مهاجرت

راه های مهاجرت به قبرس شمالی و جنوبی + هزینه مهاجرت به قبرس

کشور قبرس جزو کشورهای اروپایی محسوب میشود، که پایتخت آن نیکوزیا نام دارد. این کشور به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است، که قبرس شمالی به بخش ترک نشین و قبرس جنوبی به بخش یونانی معروف است. در مقاله ای جامع جهت آشنایی بیشتر با این کشور و کلیات این کشور بحث نموده ایم، که توصیه میشود این مقاله را از دست ندهید. چرا که شناخت از شرایط موجود هر کشور در اخذ تصمیم درست بسیار حائز اهمیت است. در مقاله پایین قصد بررسی مسیرهای مهاجرت به این کشور را داریم.و اینکه برای مهاجرت قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟ برای گرفتن پاسخ به سوالهای احتمالی خود،مقاله زیر را به دقت مطالعه فرمایید.

بیشتر بخوانید: با کشور “قبرس شمالی و جنوبی” بیشتر آشنا شوید

روش های مهاجرت به کشور قبرس

کشور قبرس، به خصوص بخش جنوبی، طی سالهای زیادی،عنوان یک مکان توریستی و تفریحی برای اروپاییان و دیگر کشورها داشته است. بسیاری از اروپاییان و ساکنان دیگر کشورها تعطیلات خود را به این کشور سفر می نمایند.

این کشور دارای سیستمهای پیشرفته بسیاری است. و از نظر ساختار هوا فضا و نیروی دریایی و بخش بانکداری در حال رشد و پیشرفت بوده.

نرخ پایین مالیات، اقتصاد پیشرفته و آب و هوای مدیترانه ای و بسیاری از دلایل موجود دیگر نیز باعث جذب مهاجران بسیاری به این کشور شده است.متقاضیان میتوانند از طریق مسیرهای مختلفی همچون ثبت شرکت، سرمایه گذاری و خرید ملک و ازدواج و … به این کشور زیبا مهاجرت کرده و از شرایط خوب این کشور بهره مند گردند.در ادامه این مقاله به بررسی مسیرهای مهاجرتی این کشور و شرایط آنها می پردازیم.

مهاجرت به قبرس شمالی بهتر است یا قبرس جنوبی؟

کشور قبرس از کشورهایی است که اقتصاد رو به رشد در سطح جهان است.این موضوع خود به تنهایی بسیار حائز اهمیت است.در این جا به سوالی که بسیار به آن اندیشه میشود می پردازیم. که آیا قبرس شمالی بهتر است یا جنوبی؟ در زیر به مقایسه این دو بخش خواهیم پرداخت:

 • قبرس جنوبی جزئی از اتحادیه اروپا به شمار میرود
 • قبرس شمالی تنها توسط کشور ترکیه به رسمیت شناخته می‌شود.
 • درآمد مردم قبرس جنوبی به یورو است
 • قبرس شمالی به لیر ترکیه درآمد دارند
 • هزینه زندگی در قبرس شمالی کمتر از قبرس جنوبی است(تقابل لیر به یورو)
 • قبرس جنوبی به خاطر نزدیکی به اروپا، پیشرفته‌تر است و اقتصادی قدرتمندتر دارد.
 • با اقامت در قبرس جنوبی ، به راحتی به کشورهای اروپایی راه میابید
 • قبرس شمالی برای ایرانیان و دانشجویان، ویزا درخواست نمیکند و این از مزیتهای موجود است.

در کل هر یک از این بخش ها دارای مزیتهای مختص به خود است. پس این خود متقاضی است که باید با توجه به شرایط و تمکن مالی و هدف خود، یکی از آنها را انتخاب کند.در کل قبرس برای افرادی که مشکل مدرک زبان دارند و دنبال مقصدی نسبتا ارزان هستند جهت مهاجرت، برای این افراد قبرس شمالی بهتر خواهد بود.

هزینه مهاجرت به قبرس

هزینه مهاجرت به قبرس بر اساس راه های مختلف مهاجرتی که وجود دارد متغیر می باشد. برای مثال اگر شما از طریق بورسیه تحصیلی به قبرس مهاجرت کنید هزینه مهاجرت تحصیلی به قبرس با فردی که از روش تولد فرزند به قبرس مهاجرت کرده متفاوت است.

در انتخاب مسیرهای مهاجرتی مختلف باید هزینه مهاجرت به قبرس را همیشه در نظر داشته باشید. اگر از راه تحصیلی می خواهید مهاجرت کنید باید هزینه زندگی دانشجویی، شهریه دانشگاه ها و … را در نظر بگیرید همچنین فردی که برای سرمایه گذاری در قبرس مهاجرت می کند واضح است که باید سرمایه ای جدا از هزینه های زندگی و تمکن مالی برای مهاجرت در نظر گرفته باشد.

چیزی که در تمامی روش های مهاجرتی یکسان است هزینه پرونده و انگشت نگاری یا تست بیومتریک می باشد. در ادامه هزینه مهاجرت به قبرس را از طریق روش های مختلف به صورت حدودی برای شما بررسی کرده ایم:

 • هزینه مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری=2.5 الی 3 میلیون یورو
 • هزینه مهاجرت به قبرس از طریق ثبت شرکت=حداقل 60 هزار یورو
 • هزینه مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج=35 یورو
 • هزینه مهاجرت به قبرس از طریق تحصیل=حدوداً 10 هزار یورو
 • هزینه مهاجرت به قبرس از طریق کار=حدود 500 یورو
 • تست بیومتریک و هزینه بررسی پرونده=حدود 550 یورو

مهاجرت به قبرس  از طریق کار

مهاجرت به قبرس از طریق کار و داشتن سابقه کاری و تحصیلی امکان پذیر است. در حالتی دیگر نیز شما باید،از سمت کارفرمای قبرسی، دارای پیشنهاد کار بوده و مهارتهای لازم را داشته باشید. در این باره کارفرما الزام به اثبات اینکه شخص دیگری در خاک قبرس، واجد شرایط انجام این کار نیست، است.

این روند توسط اداره و وزارت  کار در این کشور انجام میگیرد. و بعد از اثبات عدم وجود نیروی کار داخلی، نیروی کار خارجی ملزم به انجام مراحل دیگر است. در هر صورت در این باره به تایید نهایی وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی این کشور نیاز است. با اخذ تایید مدارک خود را تکمیل کرده و با مجوز کار در کشور قبرس وارد کشور شوید.

در حال حاضر در قبرس بیشتر به نیروی کار در رشته های مهندسی مورد نیاز است.با اجازه کار در قبرس 1 سال اجازه اقامت دارید. در صورتی که کار خود را حفظ نمودید به مدت 5 سال، می توانید جهت اخذ اقامت دائم اقدام نمایید.

همینطور افرادی که دارای حرفه استعداد در زمینه های هنری و حرفه ای هستند با داشتن دعوتنامه از کارفرما به راحتی میتوانند درخواست خود را به این کشور اعلام دارند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس از طریق اخذ ویزای کاری

مهاجرت تحصیلی به قبرس

مهاجرت تحصیلی و تحصیل در قبرس امکان پذیر است. اما این روش مستقیما باعث اخذ اقامت این کشور نخواهد شد.در واقع شما باید ویزای تحصیلی خود را به ویزای دیگری تبدیل کنید. اگر موفق به اخذ ویزای تحصیلی قبرس جنوبی شدید، میتوانید برای همسر و فرزندان تا سن 28 سال و یکی دیگر از اعضای خانواده تان ویزای همراه قبرس را بگیرید. اما همراهان شما اجازه کار در قبرس را نخواهند داشت.

زبان تحصیل در قبرس انگلیسی بوده و باید شما نیز با نمره آیلتس حداقل 5.5 برای تحصیل در این کشور اقدام کنید. چرا که قبرس جنوبی یکی از رتبه داران مقطع دکترا در سطح جهان است.مقطع دکترا در قبرس 4 ساله بوده و همینطور بسیار رزومه تحصیلی شما در این مورد مهم است.باید آماده ارائه پژوهش های دانشجویی و دفاع از پایان نامه خود باشید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس و اخذ ویزای تحصیلی قبرس

مهاجرت به قبرس از طریق سرمایه گذاری 

ابتدای این موضوع بهتر است بدانید که قبرس به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم میشود.قبرس شمالی دارای جمعیت بیشتری است. و در واقع از میراث ترکیه(مملو از مساجد و بناهای کهن) محسوب میشود.قبرس شمالی بیشتر ترک زبانان هستند و با قبرس جنوبی دارای اختلافاتی هستند. قبرس جنوبی جزوی از اتحادیه اروپاست و نه شنگن. یعنی با داشتن اقامت این کشور، شما موفق به سفر کردن بدون ویزا به دیگر کشورها نخواهید شد. اما داشتن پاسپورت قبرس میتواند به راحتی باعث رفت و آمد شما به کشورهای فوق العاده ای مانند سوئیس،اتریش،آلمان … شود.

با این ترتیب، سرمایه گذاری کردن در قبرس ارزشش را دارد. و میتواند برای افراد واجد شرایط بسیار سازنده باشد. مردم قبرس به راحتی به زبان انگلیسی صحبت میکنند. و در برخی مناطق قبرس نیاز به سرمایه بیشتری است. در برخی از مناطق قبرس محدودیت هایی برای سرمایه گذاری وجود دارد. سرمایه گذاری و مهاجرت از این طریق در قبرس با روشهای زیر امکان پذیر است:

 • سرمایه گذاری از طریق خرید ملک
 • سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت
 • سرمایه گذاری با اثبات تمکن مالی(میتوان فقط با ارائه اسناد مالی در ایران مانند حساب بانکی یا سند مالکیت بدون حتی خرید ملک اقامت قبرس را دریافت کنید)

بیشتر بخوانید: اخذ پاسپورت قبرس از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق خرید ملک به قبرس

مهاجرت به قبرس از طریق خانه و ملک از آسانترین راه های اخذ اقامت در این کشور است. با این روش می توانید طی مدت بسیار کمی در قبرس به اقامت دائم اروپا برسید. در واقع شما با خرید ملک در قبرس علاوه بر اخذ اقامت این کشور میتوانید به پاسپورت این کشور نیز دست یابید. و از مزایای پاسپورت معتبر این کشور نیز بهره ببرید.

بدین ترتیب که شما با خرید خانه به ارزش 200.000یورو از واجدین شرایط این مسیر خواهید بود. دقیقا پس از امضای قرارداد خانه وکیل شما با ثبت خرید و ثبت مدارک مهاجرتی شما و خانواده به راحتی مراحل اخذ اقامت را طی می نماید.تمام این پروسه در کمتر از 3 ماه امکان پذیر خواهد بود. البته شما با خرید خانه به ارزش 2 میلیون و 500 هزار یورو نیز امکان خرید و طی کردن این مسیر را خواهید داشت. با این تفاوت که این ملک را در این کشور برای مدتی اجاره دهید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس از طریق خرید ملک

اخذ تابعیت قبرس از طریق تولد فرزند

قوانین اخذ تابعیت با تولد فرزند در کل جهان بر 2 مبنای اصل خاک و خون نهادینه شده است.

 1. اصل خاک : که در این حالت آنچه حائز اهمیت است به دنیا آمدن فرزند در خاک کشور مورد نظر میباشد. با چشم پوشی از اینکه پدر و مادر تبعه کدام کشور هستند.
 2. اصل خون: در این حالت مهم آن است که پدر یا مادر یا هر دو، تبعه کشور مورد نظر باشند. در این حالت اینکه فرزند در کدام کشور به دنیا می آید اهمیت چندانی ندارد. 

برای اخذ تابعیت از طریق فرزند باید به قوانین آن کشور آشنا شوید. بسیار حائز اهمیت است که آن کشور از کدام یک از این قوانین (خاک یا خون ) تبعیت میکند.

در قبرس از اصل خون تبعیت می شود. و در این راستا یا پدر و یا مادر باید شهروند و تبعه قبرس باشند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس از طریق تولد فرزند

مهاجرت به قبرس از طریق ازدواج

در بحث مهاجرت از طریق ازدواج یکی از مسائل حائز اهمیت، اثبات واقعی بودن این ازدواج است. چرا که این موضوع تخلف مهاجرتی محسوب شده و با توجه به قانون با متخلف برخورد خواهد شد. در کنار این موضوع ، مسئله دیگری در بحث مهاجرت از طریق ازدواج وجود دارد.آن هم اینکه برای اخذ اقامت قبرس از طریق ازدواج، علاوه بر اثبات واقعی بودن ازدواج، زوجین باید در شرایط مالی خوبی قرار داشته باشند. به این معنی که زوجین باید در ماه حداقل 1000 یورو درامد داشته باشند.

ازدواج در قبرس  در وهله اولیه  به اخذ اقامت دائم منجر نخواهد شد. و این موضوع نیاز به اثبات در چند سال پس از ازدواج دارد.

البته باقی شرایط مورد نیاز برای ازدواج، یعنی وجود مسکن و تمکن مالی جهت تامین وسایل و مایحتاج زندگی نیز از ضروریات است.

البته شرایط زوجین بعد از اعلام درخواست آنها باید به تایید ارگانهای مخصوص این موضوع، زیر نظر دولت در آید. در ابتدا پس از خوب پیش رفتن همه مراحل ازدواج، اقامت 2 ساله اعطا خواهد شد. و در صورت ادامه دار بودن رابطه زناشویی در زیر 1 سقف، 3 سال را رد کرد. میتوان برای اخذ تابعیت قبرس اقدام نمود.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت و پاسپورت قبرس از طریق ازدواج

مهاجرت به قبرس از طریق ویزای توریستی

شما با اخذ ویزای توریستی قبرس میتوانید هر نیم سال به مدت 3 ماه به این کشور سفر کنید. این نوع ویزا یک نوع اقامت موقت میباشد و شما با اخذ ویزای توریستی نمیتوایند اقامت دائم اخذ کنید و مشغول به کار و تحصیل شوید. شما میتوانید برای بازدید از اقوام و آشنایان، کسب و کار ، شرکت در سمینار، گردش و تفریح و … با اخذ ویزای توریستی به این کشور سفر کنید.

بیشتر بخوانید: مهاجرت به قبرس از طریق ویزای توریستی

مهاجرت به قبرس برای هنرمندان و افراد موفق

مهاجرت به قبرس برای هنرمندان و افراد هنرمند خارجی امکان پذیر است. به افرادی که امکان شرکت در اجراهای مختلف موسیقی، رقص و سرگرمی ها دارند اداره مهاجرت قبرس، اقامت موقت تعطا میکند. 

این درخواست باید توسط عوامل و مسئولین هنری ورزشی،موسیقی و رقص و سرگرمی، طبق فرایند انجام شود.چرا که مسئولیت و اقامت طبیعی این افراد خارجی با آنها خواهد بود. با اینکه این درخواست باید توسط اداره پلیس و ادارات مربوطه از کشوری دیگر به قبرس ارسال شود. اما این خود عوامل برگزار کننده هستند که اقامت موقت و اجازه کار به هنرمندان و افراد موفق را که در واحدهای هتل، تئاتر، سیرک و دیگر وقایع فرهنگی عضوند، اعطا کنند.

مهاجرت به قبرس از طریق پناهندگی

کشور قبرس یکی از کشورهای پیوسته به کنوانسیون ژنو است. اما با این حال با اخذ پناهنده اصلا موافق نبوده و در این زمینه سختگیری های بسیاری دارد.این مسیر جزو آخرین راه ها از روشهای مهاجرت است. و در هر صورتی غیرقانونی و پر خطر است.

پناهجویان در قبرس با ارائه درخواست خود به اداره پلیس این کشور، برای بررسی پرونده تقریبا 12-6 ماه باید منتظر بمانند. اما با این وجود احتمال رد درخواست از سمت این کشور بسیار بوده و پناهندگان را به کشور خود ارجاع میدهد. طی دوره انتظار پناهنده باید حدود 22-18 ماه بازداشت و تقریبا زندانی باشد.تا در صورت موافقت محل سکونت و مبلغی برای کمک هزینه ماهیانه برای او در نظر گرفته شود.

بیشتر بخوانید: پناهندگی به قبرس

مهاجرت و اخذ تابعیت قبرس

این قسمت از مقاله مخصوص کسانی است که علاوه بر مهاجرت و اقامت در قبرس، قصد اخذ پاسپورت و تابعیت این کشور را نیز دارند.به عنوان مثال:

 •  از روش خرید ملک در قبرس، شخص موفق به اخذ تابعیت و پاسپورت کشور قبرس خواهد شد.
 • مسیر بعدی ، روش ازدواج است.در این شرایط نیز پس از اخذ اقامت و شرایط گفته شده در مقاله مهاجرت از طریق ازدواج به قبرس، می توانید در نهایت پاسپورت این کشور را دریافت کنید.

قابل ذکر است که با اینکه قبرس جنوبی عضوی از اتحادیه اروپاست. اما جزو حوزه شنگن حساب نمیشود. و این به دلیل اختلافات موجود بین قبرس شمالی و جنوبی است.که باعث شده قبرس جنوبی نتواند استقلال هوی خود را کامل کسب کند. با پاسپورت قبرس به بسیاری از کشورها می توانید بدون ویزا سفر و یا اقامت کنید. کشورهایی همچون سوئیس و آلمان و اتریش و …

توصیه ما این است که برای اتخاذ تصمیم صحیح تر حتی برای انتخاب کشور، با وکلا و موسسات معتبر مشورت نمایید.

2 دیدگاه

 1. سلام یه سوال داشتم که مهاجرت به قبرس جنوبی بهتره یا مهاجرت به قبرس شمالی؟ چرا قبرس شمالی؟ و اینکه من شنیدم اگر مهر کشور قبرس توی پاسپورتمون باشه 5 سال اجازه نداریم به هیچ کشور دیگه ای بریم و نمیشه از هیچ کشور اروپایی ویزا بگیریم ایا این حرف درسته ؟؟؟

 2. سلام دوستان لطفا کسایی که قبرس و برای زندگی انتخاب کردند از تجربیات زندگی در قبرس برامون بگن تا ما هم با مزایا و معایب زندگی در قبرس آشنا بشیم و اینکه من یک پسر 12 سال دارم اگر برای ارشد بخام قبرس و انتخاب کنم پسرم هم میتونه بیاد باهام؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا