مطالب متفرقه

آشنایی با کشور آلمان-معرفی شهر و استانهای آلمان

آلمان در اروپای غربی و اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور از سمت شرق به لهستان و کشور چک و از سمت غرب به لوکزامبورگ، بلژیک، فرانسه و هلند و از سمت جنوب به اتریش و دریاچه کنستانس(بزرگترین دریاچه اروپای مرکزی) و سوئیس و از شمال به دریای شمال و دانمارک راه دارد و با همدیگر دارای مرز مشترکی می باشند.

وسعت آلمان 357/386 کیلومتر مربع می باشد و جمعیت این کشور بالغ بر 83/7 میلیون نفر می باشد.البته باید بگویم که جمعیت آلمان با توجه به مهاجرت افراد رو به افزایش است. آلمان از لحاظ مساحت هفتمین کشور بزرگ اروپا و یکی از کشور بزرگ جهان می باشد. پایتخت کشور آلمان شهر برلین می باشد که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای آلمان می باشد. همچنین این کشور 16 ایالت دارد.

یکی از کشورهای صنعتی جهان کشور آلمان می باشد و ارز شایع و واحد پول این کشور یورو می باشد. آلمان برای حقوق مردم احترام و ارزش خاصی قائل می شود. این کشور بازار اقتصادی فعال و خوبی دارد و دارای آب و هوای معتدل می باشد. زبان رسمی این کشور زبان آلمانی می باشد.

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور آلمان و بررسی فرهنگ و اقتصاد آن بپردازیم و شما با خواندن این مطالب میتوانید اطلاعات مفیدی در مورد این کشور بدست آورید.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به آلمان

اسم کشور آلمان

شهر برلین

علت این اسم های گوناگون به خاطر گذشته ی آلمان بوده است که  یک بخشی بوده که از طایفه و ایل و تبار های مختلف ایجاد شده بود. در قرن پانزدهم میلادی اسم این کشور Teutonicum Regnum بود و کلمه Deutsch(آلمان) از همین کلمه گرفته شده است.

تراکم جمعیت در آلمان

جمعیت آلمان

جمعیت کشور آلمان تقریبا 83 میلیون نفر می باشد. از این 83 میلیون نفر 41 میلیون نفر از جمعیت، زنان و 39 میلیون نفر مردان میباشند. جمعیت آلمان  1/7 درصد جمعیت کل جهان در بر می گیرد. 74 میلیون نفر از این جمعیت کسانی هستند که در آلمان زندگی میکنند و هویت آلمانی دارند. الباقی جمعیت این کشور را کسانی که به این کشور مهاجرت کردند تشکیل می دهند.

از پرجمعیت ترین قلمرو یا استان های این کشور عبارتند از استان نوردراین وستفالن، بایرن و بادن وورتمبرگ میتوان نام برد. همچنین از کم جمعیت ترین ایالت های این کشور را میتوان ایالت برمن و زارلند را نام برد.

جالب است بدانید که 30 درصد جامعه و مردمان هامبورگ شهروندان خارجی هستند. شهروندان خارجی این کشور بر اساس دسته بندی زیر می باشند.

 • ترک 17/9 درصد
 • لهستان 13/1 درصد
 • روسیه 8/7 درصد
 • قزاقستان 8/2 درصد
 • ایتالیا 5/3 درصد

نظام حکومتی آلمان

حکومت آلمان

آلمان یک کشور دموکرات می باشد که بر پایه قانون اساسی و حکومت پارلمانی فدرال اداره و نظارت می شود. با توجه به فدرال بودن این کشور هر یک از این دولت ها جدا  از هم و خود مختار می باشند ولی در نهایت با  همکاری یکدیگر کارهای دولت(نظامی و سیاسی) انجام میدهند.

بخش های کوچک و مجزای این کشور در زمینه های آموزشی و فرهنگی فعالیت دارند که  اجازه این را دارند که به صورت مجزا و تنها تصمیم بگیرند.در کشور آلمان مهمترین و با ارزش ترین درجه و مقام، مقام صدراعظمی می باشد و صدراعظم نظر کلی و پایانی را میدهد.

البته لازم به ذکر است که رئیس جمهور کشور هم از توانایی و قوه بالایی برخوردار است و بر بی ثباتی و قانون های کشور نظارت دارد.مهمترین مرجع قضایی این کشور دادگاه ها می باشد و جایگاه پر اهمیتی برای بیان قانون های کشور است. این دادگاه ها در سازمان های دولتی و حکومتی یک تعیین کننده اصلی می باشد.

لازم به ذکر است که دادگاه های آلمان متشکل از دو مجلس می باشد. هر مجلس از 8 نفر برپا شده است. مجلس اول کشور به قانون های اصلی و اساسی و مجلس دوم آن به مسائل و کارهای مربوط به دولت را انجام میدهند.

ساختار سیاسی آلمان

تنظیم قانون های این کشور بر اساس قانون اساسی می باشد. همانطور که در بالا ذکر کردیم مسئول اصلی این حکومت صدراعظم آلمان است که ایشان در سیاست و قانون های دولت تصمیم گیری میکنند و نظر اصلی و نهایی را اعلام میکنند.

پیمان بین المللی حقوق بشر این کشور بر اساس قانون های اساسی کشور است. قانون این کشور مخالف مداخله کردن سازمان های مذهبی در دولت کشور خود می باشد.

پرچم آلمان

پرچم آلمان

پرچم آلمان یک پرچمی دارای 3 رنگ با طرح افقی میباشد که از سه رنگ سیاه، قرمز، طلایی تشکیل شده است. در سال 1848 پرچم آلمان به رسمیت شناخته شده است. رنگ مشکی و طلایی به معنای امپراطوری مقدس در قرن 10 میباشد. در زمان جنگ ناپلئونی این سه رنگ در لباس سربازان آلمانی استفاده شده بود.

هنگامی که دو آلمان از یکدیگر جدا شد باز هم پرچم کشور آلمان به همین صورت بود البته که نماد های کمونیسم به آلمان شرقی اضافه گردید. لازم به ذکر است در سال 1866 پرچم آلمان متشکل از 3 رنگ سفید، سیاه، قرمز بوده است.

استان ها و شهر های آلمان

آلمان از 16 استان یا قلمرو تشکیل شده است که هر یک از این ایالت ها یا قلمروها از یک دولت مستقل تشکیل شده است و بر پایه نهاد های کشور نظارت و کنترل می شود و هر یک از این ایالت ها 3 تا 6 مسئول مختص به خود دارند که بزرگترین ایالت، ایالت بایرن و کوچکترین ایالت، ایالت برمن می باشد.

از سال 2009 میلادی آلمان به بخش و قسمت های مختلفی تقسیم شده است که از 301 بخش روستایی و 102 بخش شهری تشکیل شده است.

پایتخت این کشور شهر برلین می باشد که اکثر مهاجران و گردشگران به این شهر سفر می کنند و می توان به شهر مونیخ به عنوان یکی از شهرهای اصلی این کشور اشاره کرد و همچنین یکی از بزرگترین شهرهای این کشور شهر فرانکفورت است و میتوان زیباترین شهر این کشور را شهر هامبورگ آلمان را نام برد.

شهرهای بزرگ آلمان

 • برلین
 •  هامبورگ
 • مونیخ 
 • فرانکفورت

مسلمانان در آلمان

مسلمانان در کشور آلمان از نظر دین و مذهب آزادی کامل دارند. این کشور به حقوق و ادیان شهروندان خود احترام می گذارد. آلمان به خاطر مسلمانان کشور خود مسجدهایی گوناگونی را در کشور خود تاسیس کرده است. یکی از مهمترین مساجد و مرکز های دینی این کشور به نام مرکز اسلامی هامبورگ می باشد.

عدها آلمان را به عنوان یکی از اساسی ترین و اصلی ترین کانون اسلام شناسی شناختند. البته لازم به ذکر است که به دلیل اینکه آلمان در گذشته تحت استعمار کشورهای دیگر بوده است تعداد کمی مسلمان در آلمان زندگی میکردند. بعدها بعد از به پایان یافتن جنگ جهانی دوم تعداد زیادی مسلمان ترک و بالکان به این کشور مهاجرت کردند.

تعداد جمعیت های مسلمانان در آلمان هر ساله در حال افزایش است. طبق آمار بدست آمده تقریبا 40 درصد مسلمانان در این کشور سن کمتر از 18 سال را دارند. 76 درصد این مسلمانان ترک زبان هستند و دومین دسته از مسلمانان این کشور مسلمانان ایرانی می باشند.

اقتصاد در آلمان

اقتصاد آلمان

این کشور دارای یک بازار اقتصادی پیشرفته با نیروی کار فعال و ماهر بعد از کشور آمریکا و ژاپن می باشد. همچنین رتبه چهارم تولید کننده های برتر و عالی جهان را کسب کرده است. همچنین یکی از بزرگترین صادر کننده ها و وارد کننده های جهان می باشد. در این کشور درصد بیکاری خیلی پایین می باشد.

در آلمان به حرفه و تکنیک در زمینه خودروسازی اهمیت خاص و زیادی قائل می شوند زیرا برند های معروف خودرو در این کشور وجود دارند.شرکتهای مشهور خودرو در این کشور عبارتند از: مرسدس بنز، پورشه، بی ام و، فولکس واگن و آئودی.بسیاری از مهمترین و بزرگترین نمایشگاه های جهان در کشور آلمان برپا می شود.

آلمان اتحادیه اقتصادی-سیاسی(انجمن اروپایی) قانون تعیین و وضع می کند. این کشور از موضوعات سیاسی و اقتصادی در این انجمن دفاع میکند.در کل جهان 500 شرکت بزرگ و معروف وجود دارد. 37 تا از این شرکت های بزرگ در کشور آلمان وجود دارد که میتوان به بعضی از این شرکت ها به شرکت دایملر، آلیانتس، زیمنس و … اشاره کرد.

کالاهای صادر کننده این کشور

 • ماشین آلات 
 • خودرو
 • دارو
 • فلزات
 • پلاستیک
 • قطعات مورد نیاز حمل و نقل
 • مواد شیمیایی
 • وسایل الکترونیک و قطعات الکتریکی

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای آلمان

موقعیت جغرافیایی آلمان

کشور آلمان به دلیل اینکه در مرکز قاره اروپا قرار دارد از سایر کشورهای قاره اروپا از موقعیت بهتری برخوردار است. دارای آب و هوای معتدل قاره ای است و بادهای آن از سمت غرب می وزد. تابستان های گرم و زمستان های نسبتا سردی دارد ولی این را هم بدانید آلمان تابستان های کوتاهی دارد و مدت فصل های زمستان و سردی بیشتر است.

طولانی ترین رودهای آن رود راین، الب و دانوب می باشد. از سمت جنوب به یکی از بزرگترین دریاچه های جهان به نام دریاچه کنستانس واقع در اروپای مرکزی راه دارد. آلمان منابع طبیعی  شامل جنگل ها و دشت و سواحل فراوانی دارد که دشت های راین بالا، وستفالن و دشت های بخش لایپزیگ آلمان بزرگترین دشت های این کشور محسوب می شود.

جالب است بدانید که در این کشور کوه های زیادی وجود دارد که یک سری از این کوه ها در مرکز آلمان وجود دارد که شمال و جنوب آلمان را از هم مجزا می سازد. این کشور رودهای طویل و بلندی هم دارد که عبارتند از رود راین، رودخانه الب و رود دانوب می باشد.

لازم است این را هم بدانید که مناسب ترین فصل این کشور برای مسافرت کردن فصل بهار می باشد. آلمان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شده بود که به آن آلمان غربی و آلمان شرقی می گفتند. بعد از برداشتن و نابود کردن دیوار برلین سمت شرق آلمان را به نام ایالت جدید و سمت غرب آن را به نام ایالت قدیم می گویند.

فرهنگ آلمان

فرهنگ مردم آلمان دقیقا موضوعی است که باعث شده است کشور آلمان یک کشور فوق العاده و بی رقیبی نسبت به سایر کشورهای جهان شود. جالب است بدانید مردم کشور آلمان توجه و اهمیت  خاصی به قانون و سازماندهی و منظم بودن میدهند. مردمان این کشور با متحد بودن و منظم بودنشان، آلمان را به یک کشوری مهم و قانون مندی تبدیل کردند.

مردم این کشور رسم و رسومات مختص به خودشان را دارند. در این کشور برعکس یک سری کشورها استفاده و خوردن آبجو برای عموم مردم در هر رده سنی آزاد است. آلمان یک سری فرهنگ خاص دیگری دارد که شامل فلسفه، زبان، معماری، ادبیات و … را در بر دارد.

زبان مردم آلمان

زبان رسمی این کشور زبان آلمانی می باشد و حدود 95 درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت میکنند. البته دو نوع گویش هم در زبان آلمانی وجود دارد که به آن زبان آلمانی بالا و زبان آلمانی پایین می باشد. به مهاجرانی که در این کشور هستند زبان آلمانی بالا آموزش می دهند.

در جنوب این کشور مردمانی که به زبان آلمانی بالا صحبت میکنند زندگی میکنند و در شمال این کشور افرادی که به زبان آلمانی پایین صحبت میکنند زندگی میکنند. برعکس سایر کشورهای جهان با لهجه حرف زدن در آلمان عیب محسوب نمیشود و با لهجه حرف زدن جزو ثروت و ارزش های  آن کشور محسوب می شود.

البته لازم به ذکر است که مردمان این کشور از زبان های انگلیسی و فرانسوی هم استفاده میکنند. این را هم بدانید که در حال حاضر زبال آلمانی همانند زبان انگلیسی مورد استفاده فراوانی قرار گرفته است به همین دلیل در اروپا بعد از زبان انگلیسی زبان آلمان از بیشتر از سایر زبان های جهان به مردمان آموزش داده می شود.

دین در آلمان

کلیسای جامع کلن آلمان

در آلمان مذهب و دین های مختلفی وجود دارد. جالب است بدانید که در کشور آلمان دین و دولت از هم مجزا و مستقل می باشد. همانطور که در بالا گفتیم آلمان برای مذاهب مختلف کشور خود تفاوت قائل نمی شوند و به همه شهروندان با دین های مختلف احترام می گذارند.

دینی که در بین مردمان آلمان بیشتر رایج است دین مسیحیت می باشد. حدود 65 تا 70 درصد جامعه پیرو دین مسیحیت هستند. بعد از این دین، دین اسلام با 3 درصد جمعیت رتبه دوم دین در این کشور را کسب کرده است.البته این را هم باید بگوییم که حدود 28 درصد مردمان این کشور دین خاصی ندارند یا به دین های دیگری جز دین مسیحی و اسلام روی آوردند.

دین های دیگری از جمله کاتولیک، پروتستان، ارتدوکس، اسلام، بودایی، یهودی، هندو می باشد.   

آموزش و پرورش در آلمان

مدارس آلمان

سیستم آموزشی این کشور مدل استانی می باشد. دولت پارلمانی فدرال در تعیین کردن قانون های این سیستم وظیفه مهم و اصلی را دارد. آموزش در آلمان از دوره کودکستان یا همان مهد کودک شروع می شود که این دوره اختیاری می باشد.

بعد از این دوره، دوره دبستان می باشد که این دوره اجباری می باشد و مدت تحصیل در دبستان 4 سال می باشد. بعد از گذراندن دوره دبستان وارد مقطع دبیرستان میشیم که دوره دبیرستان به  4 قسمت تقسیم شده است. افراد می توانند در هر کدام از این 4 نوع مدارس تحصیل کنند.

انواع مدارس دبیرستان عبارتند از مدارس عمومی، مدارس متوسط، مدارس گرامر، مدارس جامع . دانش آموزان بعد از گذراندن مقطع دبیرستان با دادن یک آزمون وارد دانشگاه میشوند.

سخن پایانی مجله مهاجرت

آلمان کشور خوب و قدرتمندی از نظر اقتصادی می باشد و آمار بیکاری در این کشور پایین است. آلمان دارای آب وهوای خوب و معتدلی است که مناسب زندگی برای مهاجران می باشد. به دلیل اینکه آلمان در مرکز قاره اروپا قرار دارد از موقعیت های خوبی برخوردار است.

نکته خوب و جالب این کشور این می باشد که مسئله دین و حکومت و جامعه از هم مجزا می باشد. دولت به دین و مذهب های شهروندان خود احترام خاصی قائل است. همچنین برای مسلمانان مساجد مجزا وجود دارد پس نتیجه می گیریم آلمان کشور مناسبی برای مهاجرت می باشد.

منبع: fa.wikipedia.org

2 دیدگاه

 1. سلام ممنونم بابت مطلب معرفی آلمان که برامون گذاشتید
  راستش رو بخواین من خیلی دوست دارم به کشور آلمان مهاجرت کنم مخصوصا عاشق پایتخت المان هستم اما نمیدونم با کدوم روش مهاجرتی به این کشور مهاجرت کنم و هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به آلمان و اطلاع از هزینه های مهاجرت بر روی اینجا کلیک نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا