مطالب متفرقه

معرفی کشور دانمارک-معرفی پایتخت و شهرهای دانمارک

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور دانمارک بپردازیم تا اطلاعات مورد نیاز و مفیدی را در مورد این کشور در اختیار شما بگذاریم. کشور دانمارک در شمال قاره اروپا واقع شده است و این کشور را به نام پادشاهی دانمارک هم می شناسند.

جزیره های گرینلند و فایر در این کشور واقع شده اند. مساحت این کشور 42,933 کیلومتر مربع می باشد. جمعیت کشور دانمارک 5,806 میلیون نفر است. جالب است بدانید که این کشور در قسمت های جنوبی کشور اسکاندیناوی قرار دارد. پایتخت این کشور شهر کپنهاگ می باشد. اکثر مردمان این کشور از دین مسیحیت پیروی می کنند.

زبان اصلی و رسمی این کشور زبان دانمارکی می باشد. این کشور با کشور آلمان دارای مرز مشترکی می باشد و همچنین دانمارک توسط پل اورسوند به کشور سوئد وصل می شود و واحد ارز و پول این کشور کرون دانمارکی میباشد. در ادامه به مطالب کاملتر و مفیدتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به دانمارک

تراکم جمعیت دانمارک

جمعیت دانمارک

با توجه به سرشماری و آمارهای بدست آمده جمعیت کشور دانمارک تقریبا 5/806 میلیون نفر است. اکثر مردمان این کشور در بخش های شهری آن ساکن هستند که تقریبا 1/600/000 نفر در پایتخت دانمارک شهر کپنهاگ زندگی میکنند. حدود 300 نفر در شهر آرهوس ساکن هستند.اکثر مردمان این کشور مهاجر هستند و از کشورهای مختلف قاره اروپا و آمریکای مرکزی و آفریقا و … به این کشور مهاجرت کردند.

دولت و ساختار سیاسی دانمارک

حکومت دانمارک

حکومت این کشور یک نوع حکومت پادشاهی مشروطه(پارلمان) بوده است سپس در سال 1849 حکومت کشور بر اساس قانون دموکراسی بنا شد. حکومت پارلمانی این کشور به مدت 4 سال است و هر 4 سال یکبار با برگزاری انتخابات و رای مردم نخست وزیر جدید انتخاب میکنند.

پارلمان متشکل از حزب های مختلفی می باشد و 179 نفر زیرمجموعه پارلمان هستند. مقام های مهم کشور عبارتند از: پادشاه، نخست وزیر و وزیران. نخست وزیر و وزیران این کشور باید مورد تایید پادشاه کشور قرار گیرند. جالب است بدانید سیاست و نظام این کشور بر پرچم کشور تاثیر داشته است و همیشه پرچم کشور دانمارک  بر اساس سیاست کشور تغییر کرده است.

استان و شهرهای دانمارک

شهر کپنهاگ

کشور دانمارک متشکل از 5 استان می باشد. این استان ها عبارتند از: استان هوودستادن، استان شیلند، استان میدیولند، استان نوردیولند، استان سوددانمارک. پایتخت کشور دانمارک شهر کپنهاگ می باشد که یکی از مهمترین و زیباترین شهرهای این کشور است.

یکی دیگر از شهرهای مهم این کشور شهر آرهوس می باشد. یکی از بزرگترین شهرهای این کشور شهر ادنسه می باشد که به عنوان خدای خدایان این شهر را می شناسند که جز شهرهای مهم جزیره فون است. شهر دیگر این کشور شهر آلبورگ است که یکی از شهرهای مهم بخش های شمالی دانمارک می باشد.

یکی از قدیمی ترین شهرهای این کشور شهر ریبه می باشد و شهر های راسکیله، هلسینگور و سامسو و الیراد هم جزو شهرهای دیگر کشور نروژ محسوب می شوند.

اقتصاد دانمارک

اقتصاد دانمارک

کشور دانمارک کشور کوچکی است ولی با این حال جزو کشورهایی می باشد که دارای اقتصاد پیشرفته و خوبی می باشد. در زمینه های لبنیات و مواد گوشتی، داروسازی، کشتی، لوازم پزشکی، کشاورزی، الکترونیک و … فعالیت دارد و کالاهای زیادی را به سایر کشورها صادر میکند.

بیشتر بودجه و درآمد کشور از طریق همین کالاهای صادر شده به سایر کشورها بدست می آید. جالب است بدانید که که کشور آلمان یکی از شریک های بزرگ کشور دانمارک است. جالب است بدانید کشورهای سوئد و بریتانیا و نروژ دیگر شریکان این کشور می باشند.دانمارک جزو کشورهایی است که با فساد اقتصادی کمی مواجه بوده است. 

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای دانمارک

موقعیت جغرافیایی دانمارک

کشور دانمارک در بخش های شمالی قاره اروپا و در قسمت جنوبی کشور اسکاندیناوی قرار دارد. دانمارک با کشور آلمان دارای مرز مشترکی می باشد و همچنین با کشور سوئد هم در ارتباط است. وسعت این کشور 42/933 کیلومتر مربع می باشد.

این کشور دارای رود و مناطق سرسبزی است و آب و هوای این کشور معتدل می باشد. هر 4 فصل آن دارای آب و هوای متفاوتی می باشد و با تابستان های گرم و در فصل  پاییز با بارش باران و در فصل زمستان با آب و هوای سرد و با بارش برف مواجه هستیم.

فرهنگ دانمارک

در کشور دانمارک مردم میتوانند به صورت مستقل و خودمختار دین خود را انتخاب کنند و به امور دینی خود بپردازند. یک موضوع خوب دیگر این کشور این می باشد که قوانین و حقوق بین تمامی افراد جامعه برابر و یکسان است. همینطور احترام و ارزش خاصی به زنان کشور خود قائلند. مردم این کشور افراد بسیار وقت شناسی هستند و ورزش مورد علاقه آنها فوتبال می باشد.

پرچم دانمارک

پرچم دانمارک

پرچم دانمارک یک پرچم مستطیلی شکل به رنگ قرمز با صلیب سفید رنگ میباشد. جالب است بدانید پرچم این کشور با پرچم سایر کشورهای سوئد، نروژ، فنلاند، ایسلند و … شباهت دارد و همه ی این کشورها از یک نوع پرچم برگرفته شده اند. در سال 1625(قرن 19) این پرچم به عنوان پرچم ملی هلند به رسمیت شناخته شده است.

زبان مردم دانمارک

اکثر مردم این کشور به زبان اصلی و رسمی کشورشان یعنی زبان دانمارکی صحبت میکنند. جالب است بدانید که زبان دانمارکی ریشه ای از زبان ژرمنی می باشد و با زبان های هند و اروپایی جزو یک خانواده هستند. لهجه ی مردمان این کشور شبیه به زبان نروژی و سوئدی می باشد.

دین در دانمارک

طبق آمار بدست آمده تقریبا بیش از 80 درصد مردم دانمارک از دین مسیحیت پروتستان پیروی میکنند. کلیساهای فراوانی برای افراد تاسیس شده است. جالب است بدانید که اگر مردم تمامی قوانین را انجام دهند میتوانند به صورت مستقل و آزاد به امور دینی و اعتقادات خودشان بپردازند. لازم به ذکر است دین و مذهب های دیگری در این کشور وجود دارد ولی اکثر مردم این کشور کاتولیک، مسلمان و یهودی می باشند.

مسلمانان دانمارک

همانطور که در بالا ذکر کردیم اکثر مردم از دین مسیحیت پیروی میکنند ولی تعدادی مسلمانان هم در این کشور وجود دارند هم وجود دارد. از دهه 1960 دین اسلام در کشور دانمارک آغاز شد که تقریبا مسلمانان 4 درصد جمعیت این کشور را دربر می گیرند. یکی از بزرگترین مسجد برای مسلمانان مسجد امام علی کپنهاگ است.

آموزش و پرورش دانمارک

مدارس دانمارک

کشور دانمارک از مدارس دولتی و خصوصی زیادی تشکیل شده است. مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم برای تمامی شهروندان دانمارک رایگان می باشد. سیستم آموزشی این کشور تلاش می کند که استعدادها و توانایی های دانش آموزان را کشف کنند و توانایی های جدیدی به آنها بیاموزند.

مدت تحصیل دانشگاه های این کشور 2 ساله می باشد که در 2 رشته تجاری و تکنیکی فعالیت دارند. مقطع های دانشگاه های دانمارک عبارتند از:کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری که مقطع دکتری به دو بخش تقسیم می شود. یکی از معروف ترین دانشگاه این کشور دانشگاه کپنهاگ می باشد که در مقایسه با دانشگاه های عالی و برتر جهان در ردیف چهل و هفتمین دانشگاه قرار دارند.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالبی که در بالا خواندیم نتیجه میگیریم که حکومت این کشور از نوع پارلمان می باشد و با توجه به رای مردم حکومت و مقام های کشور را انتخاب میکنند. دانمارک دارای دانشگاه های برتر جهان میباشد. هر 4 فصل آن دارای آب و هوای مختلفی می باشد و از اقتصاد خوب و پیشرفته ای در زمینه های مختلف برخوردار است.

4 درصد جمعیت کشور مسلمان هستند و مساجدی برای مسلمانان کشور بنا شده است. زبان اصلی این کشور زبان دانمارکی است که بسیار شبیه به زبان نروژی و سوئدی می باشد. به خاطر همین دلایل مثبت هر ساله افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا