مطالب متفرقه

کشور قبرس کجاست ؟ پایتخت قبرس جنوبی و شمالی

قبرس کجاست ؟ قبرس جزیره ای در جنوب ترکیه و واقع شده در دریای مدیترانه است. بعد از جزایر ساردنی و سیسیل، قبرس رتبه سوم وسعت در میان جزایر مدیترانه را دارد.

کشور قبرس در کدام قاره است ؟ قبرس بر اساس جغرافیا در قاره آسیا قرار دارد ولی از نظر سیاسی، عضوی از کشورهای اتحادیه‌ی اروپا بوده و کشوری اروپایی محسوب میشود.

کشور قبرس، سرزمینی فراتر از طبیعت بکر و سواحل آرام است. کشوری با تاریخ و فرهنگ بسیار غنی، مناظر فوق العاده و مردمی مهمان نواز و خونگرم. تاریخ پر پیچ و خم قبرس را میتوان از به جا مانده بناهای رومی و موزه های مختلف و گذرگاه ها و محله های قدیمی و ویژگی های منحصر به فرد شهر پافوس، دریافت. در ادامه با این کشور زیبا بیشتر آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به قبرس

کشور قبرس

شاید اولین سوالی که در ذهن ایجاد شود این باشد که نام قبرس چگونه بر این کشور گذاشته شد. در این باره یک حدس و گمان وجود دارد.یک تئوری وجود دارد که نام قبرس از واژه یونانی باستان برای درخت سرو مدیترانه نشات دارد. قبرس نیز ریشه کلاسیک یونانی دارد. در تئوری های دیگری نیز در این باره به حالتهای مختلف داستانها و روایتهای زیادی وجود دارد.که نشان دهنده اهمیت این جزیره در دوره های مختلف است.

عکس کشور قبرس

برای عزیزانی که دنبال عکس کشور قبرس بودند در ادامه عکس هایی از کشور قبرس زیبا را گذاشته ایم:

عکس پرچم کشور قبرس

عکس پرچم کشور قبرس

قبرس از نظر وسعت، با طول 240 و عرض 100 کیلومتر،رتبه سوم وسعت در میان جزایر مدیترانه را دارد.قبرس از نظر جغرافیایی در 75 کیلومتری ترکیه قرار دارد.این کشور را گاهی جزیی از غرب آسیا و گاه در خاورمیانه گاهی نیز جزئی از اروپا دانسته اند جمعیت قبرس 1.141.166 نفر است.

پایتخت قبرس جنوبی و قبرس شمالی

قبرسی‌ های ترکیه در بخش شمالی قبرس و قبرسی‌های یونان در بخش جنوبی واقع اند. که با مرزی به نام خط سبز از هم قابل تفکیک اند.و تا نیکوزیا دارای کشیدگی است و حتی پایتخت قبرس شمالی و جنوبی را تقسیم به دو بخش کرده است.پایتخت قبرس شمالی، شمال  شهر نیکوزیا و پایتخت قبرس جنوبی، جنوب شهر نیکوزیا می‌باشد. جمهوری قبرس دارای 6 استان است. با نامهای فاماگوستا،گیرنه،لارناکا،لیماسول،نیکوزیا و پافوس.

همچنین سیستم سیاسی و دولتی قبرس ریاست جمهوری بوده و رئیس جمهور، رئیس کشور و دولت محسوب میگردد. در این کشور نیز مانند بسیاری از کشورها،دولت قدرت مطلق بوده و قدرت قانونی بر عهده دولت و مجلس است.

آب و هوای کشور قبرس

همانطور که از موقعیت جغرافیایی قبرس پیداست. حضور این جزیره در دریای مدیترانه،باعث معتدل بودن آب و هوا در این جزیره است. قبرس با چشم اندازهای فوق العاده و آب و هوای ساحلی خود، مقصد بسیاری از گردشگرانی است که علاقه به ورزش‌های آبی و غواصی، غواصی اسکوبا، موج‌سواری و امکانات دریایی دارند است.

البته اگر جزو افرادی هستید که اهل تنوع هستند باز هم قبرس برای هر سلیقه ای در طبیعت بکر خود، امکاناتی برای جذب شما خواهد داشت. وجود کوهستانها و دره های سرسبز باعث شده تا  امکانات تفریحی بسیار دیگری در قبرس برقرار باشد.

تابستانها در قبرس طولانی و گرم بوده. اما نسیم خنک ساحلی در این جزیره زیبا همچنان برقرار است. با این حال در ارتفاعات و کوهستانها، امکان ایجاد رعد وبرق و بارش باران در شبها بسیار است.

قبرس پاییز های گرم و مرطوبی دارد به طوری که این فصل، فاصله کوتاهی از آب و هوای فصل بهار دارد.همینطور این جزیره زمستانهای بسیار ملایمی را در بر دارد.

اوضاع اقتصاد در قبرس

بنا بر آمار منتشر شده از بانک جهانی، کشور قبرس دارای درآمد بالایی است. و این نشان از وضعیت اقتصاد خوب در این کشور است. به صورتی که این کشور در سال 2001 جزو اقتصاد‌های برتر جهان، رتبه داشته است.

کشوری که دارای نرخ بیکاری پایینی بوده. و حتی این نرخ از 10% تا به حال افزایش نداشته است. پس به طور کلی میتوانیم قبرس را کشوری ثروتمند در سطح جهان بنامیم. همینطور ارز رسمی و پول رایج این کشور از سال 2008 به بعد از پوند به یورو مبدل گشت.

بیشتر بخوانید: مقایسه کشور ترکیه و قبرس برای مهاجرت و زندگی

وضعیت سیستم آموزشی در قبرس

سیستم آموزشی قبرس نیز جزو سیستمهای معتبر و با کیفیت در سطح جهان است. در این کشور نیز سیستم آموزشی به چند دسته تقسیم میشود که به صورت زیر میباشد:

 • پیش‌دبستانی سنین 6-3 سال
 • ابتدایی  سنین 12-6 سال
 • متوسطه 18-12 سال
 • آموزش عالی و دانشگاهی از سن 18 به بالا

در این کشور تحصیلات تمام وقت و اجباری برای تمام کودکان تا سن 15 سالگی اجباری و الزامی است. همینطور دانشگاه های با کیفیت در سطح جهانی و شهریه نسبتا پایین در این کشور، بسیاری از افراد را به ادامه تحصیل در این کشور ترغیب مینماید.

آداب و رسوم و فرهنگ و زبان مردم قبرس

قبرس مردم تحصیل کرده و با فرهنگی درون خود پرورده است.

زبان کشور قبرس : اکثر مردم این کشور، به چند زبان زنده دنیا مسلط هستند. با اینکه زبان رسمی آنها،ترکی و یونانی است. اما با این حال در بین مردم تعداد بسیاری به چشم میخورند که به زبان انگلیسی با یکدیگر صحبت میکنند. در این میان زبانهای آلمانی و فرانسوی و روسی نیز از زبانهایی هستند که در تجارت و امور بازرگانی بسیار به چشم میخورد. با اینکه تابلوها نیز در این کشور مشترکن هم یونانی است و هم انگلیسی. اما زبان رسمی و اول این مردم یونانی است.

مردم قبرس علاقه فراوانی به آشپزی دارند. واکثرا بسیار ماهرانه و با عشق به پخت غذا میپردازند. به طوری که غذاهای متفاوت و لذیذ و اهمیت شمردن مبحث غذا در این کشور جزو مسائل جذاب این کشور برای گردشگران نیز گشته است.

آشپزی و غذاهای این خطه تاثیر گرفته از غذاهای ترکی و یونانی و خاورمیانه بوده است.که با این وجود بسیار به ذائقه ایرانیان نزدیک است. احترام و وقت شناسی از صفات بارز مردم این کشور است.آنها همینطور بسیار مردم شاد و خونگرم و مهمان نوازی هستند.

دین مسیحیت ارتدکس و اسلام در قبرس، دو دین اصلی هستند. اما بیش از 70% مردم این کشور خود را مسیحی می دانند. مردم بخش شمالی قبرس بیشتر مسلمان و بسیار مذهبی تر هستند. آزادی اجتماعی در قانون اساسی این کشور قید شده و دولت حمایتگر آن است. البته تعداد زیادی از مردم این کشور نیز خود را درگیر هیچ دینی نمیدانند.

چگونگی گردشگری در کشور قبرس

شاید قبرس به نظر کشور و جزیره کوچکی برسد. اما تاریخ غنی و موقعیت جغرافیایی ویژه آن ، باعث شده که طی طول دوره های متمادی، امپراطوری‌های مختلف به این کشور چشم داشته باشند. موقعیت مطلوب این جزیره، از آن در چشم افراد نزدیک به مدیترانه شرقی قصد تصرف آن را داشته باشند.

اگر از دریا و ساحل و تفریحات از این قبیل خسته شده اید. باز هم قبرس برای جذب شما چیزی برای نمایان کردن خواهد داشت. چرا که این کشور پر از اماکن باستان ‌شناسی، کلیساهای زیبای بیزانسی، صومعه‌ ها و موزه‌ هاست.

علاوه بر این که این کشور ساحلی و مدیترات=نه ایست. همینطور سرشار از حیوانات کمیاب و کوهستانهای بی نظیر برای افراد کوهنورد و صخره نورد است.از جمله دیدنی های قبرس به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • شهر باستانی کوریون
 • شهر باستانی سالامیس
 • ساحل نیسی
 • لارناکا
 • شبه جزیره کارپاس
 • کیپ گرکو
 • کوه ‌های ترودوس
نمایی از شهر نیکوزیا

هزینه های زندگی قبرس

با توجه به اینکه قبرس جزو کشورهای اتحادیه اروپا محسوب میشود.هزینه های این کشور نسبت به سایر کشورهای ارزانتر است. با اینکه هزینه های جاری زندگی به محل و سبک و امکانات مورد نظر زندگی هر شخص بستگی دارد.اما به صورت کلی قصد به ارائه مقداری از هزینه ها به طور میانگین در این کشور داریم. که برخی از آنها به شرح زیر میباشد:

 • اجاره کردن  یک واحد آپارتمان 1 خوابه و وسایل اصلی زندگی حدود 700 یورو است. 
 • یا مثلا یک وعده غذا در یک رستوران ارزان، حدود 10 یورو خواهد بود.
 • یک وعده غذای کوچک 6 یورو (فست فود)
 • برنج سفید (1 کیلوگرم)یورو 1.40
 • تخم‌مرغ (12 عدد) 2.59 یورو
 • پنیر محلی (1 کیلو گرم) یورو 7.89
 • سینه مرغ بدون پوست و استخوان (1کیلوگرم)یورو6.59
 • تاکسی ورودی 4.12 و هر یک کیلومتر 0.85 یورو
 • حمل‌ونقل عمومی: بلیت‌ یک‌طرفه 1.50 یورو
 • آپارتمان 1 خوابه خارج از مرکز شهر 458 یورو
 • آپارتمان 3 خوابه خارج از مرکز شهر 784 یورو

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک

4 دیدگاه

 1. سلام من برای مهاجرت قبرس رو به عنوان کشور مقصد انتخاب کردم و چن تا سوال داشتم که ممنون میشم جوابمو بدین:
  کشور قبرس در کدام قاره است ؟
  کشور قبرس جنوبی بهتره یا قبرس شمالی ؟؟
  جمعیت قبرس شمالی چقدره؟
  پایتخت قبرس جنوبی کجاست؟
  در مورد تحصیل در قبرس جنوبی بهتر است یا شمالی ؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   کشور قبرس در قاره آسیا می باشد.
   در مورد اینکه قبرس جنوبی بهتره یا قبرس شمالی ؟ بستگی به علاقه شما به ترکیه یا یونان دارد. قبرس شمالی به علت هم مرزی با ترکیه ساکنان ترک زبان دارد و قبرس جنوبی قسمت هم مرز جزیره قبرس با یونان می باشد.
   قبرس شمالی در سال 2021 ۳۱۳,۶۲۶ نفر جمعیت داشته است.
   پایتخت قبرس جنوبی نیکوزیا می باشد.
   درمورد تحصیل در قبرس جنوبی یا شمالی در واقع پس از تقسیم قبرس به دو نیمه شمالی و جنوبی دانشگاه های خوب این کشور هم بین هر دو نیمه نصف شد ولی قبرس شمالی از لحاظ اعتبار مدرک و همچنین هزینه تحصیل برای ایرانی ها مناسب تر می باشد.

 2. سلام میخاستم بدونم زبان کشور قبرس ترکی هست؟ زبان رسمی اکثر جمعیت شون چی هست ؟ممنون

  1. سلام دوست عزیز
   در قبرس هردو زبان یونانی و ترکی، زبان‌های رسمی هستند. یونانی‌ها مسیحی ارتودوکس و ترک‌های قبرس، مسلمان هستند. شمال قبرس ترک نشین هست ولی زبان اکثریت جمعیت کشور قبرس یونانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا