورن دارای فرهنگ های مختلف است. این شهرهای ذکر شده از نظر فرهنگ معروف هستند و شهر سیدنی از نظر فرهنگ و هنر و .. دارای رتبه بالایی است. در این کشور حجاب و پوشش افراد آزاد می باشد و هر کسی برای نوع لباس پوشیدن خود اختیار دارند و افراد این کشور با یکدیگر رفتار خیلی صمیمی دارند.

زبان مردم استرالیا

کشور استرالیا یک زبان مختص به خود ندارد و اکثر مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند. البته افراد با لهجه استرالیایی که به آن زبان انگلیسی-استرالیایی می گویند. دلیل مهاجرت افراد از کشورهای گوناگون زبان های دیگری مثل زبان ایتالیایی، چینی، عربی و یونانی  هم در این کشور دیده می شود. طبق تحقیقات بدست آمده حدود 30 زبان مختلف در این کشور وجود دارد.

دین در استرالیا

 در استرالیا دین خاصی به عنوان دین رسمی کشور شناخته نشده است. در حال حاضر مردمان استرالیا بیشتر پیرو دین مسیحیت می باشند. طبق آمار بدست آمده شده حدود 56 درصد مردم از این دین پیروی می کنند که این دین را مردمان اروپا وارد این کشور کردند. بعد از اروپاییان افرادی از چین، هند، آسیا و … به این کشور مهاجرت کردند به همین دلیل مذهب و دین های مختلف وارد این کشور شده است. این کشور یک کشور سکولاریسم است یعنی هر شخصی میتواند به صورت مستقل طرفدار هر دین و مذهبی باشند. در این کشور بعد از دین های مسیحیت و بودایی  و بی دینی چهارمین دینی که در بین مردم محبوب است اسلام می باشد و تعدادی مساجد برای مسلمانان این کشور بنا شده است.

آموزش و پرورش در استرالیا

مدارس کشور استرالیا

مدارس استرالیا دولتی و خصوصی می باشد. هر بخش و قلمرو این کشور دارای نظام آموزشی مختص خود می باشد. در کل این کشور از یک سیستم آموزشی خوب و منظم پیروی می کند و جزو برترین نظام های آموزشی دنیا  است. لازم به ذکر است که تحصیل افراد تا سن 15 سالگی  که شامل دوره ابتدایی و دبیرستان است اجباری می باشد. دانشگاه های زیادی در این کشور وجود دارد  که در جهان دارای ارزش و رتبه بالایی برخوردارند. برخی از دانشگاه های این کشور جزو 20 دانشگاه های برتر دنیا معرفی شده اند.

یکی از بهترین دانشگاه های دنیا، دانشگاه های کشور استرالیا می باشد و حتی دانشجویان بین المللی زیادی برای ادامه تحصیل وارد دانشگاه های این کشور می شوند. اکثر این دانشجویان در شهرهای سیدنی و آدلاید و ملبورن مهاجرت میکنند. علت رفتن تعداد زیادی دانشجو به این کشور این می باشد که سیستم آموزشی این کشور از وضعیت خوبی برخوردار است و اینکه به زبان انگلیسی صحبت میکنند. جالب است بدانید که در مقایسه با بعضی کشورها هزینه تحصیل در این کشور کمتر می باشد.

سخن پایانی در مورد کشور استرالیا

همانطور که در بالا به طور کامل در مورد کشور استرالیا خواندیم نتیجه میگیریم که این کشور از لحاظ اقتصادی کشوری مدرن و بزرگ می باشد و محصولات زیادی را تولید میکند و جزو یکی از ثروتمندترین کشورها محسوب می شوند. یک مزیت خوب این کشور این می باشد که دانشگاه و سیستم آموزشی خوبی دارد که در دنیا رتبه بالایی کسب کرده است. استرالیا یک کشور سکولاریسم است و دین اسلام چهارمین دین محبوب این کشور است. تعدادی مراکز مذهبی برای مسلمانان بنا شده است و همه ی افراد در زمینه حجاب و لباس پوشیدن مستقل و آزاد هستند. هر بخش از این کشور دارای آب و هوای مختلفی است که در بالا کامل توضیح دادیم. خلاصه مهاجران به خاطر اقتصاد و دانشگاه های برتر جهان که در این کشور قرار دارد به این کشور مهاجرت میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا