مطالب متفرقه

کشور عمان برای زندگی، مهاجرت، کار در سال 2023 + آزادی و دین در عمان

کشور عمان (Oman) کشوری عربی و یکی از همسایگان آبی ایران محسوب است. این کشور که با سیستم پادشاهی مدیریت می شود در سال های گذشته میزبان مهاجرانی زیاده بوده است. در این مقاله به معرفی عمان خواهیم پرداخت و فرهنگ مردمان این کشور را بیشتر خواهیم شناخت. اگر قصد مهاجرت به عمان را دارید این مطلب را از دست ندهید.

کشور عمان کجاست؟

عمان یکی از همسایگان جنوبی ایران است و از نظر سیاسی و فرهنگی، نقاط مشترک زیادی با کشورمان دارد. فاصله کم و فرهنگ مشابه باعث شده توریست ها و مهاجران زیادی بین این دو کشور جا به جا شوند.

در سال های گذشته کیفیت زندگی در عمان رشد زیادی داشته و به همین دلیل درخواست ها برای مهاجرت با ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای سرمایه گذاری و … به این کشور افزایش پیدا کرده است.

پرچم کشور عمان
پرچم کشور عمان به همراه نماد ملی عمان

پرچم عمان با سه رنگ قرمز، سفید و سبز طراحی شده است. رنگ سفید این پرچم نشانه صلح است و رنگ سبز به کوه های شمالی این کشور عرب زبان اشاره دارد. در نهایت رنگ قرمز نشانه ای از کشته شدگان این کشور در جنگ های تاریخی و باستانی است.

نشان ملی کشور عمان نیز در گوشه بالای سمت چپ نقش بسته است که نمادی از شرافت و مردانگی است. 

واحد پول عمان ریال است که در سایت ها و منابع مختلف با نماد OMR نمایش داده می شود. پیش شماره تلفن عمان نیز +986 است. جالب است بدانید شاخص امید به زندگی در این کشور حدود ۷۵ سال تخمین زده شده است که یک رکورد در بین کشورهای غرب آسیا محسوب می شود.

وضعیت کشور عمان برای زندگی (دین، جمعیت، زبان، پایتخت)

اگر بخواهیم وضعیت کشور عمان برای کار و زندگی را بررسی کنیم، ابتدا باید با خصوصیات فرهنگی و شرایط اقتصادی این کشور آشنا شویم. زبان رسمی عمان عربی است اما بسیاری از مردم این کشور قادر به صحبت کردن یا حداقل فهم زبان انگلیسی هستند. جمعیت عمان  کمی بیش از ۵ میلیون نفر بوده و شهر مسقط به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شده است.

کشور عمان
فرهنگ و آداب و رسوم مردم عمان

اسلام به عنوان اصلی ترین دین در عمان شناخته می شود. تقریبا تمام مردم این کشور مسلمان هستند و به همین دلیل قانون حجاب در کشور عمان رعایت می شود. البته توریست ها و مسافران می توانند آزادی بیشتری داشته باشند اما اکثر مردم به صورت اختیاری به قوانین اسلام و حجاب پایبند هستند.

نژاد عربی و اسلامی باعث شده فرهنگ و اداب و رسوم عمان برای ما ایرانی ها قابل درک و پذیرش باشد. در طول سال های گذشته شاهد موارد متعدد مهاجرت از طریق ازدواج در عمان بوده ایم. با توجه به نزدیکی فرهنگی ایران و عمان، امکان برقراری ارتباط و ازدواج با شهروندان عمانی برای ایرانیان فراهم است.

جغرافیای عمان (شهرهای مهم)

نقشه کشور عمان
کشور عمان روی نقشه

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می شود، عمان در همسایگی یمن، امارات و عربستان صعودی قرار دارد. با توجه به نقشه عمان، این کشور از طریق دریای عمان با ایران هم در ارتباط است.

مسقط مهمترین شهر عمان است. از دیگر شهرهای مهم عمان می توان به صلاله، بوشر، مطرح، صحار و … اشاره کرد. مساحت این کشور حدود ۳۱۰ هزار کیلومتر مربع است. در حقیقت مساحت این کشور از برخی استان های ایران نیز کمتر است.

مسقط، ظفار، وسطی، بریمی جزو استان های مهم این کشور محسوب می شوند. یکی از خصوصیات مهم عمان، برخورداری از خط ساحلی طولانی است. این سواحل ظرفیت های تجاری و توریستی زیادی برای دولت عمان فراهم کرده است.

مناطق توریستی و جاهای دیدنی کشور عمان
آشنایی با جاذبه های کشور عمان

تا اینجا متوجه شدیم عمان کجاست و چه موقعیت جغرافیایی دارد. آب و هوای عمان مانند دیگر کشورهای عربی منطقه گرم و مرطوب است. با توجه به “ساختار سیاسی عمان” و روابط بسیار دوستانه این کشور با همسایگان، مردم عمان به راحتی به امارات، عربستان، قطر و بسیاری از کشورهای منطقه سفر می کنند.

تاریخچه کشور عمان

عمان جزو قدیمی ترین کشورهای منطقه است. نشانه هایی در آثار باستانی این کشور پیدا شده که نشان می دهد ۱۰۰ هزار سال قبل هم در این کشور مردمانی زندگی می کردند. اولین نشانه های تمدن انسانی نیز مربوط به ۱۴ هزار سال قبل است. در نتیجه عمان یکی از مناطق مهم تاریخی در قاره آسیا و حتی کره زمین محسوب می شود.

شاید مهمترین اتفاق تاریخ معاصر این کشور، جنگ با پرتغالی ها و بیرون راندن نیروهای اروپایی از خاک عمان باشد. احتمالا در جنوب کشور ایران نیز آثار تاریخی مختلفی از حضور پرتغالی ها مشاهده کرده باشید.

مهاجرت به کشور عمان
سلطان قابوس مهمترین چهره سیاسی کشور عمان

سلطان قابوس مشهورترین و محبوب ترین پادشاه عمان محسوب می شود. او در سال ۲۰۲۰ درگذشت است. سلطان قابوس توانست عمان را به کشوری در حال توسعه و ثروتمند تبدیل کند.

حالا این کشور زیرساخت های بسیار پیشرفته و کارآمدی دارد که زمینه را برای توسعه در سال های آینده فراهم می کند. از نظر سیاسی نیز عمان جزو کشورهای موثر در منطقه به حساب می  آید و نقشی کلیدی در میانجگری های بین المللی دارد.

بهترین مناطق توریستی و مکان های دیدنی عمان

کشور عمان مناطق توریستی و جاهای دیدنی زیادی دارد. مسجد سلطان قابوس و موزه ملی عمان جزو مراکز فرهنگی و توریستی بزرگ این کشور است که به خوبی فرهنگ عربی و اسلامی این کشور را نمایان می سازد. از دیگر مراکز توریستی نیز می توان به بازار مطرح، ساحل لاک پشت ها، سالن اپرای سلطنتی مسقط و شبه جزیره مسندم اشاره کرد.

سلطان قابوس در کشور عمان
مسجد سلطان قابوس از مشهورترین جاهای دیدنی عمان

کشور عمان پر از سواحل زیبا و آثار تاریخی است. بافت خانه ها در بسیاری از استان های این کشور همچنان سنتی است و عمارت های قدیمی فراوانی در کشور عمان وجود دارد.

در کنار آثار طبیعی و باستانی، مراکز تفریحی و مال های مجلل زیادی در طول سال های گذشته احداث شده اند. کافی است کمی در خیابان های مسقط راه بروید تا آسمان خراش هایی چشم نواز توجه شما رو جلب کند. اگر بخواهیم از نظر توریستی آینده عمان را پیش بینی کنیم باید بگوییم این کشور یکی از قطب های گردشگری در سال های آتی خواهد بود.

شهر بهلا یکی از جاذبه‌های توریستی عمان است که در واقع شهری کوچک در بیابان است که فلعه‌هایی نیز در آن از گذشته باقی مانده است.

شهر صالالاه که در جنوب عمان قرار گرفته است به دلیل وجود خانه سلطان قابوس از شهرت زیادی برخوردار است. کویر شنی وهیبه یکی دیگر از مناطقی است که می‌توانید در آن تجربه شتر سواری در بیایان، کمپ زدن در شب و دیدن آسمان پر ستاره را داشته باشید.

غذاهای کشور عمان

کشور عمان در نوع خود غذاهای لذیذی دارد که تجربه آنها خالی از لطف نیست. در ادامه برخی از معروف‌ترین غذاهای عمان را بررسی می‌کنیم.

کباب شووا که به آن کباب قوری نیست گفته می‌شود، نوعی کباب است که بیشتر در مناسبت‌ها میل میشود و دلیل آن مراحل زمانبر تهیه آن است. به این شکل که گوشت بره یا شتر را با انواع ادویه به مدت دو روز در تنور سنگی می‌گذارند تا کباب شود.

هریس دیگر غذای عمان چیزی شبیه به حلیم است که با گندم و گوشت پخته می‌شود. شاورما یکی دیگر از غذاهایی است که بین مردم عمان طرفداران زیادی دارد و نوعی غذا با گوشت طعم دار است که ورقه‌‌های گوشتی است که به سیخ کشیده می‌شود و بعد از آماده شدن با انواع سبزیجات و نان سرو می‌شود. مشوی نیز ماهی عمانی همراه با لیمو است که با ادویه طعم‌دار می‌شود/

آیا عمان برای مهاجرت مناسب است؟

 آثار باستانی کشور عمان
بناهای تاریخی و آثار باستانی کشور عمان

شاید اگر نگاهی ساده به “کشور عمان روی نقشه” داشته باشیم، تصور کنیم با منطقه ای گرم، مرطوب و سنتی رو به رو هستیم اما در سال های گذشته وضعیت به طور کلی تغییر کرده است. حالا اقتصاد عمان یکی از سیستم‌های اقتصادی قدرتمند منطقه است و روز به روز سرمایه های خارجی بیشتری جذب می کند.

از طرفی عمان در حوزه جذب مهاجران تحصیل کرده و کارآمد عملکرد بسیار موفقی داشته است. دانشگاه های معروف این کشور هر ساله میزبان دانشجویان و اساتید زیادی از کشورهای مختلف هستند. در نتیجه سطح علمی عمان دائما بهبود پیدا می کند. قطعا این موضوع باعث رشد و توسعه این کشور عربی خواهد شد.

علاوه بر مهاجرت، سرمایه گذاری و تحصیل، دولت عمان شرایط مهاجرت با ویزای کاری به این کشور را نیز فراهم کرده است. اگر درامد در عمان را با حقوق‌های کشور خودمان و برخی دیگر از کشورهای منطقه مقایسه کنیم، متوجه سطح بالای درآمدی این کشور خواهیم شد. به همین دلیل در سال های گذشته مهندسان، پزشکان، تکنسین ها و حتی کارگران ماهر و نیمه ماهر زیادی به منظور اشتغال به عمان مهاجرت کرده اند.

مزایای زندگی در کشور عمان

امنیت بالای زندگی در عمان یکی از مزایای این کشور است. زندگی در عمان جریان آرامی دارد و میزان جرم در آن بسیار کم است. گرمای هوای این کشور یکی از دلایلی است که استفاده از خودروهای شخصی را به وسایل حمل و نقل عمومی برتری می‌بخشد. به دلیل هزینه پایین خودرو و سوخت در این کشور استفاه از خودرو شخصی بسیار مرسوم و مقرون به صرفه هست.

در صورت داشتن فرزند این کشور دارای سیستم آموزشی مطلوبی است و در برخی شهرها از جمله مسقط مدارس بین المللی نیز وجود دارد. تجهیزات پزشکی و درمانی در این کشور به دلیل وضعیت اقتصادی خوب این کشور و به کار گرفتن نیروی درمانی متخصص در شرایط خوبی به سر می‌برد.

اگرچه عمان به دلیل آب و هوای گرم و کوچک بودن مساحت به اندازه کشوری مانند ایرانی جاذبه‌ای ندارد. اما مناظر طبیعی کویری و پاکیزگی این کشور می‌تواند رضایت شما را تا حدوی جلب کند. 

کشور عمان اگرچه کوچک است اما پیدا کردن مسکن مناسب در آن کار دشواری نیست. پیدا کردن ملک در خوالی شهرهایی مانند مسقط کار را راحت‌تر می‌کند.

در کنار مزایا عمان معایبی خود را نیز دارد که آب و هوای بسیار گرم و خشک یکی از آنها است. این کشور مساحت کمی دارد فرصت‌های شغلی در آن کمتر از برخی کشورها خواهد بود. همچنین در صورت کار کردن برای یک کارفرما به راحتی نمی‌توانید شغل خود را تغییر دهید و در برخی شرایط می‌تواند برای شما منع دوساله کار در عمان را داشته باشد.

کشور عمان کشوری ثروتمند اما گران است و بسیاری از محصولات الکترونیکی، پوشاک را باید با هزینه بالا خریداری کنید.

شرایط کاری عمان

در صورتی که به دنبال شرایط کاری با حقوق مناسب در این کشور هستید تنها زمانی به این کشور مهاجرت کنید که دارای تحصیلات و سابقه کاری خوب در تخصص خود هستید. کشور عمان برای متخصصین مهندسی با پزشکی می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

کار در کشور عمان برای مشاغلی که نیاز به تخصص ندارد به دلیل وجود مهاجرینی از کشورهای دیگر کار پیدا کردن سخت و البته با خقوق پایین خواهد بود. در صورتی که شرایط و سرمایه کافی داشته باشید می‌توانید اقدام به شروع کسب و کار خود در کشور عمان کنید.

سخن پایانی؛ کشور عمان به طور کلی در یک نگاه  

عمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای عربی است. این کشور مقصدی مناسب برای مهاجران ایرانی است. امکان مهاجرت به صورت تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و … به عمان فراهم شده است. عمان کشوری مسلمان و عرب زبان است و آب و هوای گرم و شرجی دارد. با توجه به سرعت بالای توسعه در این کشور، فرصت های شغلی و تحصیلی زیادی برای مهاجران فراهم شده است. پس اگر قصد مهاجرت دارید، حتما شرایط مهاجرتی کشور عمان را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا