مطالب متفرقه

شادترین کشورهای دنیا 2024

هر ساله لیستی از شادترین کشورهای دنیا اعلام می‌شود که نشان می‌دهد زندگی در کشورهایی باعث می‌شود احساس خوشبختی کنید. اگرچه احساس خوشبختی در درجه اول امری درونی است اما نباید منکر شد که شرایط کشوری که در آن زندگی می‌کنید نیز در زندگی و روحیات هر فردی تاثیر به سزایی دارد.

شرایطی مانند وضعیت اقتصادی، حقوق اجتماعی و امکان پیشرفت متناسب با کار، از معیارهایی است که باعث می‌شود برخی کشورهای به شادترین کشورهای دنیا تبدیل شوند. اغلب کشورهایی که در اروپا و آمریکای شمالی قرار دارند، در لیست خوشبخت‌ترین کشورهای دنیا در راس قرار دارند. برخی کشورها در خاورمیانه و آفریقا معمولا در لیست غملگین‌ترین کشورهای دنیا قرار می‌گیرند که البته هرساله با توجه به شرایط کشور خود در لیست تغییر جایگاه می‌دهند.

شادی امری نسبی است و حضور برخی کشورها در صدر لیست به معنای نبود انسان غمگین یا افسرده در این کشورها نیست بلکه نشان دهنده درصد امید به زندگی است. زیرا در کشورهای خوشبخت دنیا نیز شما افرادی را پیدا می‌کنید که با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند. اما در حالت کلی به دلیل ثبات اقتصادی و نبود تورم شدید و زندگی با آرامش بیشتر، بیشترین میزان افراد امیدوار را در این کشورهای پیدا خواهید کرد.

خوشبخت_ترین کشورهای دنیا

فنلاند، شادترین کشور دنیا

فنلاند همواره بین دو یا سه کشور شاد دنیا قرار دارد. جریان زندگی در هلند بسیار آرام است و حتی در شهرهای مهم مانند هلسینکی (پایتخت فنلاند) امنیت بالایی حکمفرما است. هلندی‌ها افرادی جدی و سختکوش هستند اما می‌دانند چطور بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنند. همچنین این کشور زیبا به دلیل داشتن درصد بالای اعتماد مردم به دولت و فرهنگ کمک به یکدیگر نیز از رضایت زیاد فنلاندی‌ها برخوردار است.

دانمارک

کشور دانمارک نیز همواره در صدر لیست شادترین کشورهای دنیا قرار دارد. دانمارک کشور کم جمعیتی است و کل جمعیت این کشور کمتر از 6 میلیون نفر است. سیستم کشور دانمارک پادشاهی است و برابری اجتماعی در آن حکمفرماست. سیستم قوی آموزشی و رفاه بالا باعث رضایتمندی زیاد ساکنین دانمارک شده است. مسئولیت اجتماعی یک فرهنگ بارز در دانمارک است و این اعتماد به دولت نیز می‌باشد. با وجود دریافت بالای مالیات از شهروندان اما به دلیل برگشت آن به شکلهای مختلف در خدمات اجتماعی، بهداشتی، آموزشی از پرداخت این مالیات رضایت دارند.

هلند

هلند نیز مانند دیگر کشورهای منطقه اسکاندیناوی از شادترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود. لاله و آسیاب‌های بادی سمبل کشور هلند هستند. میزان جرم جنایب به قدری در کشور هلند پایین است که تعدادی از زندان‌ها را به دلیل نبود مجرم تعطیل کردند. سطح بالای کیفیت زندگی و نرخ بیکاری کم از دیگر دلایل شاد بودن مردم هلند است. یکی از جذابیت‌های هلند، فستیوال‌‌های زیادی است که هر ساله برگزار می‌شود و توریست‌های زیادی را نیز به خود جذب می‌‌کند.

سوئد

کشور سوئد نیز شباهت زیادی به دیگر فرهنگ‌های کشورهای اسکاندیناوی دارد. در کشور سووئ هیچ فردی برای ساعات طولانی کار نمی‌کند و هر فردی از حقوق شهروندی برخوردار است. مالیات بالایی که از شهروندان گرفته می‌شود به شکل‌‌‌های مختلف مانند مرخضی بعد از زایمان با حقوق، سیستم آموزشی مطلوب، ثبات اقتصادی به خود افراد بازگشت داده می‌شود. دغدغه در بین سوئدی‌ها کم است و معمولا آنها را با چهره‌ای آرام و بدون تنش خواهید دید.

ایرلند

ایرلند نیز مانند دیگر کشورهای شمال اروپا مانند دانمارک و فنلاند جمعیت بسیار کمی دارد. جمعیت فنلاند چیز در حدود 4 میلیون نفر است. مشکلاتی مانند درآمد پایین یا ملک در کشور ایرلند وجود ندارد. خدمات بالای اجتماعی، سیستم آموزشی قوی، درآمد خوب باعث افزایش سطح رضایت از زندگی و شاد بودن مردم ایرلند شده است.

ایسلند

اگرچه آب و هوای به شدت سرد ایسلند ممکن است برای برخی افراد خوشایند نباشد اما مردم ایسلند که با این نوع آب و هوا آشنا هستند، خود را از شادترین افراد دنیا می‌دانند. این کشور زیبایی‌های منحصر به فردی دارد مانند یخجال‌های طبیعی و سواحل زیبا که زندگی در این کشور را دلپذیر کرده است. سیستم قوی آموزشی از دلایل رضایتمندی مردم ایسلند است و ارائه خدمات بهداشتی مناسب باعث شده است که کمترین میزان مرگ و میر به خصوص در بین نوزادان را داشته باشد.

سوئیس

طبیعی است که مناظر زیبای کشور سوئیس هر فردی را عاشق خود می‌کند. زندگی در یک شکور زیبا با امکانات بالا می‌تواند برای هر فردی جذاب باشد. سوئیس کشور ثروتمندی است و فرهنگ بالای مردم و اعتماد به یکدیگر باعث دلپذیر شدن زندگی در این کشور شده است. مردم سوئیس به خانواده اهمیت زیادی می‌دهند و کار باعث بی توجهی آنها با کانون خانواده نمی‌شود. سفر به سوئیس و دیدن زیبایی این کشور می‌تواند برای هر فردی بسیار جذاب باشد. سوئیس کمتر از 8 میلیون جمعیت دارد که باعث شده است امکانات رفاهی، بهداشتی و آموزشی به خوبی در بین مردم این کشور تقسیم شود.

نروژ

مانند دیگر کشورهای شاد دنیا شما در نروژ، کمترین میزان استرس را در کنار و زندگی خود تجربه می‌کنید. شفاف بودن فعالیت‌های اقتصادی دولت باعث شده است که مردم از عملکرد دولت نروژ رضایت داشته باشند. کشور نروژ به دلیل داشتن منابع نفتی، زمین‌های خاصلخیر قابل کشت و صنعت دریایی قوی کشوری ثروتمند است در صورتی که جمعیت از جمعیت زیادی برخوردار نیست و این ثروت باعث افزایش کیفیت و رفاه مردم نروژ شده است.

کانادا

برخلاف کشورهای شمال اروپا، کانادا در زمینه جذب مهاجر بسیار فعال است. کشور کانادا به دلیل حفظ تنظیم جمعیت نیاز به جذب مهاجرین دارد. این باعث شده است که افراد زیادی کشور کانادا را برای زندگی انتخاب کنند و تجربه زندگی در یک کشور با استانداردهای بالا را داشته باشند. کانادا کشور پهناوری است اما به دلیل سرمای شدید، در برخی مناطق سکنه‌‌ای وجود ندارد یا بسیار کم تراکم است. سیستم آموزشی قوی یکی از مزیت‌های زندگی در کانادا است، همچنین با وجود فضای کاری جدی در کانادا اما فشار کاری نسبت به آمریکا کمتر است. اگرچه سیستم بهداشتی و درمانی به دلیل کم بودن نیروی متخصص مقدای با ضعف همراه است.

غمگین‌ترین کشورهای دنیا

در کنار شادترین و خوشبخت‌ترین کشورهای دنیا، لیستی وجود دارد که در آن غمگین‌ترین کشورهای دنیا را نشان می‌دهد. کشورهایی که در صد غمگین‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته‌اند دچار جنگ، بی ثباتی در اقتصاد و سیاست، مشکلات تورم و بیکاری هستند. کشورهایی که برای چند سال متوالی در لیست غمگین‌ترین کشورهای دنیا قرار گرفته‌اند کشورهای زیر هستند:

 • افغانستان
 • نپال
 • زیمبابوه
 • بوتسوانا
 • یمن
 • سوریه
 • سودان جنوبی
 • رواندا
 • تانزانیا
 • سیرالئون
 • کنگو
 • زامبیا

آیا رتبه‌ بندی‌های جهانی برای شادترین یا غمگین‌ترین کشورها معتبر است؟

بله اما هیچ کدام از این معیارها با بررسی زندگی کل مدم در یک کشور خاص صورت نگرفته است. بلکه تنها مشخص کردن معیارهایی یک زندگی مطلوب و سنجش آنها در کشورهای مختلف بوده است. اما در حالت کلی به دلیل اینکه این شاخص‌ها در رضایت از زندگی بسیار تاثیرگذارند بنابراین لیست شادترین یا غمگین‌ترین کشورها با درصد زیادی معتبر است اما ملاک نهایی نیست. در بسیاری از کشورهای نامبرده با عنوان خوشبخت‌ترین کشورهای دنیا نیز می‌توانید افراد افسرده را ببینید.

در یک تقسیم بندی کلی کشورهای اروپایی دارای شادترین مردم و کشورهای افریقایی غمگین‌ترین و افسرده‌ترین افراد را دارند. برخی کشورها مانند ایران و ترکیه نیز به دلیل شرایط اقتصادی با اختلاف زیاد با شادترین کشورهای دنیا قرار دارند اما به ندرت در لیست غمگین‌ترین کشورها قرار می‌گیرند اما اکثر افراد در این کشورها احساس خوشبختی زیادی ندارند.

2 دیدگاه

 1. سلام. ملاک سنجش شادترین کشورهای دنیا تنها مسائل اقتصادی و مالی هست
  اما در نظر گرفتن این ملاک اگرچه خیلی مهمه اما به تنهایی نمی‌تونه تعیین کننده باشه
  توی این کشورها هم افراد افسرده وجود داره.
  اگر در ایران هم شرایط بهتر بود زندگی خیلی بیشتر بهمون می‌چسبید حیف

  1. سلام به شما
   بله این آمار از طریق شاخص‌های مالی بیشتر صورت می‌گیره و اما با اختلاف کم، رتبه‌ بندی ‌های درستی ارائه می‌ده.
   ممنون از دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا