مطالب متفرقه

آشنایی با کشور فرانسه-جمعیت و شهرهای فرانسه

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور فرانسه بپردازیم تا شما اطلاعات مفید و خوبی را در مورد این کشور بدست آورید. فرانسه کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است و از بخش ها و استان های زیادی تشکیل شده است. از سمت جنوب کشور با آندورا و اسپانیا و از سمت شرق کشور با کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ و بلژیک و با موناکو در ارتباط است و با همدیگر دارای یک مرز می باشند.

جالب است بدانید که این کشور توسط کانال مانش با کشور انگلستان هم مرز می باشد.فرانسه با وسعت 643/801 کیلومتر مربع جزو سومین کشور پهناور و وسیع قاره اروپا محسوب می شود. جمعیت این کشور بیش از 67 میلیون نفر است که از لحاظ تراکم جمعیت در ردیف دومین کشورهای پرجمعیت اروپا می باشد.

پایتخت این کشور شهر پاریس می باشد که این شهر بزرگترین و اصلی ترین شهر این کشور می باشد. فرانسه یک کشوری سکولار و دموکرات می باشد. فرانسه بعد از مدتها به یکی از قدرتمندترین کشور در قاره اروپا قرار گرفته است. واحد پول و ارز این کشور در گذشته فرانک بوده است ولی در حال حاضر از یورو استفاده می کنند. در ادامه به مطالب کاملتر و تخصصی تر در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به استرالیا

اسم کشور فرانسه

اسم این کشور(france) از یک کلمه انگلیسی به نام francia که معنی این کلمه فرانک ها می باشد. برای معنی فرانک ها نظرها و دیدگاه های مختلفی وجود دارد. طبق گفته های دیگران در زبان باستان ژرمن این کلمه به معنی آزاد می باشد. یکی از تاریخدان ها که در کشور چک زندگی میکند می گوید: اسم این کشور از یکی از پادشاهان قدیمی ژرمن گرفته شده است. خلاصه نظر و دیدگاه های گوناگونی برای این کشور وجود دارد.

تراکم جمعیت فرانسه

جمعیت فرانسه

کشور فرانسه با جمعیت بیش از 67 میلیون نفر جزو دومین کشور پرجمعیت قاره اروپا محسوب می شود. جالب است بدانید با این جمعیت در ردیف بیست و دومین کشور پرجمعیت دنیا قرار گرفته است. تقریبا 4 میلیون نفر از این جمعیت کسانی هستند که به فرانسه مهاجرت کردند.

شهر پاریس که پایتخت این کشور است پرجمعیت ترین شهر فرانسه محسوب می شود. بعد از پاریس، شهر لیون یکی دیگر از پرجمعیت ترین شهرهای این کشور است. سومین شهر پر جمعیت این کشور، شهر مارسی می باشد.

حکومت و دولت و ساختار سیاسی فرانسه

حکومت فرانسه

حکومت کشور فرانسه یک نوع حکومت دموکرات می باشد یعنی دولت این کشور با نظر و رای مردم مشخص می شود. قوانین این کشور بر اساس همه پرسی است. نظام دولت این کشور از رئیس جمهور و نخست وزیر تشکیل شده است.

رئیس جمهور با نظرات و رای مردم انتخاب می شود ولی طبق نظر رئیس جمهور، نخست وزیر کشور تعیین میشود.در این کشور هر 5 سال یکبار انتخابات رئیس جمهوری برگزار می شود. مردم برای انتخاب رئیس جمهور کشور باید رای بدهند و قوه مقننه این کشور متشکل از دو بخش مجلس سفلای فرانسه( قانون گذاری) و مجلس سنا می باشد. 

استانها و شهرهای فرانسه

شهر پاریس

طبق آمارهای بدست آمده کشور فرانسه دارای 22 قسمت(بخش) و 96 شهرستان می باشد. همه ی این بخش ها و شهرهای فرانسه توسط دولت فرانسه اداره و کنترل می شود.

هر یک از این بخش ها متشکل  از شورا و شهرداری می باشد. این کشور متشکل از شهرهای بزرگی است که از مناطق سرسبز و مکان های دیدنی فراوانی تشکیل شده است. پایتخت این کشور شهر پاریس می باشد که به عنوان کانون اصلی سیاسی و اقتصادی کشور شناخته شده است که جزو پرجمعیت ترین شهر فرانسه می باشد.

شهرهای مهم کشور فرانسه

 1. پاریس
 2. بوردو
 3. مارسی
 4. لیل
 5. لیون
 6. تولوز
 7. گرونوبل
 8. نانت
 9. نیس
 10. مون پلیه
 11. استراسبورگ

اقتصاد فرانسه

اقتصاد فرانسه

کشور فرانسه دارای یک اقتصاد پیشرفته و بروز می باشد. یک بخش از اقتصاد این کشور با کشاورزی و دامپروری تهیه می شود. لازم به ذکر است که منابع طبیعی کشور نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارند.

بعضی از محصولات کشاورزی این کشور شامل ذرت، سیب، گندم، ماهی و … می باشد و منابع و معدن طبیعی کشور شامل آهن، زغال سنگ، نفت، روی و … است. فرانسه در زمینه صنعت هم فعالیت های چشمگیری دارد. برخی از صنایع این کشور شامل فلزکاری، ماشین آلات، هواپیماسازی، پتروشیمی و …  میشود. در کل این کشور در زمینه های مختلف دارای اقتصاد خوب و مدرنی می باشد.

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای فرانسه

موقعیت جغرافیایی فرانسه

فرانسه یک کشوری می باشد که در اروپای غربی واقع شده است و همانطور که در بالا گفتیم  از بخش ها و استان های زیادی تشکیل شده است. از سمت جنوب کشور با آندورا و اسپانیا و با موناکو و از سمت شرق کشور با کشورهایی مانند ایتالیا، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ و بلژیک در ارتباط است و با همدیگر دارای یک مرز مشترکی می باشند.

این کشور از دشت و کوه و ساحل های زیادی تشکیل شده است. این کشور با سایر کشورها مانند بلژیک، سوئیس، اسپانیا، آلمان و … در ارتباط است و به یکدیگر نزدیک می باشند. این کشور یکی از سرسبزترین کشورهای قاره اروپا محسوب می شود و تعدادی رشته کوه در این کشور مشاهده می شود.

 آب و هوای این کشور معتدل است ولی این کشور دارای رشته کوه ها و سواحل زیادی می باشد.قسمت هایی که ساحل وجود دارد آب و هوا معتدل مدیترانه ای می باشد. در بخش های کوهستانی این کشور آب و هوای کوهستانی و سرد مشاهده می شود. در سایر بخش های این کشور با آب و هوای معتدل مواجه هستیم در کل در فصل تابستان با آب و هوای گرم و با زمستان های سرد رو به رو می شویم.

فرهنگ فرانسه

در این کشور مردم از یکسری فرهنگ و رسوم خاصی پیروی می کنند مثلا در این کشور با لقب مسیو آقایان و با لقب مادام خانم ها را صدا میزنند و همینطور رسم دیگرشان این می باشد که در یک سری مکان ها که لباس رسمی مناسب آن مکان ها می باشد مردم این کشور میتوانند از لباس های راحتی استفاده کنند و مردم  اهمیت خاصی  به فرهنگ ها و رسم و رسومات قدیمی کشور خود قائلند.

جالب است بدانید شهر پاریس کانون اصلی در زمینه های مد، هنر و معماری و … می باشد به همین دلیل فرهنگ فرانسه را با شهر پاریس می شناسند. فرانسه دارای فرهنگ های مختلفی می باشد و فرهنگ ها و ملیت های گوناگون در فرهنگ این کشور تاثیر گذاشته است و برخی از سایت های فرهنگی این کشور به دست دولت اداره می شود و در سراسر فرانسه میتوانید هنرهای زیبایی را مشاهده کنید.

پرچم فرانسه

پرچم فرانسه

پرچم فرانسه یک نوع پرچم عمودی با رنگ های آبی، سفید، قرمز میباشد. در سال 1789 میلادی، شورای مردم فرانسه برای نماد و هویت کشورشان انتخاب کردند.

جالب است بدانید رنگ های آبی و قرمز پرچم برگرفته از شهر پاریس میباشد و رنگ سفید پرچم مرتبط با هویت سلطنت میباشد و به عنوان رنگ باستانی این کشور شناخته شده است. رنگ آبی به معنای آزادی، سفید به معنای برابری و رنگ قرمز به معنای برادری می باشد.

زبان مردم فرانسه

در کشور فرانسه زبان اصلی و رسمی مردم زبان فرانسوی می باشد. تقریبا 88 درصد مردم از این زبان استفاده میکنند و این زبان، زبان اصلی خیلی از افراد جهان می باشد.

در کشورهایی مانند آفریقای شمالی و مرکزی به زبان فرانسوی صحبت می کنند و جالب است بدانید که زبان 200 میلیون نفر از مردم جهان زبان فرانسوی می باشد. یک سری منطقه های این کشور از زبان های دیگری مانند عربی، ایتالیایی و … در صحبت کردنشان استفاده میکنند.

دین در فرانسه

مردم فرانسه بیشتر از دین مسیحیت (کاتولیک) پیروی میکنند که دین اصلی این کشور محسوب می شود. طبق آمار بدست آمده حدود 64 درصد مردم پیرو این دین هستند. البته بهتر است بدانید دین و مذهب های دیگری در فرانسه وجود دارد که افراد از آنها پیروی می کنند.

حدود 9 الی 10 درصد جمعیت این کشور مسلمان هستند. 2 درصد آنها طرفدار دین پروتستان می باشد. تقریبا 1 درصد هم یهودی می باشند. بقیه افراد هم از دین و مذهب های دیگر پیروی می کنند یا پیرو هیچ دینی نیستند. در کل طبق گفته های دیگران عقاید مذهبی و دینی در فرانسه بارز نیست و بعضی از افراد بر این باورند که دین مانع از پیشرفت آنها در زمینه های علمی و .. می باشد. 

مسلمانان در فرانسه

در قرن های 8 و 9 میلادی دین اسلام وارد کشور فرانسه شده است. طبق آمار و سرشماری بدست آمده جمعیت مسلمانان در فرانسه تقریبا 10 میلیون نفر است. بعد از دین مسیحیت کاتولیک دومین دین و مذهب اسلام می باشد که در بین مردم محبوب است.

طبق قانون های کشور فرانسه، دولت هیچگونه کمکی به مسلمانان نمی کند به همین دلیل مسلمانان خودشان با کمک یکدیگر مساجد و مرکزهای مذهبی را بنا کردند. 8 مسجد بزرگ و جامع دارند که عبارتند از: مسجد بزرگ پاریس، مسجد الدعوه، مسجد لیون، مسجد گالینی و …

آموزش و پرورش در فرانسه

مدارس استرالیا

سیستم آموزشی این کشور اکثر دانش آموزان غیر بومی را در مدارس خود حمایت می کنند. یک سری آموزش های خصوصی از طریق سازمان های کاتولیک  صورت می گیرد. بر اساس قانون های سیستم آموزشی یکی از مهمترین اولویت کشور فرانسه این می باشد همه ی افراد تا گرفتن مدرک تحصیلی فنی و حرفه ای و یا تا گرفتن مدرک کارشناسی آموزش ببینند.

هدف مهم دیگر این نظام آموزشی قانون 5 سال کار می باشد که به شهروندان کمک می کند تا شرایط کارشان آماده باشد تا بتوانند کار مناسبی پیدا کنند و آموزش های لازم را هم میبینند. سیستم آموزشی این کشور شامل مقطع ابتدایی، مقطع راهنمایی(کالج)، مقطع متوسطه، آموزش عالی (دانشگاه) می باشد.

تحصیل از سن 6 الی 16 سالگی برای همه افراد اجباری می باشد. تحصیل  کردن در این کشور رایگان می باشد. البته کسانی که به این کشور مهاجرت کردند برای تحصیل خود باید هزینه ای پرداخت کنند. جالب است بدانید که کسانی که میخواهند در دانشگاه درس بخوانند باید علاوه بر سن 6 الی 16 سالگی که تحصیل اجباری بود 2 سال بیشتر درس بخوانند. همینطور افراد باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند تا بتوانند وارد بهترین دانشگاههای فرانسه شوند تا در آنجا درس بخوانند.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه می گیریم که فرانسه یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا می باشد. این کشور دارای سیستم آموزشی خوب و منظمی است. بعد از دین مسیحیت، دین اسلام در بین مردم رایج است و مسلمانان خودشان با کمک یکدیگر مساجد کشور را بنا کردند.

زبان مردمان این کشور فرانسوی می باشد و فرهنگ های جالبی دارند که در بالا کامل توضیح دادیم و فرهنگ فرانسه را با شهر پاریس که پایتخت این کشور است می شناسیم. در این کشور هم آب و هوای معتدل مدیترانه ای و هم آب و هوای کوهستانی مشاهده می شود. کشور فرانسه برای مهاجرت مناسب می باشد و طبق آمارهای بدست آمده هر ساله تعدادی افراد به این کشور مهاجرت میکنند.

منبع: fa.wikipedia.org

3 دیدگاه

 1. سلام ببخشید فرانسه در کدام قاره است و در حال حاضر جمعیت فرانسه چند نفر است ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   کشور فرانسه واقع در قاره اروپا بوده و طبق آخرین اطلاعات بدست آمده جمعیت فرانسه 67.41 میلیون نفر است.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا