مطالب متفرقه

معرفی کشور اسپانیا- معرفی شهرهای مهم اسپانیا

در این مقاله می خواهیم به معرفی کشور اسپانیا و بررسی شرایط و فرهنگ و موقعیت جغرافیایی این کشور بپردازیم تا شما هم اطلاعات مفیدی در مورد این کشور بدست بیاورید. کشور اسپانیا که به پادشاهی اسپانیا هم معروف است در اروپای غربی در قسمت های شبه جزیره ایبری واقع شده است.

اسپانیا جزو یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی می باشد. این کشور با وسعت 505/990 کیلومتر مربع در ردیف دوم کشورهای اروپای غربی از نظر بزرگی و وسعت می باشد.

اسپانیا از سمت شمال و شمال شرقی با کشور فرانسه، خلیج بیسکای و آندورا و از جهت غرب و شمال غربی با کشور پرتغال و اقیانوس اطلس و از دو جهت شرق و غرب با دریای مدیترانه و جبل الطارق در ارتباط و دارای مرزی می باشند.

جالب است بدانید که بلندترین و طویل ترین مرز در اتحادیه اروپایی مرز کشور اسپانیا با کشور پرتغال است. زبان اصلی مردم این کشور زبان اسپانیایی می باشد. این کشور دارای تعدادی جزیره و سواحل می باشد. واحد پول و ارز این کشور یورو می باشد. در ادامه این مقاله با مطالب بیشتر و کاملتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به اسپانیا

اسم کشور اسپانیا

نام اصلی و پایه کشور اسپانیا از یک نام رومی به نام هیسپانیا برگرفته شده است. هیسپانیا کلمه ایست در زبان یونانی و معنی آن سرزمین غرب یا سرزمین غروب خورشید است. یکی از تاریخدان ها بر این باور است که هیسپانیا یک کلمه ایبریایی می باشد که به معنی شهر دنیای باختری است. خلاصه دیدگاه ها و نظرات مختلفی برای نام این کشور وجود دارد.

تراکم جمعیت اسپانیا

جمعیت اسپانیا

طبق آخرین آمار و سرشماری انجام شده، کشور اسپانیا تقریبا 47 میلیون نفر جمعیت دارد. اکثر مردم در قسمت های ساحلی این کشور زندگی می کنند. 12 درصد جمعیت این کشور متشکل از مهاجران می باشد که بیشتر مهاجران از کشورهای  آمریکا و آفریقای شمالی و اروپای مرکزی آمدند.

طبق آمار سرشماری هر ساله جمعیت این کشور افزایش می یابد. البته این را هم بگویم که اکثر افراد اسپانیایی در کشور امریکای لاتین ساکن هستند و تعدادی از افراد ایبریایی به کشور آمریکا لاتین رفتند. طبق آمار گفته شده اکثر افراد سفید پوست کشور آمریکای لاتین از کشور اسپانیا و پرتغال می باشند.

دولت و ساختار سیاسی اسپانیا

حکومت اسپانیا

حکومت کشور اسپانیا یک پادشاهی مشروطه یا پادشاهی پارلمان می باشد. این دولت متشکل از دو بخش قوه مجریه و قانون گذاری است که این دو بخش تحت نظر نخست وزیر کشور اداره می شود. قوه مجریه در این کشور بسیار مهم است  و توسط پادشاه اسپانیا، نخست وزیر کشور مشخص می شود و در مجلس نمایندگان قرار می گیرد.

مجلس نمایندگان متشکل از 350 نفر است و هر 4 سال مراسم انتخابات صورت می گیرد و با توجه به نظرات مردم نمایندگان جدیدی تعیین می شوند. در کل کشور اسپانیا بر اساس قوانین اساسی می باشد.

استانها و شهرهای اسپانیا

پایتخت کشور اسپانیا شهر مادرید می باشد که در شبه جزیره ایبری قرار دارد. بیشتر مهاجران به شهر مادرید مهاجرت میکنند زیرا شهر بسیار زیبا و پیشرفته و سرسبز می باشد.

شهر مادرید

جالب است بدانید بعد از شهرهای برلین و لندن، سومین شهر بزرگ در اتحادیه اروپایی شهر مادرید می باشد. این کشور از مناطق و شهرهایی تشکیل شده است و به 50 استان تقسیم شده است. در اینجا به برخی از شهرهای مهم این کشور اشاره می کنیم.

شهرهای مهم کشور اسپانیا

  1. مادرید
  2. بارسلونا
  3. والنسیا
  4. مالاگا
  5. ساراگوسا
  6. سویا
  7. گرانادا
  8. مورسیا
  9. بیلبائو
  10. پالما ده مایورکا

اقتصاد اسپانیا

اقتصاد اسپانیا

اسپانیا یکی از اقتصاد های بزرگ جهان می باشد. از نظر اقتصاد در ردیف پنجم در قاره اروپا قرار دارد زیرا اقتصادی پیشرفته و بزرگی دارد. تقریبا 15 درصد مردمان این کشور در زمینه کشاورزی مشغولند و محصولاتی مانند چغندر، انگور، جو …  را تولید می کنند. همینطور این کشور در زمینه صنایع پیشرفت خوبی کرده است.

صنایع تولیدی این کشور شامل فلز، مواد شیمیایی و … می باشد. جالب است بدانید که کشور اسپانیا یکی از بزرگترین کشورها در زمینه تولید روغن زیتون می باشد. به همین دلایل و اقتصاد خوب کشور اسپانیا نرخ بیکاری در این کشور کم است.

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای اسپانیا

موقعیت جغرافیایی اسپانیا

کشور اسپانیا با وسعت 505/990 کیلومتر مربع در ردیف پنجاه و دومین کشور جهان می باشد. جالب است بدانید اسپانیا در بین مدارهای زمین قرار گرفته است.

این کشور  از سمت شمال و شمال شرقی کشور با فرانسه، خلیج بیسکای و آندورا و از جهت غرب و شمال غربی با کشور پرتغال و اقیانوس اطلس و از دو جهت شرق و غرب با دریای مدیترانه و جبل الطارق همسایه و دارای یک مرزی می باشند.

آب و هوای این کشور معتدل می باشد و در قسمت های جنوب و شرق و مرکز این کشور با آب و هوای مدیترانه ای مواجه هستیم. همینطور فصل تابستان گرم و خشکی را مشاهده می کنیم و رشته کوه های معروفی در این کشور وجود دارد. 

فرهنگ اسپانیا

کشورهای دیگر در زمینه های هنر و کشاورزی و موسیقی و … در فرهنگ اسپانیا اثر گذاشته اند و تعداد زیادی جایگاه برای این میراث های فرهنگی و تاریخی وجود دارد. در نتیجه کشور اسپانیا فرهنگ فوق العاده ای دارد.

این کشور از یک سری فرهنگ های خاص تشکیل شده است مثلا مردمان اسپانیا به محل تولد خود حساسند. برای خانواده ی خود ارزش و احترام خاصی قائلند. مجلس جشن و شادی برایشان خیلی مهم است زیرا مردمان این کشور خیلی شاد و خوشحال هستند و افراد بسیار مهربانی هستنند.

پرچم اسپانیا

پرچم اسپانیا

در سال 1931 تغییری در پرچم اسپانیا ایجاد شد و رنگ بنفش به آن اضافه شد اما این طرح بعد 5 سال حذف شد. پرچم اسپانیا بر اساس قانون اساسی و مصوبه 1981 به رسمیت شناخته است. این پرچم به 3 رنگ قرمز، زرد، قرمز به صورت افقی قرار گرفته است و اندازه رنگ زرد پرچم اسپانیا دو برابر رنگ قرمز است.

نماد ملی این پرچم کمی متمایل به چپ میباشد. رنگ قرمز به معنای جنگ هایی که در این کشور اتفاق افتاده است و زرد به معنای خورشید می باشد که این دو رنگ ریشه در فرهنگ این کشور را دارند.

زبان مردم اسپانیا

زبان اصلی و رسمی کشور اسپانیا، زبان اسپانیایی (اسپانیولی) می باشد. مردمان این کشور از زبان های دیگری مانند زبان باسکی، زبان کاتالان، زبان گالیسی هم استفاده می کنند. در کل اکثر مردم این کشور به زبان رسمی کشور خود صحبت میکنند. جالب است بدانید که این زبان فقط در کشور اسپانیا استفاده نمی شود بلکه در 15 کشور دیگر هم رایج می باشد.

دین اسپانیا

این کشور یک نوع کشور سکولاریسم است و دولت هیچ دخالتی در زمینه دین ندارد. اکثر مردمان کشور اسپانیا از دین مسیحیت کاتولیک پیروی میکنند و فعلا در حال حاضر دین رسمی کشور دین مسیحیت می باشد. البته لازم به ذکر است در زمان های گذشته اکثر مردمان این کشور از دین اسلام هم پیروی می کردند.

در کل علاوه بر دین مسیحیت، دین اسلام و یهودی هم در این کشور دیده میشود. جالب است بدانید افراد علاقه زیادی به رفتن به مجالس مذهبی و کلیساها ندارند.

آموزش و پرورش در اسپانیا

مدارس اسپانیا

کشور اسپانیا دارای وزارت آموزش و پرورش می باشد که قوانین آموزشی را معین می کنند. در این کشور تحصیل از سن 6 سالگی تا 16 سالگی برای تمامی افراد اجباری می باشد. لازم به ذکز است که سیستم آموزشی این کشور رایگان می باشد. درس خواندن در سن 6 الی 16 سالگی به دو بخش تقسیم میشود.

بخش اول افرادی هستند که دارای سن 6 الی 12 سال هستند که در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند و بخش دوم افراد دارای سن 12 الی 16 سال هستند که در مقطع متوسطه تحصیل می کنند. مقطع متوسطه هم به دو بخش تقسیم می شود که بعد از گذراندن این مقاطع و دوره پیش دانشگاهی می توانند وارد دانشگاه شوند.

دولت کشور اسپانیا سعی بر این دارد که هر ساله  تعدادی دانشگاه های خوب و با کیفیت تاسیس کند. البته این را هم بگویم که دانشگاه های این کشور جزو بهترین دانشگاه های جهان می باشد. اگر افراد به زبان انگلیسی و اسپانیایی مسلط باشند و اگر افراد بار علمی داشته باشند میتوانند در دانشگاه های این کشور موفق شوند.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب در بالا نتیجه میگیریم که این کشور دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای می باشد. حکومت اسپانیا یک نوع حکومت پارلمان است و دارای یک اقتصاد بزرگی می باشد زیرا در قاره اروپا پنجمین کشور بزرگ و پیشرفته از نظر اقتصاد میباشد. یکی از بزرگترین تولید کنندگان در زمینه روغن زیتون می باشد.

زبان اصلی این کشور زبان اسپانیایی می باشد ولی به زبان های دیگر هم در این کشور صحبت میکنند. همچنین دانشگاه های باکیفیتی در این کشور وجود دارد و دولت باز هم تلاش بر این دارد که دانشگاه های خوبی را تاسیس کند تا افراد زیادی به راحتی بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

اسپانیا یک کشور سکولار است و دین اسلام  هم در این کشور دیده می شود. افراد به همین دلیل به کشور اسپانیا مهاجرت میکنند و هرساله تعداد مهاجران این کشور افزایش می یابد.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا