مطالب متفرقهمهاجرت

پیکاپ ویزا (پیکاپ پاسپورت) چیست؟

پیکاپ ویزا یا پاسپورت آخرین مرحله از مراحل گرفتن ویزا است چون شما نامه تاییدیه ویزا را از طریق ایمیل دریافت کرده‌اید. تنها بخش آخر که تحویل پاسپورت به سفارت برای مهر شدن ویزا است باقی می‌ماند. پیکاپ ویزا می‌تواند توسط فردی یه جز خود شما انجام شود. به دلیل سخت بودن سفر دوباره به کشورهای اطراف و صرف زمان و هزینه زیاد، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که این کار توسط فردی غیر از خود آنها صورت گیرد. این کار امکان پذیر است اما باید توسط نماینده رسمی و دارای مجوز صورت گیرد تا از امنیت پاسپورت و تحویل به موقع آن اطمینان داشته باشید.

پیکاپ ویزا تنها برای کشورهایی مورد نیاز است که در ایران دارای کنسولگری نیستند که خوشبختانه تعداد آنها محدود است مانند کشورهای آمریکا و کانادا. به این شکل نماینده با دریافت هزینه کم به مراتب کمتر از هزینه سفر شما، مرحله پیکاپ ویزا را انجام و آن را در ایران به شما تحویل خواهد داد. به دلیل حضور قبلی شما در سفارت برای مصاحبه و انگشت نگاری و تایید نهایی ویزا، جهت پیکاپ ویزا نیازی به حضور شما نیست و این کار توسط نماینده دارای مجوز امکانپذیر است.

پیکاپ پاسپورت چیست

پیکاپ ویزا یا پاسپورت چیست؟

پیکاپ ویزا یا همان پیکاپ پاسپورت در واقع به مرحله ارسال پاسپورت به سفارش و دریافت آن همراه با ویزا است. به دلیل اینکه حضور مجدد در سفارت کشورهایی مانند ترکیه یا دبی برای دریافت ویزاهایی کشورهایی مانند آمریکا یا کانادا بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند با پرداخت هزینه به مراتب کمتری این کار توسط فرد یا شرکت مهاجرتی انجام گیرد. بنابراین خدمات پیکاپ ویزا برای کشورهایی انجام می‌شود که در حال حاضر در ایران خدمات کنسولگری ندارند.

به دلیل مرحله قبل یعنی انگشت نگاری به حضور شما انجام شده و روند انگشت نگاری و عکس صورت گرفته، نیازی به حضور دوباره شما نخواهد بود. این کار در هزینه و سرعت انجام کار به شما کمک زیادی خواهد کرد. تنها کافی است مدارک و پاسپورت در اختیار نماینده قرار بگیرید تا پاسپورت و ویزای خود را در کمترین زمان در ایران دریافت کنید. البته با توجه به سفارت و کشور مقصد ممکن است نیاز به پر کردن فرم وکالت نامه نیز داشته باشید

توجه داشته باشید که هر موسسه مهاجرتی مجاز به انجام خدمات پیکاپ ویزا نیست. چون حمل تعداد زیادی پاسپورت توسط فرد باید همراه با دلیل و مدارک لازم باشد. در صورتی که این فرد مجوز این کار را نداشته باشد، دارندگان پاسپورت نیز در روند مهاجرتی خود با مشکل روبرو می‌شوند. بنابراین برای پیکاپ ویزا توسط شخص یا شرکت نماینده داشتن مجوز از مراجع دولتی الزامی است. این مجوز باید از طریق پلیس مهاجرت ایران دریافت شود.

موسسه‌های مجاز مهاجرتی به دلیل داشتن درخواست بالای پیکاپ به طور منظم و هر هفته اقدام به ارسال پاسپورت متقاضیان می‌کنند که به دلیل ارسال گروهی پاسپورت‌ها هزینه مناسبی را برای هر فرد در بر دارد.

پیکاپ ویزا  و پیکاپ پاسپورت چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

پیکاپ ویزا و پیکاپ پاسپورت تفاوتی با یکدیگر ندارند و در واقع اصطلاحی هستند که می‌توانند به جای یکدیگر استفاده شوند. یعنی بعد از تایید ویزا که به آن پاس ریکوئست گفته می‌شود، با ارسال پاسپورت، آن را حاوی برچسب ویزا می‌کنید. روند پیکاپ ویزا می‌تواند توسط افراد حقیقی یا حقوقی انجام شود.

زمان پیکاپ ویزا چقدر است؟

بعد از اینکه با ویزای شما موافقت شد بازه 30 روزه برای ارسال پاسپورت خود به سفارت فرصت دارید. در صورتی که برای ارسال پاسپورت به صورت شخصی یا توسط نماینده اقدام نکنید ویزای شما لغو خواهد شد. شما باید پاسپورت و پرینت ایمیل تاییدیه ویزا (پاسپورت ریکوئست) را به شرکت مهاجرتی تحویل دهید تا در کمترین زمان آن را همراه با الصاق برچسب ویزا به شما تحویل دهند. این روند نباید بیشتر از دو هفته زمان بگیرد.

هزینه پیکاپ ویزا بستگی به شرکت مهاجرتی که قصد همکاری با آنها را دارید، دارد. بهتر از هزینه‌های پیکاپ ویزا را از چند شرکت مهاجرتی جویا شوید تا بهترین گزینه را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که به دلیل هزینه‌های رفت و برگشت و اقامت کوتاه مدت شما، هزینه انجام این کار توسط شما تا چند برابر خواهد بود.

بیشتری ارسال پاسپورت برای پیکاپ ویزا کشور ترکیه و شهرهای آنکارا و استانبول هستند. میانگین مدت انتظار برای دریافت پاسپورت خود بین 7 تا 10 روز خواهد بود. پیکاپ ویزا در امارات نیز از طریق شهرهای دبی و ابوظبی صورت می‌گیرد.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید با وجود عدم حضور در کشور مقصد آیا امکان بررسی روند پیکاپ ویزا را خواهید داشت؟

جواب بله است زیرا در هنگام تحویل پاسپورت توسط نماینده به دفاتر وک در کشورهای ترکیه یا دبی و ارمنستان یک کد رهگیری صادر خواهد شد. با ورود به سایت VFSGlobal و وارد کردن کد رهگیری خود می‌توانید وضعیت پاسپورت خود را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که کشور مبدا را باید کشوری انتخاب کنید که پیکاپ ویزا در آن انجام خواهد شد و کشور مقصد را هم کشوری قرار دهید که قصد گرفتن ویزا برای آن را دارید مانند کانادا یا آمریکا.

به دلیل اینکه شرکت‌های مهاجرتی با درخواست زیاد پیکاپ ویزا مواجه هستند هر هفته در دو تا سه نوبت اقدام به ارسال پاسپورت به ترکیه، دبی و ارمنستان می‌کنند. در این بین کشور ترکیه بیشترین ارسال پاسپورت جهت پیکاپ پاسپورت را دارد.

نکات مهم پیکاپ پاسپورت

  • پاسپورت شما باید به اندازه مدت زمان مورد نیاز برای ویزا اعتبار داشته باشد. زیرا امکان صدور ویزا برای بعد از تاریخ پاسپورت شما امکان پذیر نیست.
  • در صورت تایید ویزا، مدت 30 روز زمان برای ارسال پاسپورت خود خواهید داشت، در غیر این صورت ویزای شما باطل خواهد شد.
  • بعد از تحویل مدارک به آژانس مسافرتی حتما از آنها رسید تحویل مدارک را دریافت کنید.
  • الزامی به ارسال پاسپورت به سفارت‌خانه‌ای که در آنجا مراحل انگشت نگاری را انجام داده‌اید نیست و این کار می‌توانید از طریق کلیه سفارت‌خانه‌های کشور مقصد در کشورهای مجاور صورت گیرد.
  • در صورتی که دارای ویزای مهاجرتی کانادا یا آمریکا هستید به مدارک دیگری مانند عکس نیز نیاز خواهید داشت.
  • برای پیگیری پیکاپ پاسپورت خود توسط نماینده می‌توانید از Tracking ID که بعد از تحویل پاسپورت به سفارت صادر می شود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا