مطالب متفرقه

معرفی کشور سوئد-اطلاعات کلی در مورد سوئد

کشور سوئد واقع در قسمت های شمالی اروپا در جزیره اسکاندیناوی می باشد.وسعت کشور هلند 450/295 کیلومتر مربع می باشد که از لحاظ مساحت در رده چهارم کشورهای بزرگ اروپا قرار دارد. از غرب سوئد با کشور نروژ، از سمت شرق آن با خلیج بوتنی، از سمت شمال شرقی با فنلاند، از سمت جنوب غربی با کشور دانمارک و از سمت جنوب شرقی با دریای بالتیک در ارتباط و دارای مرزهای یکسانی است.

پایتخت این کشور شهر استکهلم است که بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور سوئد می باشد. تراکم جمعیت این کشور 10 میلیون نفر می باشد. اکثر مردمان این کشور در قسمت های جنوبی سوئد زندگی میکنند.

سوئد کشوری است که از حکومت مشروطه و پارلمانی پیروی می کنند و بر اساس قوانین مشروطه و پارلمان اداره می شود که در این دولت نخست وزیر مقام اصلی کشور می باشد و کشور را رهبری و اداره می کند.

شهروندان سوئد از کیفیت زندگی خود و زندگی کردن در سوئد بسیار راضی هستند زیرا این کشور برای کارهای عمومی و ملی کشور مانند مستقل بودن و خودمختاری، مردم سالاری، سیستم آموزشی، کیفیت زندگی مردم، آرامش و رفاه و امنیت و… اهمیت خاصی قائل می شود. واحد این کشور سوئد کرون (SEK) می باشد. در ادامه به مطالب کاملتر و مفیدتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به سوئد

تراکم جمعیت در سوئد

جمعیت سوئد

کشور سوئد طبق آخرین سرشماری بدست آمده بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد. از لحاظ وسعت و مساحت در رده چهارم از کشورهای اروپا قرار گرفته است. این کشور به عنوان یکی از کشورهای ثروتمند دنیا شناخته شده است.

درصد خیلی پایینی از این جمعیت را کسانی که به سوئد مهاجرت کردند تشکیل داده اند و تقریبا 100/000 نفر ایرانی در این کشور زندگی میکنند. بهتر است بدانید اکثر مردم این کشور در قسمت های جنوبی سوئد زندگی میکنند. 88 درصد از افراد این کشور شهرنشین هستند.

حکومت و ساختار سیاسی سوئد

حکومت سوئد

حکومت کشور سوئد یک نوع حکومت دموکراسی پارلمانی می باشد. این نوع حکومت با توجه به نظرات و رای مردم پارلمان را انتخاب میکنند. البته این را باید را باید بگویم که فقط افرادی میتوانند در این انتخابات شرکت کنند که اهل سوئد باشند و دارای سن بالای 18 سال باشند.

مراسم انتخابات در این کشور هر 4 سال یکبار انجام میشود. رئیس پارلمان در اداره کردن و رهبری کردن قانون های کشور نظارت دارد. وظیفه دیگر رئیس پارلمان این می باشد که نخست وزیر کشور را انتخاب کند. نمایندگان مجلس پارلمان می توانند نسبت به انتخاب پارلمان رای بدهند.

حزب های سوئد عبارتند از:

 • دموکرات سوئد
 • سوسیال دموکرات
 • دموکرات مسیحی
 • حزب مرکزی
 • خلق(لیبرال ها)
 • میانه رو
 • حزب سبز
 • حزب چپ

پرچم سوئد

پرچم سوئد

پرچم سوئد به رنگ آبی است که در وسط آن یک صلیب زرد رنگ وجود دارد. برخی بر این باورند که پرچم کشور سوئد برگرفته از پرچم کشور دانمارک است. جالب است بدانید استفاده از دو رنگ آبی و زرد  در پرچم سوئد به قرن 12 بازمیگردد که پادشاه سوئد در هنگام جنگ با کشور فنلاند یک صلیب زرد رنگ در آسمان مشاهده کرده بود.

پادشاه  سوئد بر این باور بود که این نشانه ای از خداوند است به همین دلیل از رنگ آبی و زرد در پرچم سوئد استفاده کرد. پرچم سوئد در سال 1906 به عنوان پرچم رسمی این کشور شناخته شده است. جالب است بدانید که رنگ آبی در پرچم به معنای عدالت، وفاداری، استقامت است و رنگ زرد به معنای سخاوت کشور سوئد است.

استانها،بخش ها و شهر های کانادا

شهر استکهلم

کشور سوئد به 25 ناحیه (استان)  تقسیم شده است که هر یک از این ناحیه ها دارای چند شهر می باشد. شهر استکهلم یکی از پرجمعیت ترین و بزرگترین شهر این کشور می باشد که پایتخت کشور سوئد است. در اینجا به برخی از شهرهای سوئد اشاره می کنیم تا با شهرهای این کشور آشنا شوید.

شهرهای مهم کشور سوئد

 1. استکهلم
 2. گوتنبرگ
 3. لوند
 4. مالمو
 5. وکشو
 6. اوپسالا
 7. سیگتونا
 8. ماشتراند
 9. ویزبه
 10. ایستد

مسلمانان در سوئد

در سوئد دومین دینی که بعد از مسیحیت  که در بین مردم محبوب است دین اسلام می باشد. همچنان جمعیت مسلمانان سوئد در حال افزایش است و تقریبا بیش از 150/000 نفر جمعیت کشور را دربرمی گیرد. حدود 60/000 نفر در سوئد شیعه می باشند. اولین کسانی که در این کشور از دین اسلام پیروی می کردند کسانی بودند که از کشور تاتار فنلاند به سوئد مهاجرت کرده بودند البته که این مسلمانان و شیعیان از گروه و قوم های متفاوتی هستند. 

اقتصاد سوئد

سوئد در چند سال گذشته یکی از تهیدست ترین کشورهای اروپا بوده است. بعد از چند سال بعد، پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم اقتصاد سوئد به شدت رشد و پیشرفت کرد به طوری که آمار بیکاری در این کشور خیلی پایین است.

مردم از زندگی خود در سوئد راضی هستند و از نظر صادرات جزو بهترین کشورهای  قاره اروپا  قرار گرفته است. محصولات صادراتی این کشور که در زیر به آنها اشاره می کنیم محصولاتی هستند که به کشورهای دیگر مانند آمریکا، آلمان، فرانسه، دانمارک، هلند، انگلیس، فنلاند و بلژیک می فرستند.

محصولات صادراتی کشور سوئد

 • ماشین آلات
 • موتور
 • لوازم حمل و نقل
 • کاغذ
 • چوب
 • مواد شیمیایی
 • صنایع مهندسی و معدنی و …

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای سوئد

موقعیت جغرافیایی سوئد

در قسمت مقدمه این مقاله در مورد موقعیت جغرافیایی کشور سوئد اشاره کردیم پایتخت این کشور شهر استکهلم می باشد. این کشور در شمال قاره اروپا قرار دارد و یکی از بزرگترین و پهناورترین کشورهای اروپا می باشد.

سوئد از جهت های گوناگون با کشورهای دیگر، همسایه می باشد که از سمت غرب سوئد با کشور نروژ، از سمت شرق آن با خلیج بوتنی، از سمت شمال شرق با  فنلاند،از سمت جنوب غربی با کشور دانمارک و از جنوب شرقی با دریای بالتیک در ارتباط است.

شمال این کشور در یکی از پنج مدار اصلی و مهم زمین واقع شده است. سوئد شامل تعداد زیادی دریاچه می باشد و همچنینی از جنگل های فراوانی تشکیل شده است که 60 درصد از وسعت سوئد را در بر می گیرد. اکثر مردم فکر میکنند که این کشور دارای آب و هوای سردی می باشد ولی اینطور نیست. سوئد بر اثر یک سری جریان ها دارای آب و هوای معتدل و مرطوبی می باشد.

جالب است بدانید آب و هوای فصل های این کشور متفاوت می باشد زیرا فصل تابستان دارای آب و هوای گرم و معتدل و دارای زمستان های سرد می باشد.

فرهنگ سوئد

در کشور سوئد یک فرهنگ جالبی که دارند این می باشد که به مساوی بودن و عدالت حقوق در بین مردمان کشور اهمیت خاصی قائلند. مردمان این کشور آزاد و مستقل و خودمختار هستند و درگیر رقابت و برتری از دیگران نمی باشند. کارهایی مانند تکبر ورزیدن، برتری از دیگران و از زیاده روی کردن دوری میکنند و این کارها را قبول ندارند.

همیشه حق و عدالت را دربین یکدیگر رعایت می کنند و برای آنان خانواده از ارزش و مقام ارزشمندی برخوردار است. از مهمان ها خیلی خوب استقبال می کنند و اینکه حجاب مردمان کشور سوئد آزاد می باشد.

زبان مردم سوئد

زبان اصلی این کشور زبان سوئدی می باشد که این زبان ریشه ژرمنی دارد و متشکل از زبان هند و اروپایی( یک زبانی است که از صدها زبان ها مانند زبان اروپا، آسیا و .. تشکیل شده است) است. همچنین شبیه زبان های کشور نروژ و دانمارک می باشد و بعضی از مردم هم به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

البته این چند زبان که نام بردیم بسیار شبیه به هم می باشند و مردم میتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. پس علاوه بر زبان اصلی این کشور که سوئدی می باشد زبان های دیگری هم در این کشور وجود دارد که مردم از آنها هم استفاده میکنند. سایر زبان های این کشور عبارتند از: انگلیسی، فنلاندی، نروژ، دانمارک، عربی،کردی، اسپانیایی و …

دین در سوئد

کشور سوئد یک کشور سکولار است یعنی از دین و مذهب مشخصی پیروی نمی کند و دین خاصی ندارد. طبق آمار و تحقیقات بدست آمده تقریبا 85 درصد مردم این کشور اعتقاد به خدا ندارند ولی در کل دین و مذهب های گوناگونی در این کشور مشاهده می شود. دولت و مردمان سوئد همیشه ارزش و احترام برای مذاهب دیگر قائل میشوند.

طبق آماری که بدست آمده است تقریبا بیشتر افراد از دین مسیحیت تبعیت می کنند که بزرگترین دین مسیحیت این کشور مسیحیت پروتستان لوتری می باشد. بعد از دین مسیحیت، دین اسلام مشهورترین و بارز ترین دین در این کشور می باشد. حدود 5 درصد جمعیت سوئد را مسلمانان در برمیگیرند. همینطور دین های بودایی و یهودی هم در این کشور دیده می شود که افراد می توانند از آنها پیروی کنند.

آموزش و پرورش در سوئد

مدارس سوئد

نظام آموزشی این کشور بر اساس نظام آموزشی آلمان می باشد. سوئد سعی بر این دارد که استعدادها و توانایی بچه ها را کشف و پیدا کند و آنها را به انجام دادن کارهای خلاقانه و مبتکرانه ای تشویق کند. همچنین برای مطالعه کردن و کارهای گروهی مدت بیشتری صرف کنند. در ساختار آموزشی سوئد مدت تحصیل در مقطع ابتدایی 9 سال می باشد. شرکت کردن در این مقطع برای تمامی دانش آموزان اجباری است.

پس از مقطع ابتدایی دانش آموزان وارد مقطع متوسطه میشوند که مدت تحصیل در این دوره 3 سال می باشد. این دوره کاملا اختیاری و آزاد میباشد که به دو دسته تقسیم می شوند: آموزش عالی و آموزش حرفه ای. اگر هم تعدادی از افراد در این مقطع و تحصیل شرکت نکردند و بیکار هستند دولت این افراد را در یک قسمت هایی جهت کارآموزی قرار میدهد.

بعد از پایان این مقطع 3 ساله میتوانند وارد دانشگاه های معتبر سوئد شوند. این کشور 53 دانشگاه و کالج دارد که دانشگاه های کشور افزون بر مدرک های عادی و عمومی یک سری مدارک حرفه ای در حرفه های مختلف به دانشجویان می دهند. 

سخن پایانی مجله مهاجرت

همانطور که در بالا خواندیم نتیجه میگیریم که کشور سوئد جزو پیشرفته‌ ترین کشور‌های قاره اروپا است. در سوئد چند زبان مختلف در بین مردم رایج است و مردم راحت می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. آب و هوای این کشور بر خلاف باور غلط مردم دارای آب و هوای معتدل  می باشد. دومین دینی که در بین مردمان این کشور بارز است دین اسلام می باشد. دولت این کشور به همه دین ها احترام می گذارد.

نکته خوب و جالب این کشور این می باشد که به برابری حقوق همه ی شهروندان احترام و ارزش خاصی قائلند و حق و عدالت را نسبت به مردمان رعایت میکنند. برای افراد کشور خانواده از ارزش بالایی برخوردار است. در حال حاضر شامل اقتصاد خوبی است و مردم از لحاظ معیشتی هیچ مشکلی ندارند پس به همین دلایل و نکات مثبت که ذکر کردیم افراد زیادی قصد مهاجرت به این کشور را دارند.

منبع: fa.wikipedia.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا