مطالب متفرقه

معرفی کشور فنلاند-معرفی پایتخت و شهرهای فنلاند

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور فنلاند بپردازیم و اطلاعات مفیدی را در مورد فرهنگ، آب و هوای آن و … در اختیار شما قرار دهیم .کشور فنلاند را با نام جمهوری فنلاند هم می شناسند. این کشور در شمال قاره اروپا قرار دارد که از سمت غرب  با کشور سوئد و از سمت شمال با کشور نروژ و از سمت شرق با کشور روسیه در ارتباط است.

پایتخت کشور فنلاند شهر هلسینکی می باشد. جمعیت کشور فنلاند طبق آمارهای بدست آمده  5,540,720 نفر می باشد. وسعت فنلاند 338/440 کیلومتر مربع است که از لحاظ مساحت در ردیف هشتمین کشور در قاره اروپا قرار دارد. در این کشور خلیج های فنلاند، بوتنی و دریای بالتیک قرار دارد.

دریاچه سایمه بزرگ، بزرگترین دریاچه این کشور محسوب می شود.بیش از نیمی از سطح کشور متشکل از جنگل تایگا و جنگل توندرا می باشد. در این کشور دو زبان اصلی وجود دارد و مردم به دو زبان فنلاندی و سوئدی صحبت میکنند.

اکثر مردم این کشور از دین مسیحیت (لوتری) پیروی میکنند و برخی دیگر از مردمان فنلاند هم از هیچ دینی پیروی نمی کنند و واحد ارز و پول کشور فنلاند یورو می باشد. در ادامه به مطالب کاملتر و مفیدتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به فنلاند

تراکم جمعیت کشور فنلاند

جمعیت فنلاند

طبق آخرین آمار و سرشماری بدست آمده جمعیت این کشور 5/540/720 نفر است. جمعیت این کشور 0/07 درصد کل جمعیت جهان را شامل می شود. پایتخت و بزرگترین و پرجمعیت ترین  شهر کشور فنلاند ، شهر هلسینکی می باشد.

سایر شهرهای پرجمعیت فنلاند تامپره، اوولو و وانتا می باشد که نزدیک به 85 درصد افراد در این شهرها زندگی میکنند. شهر هلسینکی از لحاظ منطقه بزرگ شمالی رتبه چهارم را کسب کرده است و برای  زندگی جزو 10 شهر برتر جهان قرار گرفته است. 

دولت و ساختار سیاسی فنلاند

حکومت فنلاند

ساختار سیاسی کشور فنلاند از نوع جمهوری می باشد و بر پایه مجلس کشور نظارت می شود. نخست وزیر کشور را رئیس جمهور انتخاب و به دولت معرفی می کند. نظارت و اداره کردن کابینه کشور بر عهده نخست وزیر می باشد که اینها باید از طرف مجلس رای اعتماد جلب کنند.

رئیس جمهور کشور هر 6 سال یکبار و نمایندگان مجلس کشور هر 4 سال یکبار انتخاب می شوند. وظیفه اصلی و مهم رئیس جمهور ارشاد و راهنمایی کردن سیاست های خارجی می باشد.

استانها و شهرهای فنلاند

شهر هلسینکی

کشور فنلاند متشکل از 311 قسمت شهری می باشد. پایتخت کشور فنلاند شهر هلسینکی است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر این کشور می باشد. تامپره یکی دیگر از بزرگترین شهرهای این کشور می باشد و همینطور شهر قدیمی این کشور شهر ساولینا است. میتوان به دیگر شهرهای این کشور به شهرهای لاپرنتا، هانکو، وانتا، روانیمی، ساریسکا، اسپو و … اشاره کرد.

اقتصاد فنلاند

اقتصاد فنلاند

کشور فنلاند دارای اقتصاد خوبی نسبت به برخی از کشورها است و اقتصاد آن رشد و پیشرفت بسیاری کرده است. جالب است بدانید خطرات اقتصادی برخی از کشورهای قاره اروپا بر صادرات این کشور موثر بوده است.کشور فنلاند نسبت به بعضی از کشورهای جهان از فساد اقتصادی کمی برخوردار است.

دولت کشور سعی بر این داشته که تنگدستی و فقر در این کشور کمتر دیده شود و شهروندان در آرامش و آسایش زندگی کنند. تولیداتی در زمینه های صنعت و خدمات و کشاورزی دارند که محصولات کشاورزی آنها سیب زمینی، گندم، جو و جو دوسر می باشد.

یکی از منبع طبیعی مهم  این کشور چوب است که برایشان بسیار مهم و ارزشمند است و مواد شیمیایی، آهن آلات، ماشین آلات، کاغذ و … به سایر کشورها مانند آلمان، چین، روسیه، بریتانیا و … صادر میکنند و محصولاتی مانند مواد غذایی، الیاف پارچه و منسوجات و مواد شیمیایی به این کشور وارد می شود.

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای فنلاند

موقعیت جغرافیایی فنلاند

کشور فنلاند در شمال قاره اروپا واقع شده است که از سمت غرب  با کشور سوئد و از سمت شمال با کشور نروژ و از سمت شرق با کشور روسیه در ارتباط است. دریای بالتیک و خلیج های بوتنی و فنلاند در این کشور واقع شده اند. جالب است بدانید دریاچه سایمه بزرگ، بزرگترین دریاچه این کشور محسوب می شود.

بیش از نیمی از سطح کشور متشکل از جنگل تایگا و جنگل توندرا می باشد. آب و هوا در فصل تابستان این کشور گرم و در فصل زمستان بسیار سرد می باشد. جالب است بدانید فصل های زمستان این کشور طولانی تر است.

یک اتفاق جالب این کشور این است که در لاپلند در فصل تابستان به مدت دو ماه غروب کردن خورشید وجود ندارد و همیشه روز است و همینطور  در فصل زمستان به مدت دو ماه هم طلوع کردن خورشید وجود ندارد.

فرهنگ فنلاند

کشور فنلاند در رشته های ورزشی موفقیت های بسیاری را کسب کرده است. البته موفقیت و قهرمانی مهمی در زمینه اتومبیل رانی و F1 داشته است و افراد فرهنگی بسیاری در این کشور وجود دارند. جالب است بدانید که مردمان فنلاند قهوه را بسیار دوست دارند.

پاداش و جایزه دادن جزو فرهنگ دیگر فنلاند محسوب می شود. حجاب در این کشور برای تمامی افراد جامعه آزاد می باشد. به دلیل وجود شرکت نوکیا و شرکت لینوکس مردم فنلاند بسیار به کشور خود افتخار میکنند.

پرچم فنلاند

پرچم فنلاند

پرچم فنلاند یک پرچم سفید رنگ با صلیب آبی می باشد که با نام پرچم صلیب آبی هم شناخته می شوند که این موضوع به اوایل قرن 20 میلادی برمیگردد. صلیب آبی در پرچم به عنوان نماد مسیحیت در این کشور میباشد. رنگ آبی و سفید به عنوان رنگهای ملی این کشور شناخته شده است.

زبان مردم فنلاند

زبان اصلی و رسمی فنلاند زبانهای فنلاندی و سوئدی می باشد. لازم به ذکر است که 90 درصد مردم کشور به زبان فنلاندی صحبت میکنند. در یکسری مناطق ( غرب، جنوب،جنوب غربی و جزایر الند) زبان سوئدی دیده می شود و سایر زبانها به ندرت در برخی مناطق کشور دیده می شود.

دین در فنلاند

اکثر مردم این کشور از دین مسیحیت(لوتری) پیروی میکنند. طبق تحقیقات بدست آمده تقریبا نزدیک به 80 درصد جمعیت کشور را دربرمی گیرد. جالب است بدانید تعداد کمی از افراد به کلیساها میروند و سایر افراد کشور از هیچ دینی پیروی نمیکنند. البته که سایر دین ها به ندرت در این کشور وجود دارد.

مسلمانان فنلاند

طبق آمارهای بدست آمده تقریبا 1 درصد جمعیت کشور را مسلمانان در برگرفته اند. در سال های 1890 تا 1920 مهاجران تاتار که مسلمان بودند به این کشور مهاجرت کردند. بعدها با مهاجرت کردن افراد از  سایر کشورهای دنیا جمعیت مسلمانان کشور افزایش یافت. یک مرکز بزرگ به نام مرکز اسلامی رسالت اهل بیت(ع) در پایتخت این کشور برای مسلمانان بنا شد.

آموزش و پرورش فنلاند

مدارس فنلاند

سیستم آموزشی این کشور جزو یکی از برترین و با کیفیت ترین سیستم آموزشی نسبت به سایر سیستم های آموزشی در جهان می باشد. تحصیل در سیستم های آموزشی فنلاند برای تمامی شهروندان رایگان می باشد. جالب است بدانید که کودکان در این کشور ساعت کمتری را در مدرسه می مانند زیرا تاکید زیادی دارند که کودکان بیشتر مشغول به تفریح و سرگرمی باشند.

سیستم آموزشی این کشور شامل مقطع ابتدایی که مدت تحصیل آن 9 سال می باشد و از سن 7 الی 16 سالگی است. بعد از آن مقطع متوسطه که به مدت تحصیل در این دوره 3 ساله می باشد و از سن 16 تا 19 سالگی است. متوسطه شامل دو دسته ی دبیرستان و آموزش حرفه ای می باشد.

افراد بعد از گذراندن این مقاطع میتوانند وارد دانشگاه ها یا دانشگاه های پلی تکنیک کشور شوند. از دانشجویان به غیر از دانشجویان کارشناسی ارشد هیچ شهریه ای دریافت نمی شود و هزینه تحصیل رایگان می باشد.

افرادی که از خارج از اروپا آمدند باید برای تحصیل خود شهریه پرداخت کنند و 6 دانشگاه و 8 دانشکده در پایتخت این کشور وجود دارد  که میتوان به دانشگاه هلسینکی، دانشگاه آلتو، دانشگاه ییواسکیلا، دانشگاه فنلاند شرقی و … به عنوان دانشگاه های برتر این کشور اشاره کرد.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالبی که در بالا خواندیم نتیجه میگیریم که آب و هوای این کشور در فصل تابستان گرم و در فصل زمستان بسیار سرد می باشد. دو زبان اصلی و رسمی برای کشور فنلاند مشخص شده است که مردم به زبانهای فنلاندی و سوئدی با یکدیگر صحبت میکنند.

بیشتر مردمان کشور از دین مسیحیت ( آیین لوتری) پیروی میکنند. البته لازم به ذکر است که سایر دین ها هم در این کشور وجود دارد مخصوصا دین اسلام که جمعیت مسلمانان در کشور فنلاند حدود 1 درصد می باشد. همچنین مساجدی برای عبادت مسلمانان بنا شده است.

فنلاند از نظام آموزشی با کیفیت و خوبی برخوردار است و همینطور دانشگاه های عالی و برتر در این کشور وجود دارد. همینطور از اقتصاد خوب و توسعه یافته ای برخوردار است و کالاها و محصولاتی را به سایر کشورهای جهان صادر میکند. به همین دلایل خوب و مثبتی که ذکر کردیم هر ساله افراد زیادی به کشور فنلاند مهاجرت میکنند.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا