مطالب متفرقه

معرفی کشور نیوزلند-جمعیت، پایتخت، جاذبه ها و عکس نیوزلند

کشور نیوزلند با نام های دیگری اعم از قلمرو همسود نیوزلند یا زلاندنو به رسمیت شناخته شده است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کشور نیوزلند، تراکم جمعیت، فرهنگ مردم، موقعیت جغرافیایی، شهرها و استانهای این کشور، حکومت، جمعیت مسلمانان، معرفی جاذبه های گردشگری، اقتصاد و نرخ بیکاری، مزایای این کشور و … بپردازدیم.

آشنایی کلی با کشور نیوزلند

تصویر نیوزلند-New Zealand

نیوزلند یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت می باشد که در قاره اقیانوسه و جنوب غربی اقیانوس آرام واقع شده و نزدیکترین کشور همسایه به آن، استرالیا می باشد. دریای بین این دو کشور، دریای تاسمان نام دارد.

پایتخت این کشور شهر ولینگتون می باشد و بزرگترین شهر آن، آوکلند است و واحد پول و ارز این کشور دلار نیوزلند می باشد. این کشور دارای دو جزیره بزرگ می باشد و مناطق مستقل نیووی، توکلائو، جزایر کوک و راس را در برگرفته است.

تراکم جمعیت

تصویر جمعیت نیوزلند-New Zealand population

جمعیت این کشور بر اساس آخرین سرشماری 5,084,000 نفر می باشد که از افراد و ملیت های مختلف تشکیل شده است. بیشترین جمعیت این کشور را اروپاییان با درصد 78 تشکیل می دهند. اروپاییان بیشتر از کشور بریتانیا، ایرلند، آلمان، اتریش، سوئیس، ایتالیا و …  به این کشور مهاجرت کرده اند.

15% جمعیت را مائوری ها، 12% جمعیت را آسیایی ها، بیش از 7% را ساکنین جزایر اقیانوسیه تشکیل داده اند. پرجمعیت ترین شهر این کشور، شهر اوکلند است که اکثر مهاجران در این شهر ساکن هستند.

حکومت و ساختار سیاسی

تصویر حکومت نیوزلند-Government New Zealand

کشور نیوزلند دارای یک حکومت مشروطه و دموکراسی پارلمانی می باشد. رئیس و بالاترین مقام این کشور ملکه الیزابت دوم میباشد. فرماندار کل توسط نخست وزیر کشور تعیین میشود که این فرماندار نماینده ملکه الیزابت دوم و شخص اول کشور است.

فرماندار کل باید به برخی شکایات قضایی کشور رسیدگی کند و وظیفه ی دیگر آن امضای حکم وزیران و سفیران و مقامات بالا می باشد. البته تمام کارهای فرمانده کل و ملکه دوم بعد از توصیه دولت پارلمان صادر میگردد.

نخست وزیر که به عنوان نخست وزیر می باشد توسط پارلمان تعیین می شود. در این کشور هر 3 سال یکبار انتخابات برگزار می شود و در هر انتخابات 120 نماینده تعیین می کنند. حق رای زنان در این کشور در سال 1893 به رسمیت شناخته شد. 

پایتخت، استانها و شهرهای نیوزلند

تصویر شهر ولینگتون-Wellington City

نیوزلند به 16 منطقه و 50 شهرستان تقسیم شده است و پایتخت این کشور، شهر ولینگتون که سومین شهر پرجمعیت این کشور محسوب می شود.

شهرهای مهم

 • ولینگتون (امن ترین شهر جهان)
 • اوکلند (پرجمعیت ترین و امن ترین شهر نیوزلند)
 • کرایست چرچ (بزرگترین و مهم ترین شهر )
 • دنیدن (دومین شهر بزرگ )
 •  پالمرستون نورث
 • اینورکارگیل
 • هامیلتون 
 • تائورانگا
 • وانگاری

جاذبه های گردشگری نیوزلند

این کشور جزو مقاصد پرطرفدار و زیبا جهت گردشگری می باشد. این کشور متشکل از جنگل های زیبا، کوه، سواحل و مناطق زیبا و دیدنی فراوانی میباشد. مناطق گردشگری این کشور به شرح زیر است:

 • آبفشان های روتوروا
 • پارک ملی آبل تاسمان
 • پارک ملی فیوردلند
 • خلیج جزایر نیوزلند
 • برج آسمان
 • معماری آرت دکو شهر ناپیر
 • کایکورا
 • غارهای وایتومو گلوورم
 • یخچال طبیعی فرانز جوزف

مسلمانان

در سال 1868 برای اولین بار مسلمانان از کشور چین وارد این کشور شدند و از سال 1950 جمعیت مسلمانان در این کشور افزایش یافت. به همین دلیل مساجد و مراکز اسلامی مانند خیریه فاطمه الزهرا، مرکز اهل بیت و … در برخی از شهرها تاسیس شد. در سال 1950 اولین انجمن مسلمانان این کشور در شهر اوکلند بنا شد.

جمعیت مسلمان در این کشور تقریبا بین 30,000 تا 40,000 نفر می باشد که از کشورهای مختلف جهان مانند هندوستان، ایران، عراق، فلسطین، افغانستان، اندونزی و … وارد این کشور شده اند که اکثر این افراد در شهر اوکلند ساکن هستند.

اقتصاد

تصویر اقتصاد نیوزلند-New Zealand economy

این کشور دارای اقتصاد پیشرفته و توسعه یافته می باشد و اقتصاد آن به محصولات کشاورزی و دامپروری وابسته است. از نظر اقتصادی جزو بیست و هشتمین کشور جهان قرار گرفته و تولید سرانه این کشور بیش از 40,000 دلار می باشد.

در اواخر قرن 19 میلادی یکی از مهمترین محصول تولیدی این کشور پشم بوده البته صنایع دیگری مانند صید نهنگ و فک، تولید کتان، استخراج طلا و … در اقتصاد این کشور بسیار اهمیت داشته است. نیوزلند جزو کشورهای توسعه یافته می باشد و از لحاظ شاخص توسعه انسانی جزو هفتمین کشور دنیا است.

یکی از بزرگترین صادرکننده گوشت گوسفند و بره، کشور نیوزلند میباشد. جالب است بدانید مرکز اقتصاد این کشور برج آسمان در شهر اوکلند میباشد و جزو کشورهایی میباشد که کمترین فساد اقتصادی را دارند. 

موقعیت جغرافیایی و آب و هوا

تصویر موقعیت جغرافیایی نیوزلند-Geographical location New Zealand

این کشور واقع در قاره اقیانوسه است و از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی تشکیل شده است. قله کوک با ارتفاع 3764 متر بالاترین نقطه این کشور و مهم ترین رودخانه آن، رودخانه وایکاتو می باشد. دو رود مهم دیگر این کشور رودهای کلوته و تایر است.

جالب است بدانید این کشور کوهستانی بوده و متشکل از کوههای آتشفشان می باشد و رشته کوه های آلپ قسمت های جنوبی این کشور را دربرگرفته است. جزایر نزدیک به این کشور شامل جزایر تونگا، فیجی، نیوکالدونیا می باشد.

این کشور دارای 4 فصل با آب و هوای متمایز می باشد اما به طور کلی در بیشتر مناطق این کشور با آب و هوای معتدل به سرد مواجه هستید اما گاهی اوقات هوا خیلی سرد یا خیلی گرم می شود و زمستان ها در جزیره شمالی به نسبت گرم ولی در جزیره جنوبی به بارش برف مواجه می شوید. 

فرهنگ 

فرهنگ انگلیسی و فرهنگ مائوری تاثیر بسیار زیادی بر روی فرهنگ این کشور گذاشته است. جالب است بدانید زندگی مردمان مائوری و اروپایی با یکدیگر تفاوتی ندارد زیرا تقریبا 78 درصد جمعیت این کشور را اروپاییان در برگرفته اند.

یکی از مسائل مهم در بین مردمان این کشور، سواد می باشد که بالغ بر 99 درصد مردم با سواد هستند. یکی از فرهنگ های مردم این کشور این است که در برخورد اول با یکدیگر صمیمی نمی شوند.

هر یک از شهروندان این کشور سبک و روش زندگی خاص خود را دارند و شیوه ی زندگی هر شخصی با توجه به شهری که در آن زندگی میکند متفاوت است. جالب است بدانید پوشش و حجاب در این کشور آزاد می باشد و به برگزاری آداب و رسوم بسیار اهمیت میدهند.

دین و مذهب

تصویر کلیسای نیوزلند-New Zealand Church

انتخاب دین و مذهب برای تمامی شهروندان این کشور آزاد می باشد. در گذشته مائوری ها از دین و آیین قدیمی و دیرینه خود پیروی می کردند اما با ورود اروپاییان به این کشور اکثر افراد به دین مسیحیت روی آوردند.

اما در حال حاضر مهمترین و اصلی ترین دین در این کشور مسیحیت می باشد. تقریبا 49% از جمعیت مردم پیرو دین مسیحیت هستند و حدود 42% جمعیت به دین و مذهبی اعتقادی ندارند و مابقی افراد از دین های بودیسم، هندوئیسم، اسلام، سیک و … پیروی میکنند.

پرچم نیوزلند

تصویر پرچم نیوزلند-New Zealand flag

در سال 1902 پرچم نیوزلند به عنوان پرچم ملی این کشور به رسمیت شناخته شد. این پرچم به رنگ آبی که دارای 4 ستاره در سمت راست پرچم میباشد و این موضوع مربوط به زمانی است که این کشور مستعمره بریتانیا بود. در سال 2016 در انتخابات پرچم جدید، مردم این کشور با رای به پرچم فعلی سعی داشتند که پرچم کشور تغییر نکند.

مزایای کشور نیوزلند

این کشور از مزایای فراوانی برخوردار است که به شرح زیر میباشند.

 • بهره مندی از خدمات بهداشت و سلامت
 • دارای اقتصاد پیشرفته
 • پایین بودن نرخ بیکاری
 • دارای آب و هوای مناسب
 • بهره مندی از کیفیت زندگی بالا
 • دارای جاذبه های گردشگری

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه میگیریم که کشور نیوزلند واقع در قاره اقیانوسیه بوده و دارای آب و هوای معتدل مایل به سرد می باشد. این کشور دارای اقتصاد پیشرفته و پویایی می باشد و نرخ بیکاری بسیار پایین است.

از طرف دیگر دین از حکومت جدا بوده و انتخاب دین و مذهب برای شهروندان آزاد است و تقریبا 37 هزار نفر در این کشور از دین اسلام پیروی میکنند. به طور کلی با مهاجرت به نیوزلند از امکانات و مزایای فراوانی مانند کیفیت بالای زندگی، اقتصاد پیشرفته و … بهره مند می شوید.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا