مهاجرتویزای سرمایه گذاری

ثبت شرکت در ترکیه 2024؛ بررسی شرایط، مراحل و هزینه

ثبت شرکت یکی از پرطرفدارترین روشهای سرمایه گذاری در ترکیه می باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوعاتی اعم از شرایط ثبت شرکت در ترکیه، اخذ اقامت از طریق ثبت بیزینس، مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه، مدارک مورد نیاز، هزینه و مالیات مورد نیاز، انواع شرکت، مراحل ثبت کسب و کار، نکات مهم در مورد ثبت شرکت در ترکیه و … بپردازیم پس با مهاجر مگ همراه باشید. قبل از هرچیزی اول باید بدانید که ویزای سرمایه گذاری چیست و چه شرایطی دارد.

اقتصاد ترکیه

حال شاید این سوال برای شما عزیزان پیش آید “چرا اقدام به ثبت شرکت در ترکیه نماییم؟” بهتر است بدانید در چند سال اخیر اقتصاد این کشور پیشرفت و رشد چشمگیری داشته و در حال حاضر دارای اقتصاد توسعه یافته و با ثباتی می باشد.

کشور ترکیه جزو 20 کشور برتر صنعتی شناخته شده و کشور آمریکا این کشور را به عنوان یک کشور توسعه یافته با اقتصادی پیشرفته می شناسد. جالب است بدانید اقتصاد این کشور متشکل از صنایع بومی و صنعتی می باشد البته در زمینه های مختلفی اعم از کشاورزی، صنایع، ساخت و ساز، گردشگری، خدمات بانکی و مالی نیز فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با کشور ترکیه

قوانین و شرایط ثبت شرکت در ترکیه

قوانین ثبت بیزینس در این کشور با قوانین ثبت بیزینس در ایران متفاوت بوده اما پروسه ثبت شرکت در ترکیه بسیار آسانتر است و جهت راه اندازی کسب و کار نیاز به مجوز اقامت ندارید. با استارت بیزینس ابتدا اقامت یکساله به شما اعطا میگردد و بعد از گذشت 5 سال موفق به اخذ اقامت دائم ترکیه می شوید.

در گذشته سرمایه گذاران اتباع خارجی جهت ثبت تجارت و بیزینس باید یک شریک ترکیه ای می داشتند. اما در حال حاضر بر اساس قوانین جدید کشور ترکیه تمامی سرمایه گذاران خارجی میتوانند بدون شریک، بیزینس خود را راه اندازی کنند.

لازم به ذکر است استخدام یک حسابدار رسمی ترک برای کسب و کارتان الزامیست. این کشور در زمینه امور حقوقی بسیار مقرراتی و پایبند به قوانین خود بوده به همین دلیل با افرادی که پیرو قوانین نیستند برخورد جدی می شود.

برای ثبت شرکت در ترکیه باید کلیه مدارک خود را به دفاتر ثبت تجارتی در استانی که مستقر هستید ارسال کنید. اگرچه کشور ترکیه جهت سهولت در فعالیت‌های تجاری، روند ثبت شرکت را سا‌ده‌تر کرده است اما سخت‌گیری‌های خود را دارد و باید مدارک را کامل و بدون هیچ نقضی ارسال کنید.

بیشتر بخوانید: پردرآمدترین مشاغل‌ در ترکیه

مدارک مورد نیاز

همانطور که میدانید با توجه به توافقنامه ایران و ترکیه، ایرانیان جهت مهاجرت به این کشور به مدارک خاصی نیاز ندارند. اما جهت مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و ثبت کسب و کارتان باید مدارک ذکر شده در زیر را جمع آوری کنید. سپس تمامی مدارک را ترجمه کرده و به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید.

 • پاسپورت معتبر مدیر و شرکا (حداقل با 6 ماه اعتبار)
 • شناسنامه و کارت ملی هریک از سهامداران
 • دو قطعه عکس 4*3
 • انتخاب نام تجارت
 • ارائه اساسنامه و فعالیت کسب و کار
 • تعیین درصد سهام شركا
 • تعیین مدیر و اعضای هیئت مدیره 
 • ارائه آدرس و تلفن دفتر
 • اسناد اقامت شرکا
 • تعیین نماینده یا نمایندگان

انواع شرکت در ترکیه

انواع شرکت در ترکیه-Types of companies in Turkey

شرکت های این کشور از انواع مختلفی تشکیل شده اما برخی از کسب و کارها از قوانین و محدودیت های خاصی پیروی میکنند. شرکت با مسئولیت محدود و سهامی خاص جزو پرطرفدارترین و رایج ترین کسب و کار این کشور هستند. لازم به ذکر است هیچ محدودیتی برای اتباع خارجی وجود ندارد و تمامی متقاضیان میتوانند نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید: سایت خرید املاک در ترکیه

شرکت با مسئولیت محدود (LIMITED)

بر اساس قوانین سال 2022 جهت ثبت شرکت لیمیتد باید حداقل 1 نفر و حداکثر 55 نفر نیرو استخدام کنید. شرکت با مسئولیت محدود در بین ایرانیان بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد. جهت ثبت بیزینس با مسئولیت محدود به 2100 دلار (10,000 لیر) نیاز دارید. لازم به ذکر است شما باید دو حساب ارزی یکی به نام بیزینس و دیگری به نام مدیر بیزینس افتتاح کنید.

بر اساس قوانین نامه، مدیر بیزینس را میتوان از بین شهروندان ترکیه، اتباع خارجی یا غیر از سهامداران انتخاب نمود. میزان سود و زیان و وظایف هر یک از سهامداران با توجه به میزان سهم شان مشخص می گردد. به عبارت دیگر وظایف سرمایه گذاران بیزینس با مسئولیت محدود به طور یکسان نبوده و هر شخص بر اساس میزان سرمایه خود در قبال بدهی و مالیات مسئول می باشد. در صورتیکه کسب و کارتان ورشکسته شود، طلبکار میتواند به میزان سهام خود تقاضا سرمایه کند.

در شرکت با مسئولیت محدود یک یا چند نفر به عنوان مدیر می‌توانند فعالیت کنند. همچنین یک نفر به عنوان رئیس هئیت مدیره مورد نیاز است. اعضاء هیئت مدیره نیازی به حضور فیزیکی ندارند و می‌تواند به صورت آنلاین در جلسات و فعالیت‌های شرکت دخالت داشته باشند.

توجه 1: لازم به ذکر است تمامی انتقال و جابجایی اسناد باید به تصویب تمامی سهامداران رسیده و در دفاتر اسناد رسمی ترکیه ثبت گردد.

توجه 2: هر یک از کسب و کارهای شخصی و لیمیتد از مزایا و معایب خاصی برخوردارند و شما با توجه به نوع فعالیت، حجم و تعداد نیروی کار نسبت به تنظیم مقررات و قوانین بیزینس اقدام نمایید.

شما میتوانید موارد ذکر شده در زیر را به عنوان سرمایه جهت ثبت این نوع تجارت اعلام نمایید:

 • تجهیزات و ماشین آلات
 • سهام شرکت
 • ابزار و کالاهای غیر نقدی با ارزش مالی
 • دارایی های غیر مالی
 • حقوق بهره برداری از منابع طبیعی
 • سود وام های خارجی یا بهره وام های بانکی

عناوین اساسنامه شرکت با مسئولیت محدود

اگر قصد ثبت این نوع تجارت را دارید باید در اساسنامه خود موارد زیر را ذکر نمایید.

 • نام دفتر
 • مشخص کردن مدیر بیزینس
 • موضوع فعالیت
 • میزان سرمایه
 • تعداد و نام سهامداران
 • مدت زمان فعالیت
 • روش اعلان اطلاعیه ها
 • مقدار سرمایه تعیین شده هر یک از سهامداران
 • بازرس شرکت (در صورتیکه تعداد سهامداران بالای ۲۰ نفر باشد)

انحلال شرکت با مسئولیت محدود (لیمیتد / LS)

حال شاید این سوال برای شما سرمایه گذاران پیش آید که در صورت ثبت تجارت و عدم فعالیت چگونه بیزینس خود را منحل کنیم؟ بهتر است بدانید انحلال کسب و کار توسط مراجع قانونی بین 12 الی 18 ماه زمان میبرد و شما در طول این مدت باید تمامی هزینه ها و امور مالیاتی را تسویه نمایید.

جهت انحلال کسب و کارتان خود باید به موارد ذکر شده در زیر بسیار توجه نمایید:

 • تصمیم به انحلال تجارت در مجمع سهامداران
 • انقضای مدت فعالیت در اساسنامه
 • ارائه درخواست انحلال بیزینس به دادگاه این کشور
 • تصمیم دادگاه مبنی بر درخواست سهامداران میباشد.

لازم به ذکر است در صورت وجود موارد زیر باید درخواست انحلال خود را به مراجع قانونی اعلام نمایید:

 • ورشکستگی
 • از دست دادن ⅔  سرمایه اولیه
 • دلایلی که به عنوان دلیل انحلال در اساسنامه ذکر شده

شرکت سهامی

دو نوع شرکت سهامی در این کشور وجود دارد که به شرح زیر است:

 • سهامی خاص: در این نوع شرکت تعداد سهامداران باید کمتر از 250 نفر باشد. جهت ثبت این نوع کسب و کار حداقل به 5 شخص حقیقی یا حقوقی نیاز دارید.
 • سهامی عام: بر خلاف شرکت سهامی خاص، تعداد سهامداران باید بیش از 250 نفر باشد.

لازم به ذکر است هر یک از سرمایه گذاران در این نوع تجارت میتوانند به میزان دلخواه سهام خریداری کنند. میزان سود و زیان سهامداران بر اساس سهم شان محاسبه میگردد. جهت ثبت بیزینس سهامی خاص یا عام تقریبا به 2800 دلار نیاز دارید.

هر یک از سهامداران به میزان سهام خود نسبت بدهی های تجارت و بیزینس خود مسئول هستند. حضور نمایندگان وزارت تجارت ترکیه در جلسات بیزینس‌های سهامی خاص الزامی است. شرکت سهامی عام می‌تواند سهام خود را در بورس اوراق ترکیه عرضه کند.

بیشتر بخوانید: خرید ملک در استانبول

شرکت مختلط

یکسری کسب و کارها با نام شرکت های مختلط در این کشور بنا شده که تنها یک یا چند سهامدار مسئول و ضامن پرداخت بدهی های بیزینس بوده و سایر سرمایه گذاران در قبال بدهی ها به میزان سرمایه خود مسئول هستند. لازم به ذکر است افراد حقوقی در این نوع کسب و کار نمی‌توانند به عنوان شریک یا سهامداران مشغول به کار شوند.

شرکت تضامنی

قوانین شرکت تضامنی با سایر تجارتها بسیار متفاوت می باشد. در صورت وجود بدهی و مالیات، تمامی سرمایه گذاران و شرکا موظف به پرداخت بدهی می باشند. جالب است بدانید اگر میزان بدهی بیشتر از میزان سرمایه باشد، سهامداران ملزم به پرداخت بدهی هستند. شرکت تضامنی می‌تواند توسط حداقل دو شخص دایر شود که یکی از آنها شریک فعال یا مسئولیت نامحدود و دیگری شریک با مسئولیت محدود است.

شرکای فعال باید اشخاص حقیقی باشند اما شرکای غیر فعال می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند.فقط شرکای فعال حق اداره شرکت را دارند و در صورت بروز بدهی، طلبکاران می‌توانند به شرکای فعال مراجعه کنند.

در حالت کلی دو نوع شرکت تضامنی وجود دارد که یک مورد تضامنی عادی است که یک شرکت خصوصی به حساب می‌آید و مورد دوم شرکت تضامنی سهامی است که یک شرکت سرمایه گذاری به شما می‌رود

موسسات مالی (صرافی)

این نوع موسسات یک نوع شرکت سهامی بوده اما ثبت و راه اندازی این نوع بیزینس دشواری ها و مشکلات خاص خود را دارد. جهت ثبت این نوع کسب و کار باید گواهینامه و مجوز لازم از مراجع مربوطه دریافت نمایید. لازم به ذکر است جهت ثبت این نوع سازمان بهتر است با یک وکیل خبره مشورت بگیرید.

شرکت در مناطق آزاد ترکیه

بیزینس در مناطق آزاد یک نوع شرکت صنعتی بوده و برای آن دسته از سرمایه گذارانی که قصد تولید کالا و فعالیت در زمینه صنعتی را دارند مناسب می باشد. این کسب و کار برای امور وارداتی و صادراتی بسیار مناسب بوده و فعالیت بیزینس تان باید به اسم کشور ترکیه انجام گیرد. مناطق آزاد در خارج از مناطق شهری ترکیه به حساب می‌آیند.

دولت ترکیه یکسری مناطق آزاد و شهرک های صنعتی را به شما معرفی کرده تا با کمترین هزینه نسبت به خرید ملک و مستغلات یا ساخت سوله اقدام نمایید. لازم به ذکر است اگر قصد استخدام کارمند و کارگران در این زمینه را دارید، دولت ترکیه تسهیلات خوبی اعم از بیمه کارکنان و معافیت مالیاتی برای کسب و کارتان در نظر گرفته است.

ترکیه در حدود 19 متطقه آزاد دارد که یکی از آنها منطقه فرودگاه آتاتورک استانبول است. این مناطق برای تاسیس کارخانه و فعالیت‌های صنعنی یا شروع کسب و کارهای کوچک استارت آپی بسیار مناسب هستند.

شرکت جمعی

شرکت جمعی یا تعاونی یک نوع شرکت بازرگانی بوده که توسط افراد حقیقی و حقوقی تاسیس می‌گردد. هدف از تاسیس این نوع کسب و کار، تامین و حفظ منافع اقتصادی سهامداران می باشد. لازم به ذکر است جهت تاسیس بیزینس جمعی در ترکیه باید حداقل 7 شریک وجود داشته و هر شریک باید حداقل 1 سهم و حداکثر 5000 سهم خریداری کند.

جالب است بدانید ارزش هر یک از سهام این نوع کمپانی 100 لیر می باشد. هیئت مدیره باید حداقل از 3 شهروند ترکیه ای تشکیل گردد و شرکا می‌توانند با سایر بیزینس و کسب و کارها همکاری میکنند. 

شرکت شخصی در ترکیه

شرکت خصوصی توسط یک فرد حقیقی تاسیس میگردد و مدیر بیزینس باید شماره ثبت و مجوز فعالیت دریافت میکند. اگر قصد ثبت این نوع تجارت را دارید؛ بهتر است بدانید قوانین این نوع تجارت محدود بوده و مدیر نمی‌تواند هر نوع فعالیتی در کسب و کار خود انجام دهد. یکی از مزایای این نوع کسب و کار، ثبت شرکت در طی چند روز می باشد.

توجه: سرمایه گذارانی که فعالیت گسترده ای ندارد، این نوع بیزینس گزینه مناسبی برای آنها می باشد. از سوی دیگر هزینه این نوع کسب و کار نسبت به سایر کسب و کارها کمتر بوده و تقریبا به 3000 لیر سرمایه نیاز دارید. این شرکت‌ها تنها برای فعالیت‌های کوچک مناسب است و حتی در صورت رشد کسب و کار امکان مدیریت آن به صورت شراکتی نیست. 

نکته مهم در مورد ثبت شرکت شخصی در ترکیه این است که به دلیل اینکه این نوع ثبت شرکت فعالیت‌های تجاری کوچک و محدودی انجام می‌دهد، به اقامت دائم ترکیه نخواهد رسید و باید به دنبال نوع دیگری از ثبت شرکت برای اقامت دائم ترکیه باشید.

ثبت شرکت بازرگانی در ترکیه

ثبت شرکت بازرگانی یکی از کسب و کارهای پرطرفدار در بین ایرانیان بوده زیرا این نوع بیزینس در کل جهان بسیار معتبر می باشد. جالب است بدانید کشور ترکیه رتبه 7 در زمینه واردات و رتبه 5 در زمینه صادرات را به خود اختصاص داده و صنعت تجارت یکی از بزرگترین صنایع این کشور به حساب می آید.

این نوع کسب و کارها در زمینه خرید و فروش کالا با هدف کسب سود و درآمد مشغول به فعالیت هستند. سرمایه گذاران بعد از تنظیم اساسنامه و دریافت کارت بازرگانی میتوانند در زمینه تجارت، خدمات، تولید کالا و … اقدام به فعالیت نموده و بیزینس خود را تاسیس نمایند. اکثر شرکت های بازرگانی بین المللی فعالیت خود را با شراکت با چند کشور آغاز میکنند.

لازم به ذکر است ثبت شرکت بازرگانی در زمینه صادرات و واردات یکی از شرایط لازم تجارت بین کشورها می باشد و باید به قوانین تجارت بین الملل (کشور مبدا و مقصد) توجه بسیار زیادی داشته باشید.

کالاهای صادراتی ترکیه عبارتند از:

 • خوردو
 • فلزات
 • محصولات کشاورزی
 • محصولات و پارچه های نساجی
 • جواهرات و سنگ های قیمتی

مزایا و معایب ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است اما با راه اندازی کسب و کار در این کشور از مزایای فراوانی بهره مند می شوید:

مزایا

 • اخذ اقامت موقت یکساله
 • اخذ اقامت دائم بعد از گذشت 5 سال برای خود و خانوادتان
 • راه اندازی قانونی بیزینس و تجارت خود 
 • افتتاح حساب بانکی و دریافت کارت اعتباری و بهره مندی از مزایای حساب
 • هزینه های پایین جهت شروع کسب و کار
 • دریافت کارت بازرگانی ترکیه
 • مالیات پایین نسبت به سایر کشورهای جهان
 • نزدیکی کشور ترکیه و ایران و رفت و آمد راحت
 • عدم نیاز به سرمایه زیاد
 • عدم وجود محدودیت برای ایرانیان
 • امکان رشد و کسب موفقیت های بین المللی
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های زندگی
 • بهره مندی از تسهیلات ویژه
 • حمایت دولت ترکیه از سهامداران و مدیران

معایب

 • بالا بودن نرخ فساد در ترکیه
 • دشوار بودن افتتاح حساب بانکی
 • کسب رتبه 50 از نظر شاخص زبان انگلیسی
 • هزینه های بالا و گران مراکز حقوقی
 • اخذ مجوز و تاییدیه های زیاد
 • نیاز به یادگیری زبان ترکی
 • نرخ مالیات بر درآمد بالا
 • ثبت شرکت به مستقیم به اقامت دائم ترکیه نخواهد رسید

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

مراحل ثبت شرکت در ترکیه-Company registration process in Turkey

حال بعد از آشنایی با انواع ثبت شرکت در ترکیه، مجله مهاجرت در این بخش مراحل ثبت شرکت در ترکیه را به صورت گام به گام برای شما عزیزان بیان کرده تا به راحتی نسبت به تاسیس بیزینس تان اقدام نمایید. مراحل ثبت بیزینس به شرح زیر است:

 1. ترجمه پاسپورت شرکا
 2. مشخص کردن محل دفتر
 3. تنظیم اساسنامه و قوانین
 4. مراجعه به اداره مالیات ترکیه و دریافت کد مالیاتی
 5. ترجمه اسناد و مدارک و نوتر کردن در دفاتر ثبت اسناد رسمی
 6. تکمیل فرم ثبت شرکت در ترکیه
 7. مراجعه به اتاق بازرگانی و تکمیل کردن سایر فرم های مربوطه
 8. همراه با مدارک مربوطه به اداره ثبت شرکت در ترکیه مراجعه نمایید و مدارک و اساسنامه را ثبت کنید.
 9. افتتاح حساب بانکی برای خود و بیزینس جهت واریز کردن سرمایه (¼ سرمایه خود را در حساب خود واریز کنید)
 10. چاپ و انتشار روزنامه رسمی برای کسب و کارتان
 11. اجاره نامه خود را تنظیم کنید، سپس وضعیت خود را به اداره مالیات جهت اعزام بازرس اعلام کنید.
 12. بعد از ارائه مدارک و اسناد، جهت بازدید و بررسی کسب و کارتان بازرس فرستاده می شود.
 13. سپس یک شماره ثبت (ورگی نوماراسی) به شما اعطا میگردد.
 14. بعد از گذراندن مراحل بالا کارت ثبت شرکت (کارت بازرگانی) دریافت میکنید سپس میتوانید فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کنید.

نکته 1: ثبت شرکت در ترکیه تقریبا بین 3 الی 5 روز زمان میبرد.

نکته 2: اسناد و مدارک باید در سیستم رجیستری مرکزی (MERSİS) ثبت گردد. البته برخی از اسناد را باید به دفتر ثبت مربوط به تجارت ارسال کنید.

مدت زمان لازم جهت ثبت بیزینس

سوال اکثر سرمایه گذاران این است که ثبت شرکت در ترکیه چقدر زمان میبرد؟ بهتر است بدانید جهت تاسیس شرکت در ترکیه به مدت زمان زیادی نیاز ندارید. در صورت آشنایی با مراحل و قوانین کشور در طی 3 الی 7 روز میتوانید بیزینس با مسئولیت محدود را ثبت نمایید.

برای سایر بیزینس های این کشور مانند بیزینس با مسئولیت محدود یا مسئولیت عام نمیتوان مدت زمان دقیق را بیان کرد. سایر شرکت ها ممکن است در طی 5 الی 30 روز زمان ببرند زیرا پروسه ثبت تجارت به تصویب وزارت صنعت و تجارت بستگی دارد.

توجه: آگاهی کامل در زمینه ثبت تجارت و جمع آوری مدارک لازم سبب کاهش اتلاف وقت و هزینه شما عزیزان میگردد.

توجه: اگر به صورت وکالتی نسبت به تاسیس کسب و کار اقدام نمایید، در نتیجه پروسه ثبت شرکت در ترکیه کوتاه تر می شود.

نکات مهم در مورد ثبت شرکت در ترکیه

لازم به ذکر است برخی از افراد جهت اخذ اقامت دائم ترکیه تصمیم به ثبت بیزینس می گیرند. اگر شما عزیزان تنها به هدف اخذ اقامت قصد ثبت بیزینس دارید؛ بهتر است بدانید این روش یکی از گرانترین روشهای اخذ اقامت دائم بوده و شما میتوایند از طریق سایر روشهای مهاجرت به ترکیه اقدام به اخذ اقامت نمایید.

جهت ثبت شرکت در ترکیه حتما نیاز به خرید واحد اداری نیست؛ بلکه میتوانید آدرس محل سکونت خودتان را به عنوان محل کار به اداره ثبت اسناد و مراکز قانونی اعلام نمایید. اصطلاحا به این نوع بیزینس ها home office  گفته می شود. البته لازم به ذکر است اگر قصد کار در محل سکونتتان مشغول به کار شوید باید ¼ اجاره ماهیانه خود را به عنوان مالیات به اداره مالیات کشور بپردازید.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت-obtaining residency through company registration

اکثر سرمایه گذاران قصد اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت در ترکیه را دارند. همانطور که در بالا ذکر شده با ثبت تجارت ابتدا برای خود و خانوادتان اقامت یکساله دریافت میکنید. به طور کلی ثبت شرکت در ترکیه موجب اخذ کارت کیملیک، تابعیت، شهروندی و پاسپورت ترکیه میگردد.

البته لازم به ذکر است در حال حاضر کشور ترکیه قوانین جدیدی جهت اخذ اقامت تعیین کرده که علاوه بر 5 سال زندگی در این کشور باید از شرایط ذکر شده در برخوردار باشید:

 • سرمایه گذاری حداقل به مبلغ 500,000 دلار
 • با تاسیس بیزینس حداقل برای 50 نفر اشتغال ایجاد کنید.
 • به ارزش 400,000 دلار در این کشور ملک خریداری کنید.
 • به مدت 3 سال حداقل 500,000 دلار در بانک سپرده گذاری کنید. 
 • حداقل باید به مبلغ 500,000 دلار اوراق قرضه دولتی خریداری کرده و به مدت 3 سال قصد فروش آن را نداشته باشید.

بیشتر بخوانید: کارت کیملیک ترکیه چیست؟

هزینه ثبت شرکت در ترکیه

هزینه ثبت شرکت در ترکیه یکی از مسائل بسیار مهم برای سرمایه گذاران میباشد. نرخ مالیات و هزینه ثبت شرکت در ترکیه نسبت به سایر کشورهای دنیا ارزانتر می باشد. بهتر است بدانید علاوه بر هزینه تاسیس بیزینس باید هزینه هایی بابت نگهداری و سایر امور اعم از اجاره دفتر، مالیات، حسابرسی و … بپردازید. لازم به ذکر است در صورت اخذ مجوز کار تقریبا باید 1000 لیر به صورت ماهیانه پرداخت کنید.

لازم به ذکر است جهت تاسیس شرکت در ترکیه و اخذ اقامت دائم حداقل به 100,000 لیر نیاز دارید و تقریبا 25 درصد از این مبلغ باید در حین انجام کار در حساب شما باشد. ارزش هر یک از سهام های این کشور بیشتر از 25 لیر می باشد. بابت کاهش هزینه و عدم پرداخت اجاره دفتر میتوانید از دفاتر اشتراکی استفاده کنید زیرا هزینه دفاتر اشتراکی تقریبا 250 لیر می باشد.

نوع خدمات هزینه (لیر)
هزینه ماهیانه دفتر 250
حقوق حسابدار 700 الی 1000
مالیات حداقل 87
مهر شرکت 90
دریافت برگه تاییدیه 50
آگهی و اطلاعیه 1800
ثبت آگهی و اطلاعیه 40
اشتراک روزنامه 60
دریافت مجوز 150
دریافت برگه ی تاییدیه از طرف اداره ی ثبت اسناد تجاری و بازرگانی 225

تبصره: اداره دارایی ترکیه به طور میانگین سالانه باید مبلغ 450 دلار بابت هزینه دفاتر رسمی و پلمپ به دولت این کشور بپردازید.

همچنین باید هزینه‌های جاری شرکت در آینده را در نظر گرفت که برای شروع کار می‌تواند رقم قابل توجهی باشد مانند اجاره ملک، حقوق و بیمه کارمندان به اضافه حسابدار رسمی، هزینه‌های آب،برق و گار و اینترنت، مالیات بر درآمد شرکت.

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در ترکیه

هزینه مالیات ثبت شرکت در ترکیه

با توجه به انواع بیزینس در این کشور هزینه ثبت شرکت در ترکیه متفاوت می باشد که به شرح زیر است:

 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود: 100,000 لیر
 • حداقل سرمایه برای ثبت شرکت سهامی: 50,000 لیر

طبق آخرین اطلاعات، نرخ مالیات در سال 2022 به 23% رسیده است. جهت ثبت شرکت در ترکیه شما ملزم به پرداخت مالیات های ذکر شده در زیر می باشید:

مالیات بر ارزش افزوده (VAT)

لازم به ذکر است تمامی کالاها، فعالیت صنعتی و تجاری، کشاورزی و کاهای وارداتی ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند. نرخ مالیات بر ارزش افزوده به 3 صورت 1درصدی، 8 درصدی و 18 درصدی مشخص شده است.

مالیات معاملات بانکی و بیمه

بهتر است بدانید تمامی معاملات بانکی و شرکت های بیمه، تنها مشمول پرداخت مالیات بانکی و بیمه هستند. مالیات بر درآمد بانک اعمال میگردد. به طور کلی نرخ مالیات این دسته از افراد 5 درصدی می باشد. البته برخی از معاملات بانکی مانند سود معاملات سپرده ملزم به پرداخت مالیات 1 درصدی هستند.

توجه: این گروه از سرمایه گذاران ملزم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده نیستند.

تمبر مالیاتی

تمبر مالیاتی برای برخی از اسناد و مدارک مانند ضمانت نامه، قرارداد، یادداشت های پرداختی، اعتبار اسناد، صورتحساب های مالی، حقوق و درآمد اعمال میگردد. این تمبرها با نرخ های 0.189% و 0.948% به عنوان درصد ناچیزی از ارزش سند از مالکان دریافت می شود. البته لازم به ذکر است برای برخی از اسناد هزینه ثابت شده از قبل از شما دریافت می شود.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه میگیریم این کشور جهت سرمایه گذاری بسیار مناسب می باشد چرا که در زمینه تسهیلات مناسب و مالیات از سرمایه گذاران اتباع خارجی حمایت میکنند. ترکیه به دلیل مقرون به صرفه بودن هزینه زندگی، اقتصاد پویا، عدم محدودیت ایرانیان، تسهیلات دولتی و … مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار گرفته و جزو بهترین کشور برای مهاجرت ایرانیان به حساب می آید.

برای ثبت شرکت در ترکیه از هر نوعی محدودیتی وجود ندارد. توجه داشته باشید که ثبت شرکت در ترکیه مستقیم به اقامت ترکیه نخواهد رسید و در صورتی که هدف شما از ثبت شرکت در ترکیه گرفتن اقامت آن است، در ابتدا راه‌های سریع‌تر و کم هزینه‌تر را بررسی کنید.

در صورتی که در شرکتی که در ترکیه ثبت کرده‌اید قصد استخدام نیروی غیر ترک را دارید باید به ازای یک نیروی خارجی 5 نیروی ترک را استخدام نمایید. شرایط ثبت شرکت در کلیه استان‌های ترکیه یکسان می‌باشد و برای ثبت شرکت در استانبول، آنکارا، ازمیر و دیگر شهرها باید روندی یکسانی را طی کنید.

روند ثبت شرکت در ترکیه مدت دقیقی ندارد ولی می‌تواند از یک هفته یا بیست روز زمان ببرد. در صورتی که قصد صادرات و واردات کالا را دارید میزان مالیات هر کالا را در ابتدا در کشور مقصد درنظر داشته باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا