مطالب متفرقه

آشنایی با کشور ژاپن

افسانه ای زیبا و واقعی به نام ژاپن

میخواهیم از کشور ژاپن بدانیم. از این کشور واقع در جنوب شرق آسیا که از قدرت های اصلی اقتصاد جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید داخلی محسوب می شود. کشوری که مردمش به سخت کوشی و دقت در عمل معروف اند. ژاپنی ها کشور خود را خاستگاه خورشید مینامند یا همان< نیپون کوکو>.

کشوری که به زلزله خیزی و جزایر آتشفشانی بسیار معروف است. اما در عین حال به ساختن سازه های مقاوم نیز شهرت یافته. ژاپن کشوری است که در آن اکثر خیابانها و کوچه ها فاقد نام هستند. اما هر ساختمان دارای شماره ای منحصر به فرد است، و این موضوع آنها را به آدرس مورد نظر میرساند. در واقع این کشور نسبتا کوچک اما بسیار پرجمعیت سرشار از شگفتی و عجایب است .

در اینجا بیشتر میخواهیم به موضوعات کلی از این کشور بپردازیم. اطلاعاتی از جغرافیا، نقشه، پرچم ، مردم و جمعیت و اقتصاد و سیاست و غیره از کشور ژاپن. با ما همراه باشید.

جغرافیای کشور ژاپن

ژاپن کشوری است محصور شده در آب، که از طریق همین مرز آّبی با کشورهای چین و کره شمالی و جنوبی و روسیه همسایه است. گرچه که در پایان جنگ جهانی دوم ژاپن متصرفات فرا دریایی از جمله 4.5 درصد از کشور کره را از آن خود کرد. اما در نهایت با از دست دادن تمامی این تصرفات هم اکنون از ایالت کالیفرنیا در آمریکا نیز کوچکتر است. نسبت به این وسعت این کشور تراکم جمعیت بسیار بالایی دارد. با این که به شکل مجموعه ای از جزایر از سمت شمال شرق به جنوب غربی به شکل کمان در اقیانوس کبیر و دریای ژاپن محصور شد اما در کل وسعت این کشور یک نهم هند و یک بیستم آمریکا و حدودا کمتر از یک چهارم ایران است.

پایتخت ژاپن یعنی شهر توکیو از بزرگترین و گرانترین شهرهای جهان است. همینطور جالب است بدانید در سال 2021 این شهر از امن ترین شهرهای جهان شناخته شده است.

آب و هوای ژاپن

ژاپن کشوری مجمع الجزایری که با طول زیاد از شمال تا جنوب کشیده شده است. این کشیدگی در اقیانوس باعث پیدایش آب و هوای گوناگون در قسمتهای مختلف این کشور شده که بسیار با یکدیگر مغایرت دارند. گرچه که در کل آب و هوای معتدل به کل کشور حاکم است. اما در شمال شاهد زمستانهای سرد و طولانی و پر از برف و در تابستانهای جنوبی هوایی بسیار گرم با زمستان معتدل رو به رو هستیم.

همینطور این کشور دارای رشته کوههای آتشفشانی است که اغلب دارای چشمه های آب گرم هستند. ژاپن در تابستان و پاییز دارای گردبادهای عظیم و طوفانهای شدید گرمسیری است. به دلیل مجاورت با اقیانوس و رخداد زلزله های عمیق زیر آبی با ایجاد امواج بسیار بزرگ جذر و مدی اغلب باعث سونامی در این کشور میشود. که اغلب بسیار ویرانگر و مخرب است.

مهم ترین شهرهای ژاپن

ژاپن دارای 47 استان است، که توکیو پایتخت این کشور است. که بارها به دلیل زلزله از بین رفته، اما با این حال یکی از قطبهای صنعتی بزرگ دنیاست. در ادامه اگر بخواهیم به ترتیب اهمیت دیگر شهرها را نام ببریم. هیروشیما، اولین شهر مورد حمله اتمی آمریکا در دومین رتبه و شهر اوساکا که جز شهرهای بزرگ ژاپن است. در سومین رتبه است و به اشپزخانه ملت نیز شهرت دارد .

شهر ناگویا که در اقیانوس آرام واقع است. از بزرگترین بندرگاه ها ی دنیاست. رتبه چهارم و ناگاساکی که در جنگ جهانی دوم بسیار شهرت یافت. پنجم و شهر اوکویاما از دیگر شهرهای مهم ژاپن است. که گزینه بسیار خوبی برای تحصیل است. رتبه شش و شهر نیگاتا در شمال غربی و با قدمت تاریخی بی نظیر و از بنادر آزاد ژاپن در رتبه هفت و شهر نارای تاریخی و ایده آل از نظر میراث جهانی یونسکو در  رتبه هشت و همینطور شهر فوکواکا که جز بهترینها در زمینه کشاورزی است. و در فضای صادرات کیفیت بسیار بالایی دارد. و در نهایت شهر ساپورو که جز شهرهای سردسیر محسوب میشود. از جمله مهمترین شهرهای این کشور به شمار می آیند.

شهر بزرگ و پیشرفته توکیو

مناطق توریستی و دیدنی ژاپن

ژاپن کشوری است که ثابت کرده من قادرم هر آنچه که میخواهم به دست آورم، و هر آنچه که دارم را به بهترین حالت ارج نهم و محافظت کنم .

چرا که نه جنگ و بمب اتمی و نه مشکلات دیگری همچون کمبود مساحت نسبت به جمعیت و زلزله و آتشفشان و سونامی … نتوانستند بهانه ای باشند برای از دست دادن مکانهای توریستی و دیدنی و آثار تاریخی و ارزش هایی که به طور طبیعی و یا اکتسابی جزو دارایی های این کشور محسوب میشود.

به طور مثال گرچه باغ ها و معماری ایران جزو افتخارات و دارایی هایی است، که باعث شهرت کشورمان در سطح جهانی شده؛ اما اگر بخواهیم منصف باشیم، میبینیم که کشور ژاپن نیز نه تنها در این موارد بسیار تاریخ و میراث با ارزشو کهنی را داراست بلکه در حفظ و ارزش گذاری بر داشته های خود نیز بسیار لایق و قدردان عمل کرده است. در ادامه چندین باغ ژاپنی و آثار تاریخی دیدنی از چین را به روایت تصویر خواهیم داشت. 

آثار تاریخی و توریستی این کشور همچون عجایب دیگر ژاپن هرگز به یک لیست نمیتواند منتهی شود. چرا که علاوه بر مناطق دیدنی بیشمار طبیعی و تاریخی و تکنولوژیکی، وجود معابد گوناگون، بازارهای بزرگ و مراکز خرید، جشنواره های سنتی، طول  و دراز چشمگیری به اماکن دیدنی این کشور می افزاید. 

شهر توکیو، خود به تنهایی دارای چنان تعداد بالایی از دیدنی ها است. که ما به اشاره  تیتروار به تعداد محدودی از این حجم زیاد بسنده میکنیم.

همانطور که در مطالب بالا نیز گفته شد می دانیم که ژاپن کشور آتشفشانهاست. از این رو اغلب در مناطق کوهستانی این کشور که دارای چشمه های جوشان از دل زمین است. این چشمه ها به خاطر حرارت موجود در دل این کوه ها به چشمه های آب گرم طبیعی تبدیل شده، این چشمه های آب گرم  در ژاپن معروف به  < آنسن > هستند . آنسن ها هم به صورت فضای داخلی و هم به صورت فضای باز قابل استفاده اند. به طوری که گاها در فصل سرد میمون ها نیز به این چشمه های آب گرم برای گرم شدن پناه میبرند. ممکن است هر یک از این آنسنها متشکل از چند حمام مجزا با املاح و مواد معدنی مجزا باشند.

برخی از اماکن و جاذبه های توریستی ژاپن عبارتند از:

 • کوه فوجی سمبل و نماد فرهنگ کشور ژاپن و پنج دریاچه فوجی  
 • کوه آسو یکی از بزرگ‌ترین آتشفشان‌ها‌ی فعال جهان
 • آبشار شیرایتو با پهنای 200 متری
 • انواع باغ ها و پارک های فوق العاده زیبا و جذاب مانند باغ کنروکوئن , پارک ساحلی هیتاچی , پارک شینجوکو گیوئن
 • سرزمین بامبوهای آراشیاما
 • کوه یوشینو
 • آبشار 133 متری ناچی، بلندترین آبشار ژاپن
 • انواع جزایر زیبا مانند: جزایر کراما، هوکایدو،  تاکتومی، ربون، سادو و …
 • معبد و منطقه تاریخی کینکاکو جی، معبد هیان کیوتو
 • تاکاچیهو میازاکی
 • گرداب اقیانوس ناروتو
از نمونه باغهای بی نظیر گل و گیاه در ژاپن
گوشه ای از زیبایی بی نظیر پارک ساحلی هیتاچی
نمونه ای از یک باغ بامبوی بسیار زیبا
پارک فوق العاده زیبای هیتاچی
نمونه ای از یک آنسن طبیعی در ژاپن
ناچی بلندترین آبشار ژاپن

اقتصاد کشور ژاپن

کشور ژاپن در سال ۲۰۱۰ سومین قدرت اقتصادی دنیا (پس از آمریکا و چین) بوده، و در آسیا نیز رتبه دوم را از این لحاظ داراست. این کشور دارای منابع طبیعی خیلی محدودی است. اکثر جزایر و خاک آن کوهستانی و آتشفشانی است؛ ولی با همکاری‌های دولت در بخش صنعت و نیز سرمایه‌گذاری گسترده در فناوری‌های پیشرفته، ژاپن به عنوان یکی از پیشگامان عمده در صنعت و تکنولوژی دنیا شناخته شده‌است. صادرات بخش عمده‌ای از درآمدهای اقتصادی ژاپن را تشکیل می‌دهد.

محصولات صادراتی ژاپن عمدتا شامل تجهیزات اتومبیل صنایع الکترونیک تجهیزات حمل و نقل و صنایع شیمیایی میشود . 

ژاپن در بخش صنایع یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه ماشین ابزار و اتومبیل و فولاد، تجهیزات الکترونیکی و کشتی سازی و فلزات غیر آهنی و نساجی و همینطور صنایع غذایی فراوری شده است، و دارای شرکت های شناخته شده و معتبری همچون هوندا ،تویوتا، پاناسونیک، سونی، میتسوبیشی، نیسان  و … در سطح بین الملل و جهانی است.

فرهنگ و آداب و رسوم مردم ژاپن

با اینکه ژاپن جزو پیشرفته ترین کشورهاست اما به شدت مردم این کشور به آداب و رسوم قدیمی خود پایبندند؛ که شاید این آداب گاها برای مردم دیگر کشورها جالب و یا حتی عجیب باشد.

 • به طور مثال غذا خوردن و حتی چای نوشیدن در این کشور حتما باید از آداب خاصی تبعیت کند. مثلا به هیچ عنوان نباید هنگام راه رفتن چیزی خورد و یا نوشید این یک نشان از بی شخصیتی است. یا اینکه هنگام خوردن غذا سعی کنید با دهان خود صدا ایجاد کنید. مثل هورت کشیدن، این خود یکی از نشانه های تشکر از خوشمزگی غذا است.
 • قرار گرفتن چاپ استیک ها در کنار هم هر کدام به هر حالت معنی خاصی دارند .
 • در جمع اگر میل به نوشیدنی بود. برای همه نوشیدنی بریزید جز خود و صبر کنید دوستانتان ظرف شما را پر کنند.
 • ژاپنی ها یکی از سخت کوش ترین و وقت شناس ترین آدم های روی زمین اند. این دو خصیصه از مهمترین شاخص های آنهاست. ,همینطور رسمی بودن و وجدان اخلاقی داشتن , احترام در هر لحظه و هر جا و هر شرایط چه با آشنایان و چه غریبه ها حرف اول را میزند. 
 • رعایت بهداشت بسیار حائز اهمیت است چه در ابعاد فردی و چه شهری و اجتماعی.
 • کار تیمی و جمع گرایی در ابعاد اجتماعی و کاری مخصوصا بسیار پسندیده است و آنها از فردگرایی بیزارند.
یک نمونه از لباس معروف کیمونو
غذا از موارد پر اهمیت در ژاپن

ایرانیان در ژاپن

یکی از عواملی که باعث جذب مهاجرین به این کشور می شود. استقبال این کشور برای جذب و ثبت شرکتهای مختلف است. این کشور سخت کوش در جذب افراد نخبه و ماهر در زمینه کاری خود سیاست بازی را پیشه کرده است. پیدا کردن کار در ژاپن برای نیروهای متخصص و ماهر با یافتن جاب آفر و کسب نمره 70 در سیستم امتیازبندی امکان پذیر است.

ایرانیانی که به این کشور مهاجرت میکنند بیشتر علاقه به ثبت شرکت دارند . چرا که استخدام کارمند در این کشور بسیار سهل است. مردم این کشور بسیار سخت کوش و کار کن و کاربلد هستند. و اهل کارو تلاش, شرکتهای بین المللی بسیاری در این کشور فعالیت دارد. که اغلب سود حاصله از شرکت به میزان معینی به حساب دولت واریز شده و سود اصلی متعلق به صاحب شرکت خواهد بود. به طور مثال شرکتهای مانند سونی، هوندا، نیسان تویوتا و…

ایرانیان مهاجر به ژاپن بیشتر در زمینه های کشتی سازی و قطعات کشتی با بکارگیری ساختارهای ساده ,توانسته اند در آزمایشگاه های کشور ژاپن از رتبه های خوبی در این زمینه بهره مند شوند.

در این کشور رشد ایرانیان در سالهای اخیر به بیش از 4 در صد رسیده و این خود به وضوح نمایانگر این است. که در این کشور همواره اذهان بزرگ و فعال مورد حمایت و سرمایه گذاری این کشور اند.  بنا به همین دلیل است که ایران کشور مغزهای بزرگ و ژاپن را کشور دستان بزرگ می نامند. پس در نتیجه در کنار هم قرار گرفتن اذهان و دستان بزرگ میتواند به انقلاب بسیار شایانی در زمینه اقتصاد منجر شود.

نمونه ای دیگر از یک باغ بی نظیر ژاپنی
گرداب اقیانوس ناروتو در ژاپن

سخن پایانی مجله مهاجرت

حرف آخر اینکه به قدری ژاپن کشور اسرارآمیز و دوست داشتنی و سرشار از تجربه های فوق العاده است. که یک بار سفر به آنجا روح واقعی این کشور را نمیتواند برای شما نمایان کند .اگر روزی قصد سفر به این کشور را داشتید حتما باید در توکیو بیشتر از هر جای دیگری وقت بگذرانید. چرا که هر آنچه به طور مختصر سعی در معرفی زوایای مختلف این کشور داشتیم. در این مقاله , تنها بخش کوچکی از دیدنی ها و گفتنی های این کشور بود .

اماکن توریستی توکیو به تنهایی بسیار زیاد و متنوع است. از موزه ها گرفته تا انواع پارکها و معبدها و … تنها گوشه ای از دیدنی های توکیو است. که به هیچ عنوان نباید از هیچ یک از این زیبایی ها به راحتی گذر کرد.

ژاپن به طور کلی:

 • نام انگلیسی: Japan
 • پایتخت: توکیو
 • نوع حکومت: مشروطه سلطنتی/ قانون اساسی
 • قاره: آسیا
 • زبان رسمی: ژاپنی
 • زبان‌های رایج: انگلیسی به ندرت
 • جمعیت: بیش از 126 میلیون در سال 2017
 • واحد پولی: ین ژاپن
 • پیش‌شماره کشور: 0081
 • پسوند دامنه وب‌سایت‌ها: .jp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا