مهاجرت

راه های مهاجرت و اخذ اقامت سوئیس

اخذ اقامت سوئیس از جمله مسائلی است که دارای متقاضیان بسیاری است. چرا که این کشور یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان محسوب میشود.

مهاجرت به کشوری دیگر یکی از بزرگترین تصمیماتی است که، ممکن است هر شخصی در زندگی خود با آن رو به رو شود. مطمئنا اگر ما نیز روزی به دلیل در نظر گرفتن اهداف و شرایط، موقعیت یا کار و یا هر دلیل دیگری، تصمیم به مهاجرت برای ادامه زندگی گرفتیم؛ با سوالهای فراوانی در ذهن خود روبرو خواهیم شد.

اطلاع داشتن از روش های اخذ اقامت سوئیس و مهاجرت به این کشور از جمله مهمترین مراحل برای این اقدام مهم است. لذا در این متن تمام راه های مهاجرت به سوئیس، اعم از سرمایه گذاری، کار، اخذ ویزای تحصیلی، ازدواج، تولد فرزند و پناهندگی و بررسی تمامی شرایط برای شما عزیزان گنجانده شده است.

بیشتر بخوانید: بهترین روش ها برای مهاجرت

مهاجرت به سوئیس

بدیهی است، که برای مهاجرت به هر مکان و کشوری ابتدای امر باید از آن کشور و شرایط مختلف آن اطلاعات لازم و پایه را داشته باشیم . اطلاعاتی نظیر موقعیت جغرافیایی  کشورهای همسایه، زبان و آداب و رسوم و فرهنگ،  سیستم های آموزشی نظام سیاسی و …

سوئیس کشوری کوهستانی است، در غرب اروپا که بر روی نقشه همچون نگین سبزی میدرخشد. کشوری موفق و ثروتمند و در عین حال بسیار زیبا که امنیت در آن بسیار بالاست. اکثر مردم به غیر از زبان انگلیسی با 3 زبان دیگر(ایتالیایی،رومانیایی،فرانسوی و انگلیسی) نیز آشنایی دارند. 

خبر خوش اینکه این مقاله تمامی این اطلاعات را، به صورت جامع و یکجا، در قسمت معرفی کشور سوئیس برای شما عزیزان جمع آوری کرده است.

اگر شما نیز، قصد اخذ اقامت این کشور زیبا و ثروتمند را دارید، بدانید که این امر حاصل نشدنی است مگر، با شناسایی کامل راه هایی که منجر به اخذ اقامت این کشور میشود.

راه های اخذ اقامت در سوئیس

کشور سوئیس از جمله کشورهایی است، که به دلیل شرایط ایده آل اقتصادی، سطح بالای زندگی،تحصیل، کار و سرمایه گذاری برای مهاجرت ، متقاضیان فراوانی در سراسر دنیا دارد. پیشنهاد ما این است، که اگر قصد مهاجرت دارید. در ابتدای امر و قبل از هر کاری ابتدا راجع به شرایط کلی آن کشور تحقیقات کافی به عمل آورید. و شرایط موجود در آن کشور را با شرایط و سبک زندگی و توقعات خود مطابقت دهید. 

به طور کلی مهاجرت به سوئیس با روشهای زیر امکان پذیر است :

 • مهاجرت از طریق کار
 • تحصیل 
 • ازدواج
 • سرمایه گذاری و کارآفرینی
 • تولد فرزند
 • پناهندگی

شرایط مهاجرت به سوئیس از طریق کار

کشور سوئیس از جمله کشورهای پرطرفدار دنیاست. هرکسی دوست دارد در این کشور بتواند بیزینس و کسب و کار خود را داشته باشد. یا در این کشور زندگی کند و  مستقر باشد.

مهاجرت از طریق کار و یا اقدام از طریق ویزاهای کاری  یکی از راه های جذاب و پرمخاطب به کشور سوئیس است. چرا که این کشور به ثروتمندی و شرایط و بستر اقتصادی قوی، بسیار معروف است. 

کشور سوئیس ویزاهای کاری خود را به صورت سهمیه بندی ارائه می کند. چرا که برعکس کشورهای جهان سوم در کشورهای اتحادیه اروپا محدودیت برای کارگران و افراد متخصص کمتر است.

متقاضیان کار و ویزای کار در سوئیس، باید از ویزاهای کاری جاب آفر (job offer)  و یا جاب سیکر (job seeker) اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به سوئیس از طریق کار

اخذ اقامت سوئیس از طریق ازدواج

چنانچه قصد ادامه زندگی و مهاجرت از طریق ازدواج به کشور سوئیس را دارید. بهتر است بدانید، که اقامت کشور سوئیس از طریق ازدواج در کنار مسیرهای دیگر کاری و سرمایه گذاری و تولد، جزو راه های کم ریسک محسوب میشود. که  متقاضیان نسبتا زیادی نیز دارد.

لازم به ذکر است، که این کشور در کنار تمام زیبایی ها و امکانات مثبت خود، جزو کشورهایی است. که قانون تک همسری در آن حکمفرماست.

متقاضیان مهاجرت از طریق ازدواج باید بدانند که برای ازدواج با یک شهروند سوئیسی ویا شخصی که اقامت دائم این کشور را دارد. مطالعه و بررسی تمام قوانین این کشور و پذیرفتن آنها جزو ارکان اصلی و واجب است. 

چنانچه قصد به روز کردن  و کاملتر شدن اطلاعات خود از نحوه و چگونگی مهاجرت به سوئیس از  طریق ازدواج را دارید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به سوئیس از طریق ازدواج

پناهندگی سوئیس

اگر شما جزو افرادی در جامعه خود هستید، که بنا به دلایلی مثل نژاد، دین،مذهب، ملیت یا عدم آزادی مورد آزار یا در خطر هستید. میتوانید به پناهندگی در کشور سوئیس اقدام کنید. یا اگر به طور مثال شما جزو گروه های اجتماعی یا سیاسی خاص هستید. یا جان خود را به دلایلی موثق و قابل اثبات، در خطر می بینید. شما شانس گرفتن ویزای پناهندگی کشور سوئیس را دارید.

فرم درخواست پناهندگی کشور سوئیس فقط  باید در خود خاک کشور سوئیس و یا در مرز سوئیس ارائه گردد. لازم به ذکر است که کشور سوئیس، یکی از بهترین کشورها برای پناهندگی است.

اما مبحث چگونگی پناهندگی به کشور سوئیس به این چند نکته ختم نمیشود.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

اقامت سوئیس از طریق تحصیل

سوئیس کشوری است که در آن یکی از معتبر ترین سیستم های آموزشی اروپا پابرجاست، سیستمی بسیار منظم و دارای رتبه بندی بالا در سطح جهانی.

اما به محض خطور کردن گزینه مهاجرت به سوئیس از طریق تحصیل، به ذهنمان، مطمئنا سوالات فراوانی مانند : امنیت و امکانات سوئیس برای تحصیل دقیقا به چه میزان است؟  و یا هزینه تحصیل در مدارس سوئیس چقدر است؟ اعتبار مدرک دانشگاه های سوئیس چه مقدار است؟ شرایط الحاق والدین به فرزندان که در مدارس سوئیس مشغول به تحصیل هستند، به چه صورت است؟

آیا امکان تحصیل برای ایرانیان وجود دارد و چگونه؟  شناخت دانشگاه های مختلف و چگونگی دریافت بورسیه تحصیلی سوئیس؟ 

و …

در اینجا به امور مربوط به تحصیل در سوئیس و مهاجرت از طریق تحصیل و نکات مهم این مقوله، خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به سوئیس از طریق کار

مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی

یکی از راه های مورد توجه به خصوص برای سرمایه گذاران خارجی در بحث مهاجرت به سوئیس، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری است. با اینکه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از راه های پر هزینه مهاجرت محسوب میشود.

کشور سوئیس به دلیل داشتن اقتصاد پیشرفته در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، به خصوص در بحث سرمایه گذاری بسیار متفاوت است. در این کشور سه صنعت بانکداری و گردشگری و شاخص نوآوری های جهانی از رتبه اول در سطح جهان برخوردار است.

کشور سوئیس در جهت گیری سیاسی دولت کشورهای دیگر اعلام بی طرفی کرده است. همین دلیل باعث شده که سوئیس امن ترین کشور دنیا محسوب شود. در واقع کشور سوئیس مقررات سختی برای خارجیانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند، وضع کرده است. هر چند هنوز هم  در سال 2021 ورود به این کشور از طریق خوداشتغالی و یا از طریق ایجاد یک تجارت جدید در این کشور امکان پذیر می باشد.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به سوئیس از طریق ویزای سرمایه گذاری و کارآفرینی

اخذ تابعیت سوئیس از طریق تولد

یکی از راه های مهاجرت به سوئیس و اخذ اقامت آن ,تولد فرزند است. اما در طی بیست سال گذشته قوانین تابعیت در این کشور دچار تحولات بسیاری گشته است.

برای اینکه بتوان به یکی از اتباع سوئیسی تبدیل شد. یا به عبارت دیگر پاسپورت سوئیسی دریافت کرد . راه های مختلفی وجود دارد که البته لازم به ذکر است که در هر کانتون(ایالت) سوییس، قوانین و مقررات تابعیت منحصر به فرد بوده و شورای هریک از کانتون ها، وظیفه تعیین قوانین اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند را دارند.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت از طریق تولد فرزند در سوئیس

4 دیدگاه

 1. سلام من میتونم ازطریق کار فنی ایقدام کونم یاخیر من اتباه هستم ده کشوری ایران در کشوری خودم موردی آزارازید قرارداشتیم ده ایران واسه مون کار نیسته بخاطر مدارک نداریم اگر کمک کونی خیلی ممنون میشم

  1. سلام دوست عزیز
   برای مهاجرت کاری به سوئیس باید از ویزاهای کاری جاب آفر (job offer) و یا جاب سیکر (job seeker) اقدام نمایید.

 2. درود بر شما،من جوشکار صنعتی هستم،ویزای کار ترکیه(استانبول)رو هم دارم،اگر بخام از طریق ترکیه به سوئیس مهاجرت کنم،به عنوان جوشکار،میتونم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا