مهاجرتویزای کاری و تخصص

ویزا کار عمان ⭐✔️⭐ شرایط ویزای کاری عمان 2024

ویزا کار عمان برای کار یکی از روش‌های رایج برای زندگی در این کشور عرب زبان است. با توجه به پیشرفت کشور عمان در صنایع مختلف، فرصت های متعددی برای مهاجرت کاری به کشور عمان به وجود آمده است. در این مطلب از مجله مهاجرت با شرایط دریافت “ویزا کار عمان” آشنا خواهیم شد و روش های مهاجرت کاری به عمان را بررسی خواهیم کرد.

دلیل محبوبیت مهاجرت از طریق ویزا کار عمان

عمان یکی از کشورهای در حال توسعه خاورمیانه است که در سال های گذشته رشد بسیار خوبی در صنایع گوناگون داشته است. همین مسئله سبب شده کشور عمان به روش های متعددی اقدام به جذب مهاجر کند. مهاجرت تحصیلی به عمان ، سرمایه گذاری، ویزای کاری، ازدواج و … از جمله روش های دریافت ویزای این کشور عربی است.

ویزا کار عمان
مهاجرت به عمان با ویزای کاری

مهاجرت برای کار به عمان شرایط نسبتا خوبی در مقایسه با سایر کشورها دارد. در طول یک سال گذشته افراد زیادی موفق به دریافت اقامت کاری عمان 2024 شده اند. پزشکان، مهندسان، نیروهای فنی، کارگران ماهر و نیمه ماهر و حتی برخی ورزشکاران و هنرمندان توانسته اند موقعیت های شغلی خوبی در این کشور پیدا و ویزای کاری کشور عمان را دریافت کنند. حالا مهاجرت به عمان از طریق تخصص یک گزینه مهم و در دسترس برای جوانان ایرانی است. 

آیا کار در عمان برای ایرانیان مقرون به صرفه است؟

ایرانیانی که موفق به دریافت ویزا کار عمان می شوند معمولا در مشاغلی با درآمد بالا شروع به کار می کنند. در سال های گذشته اختلاف نرخ پول ملی عمان و ایران باعث شده فاصله زیادی بین سطح درآمدی این دو کشور ایجاد شود.

درآمدها در کشور عمان چندین برابر ایران است و به همین دلیل هر روز تعداد درخواست ها جهت ویزای کار عمان برای ایرانیان بیشتر می شود. در واقع مهمترین انگیزه برای مهاجرت کاری به عمان، دریافت حقوق های بسیار بالا است. این در حالی است که شرایط قبولی در موقعیت های شغلی این کشور آسان تر از دیگر کشورهای عربی مثل امارات و قطر یا کشورهای اروپایی و کانادا است. بهترین شهرها برای کار در این کشور مسقط و صلاله هستند که فعالیت‌های اقتصادی بیشتری در آنها صورت می‌گیرد.

شرایط ویزا کار عمان

کشور عمان به دلیل کمبود نیروی متخصص در صورت داشتن دانش و مهارت کافی می‌توانید با درآمد بالایی در این کشور مشغول به کار شوید. به عنوان یک کارمند نیاز است که بین 40 تا 48 ساعت کار مفید داشته باشید. برای استخدام در مشاغلی که نیاز به تخصص دارند، داشتن حداقل مدرک کارشناسی، حداقل دو تا سه سال سابقه کار نیاز است.

اگرچه کشور عمان نرخ بیکاری پایینی دارند اما این به معنای پیدا کردن کار برای یک مهاجر نیست. برای ویزای کاری عمان در تحصص خود علاوه بر مدرک تحصیلی سابقه کار داشته باشید و بر حسب نیاز محل کار به زبان عربی یا انگلیسی نیز مسلط باشید. داشتن مدارک مرتبط به رشته خود که نشان از پیگیر بودن شما برای آموزش و کسب مهارت بوده است به شما کمک بیشتری می‌کند.

همچنین مقطع تحصیلی شما بر میزان حقوقی که دریافت می‌‌کنید موثر است. بهترین سن برای یافتن شغل در کشور عمان بین 21 تا 55 سال است اگرچه در رشته‌های پزشکی شرط سنی تا ده سال نیز بیشتر می‌تواند باشد. حداقل نمره زبانی که برای زبان انگلیسی ارائه می‌دهد باید 5.5 باشد اما توصیه می‌شود نمره 6.5 را مدنظر داشته باشید تا شانس شما افزایش پیدا کند

مدارک لازم برای ویزای کار عمان

هر شخصی که از شرایط مهاجرت به عمان برای کار برخوردار باشد، می تواند با ارسال مدارک، شانس خود را برای زندگی در این کشور امتحان کند. از جمله شرایط مهاجرت کاری به عمان می توان به داشتن مدرک زبان انگلیسی اشاره کرد. معمولا داشتن آیلتس ۶ یا حتی ۵.۵ در این مورد کافی است. دیگر شرایط ویزای کار عمان عبارتند از:

 • داشتن دعوتنامه کاری از کارفرمای عمانی
 • پاسپورت
 • دو قطعه عکس
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • داشتن حداقل ۲۱ سال سن
 • پرداخت هزینه ویزای کاری (حدودا ۲۰ ریال عمان)
 • دریافت گواهینامه NOC (مدرک اثبات‌ کننده عدم ممانعت کارفرما از حضور شما در عمان)
 • داشتن سابقه کافی شغلی مرتبط
 • نامه یا مدارک تمکن مالی
 • مدارک زبان با نمره بالا (انگلیسی یا عربی)
 • داشتن مدارک تحصیلی مرتبط

لازم به ذکر است هر چه سن فرد بیشتر باشد، شانس موفقیت در مهاجرت به عمان برای کار کمتر می شود. مدت زمان سابقه شغلی یا سطح مدرک تحصیلی نیز معمولا توسط کارفرما مشخص می شود.

جاب افر عمان چیست؟

شرایط مهاجرت به عمان
مهاجرت به عمان از طریق ویزای کاری

یکی از بهترین حالت های ویزا کار عمان، داشتن جاب آفر (job offer) است. جاب آفر یعنی یک کارفرمای عمانی برای شما پیشنهاد شغلی ارسال کرده یا شما پیشنهادات خود را برای کارفرما ارسال کرده و او نسبت به استخدام کردن شما تمایل نشان داده است.

دقت داشته باشید اگر دو سال قبل از ارسال درخواست برای کارفرما، در عمان مشغول به کار بوده اید، می بایست گواهی ترخیص داشته باشید. گواهی ترخیص از سمت کارفرمای قبلی صادر می شود و نشان می دهد شما در موقعیت شغلی دیگری فعالیت نمی کند.

برای دریافت جاب آفر باید رزومه تحصیلی و کاری خود را برای کارفرمایان عمانی ارسال کرده و در صورت موافقت کارفرما، برای شرکت در آزمون های تخصصی اقدام کنید. پس از قبولی در آزمون نیز باید مراحل اخذ مجوزهای مهاجرت از اداره پلیس و اداره کار این کشور را پشت سر بگذارید.

در صورت کسب موافقیت اولیه کارفرما می‌تواند با استفاده از ویزای توریستی به عمان سفر کنید تا مصاحبه کاری خود را انجام دهید. در صورتی که توافق نهایی برای شروع کار و استخدام انجام شد می‌توانید ویزای توریستی خود را تبدیل به ویزای کار کنید. مدت زمان ویزای کاری که برای شما صادر می‌شود 2 سال خواهد بود.

لیست مشاغل مورد نیاز عمان

لیست مشاغل مورد نیاز ویزای کاری عمان
مشاغل مورد نیاز برای ویزای کاری عمان

اگر قصد دریافت اقامت از طریق ویزا کار عمانن را دارید، باید آگاهی دقیقی از مشاغل مورد نیاز این کشور داشته باشید. وب سایت های مختلفی برای کاریابی در کشور عمان راه اندازی شده اند. وب سایت های زیر مشهورترین پلتفرم ها برای آگاهی از موقعیت ها و شرایط اخذ ویزای کار عمان هستند.

 • oman.tanqeeb.com
 • naukrigulf.com
 • www.gulftalent.com
 • www.wisdomjobsgulf.com
 • jobs.google.com
 • www.monster.com

همچنین برای بررسی موقعیت های شغلی و شرایط ویزای کاری عمان می توانید از موسسات کاریابی کمک بگیرید. در ادامه نام معروف ترین موسسات کاریابی عمان ذکر شده است:

 • STAR AGENCY
 • Al-Miladi Global Human Resources Management
 • Oxygen Oman
 • Talent Development LLC
 • Randstad Middle East
 • Global Business Network LLC (GBN)
 • MENA HR Solutions LLC
 • Budge Talent

برای کار در مشاغل مهندسی در کشور عمان نیاز به تخصص بالایی دارید و برحسب نیاز محل کار باید سطح زبان بالایی نیز داشته باشید. اما در صورت داشتن تخصص کافی انواع رشته‌های مهندسی از گزینه‌های مورد نیاز عمان است. مانند بسیاری از کشورهای دیگر افرادی که تخصص بالایی در مشاغل IT دارند می‌توانند برای ویزای کار عمان راحت‌تر از بسیاری از مشاغل دیگر اقدام کنند.

مشاغل پزشکی و کادر درمانی نیز می‌توانند برای ویزای کاری اقدام کنند اگرچه نیاز است که در آزمون دو مرحله‌ای شرکت کنند و در صورت قبولی می‌توانند برای ویزای کاری عمان اقدام نمایند. پزشک، دندانپزشک، پرستار، ماما، رادیولوژی و مراقبت‌‌های اورژانسی از مشاغل حیطه پزشکی مورد نیاز عمان است.

به دلیل رشد اقتصادی کشور عمان مشاغل مدیریتی و مالی نیز می‌توانند در عمان به خوبی کار پیدا کنند. مدیران، حسابداران و امور فروش در این دسته قرار می‌گیرند. همچنین مشاغلی که در زمینه فروش و بازاریابی آنلاین مانند دیجیتال مارکتینگ و سئو فعالیت دارند نیز از گزینه‌های مورد درخواست کشور عمان است.

گواهینامه NOC عمان چیست؟

این گواهی باید در میان مدارکی که برای ویزای کار عمان ارائه می‌دهید وجود داشته باشد. در این گواهی کارفرما موافقیت خود را برای حضور شما در کشور عمان اعلام می‌کند و اینکه شما به تمامی قراردادهای کاری متعهد خواهید بود. در صورتی که قصد دارید بعد از مدتی کار در کشور عمان، کارفرمای خود را تغییر دهید باید نامه ترخیص از طرف کارفرمای قبلی را به کارفرمای جدید خود ارائه دهید.

چگونگی راه اندازی کسب و کار در کشور عمان

یکی از راه های گرفتن ویزای کاری عمان، اقدام به ثبت شرکت یا راه اندازی کسب و کار در این کشور است. اولین گام برای دریافت ویزای کار و اقامت عمان از طریق راه اندازی شرکت، طراحی یک برنامه کاری و ایده کسب و کار است.

به این روش مهاجرت از طریق کارآفرینی هم گفته می شود. بدین منظور فرد متقاضی باید طرح یا بیزینس پلن خود را به سفارت و اداره کار این کشور ارائه دهد. در این طرح باید جزییات کسب و کار شرح داده شود. همچنین فرد متقاضی باید ثابت کند که کسب و کارش می تواند به اقتصاد و آینده عمان کمک کند.

هزینه مهاجرت کاری به عمان

هزینه ویزای کاری عمان
شرایط دریافت ویزای کاری عمان

هزینه ویزای کاری عمان با توجه به شغل مورد نظر و نحوه ارتباط با کارفرما تعیین می شود. برای مثال هزینه ویزای کاری عمان برای مشاغل سطح بالایی که ماهانه بیش از ۴ هزار ریال درآمد دارند حدود ۲۰۰۰ ریال است. برای مشاغلی که بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ ریال درآمد دارند نیز هزینه ویزا حدود ۱۰۰۰ ریال خواهد بود .

مخارج دریافت ویزا برای مشاغل نیمه حرفه ای و کارگری نیز بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ ریال است. برخی اقدامات مثل ویرایش اطلاعات، تغییر کارفرما، پرداخت جریمه تمدید و … نیز هزینه های کمی ( ۵ تا ۵۰ ریال) در بر خواهند داشت.

سخن پایانی مجله مهاجرت

در این مقاله با نحوه گرفتن ویزای کاری عمان آشنا شدیم. مهاجرت به عمان از طریق کار بسیار ساده تر از کشورهای اروپایی و آمریکایی است. با این حال سطح درآمدها در این کشور بسیار مطلوب است و از طرفی فرصت های شغلی زیادی هم در عمان وجود دارد.

هزینه های اندک، فرهنگ مشابه، فاصله کم، شرایط آسان تحصیلی، عدم نیاز به مدارک زبان عالی و … از جمله مزیت های مهاجرت کاری به عمان است. اگر به دنبال یافتن شغل در کشورهای عربی هستید، عمان می تواند یکی از بهترین و آسان ترین گزینه ها باشد.

سوالات متداول درمورد ویزای کاری عمان

مزایای کار در عمان برای ایرانیان چیست؟

نزدیک بودن عمان به ایران و رفت و آمد سریع و راحت، وجود قوانین بین المللی کار در عمان، بالا بودن سطح درآمد سرانه و رفاه اقتصادی در عمان، تفاوت زیاد ارزش پول ملی ایران و عمان

اخذ اقامت از طریق ویزا کار عمان ممکن است؟

بله. ویزای کاری برای دوسال صادر می شود و پس از دوسال با موافقت کارفرما برای 2سال دیگر قابل تمدید است. عمان کشور کوچکی است و اغلب مهاجران جهت کار به این کشور مهاجرت می‌کنند اما به دنبال کار دریافت اقامت دائم عمان نیستند.

هزینه ویزای کاری عمان چقدر است؟

هزینه ویزای کاری عمان برای مشاغل سطح بالایی که ماهانه بیش از ۴ هزار ریال درآمد دارند حدود ۲۰۰۰ ریال است. برای مشاغلی که بین ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ ریال درآمد دارند نیز هزینه ویزا حدود ۱۰۰۰ ریال خواهد بود .

5 دیدگاه

  1. سلام خسته نباشید من رحمت الله حسینی استم اصلیت افغانیستان سکونت فعلی تهران میخواستم درباره این شرایط کار درعمان معلومات بگیرم ۱۲ کلاس درس خواندم ۲۳ سالمه متاهل استم پاسپورت دارم

 1. سلام چگونه باید کارفرمای عمانی پیدا کنیم و درخواست کار بهشون بدیم سایتی چیزی دارن ک با کارفرماها درارتباط باشیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله وب سایت های مختلفی برای کاریابی در کشور عمان راه اندازی شده اند که در متن همین مقاله آن ها را معرفی کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا