مطالب متفرقه

معرفی کشور ایتالیا، پایتخت ایتالیا کجاست

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور ایتالیا و بررسی قوانین و اقتصاد ایتالیا و .. بپردازیم. شما با خواندن این مطالب اطلاعات کافی و سودمندی را در مورد کشور ایتالیا بدست می آورید.

کشور ایتالیا کشوری است که در اروپای جنوبی واقع شده است، پایتخت ایتالیان شهر رم می‌باشد و این کشور به نام جمهوری ایتالیا نیز شناخته شده است. این کشور یک کشور بزرگ و قدرتمند در زمینه اقتصاد می باشد. طبق آمارهای بدست آمده، ایتالیا در زمینه تولیدات ناخالص درونی جزو هشتمین کشور اقتصادی جهان است. عکس کشور ایتالیا را در ادامه با هم میبینم:

پایتخت ایتالیا کجاست

پایتخت ایتالیا شهر رم می باشد که در گذشته پایتخت امپراطور رم و جایگاهی برای پاپ ها بوده است. این کشور متشکل از شبه جزیره ایتالیا و جزیره ی ساردنی و سیسیل واقع در دریای مدیترانه است. دو کشور مجزا به نام کشور سان مارینو و واتیکان در کشور ایتالیا واقع شده است.

بخش کوچکی از ایتالیا در کشور سوئیس واقع شده است که به آن کامپیونه دیتالیا می گویند. آب و هوای این کشور معتدل می باشد. ارز و واحد پول این کشور یورو می باشد. وسعت ایتالیا تقریبا 301/000 کیلومتر مربع می باشد. همچنین جمعیت این کشور تقریبا 61 میلیون نفر می باشد که اکثر مردم این کشور پیرو دین مسیحیت هستند.

جالب است بدانید که پنجمین کشور پرجمعیت اروپا کشور ایتالیا می باشد البته این را هم باید بگویم که ایتالیا از لحاظ تراکم جمعیت در جهان در ردیف بیست و سومین قرار دارد.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به ایتالیا

اسم کشور ایتالیا

نام  italy یک نام از زمان باستان می باشد و از یک کلمه یونانی  به نام italos  گرفته شده است که به معنای گاو می باشد. نام ایتالیا از همین ریشه یونانی گرفته شده است و ایتالیا را به عنوان سرزمین گاوها هم می شناسند. در زمان امپراطوری رم ، نام ایتالیا را برای تمامی بخش های این کشور از جمله ساردینیا، سیسیل و کرزیکا گذاشتند.

در زمان های گذشته دو نام ایتالیا و اونوریا با یکدیگر هم معنی شدند و از این نام برای بخش های لوکانیا که در ایتالیای جنوبی قرار دارد استفاده می شد. به دلیل نقشه کشور ایتالیا که شبیه چکمه می باشد این کشور را به عنوان کشور چکمه هم می شناسند.

تراکم جمعیت در ایتالیا

جمعیت ایتالیا

همانطور که در مقدمه این مقاله گفتیم جمعیت این کشور تقریبا 61 میلیون نفر می باشد. در قاره اروپا، کشور ایتالیا در ردیف پنجمین کشور از لحاظ جمعیت قرار گرفته است. همچنین بیست و سومین کشور دنیا از لحاظ جمعیت می باشد. با توجه به آمارهای بدست آمده تعداد افراد ایرانی که به این کشور مهاجرت کردند حدود 7 درصد می باشد.

اکثریت مردمان این کشور از دین مسیحیت پیروی می کنند و افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند بیشتر به شهرهای ونیز، رم پایتخت ایتالیا و فلورانس سفر می کنند. لازم به ذکر است که نژادهای مختلفی از جمله نژاد آلمانی، ایتالیایی یونانی تبار و … در این کشور وجود دارد.

دولت و حکومت ایتالیا

دولت ایتالیا

بعد از برکناری امپراطوری رم، ایتالیا به بخش های و قسمت های گوناگون و خودمختار و آزادی  تبدیل شده بود. بعدها در سال 1861 این بخش ها با یکدیگر هماهنگ و همراه شدند و کشور ایتالیا را برپا کردند. در تاریخ دوم ژوئینه 1946 میلادی حکومت این کشور برپا شد به همین علت این تاریخ به عنوان جشن عمومی برای ملت و دولت ایتالیا تعیین شد.

ایتالیا هم مانند برخی کشورهای دیگر بر اساس یک حکومت پارلمانی برپا شده است( حکومت پارلمانی یک نوع دموکراسی مردم سالاری می باشد یعنی مردم میتوانند حاکمان خود را انتخاب کنند). بعد از برگزاری انتخابات و پیروز شدن، مقام اصلی و مهم کشور را مانند نخست وزیر و رئیس جمهور ایتالیا توسط پارلمان تعیین می شود.

برای تعیین کردن نمایندگان مجلس ایتالیا زیر نظر حزب های متخلف و با استفاده از نظرات مردم و رای گیری این نمایندگان به پارلمان میروند و نمایندگانی که به پارلمان میروند باید شرایط مشخص شده و مورد اهمیت پارلمان را دارا باشند.

سیاست این کشور یک نوع نظام لائیک می باشد. رئیس مجلس این کشور در مقایسه با انجمن نمایندگان کشور از توانایی و برتری زیادی برخوردار است. یکسری کارها مانند بحث در مورد موضوعات مجلس و راهنمایی و ارشاد کردن مجلس توسط رئیس مجلس صورت می گیرد. همینطور یکسری قوانین در مورد کنترل و اداره دولت می باشد توسط مجلس بررسی و سپس تایید می شود.

پرچم ایتالیا

پرچم ایتالیا

پرچم ایتالیا در کشور ایتالیا و به زبان ایتالیایی به عنوان پرچم ملی 3 رنگ در سال 1798 شناخته شده است. پرچم ایتالیا به طرح عمودی با 3 رنگ سبز، سفید، سرخ میباشد که این 3 رنگ مورد استفاده برگرفته از 3 رنگ پرچم فرانسه است. هر یک از رنگ های پرچم ایتالیا دارای معنای خاصی میباشند.

برخی از افراد اعتقاد دارند که دارای نمادهای مذهبی و برخی دیگر باور دارند که رنگ های پرچم ایتالیا نشانگر ویژگی های کشور ایتالیاست. رنگ سبز به معنای دشت و تپه، امید میباشد. رنگ سفید پرچم به معنای رشته کوه های برفی آلپ و ایمان  میباشد. رنگ سرخ پرچم به معنای خون ریخته شده ایتالیایی ها و نیکوکاری میباشد.

استان ها و شهرهای ایتالیا

ایتالیا از لحاظ جغرافیایی به 20 قسمت تقسیم شده است. 5 قسمت از آنها در تعیین کردن یک سری قانون ها آزاد و مستقل هستند و توسط نمایندگان آن بخش نظارت و انجام می شود. ایتالیا دارای 110 استان می باشد و 15 شهر کشور ایتالیا به عنوان شهرهای کلان و بزرگ شناخته شده است.

عکس کشور ایتالیا : شهر رم

یکی از بزرگترین شهرهای این کشور شهر رم(مرکز لاتزیو) می باشد. شهر رم پایتخت کشور ایتالیا در نزدیکی دریای مدیترانه می باشد. میتوان به شهرهای رم، ونیز، میلان به عنوان شهرهای مهم ایتالیا اشاره کرد.

شهرهای پرجمعیت ایتالیا

 1. رم پایتخت ایتالیا
 2. میلان
 3. ناپل
 4. تورین
 5. پارلمو
 6. جنوا
 7. بولونیا
 8. فلورانس
 9. باری
 10. کاتانیا
 11. ونیز

اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا چطور است؟ ایتالیا دارای یک اقتصاد پیشرفته می باشد و یکی از عضوهای مهم در در کاپیتولیسم (نظام اقتصادی) می باشد. بخش های شمالی ایتالیا به دلیل دسترسی راحت و نزدیک به سایر کشورهای قاره اروپا به عنوان مرکز اصلی و مهم صنعت ایتالیا شناخته شده است. مردم ایتالیا بیشتر در قسمت های جنوبی ایتالیا مشغول به کار کشاورزی می باشند.

قسمت های جنوبی ایتالیا نسبت به شمال ایتالیا افراد تهی دست و کم بضاعت زندگی میکنند که دلیل این فقیری و تنگدستی این می باشد که کشاورزان قسمت های جنوبی کشور از ورود تکنولوژی جدید جلوگیری کردند به همین دلیل است که درآمد قسمت ها جنوبی ایتالیا کمتر است.

در عوض مردمانی که در شمال ایتالیا زندگی می کنند بیشتر در زمینه صنعت فعالیت دارند و ثروتمندتر هستند. البته کشاورزی در قسمت های شمالی به دلیل وجود تکنولوژی های جدید پیشرفت زیادی کرده است و از ثروت بیشتری برخوردارند.

البته در سال های اخیر برای قسمت های جنوب ایتالیا با توجه به طبیعت و آب و هوای خوبی که دارد سرمایه گذاری کردند. یک سری امکانات برای آن منطقه فراهم کردند که مکان مناسبی برای تفریح افراد مشهور دنیا واقع شده است.

صنعت های مهم ایتالیا

 • ماشین آلات
 • خودرو سازی
 • هواپیما سازی
 • کشتی سازی
 • الکتریکی و …

مهمترین محصولات کشاورزی 

 • گندم
 • چغندر
 • ذرت 
 • برنج
 • میوه جات و سبزیجات
 • ماهی و…

با توجه به صنعت پیشرفته در ایتالیا این را هم باید بگوییم که این کشور مارک و برندهای معروفی را تولید کرده است.

برند های معروف ایتالیا  

 • ورساچه
 • گوچی
 • پرادا
 • فرارری
 • لامبورگینی
 • مازراتی و …

جایگاه اقتصادی و آب و هوای ایتالیا

موقعیت جغرافیایی ایتالیا

ایتالیا کشوری است که در جنوب قاره اروپا واقع شده است که طبق نقشه ی ایتالیا که شبیه چکمه می باشد این کشور را به عنوان کشور چکمه هم می شناسند. این کشور متشکل از جزیره های سیسیل و ساردینا که در دریای مدیترانه واقع شده اند می باشد. این کشور با کشورهای اتریش، فرانسه، سان مارینو، اسلوونی، سوئیس، واتیکان دارای ناحیه و مرزهای مشترکی است.

در کل آب و هوای ایتالیا معتدل و مدیترانه ای(گرم و خشک) می باشد. ایتالیا به دریای مدیترانه نزدیک می باشد به همین علت دارای آب و هوای مدیترانه ای می باشد. طبق آمارهای بدست آمده 75 درصد کشور را کوه ها و ارتفاعات تشکیل داده است. بلندترین کوه ایتالیا کوه مونته بیانکو می باشد.

جالب است بدانید که رشته های آلپ باعث شده که ایتالیا آب و هوای مختلفی داشته باشد. در بخش های شمالی کشور آب و هوای سرد و در بخش های جنوبی آب و هوای گرم و خشک مشاهده می شود. همچنین آب و هوا ایتالیا در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل و سرد که گاهی اوقات با بارش فراوان باران و برف مواجه هستیم.

فرهنگ ایتالیا

ایتالیا از گروه های کوچکی مانند گروه های آلمانی، فرانسوی، آلبانیایی و… تشکیل شده است و مردم این کشور اکثرا با سواد هستند واز سال 1980 فعالیت هایی رایگان در زمینه درمان برای تمام مردم کشور ارائه می شود. یکی از ملاک های مهم این کشور خانواده می باشد. مردم این کشور سعی دارند که وقت  بیشتری را صرف خانواده های خود کنند و در کنار یکدیگر لذت ببرند.

همچنین آشپزی در ایتالیا از ارزش بالایی برخوردار است و مدعی هستند که آموزش غذا و آشپزی کردن را به سایر کشورهای اروپایی یاد دادند زیرا غذاهای ایتالیایی معروف است که در جهان از رتبه هایی بالایی برخوردارند.

مردم ایتالیا با افراد ایرانی رفتاری به خصوصی ندارند و همیشه به عنوان راهنما سعی کردند به ایرانیان کمک کنند. در بخش های شمالی کشور ایتالیا به دلیل نزدیکی با بقیه کشورهای قاره ی اروپا رونق بیشتری نسبت به قسمت های جنوبی ایتالیا داشته است. خانواده های بخش های جنوبی از هماهنگی و هویت و اصالت بیشتری برخوردارند.

مردم جنوب کشور همچنان پیرو مذهب و دین خودشان هستند و پایبند و هواخواه آن ماندند ولی برعکس این پایبندی و یکپارچگی بین اعضای خانواده و افراد در شمال کشور دیده نمی شود و افراد بخش شمالی کشور مستقل اند.

نکته جالب این کشور این می باشد که تلفن ها و خط های دولتی مخصوصی را در اختیار تمامی شهروندان خود قرار داده است که از طریق این خط های ویژه برای بیان مشکلات و اعتراضات خود نسبت به مسائلی که برایشان اتفاق افتاده استفاده کنند.

زبان مردم ایتالیا

زبان مردم این کشور، ایتالیایی می باشد. طبق آمارهای بدست آمده تقریبا  93 درصد از مردمان این کشور ایتالیایی حرف می زنند. این زبان از سال 1861 میلادی به عنوان زبان رسمی کشور ایتالیا شناخته شده است. ولی زبان های دیگری  هم در این کشور در بین مردم رایج است. زبان های دیگر ایتالیا عبارتند از: زبان فرانسوی، زبان آلمانی، زبان ساساری، زبان ونیزی، زبان اسلوونیایی، زبان توسکانی، زبان لیگوری و….

جاذبه‌های گردشگری ایتالیا

برج پیزا که در شهری کوچک به همین نام قرار گرفته است. ارتفاع این برج در حدود 55 متر است و دارای 7 طبقه می‌باشد که هر کدام نماینده یکی از نت‌های موسیقی است.

کولوسئوم یک آمفی تاتر بزرگ در میدانی به همین نام قرار دارد و در روزگار باستان برای جنگیدن گلادیاتورها به یکدیگری به کار می‌رفته است.

کلیسای سیستین در شهر واتیکان یکی از شاهکارهای معماری است که سقف این بنا توسط میکل آنژ نقاشی شده است.

معبد پانتئون از دیگر آثار باستانی کشور ایتالیا است که به دلیل گنبد بزرگ آن و معماری جذاب بسیار مورد توجه است. در مرکر این گنبد حفره‌ای قرار دارد که به نام چشم پانتئون معروف است.

علاوه بر آثار تاریخی و باستانی بسیار کشور ایتالیا از نظر جاذبه‌های طبیعی نیز پیشتاز است و ساحل لا پلوسا، رشته کوه های دولومیتس، منطقه روستایی توسکانیا، پارک ملی پارادیزو، صخره های ساحلی جزیره کاپرائیا تعدای از جاذبه‌های کشور ایتالیا هستند.

دین در ایتالیا 

دین اصلی این کشور مسیحیت می باشد که طرفدار زیادی دارد. اکثر مردمان این کشور از دین مسیحیت پیروی می کنند. دین های دیگری مانند اسلام، یهودی، پروتستان هم در این کشور وجود دارد. طبق آمارهای بدست آمده 93 درصد از مردمان پیرو دین مسیحیت و کاتولیک می باشند و تقریبا 1 درصد افراد این کشور را مسلمانان تشکیل دادند.

غذاهای کشور ایتالیا

یکی از جذابیت‌های کشور ایتالیا غذاهای این کشور است که به دلیل طعم خوب باب طبع اغلب فرهنگ‌های دیگر نیز قرار می‌گیرد. انواع پیتزا مانند کالزونه، مارگریتا، مارینارا، پپرونی، ناپولی، انواع پاستا و لازانیا و ریزوتو از جمله‌های غذاهای محبوب با قدمت تاریخی در کشور ایتالیا هستند. علاوه بر غذا دسرهای کشور ایتالیا نیز بسیار پرطرفدار است و تیرامیسو و پاناکوتا که یک دسر تولید شده از خامه می‌باشد از جمله آنها هستند. کشور ایتالیا به دلیل فرهنگ آشپزی غنی یکی از قطب‌های آشپزی نیز به حساب می‌آید و سرآشپزهای معروفی زیادی از این کشور هستند، علاوه بر اینکه بسیاری از افراد برای گذراندن دوره‌های حرفه‌‌ای آشپزی کشور ایتالیا را انتخاب می‌کنند.

آموزش و پرورش در ایتالیا

مدارس ایتالیا

دوره  ابتدایی این کشور از سن 5 سالگی شروع می شود و مدت تحصیل دوره ابتدایی 5 سال می باشد و بعد از آن دوره متوسطه می باشد که مدت تحصیل در این دوره 3 سال است. تقریبا 900 سال پیش اولین دانشگاه مجهز و پیشرفته در بولونیای ایتالیا بنا شده است و ایتالیا در عرصه های معماری، طراحی و هنر و .. همیشه موفق بوده است و دارای رتبه و ارزش بالایی شده است.

یکی از مسائل مهم و چشمگیر ایتالیا برای تحصیل این می باشد که هزینه تحصیل این کشور خیلی کمتر و پایین تر از سایر کشورهای قاره ی اروپا می باشد.قانون دیگر مهم ایتالیا این می باشد که شرایط و زمینه تحصیل کردن برای تمامی شهروندان خود باید فراهم باشد تا افراد بتوانند به راحتی به تحصیل خود ادامه بدهند.

حتی به دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای تحصیلی امکاناتی مانند بورسیه تحصیلی در اختیارشان قرار میدهد تا بتوانند با خیالی آسوده در ایتالیا تحصیل کنند و قانون جالب دیگر این کشور این می باشد که دانشجویان در هنگام تحصیل خود می توانند به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند تا هزینه و مخارج زندگی خود را بدست بیارند. 

از جمله شهرهای مناسب برای دانشجویان در این کشور می‌توان به رم، فلورانس، میلان، پادوا و پیزا اشاره کرد. این کشور برای علاقمندان به تحصیل در زمینه فرهنگ و هنر یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد و دانشگاه‌های بین المللی با رتبه‌های خوب در این کشور وجود دارند به شکلی که در شهری مانند پادوا در حدود 30 درصد جمعیت را دانشجویان تشکیل می‌دهند. همچنین کشور ایتالیا برای دانشجویان بورسیه‌های تحصیلی برای مقاطع مختلف در نظر گرفته است که باید با توچه به رشته، مقطع و شهر خود برای آن اقدام نمایید.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب جامع و کامل بالا نتیجه می گیریم که در ایتالیا نخست وزیر کشور با نظرات و رای مردم انتخاب می شود و عضو انجمن نظام اقتصادی می باشد و از نظز اقتصادی پیشرفته می باشد و قسمت های شمالی کشور افراد غنی تر و ثروتمندی وجود دارد.

صنعت ها و برند های معروفی در این کشور وجود دارد و دارای آب و هوای معتدلی است و زبان اصلی این کشور ایتالیایی می باشد و افراد مسلمان در این کشور زندگی میکنند و هرساله افرادی زیادی به این کشور مهاجرت می کنند. کشور ایتالیا اگرچه کشوری اروپایی است اما به دلیل فرهنگ و غنا و آداب و رسوم کشوری مناسب برای مهاجرت و تحصیل ایرانیان می‌تواند باشد.

منبع: fa.wikipedia.org

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا