مهاجرتویزای کاری و تخصص

ویزای کار آلمان، معرفی بهترین مشاغل آلمان

کشور آلمان یکی از پیشرفته ترین و صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد و جز یکی از پرقدرتمندترین کشورهای جهان به حساب می آید. به همین دلیل افراد زیادی از سراسر دنیا برای کار به کشور آلمان مهاجرت می کنند. ویزای کار آلمان یکی از روشهای مهاجرت به آلمان میباشد.

شما با اخذ ویزای کار آلمان میتوانید اقامت دائم آلمان را اخذ کنید. ویزای کار آلمان دارای دو نوع می باشد که عبارتند از: ویزای کار(جاب آفر(ویزای بلو کارت)) ، ویزای جستجو کار(جاب سکیر). هر ساله افراد زیادی برای کار در آلمان وارد این کشور می شوند به همین دلیل هر ساله جمعیت مهاجران در حال افزایش است.

بهتر است بدانید که کشور آلمان در زمینه های مختلف مانند پرستاری، مهندسی و … به نیروی کار نیاز دارد. شما برای اخذ این ویزا باید از شرایط ویزای کاری آلمان برخوردار باشید. برای مثال باید در زمینه شغلی خود مهارت و تبحر کافی و سابقه کار داشته باشید.

جالب است بدانید که کشور آلمان از ویژگی های دیگری مانند یادگیری رایگان و شرایط اقتصادی خوب و امنیت و آرامش برخوردار است. یک نکته خوب کشور آلمان این می باشد که آمار بیکاری در این کشور پایین است. تمامی افراد می توانند به راحتی در این کشور شغل مناسب با شرایط خود را پیدا کنند. در ادامه به بررسی مهاجرت به آلمان از طریق کار و شرایط ویزای کار آلمان و … میپردازیم.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی پزشکی آلمان

شرایط اخذ ویزای کار

بهتر است بدانید که کشور آلمان به نیرو کار ماهر زیادی نیاز دارد. به همین خاطر هر ساله افراد زیادی با اخذ ویزای کار به کشور آلمان مهاجرت میکنند. بعد از مدتها در سال 2021 کشور آلمان تصمیم گرفت که به دلیل نیاز خود به نیروی کار و از طرف دیگر درخواست زیاد افراد برای مهاجرت کاری، شرایط و قوانین اخذ ویزای کاری آلمان را ساده تر و راحتتر کند.

اگر میخواهید از روش جاب آفر به آلمان بروید باید از سوی کارفرمایان آلمان برای شما دعوتنامه ای ارسال شود. در این صورت میتوانید با دعوتنامه، ویزای کاری آلمان را اخذ کنید. اگر قصد دارید از طریق ویزای جستجو کار وارد این کشور شوید باید شرایط مورد نیاز را داشته باشید تا به شما اجازه ورود به کشور را بدهند تا بتوانید به دنبال کار متناسب با شرایط خود بگردید.

البته لازم به ذکر است که شرایط هر یک از این ویزاها متفاوت میباشد. در حالت کلی شما باید از شرایطی مانند مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی(مدرک آیلتس با حداقل نمره 5.5 و مدرک زبان آلمانی با حداقل مدرک B2)، مدرک تحصیلی متناسب با شغل خود، سابقه کاری، توانایی و مهارت، سن، شرایط مالی خوب برخوردار باشید.

بیشتر بخوانید: کارآموزی یا اوسبیلدونگ المان چیست

شرایط ویزای جاب آفر

این ویزا همان ویزای پیشنهاد کاری می باشد. زمانی که شما یک پیشنهاد کاری دریافت کردید باید با داشتن مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری به سفارت آلمان بروید و اقدام به اخذ ویزا کنید.

جالب است بدانید که در گذشته اولویت این پیشنهادهای کاری با شهروندان اتحادیه اروپا بوده است. ولی از سال 2021 این افراد دیگر هیچ اولویتی ندارند. شما با داشتن مدرک تحصیلی متناسب با شغل خود، مهارت و تبحر در زمینه شغلی، مدرک زبان، سابقه کاری و رزومه کاری از شانس بیشتری برای اخذ ویزای جاب آفر آلمان برخوردار میشوید.

شرایط ویزای جاب سیکر

شما با اخذ ویزای جاب سیکر میتوانید به مدت 6 ماه در آلمان سکونت داشته باشید. شما در این مدت میتوانید کار متناسب با مهارت و شرایط خود را بیابید. بعد از گذشت 6 ماه در صورتی که شغل متناسب با شرایط خود را یافتید در این صورت به شما ویزا کاری را اعطا می کنند.

در غیر این صورت شما باید از آلمان خارج شوید. بهتر است بدانید که برای اخذ ویزای جاب سیکر شما باید حداقل به مدت 3 سال سابقه کار داشته باشید. همینطور باید مدرک زبان آلمانی B1 را دارا باشید. از طرف دیگر عواملی مانند مدرک تحصیلی، سن و مهارت هم در اخذ ویزا موثر میباشد.

شما برای اخذ این ویزا باید از شرایط مالی خوبی برخوردار باشید تا بتوانید در آن مدت 6 ماهه از هزینه و مخارج زندگی  خود برآیید. جالب است بدانید با اخذ این ویزا میتوانید تا زمانی که شغل اصلی خود را پیدا کنید به مدت 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

مدارک مورد نیاز

شما برای اخذ ویزای کار آلمان باید یکسری مدارک لازم را جمع آوری کنید. سپس باید این مدارک را به سفارت آلمان تحویل دهید. در این مرحله حتما دقت کنید زیرا در صورت ناقص بودن مدارک ممکن است درخواست شما رد شود. این مدارک عبارتند از:

 1. پاسپورت معتبر
 2. دو عدد عکس
 3. مدرک تحصیلی
 4. سابقه و رزومه کاری( حداقل به مدت 3 سال باید سابقه کاری داشته باشید)
 5. داشتن مدرک زبان آلمانی(حداقل مدرک B1)، داشتن مدرک زبان انگلیسی( حداقل نمره آیلتس 5.5)
 6. نامه جهت اثبات داشتن تمکن مالی
 7. تکمیل فرم های مربوطه
 8. دعوتنامه از سوی کارفرمایان
 9. شناسنامه و کارت ملی
 10. نامه عدم سوء پیشینه
 11. داشتن بیمه مسافرتی

هزینه لازم جهت اخذ ویزا

مسئله مهم برای افراد مهاجر هزینه و مسائل مالی ویزاها می باشد. شما برای اخذ ویزای کار آلمان باید بابت بررسی درخواستتان مبلغی به سفارت آلمان پرداخت کنید. البته به دلیل تغییرات در هزینه نمیتوان به طور دقیق هزینه ها را بیان کرد اما در اینجا به طور میانگین هزینه را برای شما بیان میکنیم.

هزینه بررسی درخواست ویزا و اخذ آن تقریبا 75 یورو می باشد. بهتر است بدانید که تمامی مدارکی که در بالا ذکر کردیم باید به زبان آلمانی ترجمه کنید که شما باید هزینه ترجمه را بپردازید. علاوه بر این هزینه شما باید هزینه ای بابت محل اقامتتان پرداخت کنید. شما باید بیمه مسافرتی هم داشته باشید که هزینه بیمه مسافرتی حدود 30 هزار یورو می باشد.

همینطور اگر از روش جاب سیکر اقدام کنید در مدت 6 ماه که به دنبال کار می گردید باید هزینه و مخارج زندگی را پرداخت کنید. علاوه بر این هزینه ها باید مبلغی بالغ بر 5/118/000 یورو را در حساب بانکی خود داشته باشید. لازم به ذکر است که هزینه ویزای ترانزیت فرودگاه و هزینه ویزای کوتاه مدت آلمان برای افراد بزرگسال 80 یورو می باشد.

فهرست بهترین مشاغل

کشور آلمان به نیروی کار زیادی نیاز دارد. به همین خاطر نرخ بیکاری در آلمان بسیار پایین می باشد و افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند. در گذشته افراد باید متناسب با مدرک تحصیلی خودشان شغل پیدا میکردند ولی در حال حاضر همه افراد میتوانند با توجه به مدرک تحصیلی خودشان یک شغلی در زمینه مدرک تحصیلیشان پیدا کنند. برخی از مشاغل برتر آلمان عبارتند از:

 1. مهندسی کشاورزی
 2. مهندسی کامپیوتر
 3. اقتصاد
 4. مهندسی برق
 5. حقوق 
 6. مهندسی پزشکی
 7. پرستاری
 8. حسابداری
 9. مکانیک
 10. علوم تربیتی و …

بیشتر بخوانید: بهترین مشاغل مورد نیاز و پردرآمد آلمان

مزیت ویزای کار

همانطور که میدانید کشور آلمان کشور پیشرفته و صنعتی می باشد. شما با اخذ ویزای کاری آلمان میتوانید از بسیاری از مزایا مانند آرامش و رفاه اجتماعی و شرایط زندگی خوب برخوردار شوید. ما در اینجا می خواهیم به بررسی مزیت های اخذ ویزای کاری آلمان بپردازیم که عبارتند از:

 1. به احتمال زیاد این ویزا برای شما صادر می شود
 2. با دریافت این ویزا می توانید اقامت دائم آلمان را اخذ کنید
 3. به همراه بردن همراه و اخذ اقامت دائم برای همراه
 4. تحصیل رایگان برای فرزندان و بهره مندی از بهترین دانشگاههای آلمان
 5. بهره مند شدن از شغل مناسب
 6. هزینه زندگی پایین
 7. امکان کار کردن همراهان

میزان درآمد ماهیانه

طبق آخرین تحقیقات در چند سال گذشته میانگین حقوق ماهیانه  افراد در ماه 3/994/000 یورو بوده است. البته این حقوق برای افرادی می باشد که به صورت تمام وقت مشغول به کار بوده اند. جالب است بدانید که در این کشور میزان حقوق و درآمد مردان 21 درصد از زنان بیشتر است.

طبق آمار بدست آمده حقوق برای زنان کشور آلمان 3700 یورو و حقوق برای آقایان 3920 یورو می باشد. البته لازم به ذکر است که عواملی مانند مدرک تحصیلی، سابقه کاری و مهارت، رزومه کاری و … در میزان حقوق ماهیانه شما بستگی دارد. در اینجا به برخی از شغل های پردرآمد آلمان میپردازیم.

 • پزشک: 7/054/000 یورو
 • مهندس مکانیک: 5/201/000 یورو
 • مهندس کامپیوتر: 4/583/000 یورو
 • دیجیتال مارکتینگ: 44/270/000 یورو
 • حسابدار: 3/427/000 یورو
 • کارگر: 2/859/000 یورو

شرایط سن جهت اخذ ویزا

بهتر است بدانید که برای اخذ ویزای کار آلمان هیچ محدودیتی بابت سن در نظر گرفته نشده است. تمامی افراد میتوانند از طریق ویزای کار به کشور آلمان مهاجرت کنند. البته لازم به ذکر است شما باید مدرک تحصیلی را اخذ کرده باشید و همینطور سابقه کاری داشته باشید زیرا در این صورت شانس شما برای اخذ ویزا بیشتر میباشد.

پس سن بین 26 تا 40 سال برای انجام این کار مناسب می باشد زیرا در این سن مدرک تحصیلی مناسب اخذ میکنید. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که اگر سن شما هم خیلی بالا باشد ممکن است در هیچ یک از سازمان ها استخدام نشوید.

شیوه کاریابی و سایت های کاریابی

شما برای ویزای جاب آفر باید خارج از کشور و قبل از ورود به کشور آلمان کاریابی کرده باشید. کار متناسب با شرایط خود را باید پیدا کنید و از سوی کارفرمایان آلمان باید برای شما دعوتنامه ای صادر شود. برای اخذ ویزای جاب سیکر شما این امکان را دارید که به کشور آلمان بروید و تا مدت 6 ماه فرصت دارید که در سازمان ها و موسسه های آلمان کار متناسب با شغل خود را بیابید.

طی انجام یک مصاحبه کاری و در صورت صلاحیت می توانید مشغول به کار شوید. در اینجا به برخی از سایت کاریابی آلمان اشاره میکنیم و شما میتوانید از طریق این سایت های کاریابی قبل از مهاجرت کار خود را پیدا کنید.

مدت زمان اخذ ویزا و اعتبار آن

یک مسئله مهم برای افراد مهاجر این می باشد که چه مدت زمانی صرف اخذ ویزای آنها میشود. بهتر است بدانید که برای اخذ ویزا در طریق سفارت آلمان ممکن است به مدت 1 سال این پروسه زمان ببرد. همانطور که در بالا هم ذکر کردیم مثلا اگر شما ویزای جاب سیکر را دریافت کنید این ویزا به مدت 6 ماه اعتبار دارد و شما فرصت دارید در این مدت کار متناسب با شرایط خود را پیدا کنید.

حالا اگر ویزای کار آلمان را اخذ کنید بهتر است بدانید که مدت این ویزا 4 ساله میباشد. البته جالب است بدانید که این مدت اعتبار 4 ساله بر این قرار است که سازمان ها و موسسات میتوانند با شما قرارداد 4 ساله ببندند و بعد از گذشت مدتی شما میتوانید برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه میگیریم که کشور آلماان به نیروی کار بسیاری نیاز دارد. شما میتوانید از طریق دو روش ویزای جاب آفر و جاب سیکر برای مهاجرت به آلمان اقدام کنید. هر ساله افراد زیادی جهت کار در آلمان به این کشور مهاجرت میکنند. افراد باید مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی داشته باشند.

همینطور باید در زمینه شغل و حرفه مورد نظرشان مهارت و تبحر داشته باشند. ویزای جاب آفر و جاب سیکر دارای شرایط و قوانین خاصی می باشند و با یکدیگر کاملا متفاوت هستند. شما قبل از مهاجرت به آلمان میتوانید از طریق سایت های کاریابی آلمان کار متناسب با شرایط خود را بیابید. شما با اخذ ویزای کار در آلمان از مزیت های زیادی مانند هزینه زندگی پایین، تحصیل رایگان فرزندان، اخذ اقامت دائم و … بهره مند میشوید.

2 دیدگاه

 1. سلام مادری هستم با دختر زیر سنم در المان، که مدت 7 سال است از فرزند وهمسرم دورم، اکنون اقامت دارم ، از ماه ٱینده یک قرارداد کاری 5ساله گرفتم، با حقوق متوسط،
  سوال من این است آیا میتوانم برای همسر وفرزندم دعوت نامه بفرستم، وآیا ویزا می‌شوند؟ اگر نه، چه راهی را پیشنهاد میکنید؟
  سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا