مطالب متفرقه

آشنایی با کشور سوئیس-معرفی پایتخت و شهرهای سوئیس

کشور سوئیس در قاره اروپا قرار دارد  و کشوری توسعه یافته می باشد. دو شهر مهم و اصلی این کشور از نظر اقتصادی شهرهای زوریخ و ژنو است. این کشور از سمت جنوب با کشور ایتالیا، از سمت شمال با کشور آلمان، از سمت غرب با کشور فرانسه و از سمت شرق با کشور اتریش و لیختن اشتاین در ارتباط است و همسایه یکدیگر می باشند.

جمعیت این کشور بیش از 8 میلیون نفر می باشد. پایتخت این کشور شهر برن است و در این کشور مردم به زبان های مختلفی صحبت می کنند. واحد پول و ارز این کشور فرانک سوئیس(CHF) می باشد. در ادامه به مطالب کاملتر و مفیدتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به سوئیس

اسم کشور سوئیس

نام کشور سوئیس به هر زبان به یک مدل نوشته می شود که به زبان آلمانی به صورت (schweiz) و به زبان ایتالیایی به صورت (svizzera) و به زبان انگلیسی به صورت ( switzerland ) و به زبان فرانسوی به صورت (suisse) نوشته می شود. البته کشور سوئیس به نام رسمی کنفدراسیون سوئیس هم شناخته شده است.

تراکم جمعیت کشور سوئیس

جمعیت سوئیس

با توجه به آخرین سرشماری بدست آمده توسط کشور سوئیس جمعیت این کشور بیش از 8 میلیون نفر است. حدود 65 درصد این افراد آلمانی و 18 درصد آنها فرانسوی و 10 درصد از آنان ایتالیایی و بقیه ی افراد از سایر ملیت های اروپایی می باشند.

همانطور که در بالا ذکر کردیم 4 زبان در این کشور رایج است. تقریبا 22 درصد از جمعیت این کشور را افراد مهاجر تشکیل داده اند. در بخش های جنوبی این کشور به دلیل کوهستانی بودن آن دارای تراکم جمعیت کمی می باشد. برعکس در بخش های شمالی افراد بیشتری زندگی می کنند. 

حکومت و ساختار سیاسی سوئیس

حکومت سوئیس

در سال 1874 قانون اساسی این کشور تایید شد و حکومت این کشور از نوع حکومت فدرال می باشد. دارای دادگاه های عالی و شوراهای فدرال و … می باشد چون حکومت این کشور از نوع پارلمان فدرال می باشد در نتیجه همه ی امور کشور تحت نظر پارلمان اداره می شود. یکی از مسئولیت های شورای فدرال کشور نظارت بر وزارتخانه های کشور است.

تمامی افراد که دارای سن بالای 18 سال می باشند می توانند در مراسم انتخابات فدرال شرکت کنند.در این کشور رئیس جمهور هر سال عوض می شود. رئیس جمهور کشور از بین افراد شورای فدرال کشور تعیین می شود. حکومت این کشور از دو نظام دموکراسی مستقیم و دموکراسی غیرمستقیم تشکیل شده است.

منظور از دموکراسی مستقیم این می باشد که هر کدام از شهروندان کشور نسبت به هر قانون مملکت خود اعتراض داشتند می توانند اعتراض کنند و تقاضای یک قانون جدید یا تقاضای تصحیح آن قانون را کنند البته این را هم بگویم که فقط کشور سوئیس در دنیا دارای این نظام می باشد.

استانها و شهرهای سوئیس

کشور سوئیس متشکل از 26 ایالت می باشد. پایتخت این کشور شهر برن می باشد که پرجمعیت ترین شهر سوئیس است که در قسمت های شمال غربی کشور واقع شده است. شهر زوریخ این کشور در قسمت های شمال غربی سوئیس در کوه های آلپ واقع شده است. شهر زوریخ جایگاه اصلی تجارت می باشد.

مردم ایران زوریخ را بهترین شهر برای زندگی می دانند. بعد از شهر زوریخ شهر ژنو یکی از بهترین شهرها از نظر اقتصادی و غنی ترین و گرانترین شهر جهان می باشد. شهر لوزان که دانشگاه های زیاد و پیشرفته ای در آن بنا شده است. بازل زیباترین شهر این کشور است که جایگاه صنعتی سوئیس است.

شهر بعدی این کشور شهر زرمات می باشد که جزو یکی از زیباترین شهرهای سوئیس است و اکثر مردمان این شهر با دوچرخه جابجا می شوند به همین دلیل این شهر را به عنوان شهر بی خودرو میشناسند. شهر لوسرن یکی از شهرهای قدیمی و معروف کشور سوئیس است.

شهر برن

شهرهای سوئیس

 • برن
 • لوزان
 • بازل
 • لوگانو
 • زوریخ
 • ژنو
 • اینترلاکن
 • زرمات
 • لویرن
 • فولن
 • سنت گالن

مسلمانان در سوئیس

در این کشور دومین دینی که از نظر مردم محبوب می باشد دین اسلام می باشد. بیشتر از 8 درصد جمعیت این کشور را مسلمانان در بر گرفته اند. مسلمانان این کشور در همه ی شهرهای سوئیس ساکن هستند که تقریبا 90 مراکز و مساجد برای مسلمانان بنا کرده اند. اولین و بزرگترین مرکز اسلامی به نام مرکز اسلامی اهل بیت در شهر زوریخ این کشور تاسیس شده است.

اقتصاد سوئیس

اقتصاد سوئیس

یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان از لحاظ اقتصادی کشور سوئیس می باشد. یکی از اعضای مجلس تجارت آزاد قاره اروپا می باشد به همین دلیل خرید و فروش با سایر کشورها که در انجمن اقتصادی-سیاسی قرار دارند راحت تر شد. دو شهر مهم و اصلی این کشور از نظر اقتصاد، شهر زوریخ و ژنو می باشد. طبق آمار بدست آمده بیکاری در این کشور از درصد پایینی برخوردار بوده است.

بانک در این کشور جزو قسمت های مهم و با ارزش کشور محسوب می شود. جالب است بدانید شرکت های بیمه کشور هم در اقتصاد این کشور سهیم هستند و سود زیادی را از اقتصاد کشور می برد. همانطور صنعت گردشگری کشور هم از قسمت های اساسی و مهم اقتصاد کشور می باشد.

البته لازم به ذکر است که بزرگترین قسمت های کشور سوئیس را صنعت ماشین آلات تشکیل داده است زیرا اکثر کارگران در این صنعت مشغول به کارند. نکته خوب دیگر این کشور این می باشد که در زمینه ساعت های برند و مارک هم تولید دارند.

در هر سال افراد زیادی برای گردشگری به این کشور سفر میکنند  به همین دلیل گردشگری در این کشور موضوعی می باشد که در اقتصاد کشور موثر بوده است.

محصولات صادراتی و وارداتی سوئیس

 • ماشین آلات
 • مواد شیمیایی
 • آهن آلات
 • محصولات کشاورزی 
 • ساعت 
 • وسایل نقلیه

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای سوئیس

موقعیت جغرافیایی سوئیس

وسعت کشور سوئیس 41/285 کیلومتر مربع می باشد که به نسبت کشور کوچکی است. این کشور در کل به 3 بخش کوه های آلپ، فلات سوئیس و کوه های ژورا (در بخش شمال غربی و نزدیکی مرز فرانسه) تقسیم شده است. این کشور با کشورهای آلمان، ایتالیا، فرانسه و اتریش همسایه می باشد و مناطق گیاهی فراوانی دارد.

هر قسمت از این کشور با قسمت های دیگر دارای آب و هوای مختلفی می باشد در کل آب و هوای این کشور معتدل می باشد. تابستان های این کشور دارای آب و هوای گرم و مرطوب می باشد. در عوض با فصل زمستان سرد و برفی رو به رو هستیم. میراث یونسکو یخچال کوهستانی آلپ می باشد  که بلندترین یخچال جهان محسوب می شود که در کشور سوئیس واقع شده است. بلندترین ایستگاه جهان هم در این کشور واقع شده است.

فرهنگ سوئیس

در دوران قدیم  فرهنگ کشورهای همسایه سوئیس در فرهنگ سوئیس اثر گذاشته است ولی در حال حاضر فرهنگ سوئیس رشد کرده است. در این کشور خانواده ها کوچک می باشند و حیطه و مرزهای خانواده ها بسیار مهم می باشد. مردمان این کشور در کارهای یکدیگر کنجکاوی نمی کنند و اخلاق و رفتار طرف مقابلشان برایشان خیلی مهم است.

شهروندان این کشور از امنیت و آرامش بالایی بهره مند هستند. قوانین این کشور بسیار سخت و جدی می باشد هر کسی دچار خطا و اشتباهاتی شود قانون با افرادی که مرتکب به  خطا شدند جدی برخورد می کند.

به همین دلیل شهروندان سعی بر این دارند که افرادی قانون مدار و دقیقی و همینطور محافظه کار باشند. البته این را هم بگویم چون در این کشور افراد به 3 زبان مختلف صحبت میکنند فرهنگ سوئیس ناخودآگاه از فرهنگ این 3 کشور تاثیر گرفته است.

پرچم سوئیس

پرچم سوئیس

پرچم سوئیس یک نوع پرچم مربع شکل قرمز رنگ میباشد که در وسط آن صلیب سفید قرار گرفته است. از قرن چهاردهم میلادی کنفدراسیون سوئیس از صلیب سفید در پرچم خود استفاده کرده است و در سال 1848 میلادی به طور رسمی رنگ قرمز پرچم تصویب شد.

این پرچم یکی از مشهورترین پرچم های جهان میباشد. بهتر است بدانید فقط کشور سوئیس دولت مستقل نمی باشد بلکه دولت شهر واتیکان در کشور ایتالیا دارای پرچم مربعی شکل می باشند.

زبان مردم سوئیس

این کشور 3 زبان رسمی و اصلی دارد و از یک زبان دیگر هم به ندرت استفاده میکنند که روی هم رفته این کشور 4 زبان شناخته شده دارد. 3 زبان رسمی این کشور آلمانی و ایتالیایی و فرانسوی می باشد.

زبان دیگر این کشور، زبان رومانش است که شبیه به زبان لاتین می باشد. حدود 1 درصد افراد این کشور به این زبان صحبت می کنند که در بخش های جنوب شرقی کشور ساکن هستند.

حدود 70 درصد مردم به زبان آلمانی صحبت میکنند که بیشتر در بخش های مرکزی و شمالی این کشور دیده می شود که به یک جور خاصی با این زبان حرف میزنند که به آنان آلمانی-سوئیسی می گویند و بعد از زبان آلمانی، فرانسوی در بین مردم محبوب می باشد که افرادی که به این زبان صحبت می کنند اکثرا در غرب این کشور زندگی میکنند و افرادی که به زبان ایتالیایی صحبت میکنند در بخش های جنوبی این کشور زندگی میکنند.

دین در سوئیس

مردم کشور سوئیس اکثرا پیرو دین مسیحیت می باشند. دین مسیحیت کاتولیک در بین مردمان این کشور بیشتر محبوب است و طرفداران زیادی دارد. مردم پس از مسیحیت کاتولیک پیرو پروتستان و ارتدوکس و سایر زیر مجموعه های دین مسیحیت می باشد.

بعد از دین مسیحیت، اسلام دینی است که مردم به آن روی آوردند که دومین دین بزرگ این کشور می باشد. حدود 4 درصد مردمان این کشور از بقیه ی دین ها پیروی میکنند  و درصدی از افراد این کشور از هیچ دینی پیروی نمی کنند.

آموزش و پرورش در سوئیس

مدارس سوئیس

نظام آموزشی در کشور سوئیس بزرگ و پیشرفته و قوی می باشد. اگر بخواهیم معیارهای این کشور را با سایر کشورهای اروپا مقایسه کنیم این کشور دارای ویژگی ها و رتبه بالاتری نسبت به سیستم های آموزشی دیگر کشورها می باشد. سیستم این کشور توجه خاصی نسبت به استعداد های افراد دارد.

سیستم آموزشی این کشور تلاش می کند که دانش آموزان و دانشجویان بعد از به پایان رساندن تحصیلاتشان، در زمینه رشته خودشان متخصص و حرفه ای شوند تا وارد محیط  کار شوند. البته این را هم بگوییم که آموزش در مدارس دولتی و خصوصی با هم فرقی ندارد. تحصیل کردن در مدارس دولتی این کشور برای تمامی افراد رایگان می باشد.

نظام آموزشی این کشور عبارتند از: آموزش ابتدایی(6-12 سالگی )، آموزش مقدماتی متوسطه(12-15 سالگی)، آموزش متوسطه آکادمیک(15-19 سالگی)، آموزش فنی حرفه ای(15-19 سالگی).

افراد بعد از گذراندن این مقطع ها می توانند وارد دانشگاه های سوئیس شوند و به تحصیلات خود ادامه دهند. این کشور متشکل  از 20 دانشگاه خوب است. یکی از مهمترین دانشگاه این کشور که رتبه اول در سوئیس و رتبه ششم در جهان را نصیب خود کرده است دانشگاه فدرال فناوری زوریخ می باشد.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب که در بالا نوشته شده است نتیجه میگریم که این کشور دارای اقتصاد خوب و موفقی بوده است و نرخ بیکاری در این کشور پایین می باشد. همینطور جزو یکی از ثروتمندترین کشورها است. این کشور شامل مدارس و دانشگاه های خوب با رتبه بالا می باشد که افراد به راحتی میتوانند در آنجا به تحصیلات خود ادامه بدهند.

برای مسلمانان کشور مساجد خاصی را در نظر گرفته اند و دین اسلام دومین دین بزرگ این کشور می باشد. مردم به 4 زبان میتوانند در این کشور صحبت کنند. شهروندان این کشور در امنیت و آرامش زندگی میکنند و خیلی قانون مدار و دقیق هستند. خلاصه با توجه به نکات مثبت گفته شده این کشور از نظر افراد برای مهاجرت کشوری خوب می باشد و سالانه افرادی به این کشور مهاجرت می کنند.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا