اخبار

زلزله ترکیه 2023 (۷.۸ ریشتر) + تصاویر و تلفات 

گزارش مجله مهاجرت از بزرگترین زلزله ترکیه در 90 سال اخیر:

زمین لرزه ای به بزرگی 7.8 ریشتر در ساعت 4 و 17 دقیقه بامداد دوشنبه 17 بهمن (6 فوریه 2023) در مرکز ترکیه (کانون: استان “قهرمان‌مرعش” ) ، خاورمیانه را به لرزه درآورد و بخش هایی از غرب آسیا و شرق مدیترانه هم احساس شد. تا به این لحظه تعداد کشته ها و زخمی ها از 5 هزار نفر گذر کرده است. شدت این زلزله به حدی بوده که در سوریه، عراق٬ لبنان، فلسطین، عربستان و اردن هم حس شده است. 

زلزله ترکیه

به گزارش CNN تا کنون (صبح سه شنبه 18 بهمن)  حداقل ۴ هزار و 890 نفر کشته در ترکیه و سوریه تایید شده است. در خبر دیگری تکمیل کرد ارقام کشته ها در ظهر امروز حداقل به 5 هزار و 21 نفر رسیده است. 

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در پی وقوع این زلزله مرگبار 7 روز عزای عمومی در ترکیه اعلام کرد. در فیلم زیر ریزش یک ساختمان را لحظه وقوع زلزله می بینیم:

یونیسف زلزله ترکیه و سوریه را شدیدترین زمین لرزه در 100 سال گذشته در خاورمیانه دانست. همچنین کمیته بین المللی صلیب سرخ هم اعلام کرد وضعیت انسان ها در سوریه هولناک بوده و نمی توان این واقعیت را ندید. الجزایر نیز با یک هواپیمای 17 تنی کمک های خود را به فرودگاه حلب وارد کرد. 

این زمین لرزه بزرگترین زمین لرزه ثبت شده توسط سازمان زمین شناسی ایالات متحده از زمان زمین لرزه اقیانوس اطلس جنوبی در آگوست 2021  بوده است.

تصاویر و فیلم زلزله ترکیه

با توجه به اینکه این زلزله در جنوب ترکیه و  شمال سوریه (۱۱۴ کیلومتری شمال غربی حلب)  بوده است بر اساس آمار منتشر شده از دولت دمشق در زلزله روز دوشنبه حداقل 1444 نفر در سوریه کشته و حدود 3500 نفر زخمی شدند. در ادامه تصاویری از خرابی های زلزله ترکیه و سوریه را میبینیم:

اداره مدیریت بحران و اضطرار (AFAD) در ترکیه اعلام کرد که تعداد کشته شدگان به 2316 نفر رسیده است که این مرگبارترین زمین لرزه این کشور از زمان زلزله ای با شدت مشابه در سال 1999 است که منطقه پرجمعیت دریای مرمره در نزدیکی استانبول را ویران کرد و بیش از 17000 کشته بر جای گذاشت.

فیلم زلزله ترکیه

زمین لرزه مهیب روز دوشنبه بیش از 3700 نفر را در منطقه ای از ترکیه و شمال غرب سوریه کشت و هوای یخبندان زمستانی بر مصیبت هزاران مجروح یا بی خانمان افزوده و تلاش ها را با مشکل مواجه کرده است. 

زمین لرزه 7.8 ریشتری کل بلوک های آپارتمانی را در شهرهای ترکیه خراب کرد و ویرانی های بیشتری را بر میلیون ها سوری آواره سال ها جنگ تحمیل کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، در حالی که خود را برای یک انتخابات سخت در ماه مه (May) آماده می‌کرد، این زلزله را فاجعه‌ای تاریخی و بدترین زلزله‌ای که از سال 1939 در این کشور رخ داده است، خواند، اما گفت که مقامات تمام تلاش خود را انجام می‌دهند.

او گفت: «همه از جان و دل تلاش می‌کنند، اگرچه فصل زمستان، هوای سرد و وقوع زلزله در نیمه شب کار را سخت‌تر می‌کند.»

آخرین اخبار و تلفات زلزله ترکیه 2023

طبق آخرین خبرها تعداد تلفات و کشته های زلزله در ترکیه و سوریه به بیش از 5 هزار نفر رسیده و بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی  ممکن است تعداد قربانی ها و تلفات 8 برابر رقم فعلی شود. 

بر اساس گزارش آفاد (مرکز مدیریت بحران ترکیه) تا کنون بیش از 236 هزار نفر از زلزله زدگان به طور موقت اسکان داده شده اند و بیش از ۳۱ هزار کانکس و ۲۸ هزار چادر در اختیار آنها قرار داده شده است.

امداد رسانی و اسکان آوارگان ادامه دارد اما هنوز هزار نفر در زیر آوار هستند. و با ادامه داشتن پس لرزه های شدید بسیاری از افراد آواره خیابان ها شده اند. روز سه شنبه رئیس جمهور ترکیه وضعیت اضطراری اعلام کرد تا کمک های بین المللی و امدادرسانی به سرعت انجام شود. 

شهرهای زلزله زده ترکیه

شهرها و مناطق زلزله زده ترکیه استان های غازیانتپ، سانلیورفا، دیاربکر، آدانا، آدیامان، مالاتیا، عثمانیه، هاتای و کیلیس (Gaziantep, Sanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Malatya, Osmaniye, Hatay, and Kilis) می باشد. در شهرهای زلزله زده ترکیه روی نقشه را میبینیم:

شهرهای زلزله زده ترکیه روی نقشه

تعطیلی مدارس ترکیه

بر اساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ترکیه تمامی مدارس و مراکز آموزشی سراسر ترکیه تا تاریخ  13 فوریه(24بهمن) تعطیل می باشد.

وقوع سونامی در ترکیه

مقامات رسمی آفاد یا مرکز مدیریت اظطرار ترکیه اعلام کرده اند در حال حاضر خطر وقوع سونامی ترکیه را تهدید نمی کند و تمامی تصاویر و فیلم های منتشر شده از سونامی در شبکه های اجتماعی به زمان و مکان دیگری مربوط است.

اما خطر وقوع سونامی در سواحل دریای مدیترانه تایید شده است.

اوضاع دانشجویان ایرانی ساکن در ترکیه

طبق اعلام وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، وضعیت دانشجویان ایرانی که در مناطق زلزله زده به تحصیل در ترکیه مشغول بودند تا کنون مناسب است و تلاش ها برای انتقال و سکونت آن ها در مکان امن ادامه دارد.

مشارکت ارتش ترکیه در امدادرسانی

تا کنون 3500 نفر از ارتشی های ترکیه در امداد رسانی و عملیات جستجوی زلزله زده ها شرکت کرده اند.

از کار افتادن بزرگترین پالایشگاه نفت سوریه بر اثر زلزله

بر اساس بیانیه وزارت نفت سوریه، فعالیت پالایشگاه بانیاس که بزرگترین پالایشگاه سوریه بوده است به دلیل آسیب وارد شده از زلزله متوقف شده و تلاش می کنیم تا 48 ساعت آینده فعالیت آن مجدد آغاز شود.

خسارت زلزله ترکیه به قلعه تاریخی و میراث جهانی یونسکو در سوریه

 قلعه تاریخی «غازیان تپه» (Gaziantep) در اثر این زلزله کامل فرو ریخت و از بین رفت. همچنین سایر بافت های تاریخی ترکیه نیز آسیب دیدند.

در سوریه نیز به کاخ قرون سطایی که در فهرست میراث جهانی ثبت شده بود خسارت وارد شد.

وقوع زلزله دوم به شدت 7.6 ریشتر 

در حالی که مجری تلویزیون ترکیه در حال پوشش خبری زلزله اول ترکیه در خیابان بود زلزله ای دیگر به شدت 7.6 ریشتر در ترکیه به وقوع پیوست. در پی زلزله دوم در ترکیه، بغداد هم به لرزه درآمد. 

دو زمین لرزه به بزرگی 7.8 ریشتر 6 فوریه 2023 در ساعت 04:17 در منطقه پازارجیک کاهرامان ماراش و 7.6 ریشتر در ساعت 13:24 در منطقه البستان کاهرامان ماراش به وقوع پیوست. در استان‌های اطراف بویژه در قهرمان‌مارش، هاتای، عثمانیه، آدیامان، غازیان‌تپ، شانلی‌اورفا، دیاربکر، مالا تیا، کلیس و آدانا به‌ شدت احساس شد.

زلزله دوم به اندازه کافی بزرگ بود که ساختمان های بیشتری را فرو ریخت و مانند زلزله اول در سراسر منطقه احساس شد و امدادگرانی را که برای بیرون کشیدن تلفات از زیر آوار تلاش می کردند به خطر انداخت.

آیا پس لرزه ها ادامه دارد؟

خبرگزاری های ترکیه از 243 پس لرزه بیشتر از 6 ریشتر در ساعات گذشته خبر دادند و در پی این پس لرزه ها بیشتر ساختمان های ترکیه فرو ریختند. رسانه ها نیز تاکید کردند که این پس لرزه ها با قدرت 5 الی 6 ریشتر ادامه خواهند داشت. 

وضعیت سوریه در پی زلزله 

در سوریه که پیش از این توسط بیش از 11 سال جنگ داخلی ویران شده است، وزارت بهداشت اعلام کرد که 711 نفر کشته شده اند. اما آخرین خبرها حاکی از آن است حداقل 1602 نفر در سوریه در پی زمین لرزه های مرگبار کشته شده اند.

بنا بر گزارش یک مسئول سازمان ملل به دلیل  تخریب مسیرها، کمبود سوخت و هوای سرد زمستان، کمک رسانی به سوریه با موانعی روبروست. 

سازمان ملل می گوید 4.1 میلیون نفر، که بسیاری از آنها به دلیل جنگ آواره شده اند و در اردوگاه ها زندگی می کنند، در حال حاضر به کمک های انساندوستانه فرامرزی در شمال غرب سوریه وابسته هستند و تلاش های حمایتی بین المللی گسترده شده و بودجه آنها کم است.

در شهر حلب که تحت کنترل دولت است، تصاویری در توییتر نشان می دهد که دو ساختمان مجاور یکی پس از دیگری فرو می ریزند و خیابان ها را پر از گرد و غبار می کند.

دو تن از ساکنان این شهر که در جنگ به شدت آسیب دیده است، گفتند که ساختمان ها در ساعات پس از زمین لرزه سقوط کرده اند که تا قبرس و لبنان احساس شد.

تلویزیون دولتی سوریه تیم های امدادی را در حال جستجوی بازماندگان در باران و برف شدید نشان داد. دفتر وی اعلام کرد، رئیس جمهور بشار اسد جلسه اضطراری کابینه را برای بررسی خسارات وارده و بحث در مورد اقدامات بعدی برگزار کرد.

خبرگزاری دولتی سانا (State news agency SANA)  اعلام کرد که در استان های حلب، لاذقیه، حماه، ادلب و طرطوس (Aleppo, Latakia, Hama, Idlib and Tartous)  که تحت کنترل دولت هستند، دست کم 812 نفر کشته و 1449 نفر زخمی شدند.

تیم امداد و نجات کلاه سفیدها اعلام کرد که حداقل 790 نفر در شمال غرب سوریه که تحت کنترل مخالفان است کشته و 2200 نفر زخمی شدند و انتظار می رود که تلفات به طور چشمگیری افزایش یابد.

(با توجه به اخبار جدید و آخرین گزارش ها این مطلب بروزرسانی و تکمیل خواهد شد)

سوالات متداول زلزله ترکیه 2023

زلزله امروز ترکیه در کدام شهر بود؟

نخستین زلزله در غازی عینتاب جنوب شرق ترکیه و دومین زلزله در استان قهرمان‌مرعش بوده است. همچنین شمال سوریه

کانون و مرکز زلزله ترکیه؟

کانون آن استان “قهرمان‌مرعش” در مرز ترکیه و سوریه بوده است.

ساعت زلزله ترکیه؟

در ساعت 4 و 17 دقیقه بامداد دوشنبه 17 بهمن (6 فوریه 2023) در مرکز ترکیه

زلزله ترکیه چند ریشتر بوده است؟

زلزله اول 7.8 ریشتر و زلزله دوم 7.6 ریشتر بوده است.

9 دیدگاه

 1. این زمین لرزه های ترکیه نشاندهنده فعال شدن گسل آناتولی بوده که بر اثر فشار پلیت عربستان به اوراسیا ایجاد شده..اما احتمال زلزله ایران هم هست

 2. در کمتر از 16 ساعت 31000 کانکس و 28 هزار چادر؟!!!!
  چرا به این راحتی دروغ منتشر میکنید… خودشون دارن فریاد میزنن که به دلیل تخریب گسردته با مشکل مواجهه هستند… اونوقت شما این وسط از آب گل آلود ماهی خودتون رو میگیرید؟
  خدا به داد مردم بدبخت برسه از دست شما جماعت رسانه‌ای دروغگو… که بزرگترین مانع و مشکل امداد رسانی و آرامش مردم شماها هستید

  1. سلام دوست عزیز
   بله آمارر منتشر شده از سازمان آفاد و مدیریت بحران ترکیه می باشد و تا کنون اسکان موقت بیش از ۲۳۶ هزار نفر از زلزله زدگان انجام شده است. این که ساختمان سازی ها اشتباه بوده و شدت ریشتر به حدی بالا بوده که با مشکل مواجه هستند صحیح است اما سازمان مدیریت بحران وظیفه خود را به درستی انجام داده و شما چه مدرکی دارید که ثابت کنید این تعداد کانکس و چادر فراهم نشده است؟

   آخرین خبر از سایت afad که لام است حتما بخوانید سایت منبع هم لینک شده است تا مطمئن شوید :

   92 Thousand 738 AFAD Family Tent Was Sent to Quake-hit Provinces

   92,738 AFAD Family tents were sent to the 10 quake-hit provinces. A total of 50,818 AFAD Family Tents were also installed in the region for the earthquake victims. In addition 300 thousand blankets and 123 thousand 395 beds were sent to the affected areas.

   The Turkish Red Crescent sent 79 catering vehicles, 16 mobile kitchens, 1 mobile food bank, 5 field kitchens, 2 mobile ovens and 86 service vehicles. 2 mobile kitchens and 1 mobile oven were sent by the Gendarmerie, Humanitarian Relief Foundation and foundations of Hayrat, Beşir and İnsiyatif have sent one mobile kitchens each.

   1488 Officers are Deployed in Earthquake Areas for Psychosocial Support
   ترجمه: 92 هزار و 738 چادر خانوادگی افاد به استان های زلزله زده ارسال شد

   92 هزار و 738 چادر خانواده آفاد به 10 استان زلزله زده اعزام شد. همچنین در مجموع 50 هزار و 818 چادر خانوادگی آفاد برای زلزله زدگان در منطقه نصب شد. همچنین 300 هزار تخته پتو و 123 هزار و 395 تخت به مناطق آسیب دیده ارسال شد.

   هلال احمر ترکیه 79 دستگاه پذیرایی، 16 آشپزخانه سیار، 1 بانک سیار غذا، 5 آشپزخانه صحرایی، 2 فر سیار و 86 دستگاه خودروی خدماتی ارسال کرد. 2 آشپزخانه سیار و 1 تنور سیار توسط ژاندارمری، بنیاد امداد بشردوستانه ارسال شده و بنیادهای حیرات، بشیر و انسیاطیف هر کدام یک آشپزخانه سیار ارسال کرده اند.

   1488 افسر برای حمایت روانی اجتماعی در مناطق زلزله زده مستقر شده اند

   مشکل هم شما مردم بدبین به همه اخبار هستید که با این لحن طلبکارانه و بدون هیچ اطلاعاتی فقط نظر می دهید! بله مقایسه این رسیدگی با وضعیت مردم خوی در ایران کاملا حق دارید که باور نکنید.

   1. افرین درود …حتی اخبار جدید حاکی بر احداث صدها هزار کانکس داعمی تا بازسازی خانه ها در ۳ سال آیتده بطور کامل و وفور نعمت از کاپشن های گرم که داخلش شکلاتها و احیل و تنقلات و پتو و کمکهای مردمی و خارجی رو قبول کردن نه مثل مال مااا که طبق معمول باعث ننگ ست !! چراغی ک بخانه رواست به مسحد حرامست !! باز ول کردن خوی رو چسبیدن به سوریه و لبنان !!

  2. خخ عقبید از اخبار جهانی بشدت چون در ۷۲ سااعت ۲۲۵۰۰۰ کانکس و کلیه امکانات ساخته شد چون دولتش دلسوزه مردمشههه و ۷ روز عذای عمومی کشور یکپاچه کرد و هم کمک از کل جهاان رو قبول کرد نه مثل دولت ما که نزاشت نه کمک مردم ک چادر غذا پتو و شیر خشک و غیر بردن و روشون آب سرد ریختن !! و در کمک بین المللی هم کلا بستت و رهاا کردن ملت خوی رو تو سرمای ۱۰ درجه زیر صفر و کلی اواره از سرما و گاز گرفتگی و اتش چادرها جان دادن !! تازه چندین هواپیما کمک کردن به سوریه و ترکیه و لبنان !!! وای از بی لیاقتی

  3. احسنت به ایثار ملت ترکیه و کمک های دولت Türkiyə که سریعا به داد افراد زیر آوار رسیدند و الان هم ادامه دارد.

   لعنت بر …
   که به داد مردم زلزله زده خوی نمیرسه

   درود بر ملت TÜRK که
   اگر امداد تُرک های اطراف (اورمیه، سلماس، تبریز، جلفا، اردبیل، همدان، زنجان و….) نبود
   مردم خوی در وضع بسیار فلاکت بار الان هم میماندند. ☹

 3. زلزله ترکیه به این خاطر که ترکیه روی کمربند بنده زمین لرزه الپیمالیا قرار گرفته دومین دلین این است که صفحه عربی صفحه اوراسیا صفحه آفریقا به صفحه آناتولی فشار وارد میکند دلیل شدید بودن زلزله ترکیه این است که این فشار ها 200 سال است که داره همه میشه و یک دفعه ول شده آخرین زلزله به مرکزیت حلب اتفاق افتاد که بین 20 تا 60 هزار نفر کشته داده مرز زلزله مرز زمین لرزه توی ترکیه بوده در سال 1906 در سان فرانسیسکو یک زلزله اتفاق میافتد که اول شهر رو تخریب می‌کند و آتش سوزی سه تا گسل خطر ناک در غرب آمریکا وجود دارد گسل کاسکیدیا گسل سان آندریاس گسل هیبار بعد از این زلزله فهمیدم که باید روی زمین ساختمن های محکم بسازند برای همین وقتی در سال 1982 دوباره یک زلزله 7.2 ریشتری اومد فقط 63 نفر کشته شدند بدترین زمین لرزه دنیا در شیلی در سال 1960 با قدرت 9.5 ریشتری اتفاق میافتد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا