مهاجرت

مهاجرت به فرانسه، معرفی انواع روش های مهاجرت

فرانسه یکی از کشورهای مهم جهان محسوب میشود که هر ساله افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند. شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه است که شهر توریستی به حسای می آید. یکی از روش های مهاجرتی پرطرفدار و خوب در مهاجرت به فرانسه ویزای تحصیلی فرانسه می باشد.

یکی از روش های پرخطر و بد مهاجرت ویزای پناهندگی می باشد. اکثر مردم برای تحصیل در فرانسه به این کشور مهاجرت میکنند و سپس خانواده ی خود را از طریق ویزای همراه به فرانسه میاورند. افراد به دلیل آسایش و آرامش در فرانسه، میزان درآمد خوب و بالا، امنیت، آزادی، اقتصاد پیشرفته، سیستم آموزشی برتر و … از طریق یکی از راه های مهاجرتی به کشور فرانسه مهاجرت میکنند.

با ما همراه باشید که در ادامه میخواهیم به بررسی کشور فرانسه، مزایا و معایب فرانسه، راه های مهاجرتی و شرایط و قوانین آن بپردازیم. با خواندن این مطالب میتوانید یکی از بهترین راه های مهاجرتی متناسب با شرایط خود را بیابید.

معرفی کشور

فرانسه کشوری است که در اروپای غربی واقع شده است. این کشور از سمت جنوب با آندورا و اسپانیا و از سمت شرق با کشورهای ایتالیا، آلمان، سوئیس و لوکزامبورگ و بلژیک در ارتباط است. مساحت کشور فرانسه 643/801 کیلومتر مربع است.

پایتخت کشور فرانسه شهر پاریس می باشد. جمعیت این کشور بیش از 67 میلیون نفر است. فرانک واحد پول کشور فرانسه میباشد ولی افراد در حال حاضر از واحد پول یورو استفاده میکنند. جالب است بدانید که فرانسه از نظر جمعیت جزو دومین کشورهای قاره اروپا به حساب می آید.

بیشتر بخوانید: “آشنایی با کشور فرانسه” | معرفی شهر پاریس پایتخت فرانسه

نکات مثبت مهاجرت(مزایا)

کشور فرانسه از مزیت های زیادی برخوردار است به همین دلیل هرساله افراد زیادی برای مهاجرت به فرانسه اقدام میکنند. فرانسه سعی بر این داشته است که شرایط خوبی را برای شهروندان خود بوجود آورد تا افراد در این کشور به راحتی زندگی کنند. در اینجا به برخی از نکات مثبت مهاجرت به کشور فرانسه میپردازیم.

این مزایا عبارتند از:

 1. سیستم آموزشی عالی و پیشرفته
 2. دارای آب و هوای خوب و عالی
 3. حمایت از حقوق بشر
 4. هزینه تحصیل کم
 5. کیفیت زندگی بالا
 6. رفاه و امنیت اجتماعی
 7. زمینه شغلی مناسب برای تمامی افراد
 8. قابلیت سفر کردن به تمامی کشورهای جهان و …

هزینه های زندگی

بهتر است بدانید که هزینه زندگی در شهرهای کشور فرانسه متفاوت میباشد. مثلا پایتخت این کشور، شهر پاریس یکی از شهرهای گران به حساب می آید و هزینه زندگی در این شهر بسیار زیاد است. به طور میانگین هزینه ماهیانه زندگی در پاریس نزدیک به 1600 یورو میباشد و هزینه ماهیانه زندگی در سایر شهرهای فرانسه بین 800 الی 1200 یورو میباشد.

به طور کلی هزینه زندگی در کشور فرانسه بین 2000 تا 2500 یورو است. هزینه تحصیل در فرانسه با توجه به مقاطع متخلف و مراکز آموزشی مختلف متفاوت است. برای مثال هزینه شهریه در کارشناسی نزدیک به 2770 یورو، در کارشناسی ارشد نزدیک بر 3770 یورو میباشد.

شرایط و قوانین مهاجرت

همه ی افراد که از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا میخواهند به کشور فرانسه مهاجرت کنند باید ویزای متناسب با شرایط خودشان را اخذ کنند. شما برای درخواست ویزا برای مهاجرت به فرانسه باید به سفارت فرانسه مراجعه کنید. هزینه ی هر یک از این ویزاها متفاوت میباشد.

شما برای اینکه اقامت دائم فرانسه را اخذ کنید باید به مدت 5 سال در این کشور زندگی کنید. کشور فرانسه بعد از گذشت 5 سال زندگی در آن کشور به شما اقامت دائم میدهد. جالب است بدانید که شما با داشتن اقامت دائم میتوانید به مدت 10 سال در فرانسه زندگی کنید.

بعد از گذشت 10 سال زندگی در فرانسه با توجه به شرایط فعلی شما مانند اقامت، شغل، تسلط زبان فرانسوی و … اقامت شما را تمدید میکنند. البته لازم به ذکر است که هر یک از ویزاهای مهاجرتی این کشور دارای شرایط و قوانین خاص خود می باشد که در ادامه به بررسی کامل هر یک از شرایط راه های مهاجرتی فرانسه میپردازیم.

مدارک مورد نیاز

برای مهاجرت به فرانسه شما باید مدارکتان را متناسب با شرایط و نوع ویزایی که اخذ کرده اید جمع آوری کنید. توجه داشته باشید که هر یک از ویزاها دارای مدارک مختلفی میباشد ولی در اینجا ما به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای شما را بیان میکنیم. شما باید این مدارک را ترجمه و به سفارت فرانسه تحویل دهید.

این مدارک عبارتند از:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • مدرک زبان فرانسوی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه گواهی پزشکی
 • گواهی مالی جهت اثبات تمکن مالی

انواع روش های مهاجرت

هر یک از روش های مهاجرت به فرانسه قوانین مختص به خود را دارد. در ادامه به بررسی تخصصی تر و کاملتر در مورد هر یک از این روش ها می پردازیم. شما با مطالعه موارد زیر میتوانید به راحتی بهترین ویزای مهاجرتی فرانسه را متناسب با شرایط خود را اخذ کنید. 

راه های مهاجرت به فرانسه عبارتند از:

ویزای کار

مهاجرت به فرانسه از طریق کار یکی از راه های مهاجرتی به کشور فرانسه میباشد. بهتر است بدانید که اولویت موقعیت شغلی از نظر دولت فرانسه در ابتدا برای افراد و شهروندان فرانسه میباشد و بعد افراد اروپایی میتوانند از موقعیت های شغلی آن کشور استفاده کنند.

جالب است بدانید فرانسه در بخش های مختلف به نیروهای کار زیادی نیاز دارد. در نظر داشته باشید که ویزای کار شما به مدت 2 سال اعتبار دارد. بعد از مدت 2 سال با توجه به شغل و مهارت و تبحری که کسب کردید ویزای کار شما تمدید میشود. نرخ بیکاری در این کشور بسیار پایین می باشد و موقعیت های شغلی در این کشور زیاد است.

بهتر است بدانید که اگر افراد در اتحادیه اروپا باشند به مجوز کار نیاز ندارند. اما افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند به مجوز کار نیاز دارند. شما برای کار در فرانسه باید از طرف کارفرمایان فرانسه یک پیشنهاد شغلی دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: “ویزای کار فرانسه” | بررسی وضعیت اشتغال در فرانسه

ویزای تحصیلی

افراد زیادی برای تحصیل در کشور فرانسه به این کشور مهاجرت میکنند. سیستم آموزشی فرانسه رایگان و یا با هزینه کم می باشد. جالب است بدانید که کشور فرانسه شرایطی را برای افرادی که مدرک زبان فرانسوی ندارند فراهم کرده است. این افراد میتوانند برای اخذ مدرک زبان در دوره های زبان یکساله در فرانسه شرکت کنند.

دانشگاه های برتر و پیشرفته در قاره اروپا در کشور فرانسه وجود دارد. به همین دلایل افراد علاقه بسیار زیادی به ویزای تحصلی فرانسه را دارند. لازم به ذکر است در مدارس و دانشگاه های این کشور هم به زبان فرانسوی و هم به زبان انگلیسی تدریس میکنند. شما برای مقاطع مختلف دانشگاهی باید مدارک مختلف زبان آیلتس را داشته باشید.

شما میتوانید با داشتن نمره و معدل بالا، مقالات بین المللی بورسیه تحصیلی دریافت کنید. شما میتوانید با اخذ ویزای تحصیلی شخصی را به عنوان همراه خود به کشور فرانسه ببرید. با اخذ این ویزا میتوانید اقامت دائم فرانسه را اخذ  کنید.

بیشتر بخوانید: ویزای *تحصیلی* فرانسه / معرفی دانشگاه های برتر

ویزای ازدواج

اگر شما قصد ازدواج با یک شخص فرانسوی را دارید میتوانید از طریق ویزای ازدواج به فرانسه مهاجرت کنید. شخص اسپانسر(همسر فرانسوی) باید تابعیت کشور فرانسه را داشته باشد و جزو شهروندان فرانسه به حساب بیاید. بهتر است بدانید شما نمیتوانید با ازدواج صوری وارد این کشور شوید زیرا دولت فرانسه یکسری مدارک و اسناد شما را بررسی میکند.

شما برای اخذ اقامت دائم باید به مدت 4 سال در کشور فرانسه با همسر فرانسوی خود زندگی کنید و باید رابطتون را به دولت فرانسه اثبات کنید. البته لازم به ذکر است که ازدواج شما باید در رجیستری CIVIL  فرانسه ثبت گردد. خلاصه اگر ازدواج شما رسمی و واقعی میباشد میتوانید به راحتی ویزای ازدواج فرانسه را اخذ کنید و بعد از گذشت 4 سال اقامت دائم فرانسه را اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: “ویزای ازدواج” فرانسه / شرایط و قوانین ازدواج

ویزای پناهندگی

ویزای پناهندگی یکی دیگر از راه های مهاجرتی به فرانسه میباشد. افرادی که ویزای پناهندگی اخذ میکنند بنا به دلایلی مانند: مشکلات سیاسی، نژادی، قومیت و … مجبور به مهاجرت و پناهندگی در کشور دیگر هستند. شما با اخذ ویزای پناهندگی میتوانید به فرانسه مهاجرت کنید ولی این روش بسیار پرخطر و دشوار است. در این مسیر ممکن است برای جان و مالتان اتفاقات ناگواری بیفتد.

دولت فرانسه در صورت داشتن شرایط خاص پناهندگان را در کشور خود قبول میکنند. جالب است بدانید که کشور فرانسه از پناهندگان حمایت میکنند. اما در حالت کلی این روش، روش مناسبی برای مهاجرت نمی باشد و بهتر است از طریق یکی از روش های قانونی برای مهاجرت اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: «پناهندگی در فرانسه»| پرخطرترین روش مهاجرتی

ویزای توریستی

یکی دیگر از روش های مهاجرت به فرانسه اخذ ویزای توریستی میباشد. ویزای توریستی برای تفریح، گردشگری، دیدن اقوام و آشنایان در کشور فرانسه است. شما برای اخذ ویزای توریستی باید پاسپورت معتبر با حداقل اعتبار 6 ماهه را داشته باشید.

بهتر است بدانید که شما با ویزای توریستی نمی توانید اقامت فرانسه را اخذ کنید. شما باید با ارائه مدارک و اسنادی به کشور فرانسه ثابت کنید که هدف شما از اخذ ویزای توریستی تنها تفریح و گردشگری میباشد.

بیشتر بخوانید: ‘ویزای توریستی’ فرانسه | شرایط اخذ ویزا در ۲۰۲۱

ویزای سرمایه گذاری

یکی دیگر از راههای مهاجرت به فرانسه، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری میباشد. بهتر است بدانید شما با اخذ ویزای سرمایه گذاری میتوانید اقامت دائم فرانسه را اخذ کنید. ویزای سرمایه گذاری از انواع مختلفی تشکیل شده است. برای مثال شما میتوانید از طریق خرید ملک یا ثبت شرکت، در فرانسه سرمایه گذاری کنید.

با خرید ملک ابتدا به شما اقامت یک ساله میدهند. با توجه به درآمد و بودجه مالیتان میتوانید در فرانسه سرمایه گذاری کنید. شما ابتدا باید در فرانسه به مدت 5 سال اقامت موقت داشته باشید سپس میتوانید برای خود یا اعضای خانوادتان اقامت دائم اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: ویزای $سرمایه گذاری$ فرانسه / روش های مختلف سرمایه گذاری

ویزای تولد

یکی از راه های مهاجرت به فرانسه، اخذ ویزای تولد میباشد. کشور فرانسه از قانون خون پیروی میکنند. قانون خون به این معناست که باید یکی از والدین فرزند به عنوان شهروند فرانسه به حساب بیاید.

پس در این صورت باید یکی از والدین فرزند تابعیت کشور فرانسه را داشته باشند تا فرزندشان هم بتواند تابعیت فرانسه را اخذ کند. البته لازم به ذکر است که اگر والدین تابعیت فرانسه را نداشته باشند در صورت داشتن یکسری شرایط خاص فرزندشان تابعیت فرانسه را اخذ میکند.

بیشتر بخوانید: | “ویزای تولد فرانسه” | اخذ تابعیت برای فرزند در ۲۰۲۱

سخن پایانی مجله مهاجرت

کشور فرانسه از امنیت، امکانات و رفاه اجتماعی تشکیل شده است. شما با مهاجرت به این کشور از مزیت های فراوانی مانند کیفیت زندگی، تحصیل با هزینه کم، آب و هوای خوب، موقعیت های شغلی و … برخوردار میشوید. هزینه زندگی در فرانسه با توجه به شهرهای مختلف متفاوت میباشد. ابتدا به مدت 5 سال در کشور فرانسه اقامت موقت دارید.

بعد از گذشت 5 سال زندگی در فرانسه شما میتوانید برای اقامت دائم اقدام کنید. اگر علاقه به کار دارید بهتر است بدانید که موقعیت شغلی در کشور فرانسه بسیار زیاد میباشد و ابتدا ویزای کار شما به مدت 2 سال اعتبار دارد. یکی از ویزای پرطرفدار در بین افراد ویزای تحصیلی میباشد زیرا فرانسه دارای سیستم آموزشی و دانشگاه های پیشرفته میباشد.

شما اگر قصد ازدواج با یک شخص فرانسوی دارید میتوانید از طریق ویزای ازدواج اقدام کنید البته بهتر است بدانید که ازدواج شما حتما باید به صورت رسمی و واقعی باشد. اگر بنا به دلایلی مانند: نژاد، قومیت، جنسی و … در کشور خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته شده اید میتوانید از طریق ویزای پناهندگی به این کشور مهاجرت کنید.

برای تفریح و گردشگری، دیدن اقوام و آشنایان میتوانید با ویزای توریستی به فرانسه مهاجرت کنید. شما با خرید ملک، ثبت شرکت و … میتوانید در فرانسه سرمایه گذاری کنید و در ابتدا به مدت 5 سال اقامت موقت فرانسه را اخذ کنید سپس برای اقامت دائم اقدام کنید. ویزای تولد یکی دیگر از روش های مهاجرت میباشد برای اینکه فرزند شما اقامت و تابعیت فرانسه را اخذ کند باید یکی از والدین تابعیت کشور فرانسه را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا