مهاجرتویزای تحصیلی

تحصیل پزشکی در آلمان {شرایط تحصیل *رایگان* 2023}

اگر به دنبال تحصیل پزشکی در آلمان هستید، حتما باید شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور را به خوبی بررسی کنید. دولت آلمان شرایط بسیار خوبی را برای دانش آموزان و دانشجویان برتر به وجود آورده است. برای مثال امکان تحصیل پزشکی در آلمان با دیپلم و به صورت رایگان وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با جزییات این روش مهاجرت تحصیلی با ما همراه باشید.

شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در آلمان چگونه است؟

آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپا و جهان محسوب می  شود. این کشور در مجامع بین المللی نقشی تعیین کننده دارد و هر ساله میزبان مهاجران زیادی از کشورهای مختلف است. ایرانیان زیادی نیز قصد مهاجرت به آلمان را دارند. یکی از روش های رایج برای این کار، تحصیل پزشکی در آلمان است. به کمک تحصیل پزشکی در المان می توان اقامت این کشور را دریافت کرد. در ادامه بیشتر در مورد شرایط تحصیل در رشته های پزشکی آلمان صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل پزشکی در المان چند سال است؟

مدت تحصیل پزشکی در آلمان
شرایط تحصیل پزشکی در آلمان

مدت تحصیل پزشکی در آلمان ۶ سال و ۳ ماه است. متقاضیان باید در انتهای این دوره یک آزمون ایالتی را نیز پشت سر بگذارند تا مجوز کار آن ها در کشور آلمان صادر شود. در حال حاضر شرایط تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی میسر نیست و شرکت در دوره های تحصیلی پزشکی نیاز به یادگیری زبان آلمانی دارد. با این حال هر ساله درخواست های بسیار زیادی برای تحصیل پزشکی در آلمان به زبان آلمانی ارسال می شود و به همین دلیل رقابت بسیار بالایی در این بخش وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های آلمان

آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی در آلمان وجود دارد؟

تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؛ البته به شرط این که بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی را دریافت کنید. دانشگاه های پزشکی آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دسته اول شهریه های سنگینی دارند اما دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان هستند.

شرایط تحصیل پزشکی در آلمان به صورت رایگان به دو بخش تقسیم می شود:

  • بخش اول مخصوص متقاضیانی است که امکان ورود مستقیم به دانشگاه های پزشکی را ندارند. این دسته از افراد باید از شرایط تحصیل پزشکی در آلمان با مدرک دیپلم استفاده کنند. دولت آلمان شرط پذیرش دانشجو از این طریق را داشتن مدرک B1 زبان و همچنین معدل ۲۰ از دوره دوازده ساله مدرسه، اعلام کرده است.
هزینه تحصیل پزشکی در آلمان
تحصیل رایگان پزشکی در آلمان

البته متقاضی مهاجرت پس از پذیرش در دانشگاه باید در دوره های زبان آلمانی شرکت کند و سطح خود را تا C1 ارتقا دهد. دوره زبان مورد نظر یکساله خواهد بود. پس از اتمام دوره زبان نیز نوبت به دوره فاندیشن می رسد. فاندیشن دوره ای برای آمادگی ورود به دانشگاه پزشکی است. بنابراین امکان “تحصیل پزشکی در المان با مدرک دیپلم” هم وجود دارد اما نیاز به سطح علمی و همچنین سعی و تلاش بالایی خواهد داشت.

  • راهکار دوم شامل کسانی می شود که مدرک زبان C1 دارند و می توانند بدون گذراندن دوره فاندیشن در آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی شرکت کنند. البته حضور در دوره فاندیشن کمک شایانی به متقاضی جهت موفقیت در آزمون ها می کند.

بیشتر بخوانید: بهترین شغل برای خانم ها در آلمان

شرایط سنی تحصیل پزشکی در آلمان چیست؟

تجربه تحصیل پزشکی در آلمان بسیار وسوسه انگیز است اما متاسفانه هر شخصی نمی تواند برای این کار اقدام کند. حداکثر سن متقاضیان برای شرکت در دوره های زبان آلمانی و فاندیشن ۳۰ سال است. از آخرین مدرک تحصیلی نیز حداکثر ۳ یا ۴ سال باید گذشته باشد. در واقع گپ تحصیلی فرد متقاضی نباید بیش از  ۴ سال باشد.

بیشتر بخوانید: شرایط سنی اوسبیلدونگ المان

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان چقدر است؟

آلمان در حوزه پزشکی جزو قدرت های اروپا و جهان محسوب می شود. با این حال دولت این کشور هزینه تحصیل رشته پزشکی در آلمان را به صورت حداقلی تعیین کرده است. دانشگاه های دولتی آلمان برای هر ترم تنها ۲۵۰ یورو شهریه دریافت می کنند.

پذیرش مستقیم پزشکی آلمان
تحصیل رشته پزشکی در آلمان با دیپلم

در مورد هزینه تحصیل تخصص پزشکی در آلمان نیز باید گفت که دانشگاه های دولتی در مقطع تخصص نیز شهریه قابل توجهی از دانشجویان دریافت نمی کنند و امکان تحصیل کم خرج و رایگان وجود دارد.

این قانون مخصوص رشته پزشکی نیست. برای مثال هزینه تحصیل داروسازی در آلمان نیز برای هر ترم ۲۵۰ یورو است. این هزینه نیز مربوط به حمل و نقل و بیمه دانشجویان است و خبری از اهداف اقتصادی یا تجاری نیست.

بیشتر بخوانید: شرایط اخذ ویزای کار آلمان

دریافت بورسیه پزشکی آلمان چگونه است؟

سازمان DAAD بزرگترین ارائه دهنده بورسیه به دانشجویان خارجی در کشور آلمان است. متاسفانه این سازمان هیچ برنامه ای برای ارائه شرایط بورسیه پزشکی المان به دانشجویان ندارد. برای دریافت بورس تحصیلی پزشکی آلمان از سایر نهادها نیز باید حداقل دو سال از تحصیل دانشجو گذشته باشد. همچنین دانشجو می بایست آزمون ورودی پزشکی آلمان را پاس کرده باشد.

تحصیل پزشکی در المان با مدرک لیسانس امکان پذیر است؟

افرادی که برای تبدیل مدرک لیسانس به مجوز پزشکی در آلمان اقدام کنند، شانس این را خواهند داشت که بدون گذراندن دوره M-Course وارد رشته پزشکی در کشور آلمان شوند. البته دریافت پذیرش از این طریق بسیار سخت خواهد و تنها افراد حرفه ای و باسابقه شانس دریافت پذیرش مستقیم پزشکی آلمان را خواهند داشت.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج

شرایط تحصیل دندانپزشکی در آلمان چگونه است؟

مدت تحصیل دندانپزشکی در آلمان
شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور آلمان

دندانپزشکی از دیگر رشته های محبوب برای مهاجرت تحصیلی به آلمان است که زیرشاخه ای از پزشکی محسوب می شود. هزینه تحصیل دندانپزشکی در آلمان می تواند رایگان یا بسیار اندک باشد. دانشگاه های دولتی این کشور هزینه بسیار کمی از دانشجویان به عنوان شهریه دریافت می کنند که برای هر ترم کمتر از ۵۰۰ یورو خواهد بود. مدت تحصیل دندانپزشکی در آلمان حدود ۵ الی ۶ سال است. در مقایسه با سایر رشته های تحصیلی، مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در المان نسبتا زیاد است که همین موضوع نشان دهنده سطح علمی بالا دندانپزشکی در این کشور است.

سخن پایانی مجله مهاجرت

تحصیل پزشکی در آلمان یکی از روش های پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور اروپایی است. آلمان در حوزه پزشکی یک قدرت جهانی محسوب می شوند. علاوه بر این سطح کیفی زندگی در این کشور اروپایی بسیار بالاست. شرایط تحصیل پزشکی نیز به صورتی تعیین شده است که دانشجویان تیزهوش، جوان و کاربلد بتوانند به صورت رایگان و آسان به تحصیل علوم پزشکی در این کشور بپردازند. پس قبل از آن که دیر شود، شانس خود را برای دریافت پذیرش دانشگاه های پزشکی آلمان امتحان کنید. مهاجرت پزشکی از طریق تحصیل یا کار یکی از گزینه‌های محبوب بین کادر درمانی برای این کشور است.

سوالات متداول در مورد تحصیل پزشکی در آلمان

تحصیل پزشکی در المان چند سال است؟

مدت تحصیل پزشکی در آلمان ۶ سال و ۳ ماه است.

تحصیل پزشکی در آلمان رایگان است؟

به شرط این که بتوانید پذیرش دانشگاه های دولتی را دریافت کنید. دانشگاه های پزشکی آلمان به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند. دسته اول شهریه های سنگینی دارند اما دانشگاه های دولتی تقریبا رایگان هستند.

آیا بعد از اتمام تحصیل پزشکی در آلمان اجازه کار و اقامت وجود دارد؟

بله.پس از اتمام تحصیل و اخذ مدرک پزشکی می توانید برای کار و دریافت اقامت اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا