مطالب متفرقهمهاجرت

بهترین رشته ها برای مهاجرت تحصیلی و کاری

انتخاب بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت به عواملی مختلفی بستگی دارند که باید برای یک انتخاب درست آنها را در نظر داشت. قطعا اولین گزینه علاقه است، تحصیلی در رشته‌ای که به آن علاقه ندارید آن به زبان دوم در کشوری دیگر کار را بسیار سخت خواهد کرد. همچنین شرایط تحصیلی در هر کشور با دیگری متقاوت است و باید کشوری را انتخاب کنید که با اهداف تحصیلی و مهاجرتی شما منطبق باشد. به دلیل اینکه قصد بسیاری از افراد از مهاحرت تحصیلی، اخذ اقامت دائم کشور مورد نظر است، بنابراین انتخاب کشور درست باید می‌شود که سریع‌تر به اقامت دائم برسید.

برای انتخاب بهترین رشته‌ ها برای مهاجرت بهتر است که ابتدا رشته‌های مورد علاقه خود را بنویسید. قطعا در صورتی که این رشته‌ها با سابقه تحصیلی شما مرتبط باشد، به سهولت بیشتری می‌توانید ویزای تحصیلی کشور مورد نظر را دریافت کنید. زبان کشور مقصد نیز باید در نظر گرفته شود. در صورتی که با زبان کشور انتخابی خود آشنا نباشید درصد گرفتن ویزا کاهش پیدا خواهد کرد یا در صورت گرفتن ویزا نیاز به گذراندن دوره‌های پیش نیاز زبان خواهید داشت.

یهترین رشته ها برای مهاجرت کاری
یهترین رشته ها برای مهاجرت

بهترین رشته ها برای مهاجرت کدامند؟

توجه به بازار کار رشته مورد نظر در کشور انتخابی نیز بسیار مهم است. برخی کشورها به دلیل نیاز به نیروی کار ماهر در برخی رشته‌ها هر ساله از طریق اداره مهاجرت لیست مشاغل را اعلام می‌کنند. برخی رشته‌ها مانند پزشکی، مدیریت و بازاریابی، امور مالی، ساخت و ساز از مشاغلی هستند که نیاز به متخصص در بیشتر کشورها در آن دیده می‌شود.

بنابراین برای انتخاب بهترین رشته ها برای مهاجرت بهتر است که علابق و سوابق تحصیلی خود را با کشور مقصد مقایسه کنید تا در نهایت انتخاب نهایی شما بهترین گزینه باشد. توجه به این نکته مهم است که در کنار انتخاب رشته مناسب، کسب نمرات بالا و دستاورهای علمی است که باعث موفقیت شما و یافتن شغل مناسب و پردرآمد بعد از اتمام تحصیلات می‌شود.

اگرچه ادامه تحصیل در دانشگاه‌های رتبه یک دنیا به دلیل رقابت شدید برای همه افراد میسر نیست اما تا حد امکان از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های با رتبه علمی پایین پرهیز کنید تا در سوابق تحصیلی شما تاثیر منفی نداشته باشد. انتخاب کشورهایی مهاجرپذیر و با سطح علمی بالا مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، انگلیس، فرانسه، اسپانیا، آلمان، ایتالیا باعث می‌شوند به راحتی بتوانید بعد از اتمام تحصیل در این کشورها با یافتن شغل، اقامت کاری بگیرید که بعد از چند سال نیز امکان دریافت اقامت دائم را خواهید داشت.

گزینه‌های مهم در انتخاب بهترین رشته ها برای مهاجرت

  • کشور مورد نظر و شرایط تحصیلی و زندگی
  • رتبه و سطح علمی دانشگاه
  • هزینه‌های زندگی
  • شهریه و هزینه‌های جانبی تحصیل
  • بورسیه و کمک‌ هزینه‌های تحصیلی
  • زبان کشور مقصد
  • شرایط کار بعد از تحصیلات
  • شرایط اقامت

توجه به تمامی این گزینه‌ها برای افرادی است که قصد آنها از ویزای تحصیلی، مهاجرت دائمی و دریافت اقامت دائم است.

بهترین رشته ها برای دریافت بورسیه

برای دریافت بورسیه بهتر این است که شرایط رشته و دانشگاه مورد نظر خود را به طور کامل بررسی نمایید. بورسیه‌ها شرایط گوناگونی دارند که با توجه به رشته، مقطع و دستاوردهای علمی متفاوت می‌باشد. بنابراین بعد از انتخاب دانشگاه شرایط بورسیه آن را برررسی کنید، زیرا برخی دانشگاه‌ها تنها به مقطع کارشناسی ارشد و دکترا یا در رشته‌ای خاص بورسیه اعطا می‌کنند.

اما در حالت کلی رشته‌های پزشکی و رشته‌هایی که اصطلاحا به آن STEM گفته می‌شود یعنی زیر شاخه‌های انواع علوم، تکنولوژی و فناوری، مهندسی و ریاضیات در بیشتر دانشگا‌ه‌ها در صورت داشتن نمرات بالا و سوابق تحصیلی خوب، تحقیق و پژوهش، واجد شرایط دریافت بورسیه هستند.

رشته‌های مرتبط با کامپیوتر مانند IT، برنامه نویسی، شبکه، امنیت سایبری، هوش مصنوعی، علوم داده در صورت علاقه از بهترین رشته‌ها برای دریافت بورسیه و بازار کار است. رشته‌های مرتبط با کامپیوتر در تمامی کشورها بازار کار بسیار عالی دارند و از نظر سطح درآمد نیز از مشاغل پردرآمد به حساب می‌آیند.

بهترین رشته ها برای مهاجرت علوم انسانی

در صورتی که علاقمند به تحصیل در شاخه علوم انسانی هستید، رشته‌های زیادی هستند که می‌توانید در آنها مشغول به تحصیل شوید. رشته‌های مدیریت بازرگانی، بازاریابی، حقوق، روانشناسی، روزنامه‌نگاری، جامعه شناسی، علوم سیاسی، مدیر روابط عمومی و ارتباطات و اقتصاد از رشته‌های جذاب و پرطرفدار علوم انسانی هستند که در صورت فارغ التحصیلی با نمرات بالا و کسب تجربه می‌توانید انتظار شغلی خوب با درآمدی بالا را داشته باشید.

بهترین رشته‌ها برای مهاجرت علوم تجربی

در علوم تجربی بهترین رشته‌ها برای مهاجرت رشته‌های پزشکی هستند و در اکثر کشورها تقاضای بالایی برای پذیرش آنها وجود دارد. کلیه رشته‌های پزشکی، جراحی، پرستاری، مامایی، داروسازی، دندانپزشکی و همچنین دامپزشکی از بهترین رشته‌های علوم تجربی برای تحصیل و مهاجرت هستند. در بسیاری از کشورها، فارغ التحصیلان پزشکی در صورت پشت سر گذاشتن آزمون‌های پزشکی با سهولت بیشتری به ویزای کار و اقامت خواهند رسید.

همچنین از بیشترین سطح حقوق و مزایا نیز برخوردار خواهند بود. اگرچه به دلیل حساسیت رشته‌های پزشکی، کسب رتبه‌های بالا در تحصیلات و آزمون‌های پزشکی و تحقیقات علمی از شروط اصلی موفقیت در رشته‌های پزشکی هستند.

بهترین رشته ها برای مهاجرت هنر

در حالت کلی به دلیل هزینه زیاد تحصیلی در رشته‌های هنر و تصور نبود بازار کار برای آنها این رشته‌ها انتخاب اول بسیاری از افراد نیست. برای انتخاب رشته‌های هنر بهتر است در صورتی که به سراغ این رشته‌ها بروید که از قبل سابقه یا استعدادی از خود در آنها می‌بینید. به طور مثال فردی که به نقاشی علاقمند است و در گذشته به صورت فردی یا زیر نظر استادی این رشته را دنبال کرده است، موفق‌تر از فردی است که در رشته علوم تجربی تحصیل کرده و تصمیم به تحصیل در رشته نقاشی دارد.

همچنین در رشته‌های هنری سابقه کار یا فعالیت‌ هنری به صورت حرفه‌ای یا شخصی در پذیرش تحصیلی شما می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. در رشته‌های هنری خلاقیت بسیار مهم است و در صورت داشتن نمونه‌ کاری جذاب و منحصر به فرد قطعا می‌توانید شغلی پر درآمدی داشته باشید. رشته‌های عکاسی، گرافیک، طراح UX، مالتی‌مدیا و انیمیشن، موسیقی، طراحی لباس از رشته‌های پرطرفدار هنر هستند.

بهترین رشته ها برای مهاجرت کاری

در هر رشته‌ای که مشغول به تحصیل دارید فطعا تمایل دارید که بعد از اتمام تحصیلات در آن مشغول به کار شوید. در بیشتر کشورها می‌توانید بعد از تحصیلات ویزای خود را به ویزای کار تبدیل کنید. بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری در هر کشور می‌تواند کمی متفاوت باشد زیرا نیاز به نیروی کار متخصص در هر کشور متفاوت است.

کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند، انگلیس، کشورهای عربی حاشیۀ خلیج فارس (امارات، عمان و قطر) و فرانسه کشورهایی هستند که در صورت تخصص بالا می‌توانید مشاغل پردرآمدی در این کشورها به دست آورید. در صورتی که سابقه تحصیلی شما در این کشورها باشد و فارغ التحصیل یکی از دانشگاه‌ها این کشورها باشید برای شما یک مزیت به حساب می‌‌آید.

نتیجه گیری بهترین رشته‌ها برای مهاجرت کاری و تحصیلی

در صورتی که به دنبال انتخاب یک رشته‌ها مناسب برای مهاجرت هستید در کنار علاقه، استعداد و سابقه کاری و تحصیلی خود، باید به شرایط پذیرش و کار در کشور مدنظر خود نیز توجه داشته باشید. درست است که همیشه “بهترین رشته‌ها برای مهاجرت” وجود دارد زیرا برخی مشاغل مانند پزشکی یا علوم کامپیوتر از رشته‌های هستند که برای همه شاخه‌های آن کار با درآمد بالا همواره وجود دارد.

اما در دنیای امروز با توجه به اینکه تخصص حرف اول را می‌زند در صورتی که در هر رشته‌ای مشغول به تحصیل باشید با داشتن نمرات و سابقه تحصیلی خوب می‌توانید آینده درخشانی داشته باشید. به خصوص اینکه در بسیاری از رشته‌ها مانند کامپیوتر یا هنر امکان کار به صورت خود اشتغال را نیز خواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا