پناهندگیمهاجرت

مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی

اگر شما به دلیل مذهب, نژاد و ملیت و عدم آزادی باید خاک خود را ترک کنید بدانید که  یکی دیگر از روشهای مهاجرت به سوئیس ،روش پناهندگی است. در این روش که اغلب متقاضیان آنرا آسان و در دسترس و بی زحمت می بینند. لازم است بدانید بر خلاف تصورات عموم ابهامات و خطرات بسیاری نهفته است. که اغلب از آن بی خبرند . همین بی خبری باعث  اتخاذ تصمیمی می شود که نه تنها زندگی شخصی شما، بلکه به تبعات آن شاید زندگی اطرافیان شما را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد. پس بسیار واجب است که قبل از گرفتن این تصمیم اطلاعاتی از : مراحل پناهندگی چیست؟ شرایط پناهندگی در سوئیس 2020 چیست؟ و …

در ادامه بررسی  اطلاعات از این روش جنجال برانگیز با ما همراه باشید.

پناهندگی سوئیس

ابتدا بهتر است بدانیم پناهنده کیست؟ پناهنده شخصی است که: از کشور خود خارج است و به کشور و جایی دیگر پناه برده است.

درخواست پناهندگی خود را میتوانید چه شفاهی و چه کتبی، به کنترل مرزی در یک فرودگاه سوئیس و یا به مرکز پناهندگی فدرال ارائه کرد.

روش مهاجرت به سوئیس از طریق پناهندگی نیز یکی از روشهای مهاجرت به این کشور ثروتمند و پر امنیت است.در واقع مهاجرت به کشور سوئیس از طریق پناهندگی , روشی غیر قانونی است. که تنها به افرادی با شرایط فوق خاص مناسب است. افرادی که به لحاظ شرایط بسیار در مضیقه هستند. به دلایل عدم امنیت و آزادی , ملیت و نژاد , دین و مذهب و یا فعالیت های سیاسی و … در آزار و اذیت به سر میبرند. گرچه این مسیر , مسیر پیشنهادی ما نیست ,اما قصد داریم جهت اطلاع رسانی ذهنیت شما را با این مورد بیشتر آشنا کنیم.

 اصولا اشخاص بدون داشتن اطلاعات و آگاهی کافی در زمینه مهاجرت بر این باورند که، این روش تنها روش مهاجرت به سوئیس است، اما قابل ذکر است که مسیرهای بهتر و مطمئن تری نیز مانند روش های کار، تحصیل، سرمایه گذاری، تولد، ازدواج و اشخاص خاص، دیگر روش های مهاجرت وجود دارد.

خطرات پناهندگی به سوئیس 

از مواردی که باید بدانید این است که با مهاجرت از طریق پناهندگی عوارض انکار ناپذیری را شخص متحمل میشود. که این عوارض اعم از مالی، روحی، روانی و حتی جانی نیز میتواند باشد. بنابراین با مهاجر مگ اطلاعات خود را در این باره در ادامه مطلب افزایش دهید.

این روش شخص تمامی پل های پشت سر را خراب کرده. و دیگر راه برگشتی در اکثر موارد به کشور خود ندارد. و اگر در کشور سوئیس هم به هدف خود یعنی پناهنده شدن نرسد، شخص مجبور به ترک خاک سوییس میشود. اگر در کشور خود مورد پذیرش نباشد، تا معلوم شدن تکلیف نهایی،  فقط به صورت موقت حق ماندن در سوئیس را دارد.

اکثر وکلا این مسیر پر خطر را توصیه نمیکنند. در زیر به خطرات این روش به طور خلاصه می پردازیم:

 • عدم امکان بازگشت به کشور خود
 • احتمال رد شدن پرونده به علت دروغین بودن و عدم امکان مهاجرت به کشورهای دیگر حتی به صورت قانونی
 • زندگی در کمپ های پناهندگی که کیفیت بالایی نداشته و حتی از نظر بهداشتی نیز مورد تایید نیستند.
 • عدم اجازه کار و تحصیل تا مدت های نامشخص
 • مواجهه با خطرات جسمی و روحی و چالش های فراوان در طول مسیر مهاجرت قاچاقی
 • برخورد نامناسب افراد بومی با پناهندگان غیرقانونی
 • دروغین بودن مسیر و از بین بردن آرامش و اعتماد به نفس شخص مهاجر به علت انتخاب مسیر ناصحیح

مراحل پناهندگی به سوئیس

پروسه پناهندگی سوئیس بسیار پیچیده و حساس بوده و با بررسی های دقیق و سخت گیرانه ای همراه است. بنابراین شما به عنوان پناهنده باید از دفاعیات قابل استناد و دلایل موجه، مستدل و واقعی برخوردار باشید.درخواست پناهندگی را میتوان داخل خاک کشور سوئیس،  در فرودگاه و یا در مرز سوئیس ارائه کرد. پس ابتدای مرحله اقدام جهت پناهندگی در سوئیس , با ارائه تقاضای پناهندگی آغاز می شود.

مراحل درخواست پذیرش پناهجویان به ترتیب زیر می باشد:  

 1.  پر کردن فرم پناهندگی کشور سوئیس 
 2. مصاحبه خصوصی با شخص متقاضی  
 3. اخذ اثر انگشت  
 4. بررسی اوضاع جسمی و بهداشتی شخص متقاضی 
 5.  واکسینه شدن که در مرکز پذیرش

نحوه ارائه درخواست پناهندگی سوئیس 

اشخاصی که اجازه ورود به کشور سوئیس را دارند، می توانند در مراکز امور پناهندگی درخواست پناهندگیشان را ارائه دهند. پناهنده در طول بررسی , اجازه اقامت کوتاه مدت دارد. البته در این مدت اجازه کار کردن و انجام فعالیت کاری را نداشته اما از حقوق و شرایط اولیه زندگی بهره مند خواهد شد.طی این مدت، افراد در کمپهای پناهندگی مستقر خواهند بود. کسانی که تجربه زندگی در کمپ ها را داشته اند از شرایط حاکم بر کمپ ها و زندگی در آنها رضایت نداشته اند.

اگر کیس ارائه شده توسط پناهنده، از طرف اداره مهاجرت پذیرفته نباشد. یا دلایل و مستندات کافی و مورد قبول نباشد. درخواست به راحتی رد شده و شخص باید به سرعت کشور سوئیس را ترک کرده و دیپورت می شود. البته امکان اعتراض زدن و درخواست تجدید نظر هم هست. در صورت پذیرفته شدن این درخواست، به شخص اجازه اقامت موقت و اجازه کار نیز داده میشود.

شرایط پناهندگی در سوئیس 2020

کشور سوئیس از سال 2020 از قوانین کنوانسیون ژنو پیروی میکند. این کنوانسیون سوئیس را موظف به حمایت از پناهندگان واجد شرایط کرده است. این کنوانسیون در واقع قرارداد بین المللی مربوط به پناهندگان است. بر اساس آن تمام انسانها حق زندگی در شرایط و امکانات مناسب را دارند. 

بر اساس این قرارداد: شخص پناهنده به کسی گفته میشود. که بنا به دلایل مختلفی از قبیل گرایشات جنسی، آزار، اذیت و تهدید های مختلف، مورد فشارهای فراوان روحی و جانی است. پس طرفان این قرارداد باید از این  افراد حمایت کرده و به آنها پناه دهد.

قانون دوبلین در کشور سوئیس میگوید.: که پناهنده باید درخواست پناهندگی خود را به محض رسیدن به خاک  سوئیس ارائه دهد. به طوری که این درخواست به کشور دیگری داده نشده باشد. در صورت پذیرفته شدن ، پناهنده باید از نظر امکاناتی و تحصیل و حمل و نقل رایگان و شرایط عمومی زندگی بهره مند شود.

بیشترین افرادی که از نظر کنوانسیون ژنو و قانون دوبلین در سوئیس واجب و واجدالشرایط هستند :  

 1.  افراد بی گناه درگیر جنگ ,هستند که البته بعد از اتمام جنگ باید به کشور خود برگردند.
 2. افرادی که به دلیل تفاوت نژاد یا رنگ پوست  , توسط مردم یا دولت مورد آزار هستند.
 3. افرادی که عضو گروه خاصی از اجتماع هستند مانند : دگر اندیشان همجنس گرایان و …
 4. و افرادی که در گره های سیاسی فعالیت دارند با اثبات فعالیت و در خطر بودن جانشان
 • پناهندگی سوئیس و سخن پایانی
 • طبق مطالبی که راجع به پناهندگی سوئیس مورد بررسی کردیم، این روند دارای پروسه ای بس دشوار و طاقت فرساست. که علاوه بر اینها با ریسک و خطرات بسیار زیادی همراه است. در طی سالهای اخیر، با شایعه پراکنی ها و دلایل دروغین عده ای سودجو, تعداد متقاضیان پناهندگی رو به افزایش چشمگیری است. همین موضوع باعث به کار گیری حساسیت ها و سخت گیری های روز افزونی از سمت کشورهای اروپایی گردبده است. با تحمل تمام این تفاسیر و سختی ها باز هم معلوم نیست که، در کشور سوئیس درخواست پناهندگی شما امکان پذیر باشد، یا خیر . پس در انتخاب این روش از حساسیت و دقت و تحقیق زیادی جهت اتخاذ تصمیم نهایی بهره بگیرید.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا