مهاجرتویزای کاری و تخصص

ویزای کار کانادا، بررسی وضعیت اشتغال در کانادا

کشور کانادا جزو یکی از کشورهای قدرتمند و فعال در زمینه اقتصاد می‌باشد. کانادا در بخش‌های مختلف به نیروی کار نیاز دارد و یکی از پرطرفدارترین ویزاها، ویزای کار کانادا می‌باشد. نیاز کانادا به نیروی کار سبب شده است که افراد زیادی به این کشور مهاجرت کنند. افراد با توجه به اقتصاد خوب و پیشرفته کانادا با هرگونه مهارت می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند. یکی از مزیت‌های این روش مهاجرت، اخذ اقامت دائم می‌باشد.

اگر شما قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید و دارای استعداد و مهارت شغلی خاصی هستید. بهتر است از طریق ویزای کار کانادا که یکی از روشهای مهاجرت به کانادا می باشد اقدام کنید. روش های مختلفی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد مانند جاب آفر، اسکیل ورکر و … که با توجه به مهارت‌ها و شرایط شغلی از طرف کشور کانادا می‌توانید از یکی از این روش‌ها مهاجرت کنید. 

بیشتر بخوانید: ممنوعیت خرید خانه در کانادا برای خارجی ها از ژانویه ۲۰۲۳

مهاجرت کاری به دو روش فدرال و استانی دسته بندی می شود. در روش فدرال افراد از طریق اکسپرس اینتری اقدام به دریافت اقامت دائم می‌کنند. در روش استانی سازمان و اداره‌های استان‌های کانادا افرادی که خواهان شغل‌های مرتبط می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهند. برای مهاجرت از طریق کار می‌توانید از این دو روش اقدام کنید. در ادامه هر دو روش، شرایط اخذ ویزا، مزایای اخذ ویزای کار کانادا و … را به صورت کامل برایتان توضیح می‌دهیم.

شرایط و قوانین اخذ ویزای کار

کشور کانادا از نظر موقعیت شغلی و اقتصاد، کشور قدرتمندی می‌باشد و همواره به نیروی کار ماهر نیاز دارد. پس اگر مهارت خاصی بلد هستید می‌توانید از روش ویزای کار اقدام کنید. شما با این روش می‌توانید به راحتی مشغول به کار شوید و درآمد بسیاری را کسب کنند.

برای اخذ اقامت دائم کانادا از این روش باید از مراحل قانونی در کانادا عبور کنید. مهاجرت از طریق کار به دو صورت اسکیل ورکر و جاب آفر می‌باشد که روش اسکیل ورکر شامل دو مرحله است و بر اساس یک سری شرایط امتیازبندی می‌شوید.

در این مرحله باید از 100 امتیاز 67 امتیاز را کسب کنید و با کسب این امتیاز وارد مرحله دوم این روش می‌شوید و در این مرحله هر شخصی که از 1200 امتیاز بیشترین امتیاز را به دست آورد می‌تواند اقامت کاری کانادا را بگیرد.

روش بعدی، روش جاب آفر است که باید توسط کارفرمایان و مدیران کانادا پیشنهاد کاری دریافت کنید. با توجه به مهارت و تبحر خودتان می توانید شغل مورد نیازتان از طریق موسسات کاریابی کانادا انتخاب کنید و بعد از به توافق رسیدن با مدیران میتوانید اقامت کاری دریافت کنید. 

تفاوت این دو روش در این است که در روش جاب آفر شما به ویزای کار موقت می‌رسید که می‌توانید در اینده برای اقامت دائم اقدام کنید. علاوه بر اینکه پیدا کردن جاب آفر برای ایرانیان کار سختی است و تنها در صورتی این امکان برای آنها فراهم می‌شود که در زمینه کاری خود بسیار متبحر باشند. در این روش شما باید ورک پرمیت ( مجوز کار در کانادا) را دریافت کنید.  

اما در روش اکسپرس اینتری براساس یکسری معیارهای امتیازدهی مانند سن، جنس، تحصیلات، سوابق شغلی به عددی می‌رسید که در صورت حد نصاب بودن، اقامت دائم کانادا را از همان ابتدا دریافت می‌کنید. در روش اکسپرس اینتری که خود به چند بخش فدرال اسکیل ورکر، تجربه کار کانادایی، برنامه مهاجرت استانی، نیروی کار متخصص کبک و برنامه مهاحرتی آتلانتیک تقسیم می‌شود، به صورت آنلاین متقاضی این برنامه می‌شوید و در صورت به حد نصاب رسیدن به اقامت دائم می‌رسید. معیارهایی مانند زبان، سن، سابقه کار، تحصیلات در برنامه اکسپرس بسیار تاثیرگذار است. 

باید توجه داشته باشید که هر کدام از دسته‌های ذکر شده در برنامه اکسپرس شرایط خاص خود را دارند و به طور مثال در برنامه آتلانتیک و برنامه مهاجرت استانی، داشتن جاب آفر الزامی است.

شرایط لازم و مهم اخذ ویزا

 • مدرک تحصیلی: حداقل لیسانس
 • مدرک زبان: حداقل آیلتس با نمره 6.5 به بالا
 • شرایط سنی: حداکثر 40 سال
 • سابقه کار: حداقل 3 سال 
 • شغل مورد نظر متقاضی در لیست مشاغل صادر شده از سوی کانادا قرار داشته باشد
 • پاسپورت معتبر
 • سلامت جسمانی

مدارک لازم

شما برای دریافت ویزای کار کانادا باید یک سری مدارک لازم و فرم ها را گردآوری کنید. بعد از جمع آوری مدارک، آنها را باید در سایت مهاجرت کانادا قرار دهید. بهتر است که قبل از قرار دادن مدارک بر روی سایت با یک وکیل مهاجرتی خوب مشورت کنید تا از کامل بودن مدارکتان اطمینان حاصل کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار عبارتند از:

 • جاب آفر ( داشتن یک پیشنهاد کاری از سوی موسسات کانادا)
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک شغلی( شناسنامه، کارت ملی، عکس و …)
 • مدارک تحصیلی
 • داشتن تمکن مالی
 • نداشتن سوء پیشینه
 • سلامت جسمانی و گواهی پزشکی
 • مدارک سابقه کار، بیمه و …
 • مدارک زبان

هزینه ویزای کار

هزینه ویزای کار کانادا یکی از مواردی است که بسیار برای مهاجران مهم می باشد. ما برای شما بخش کوچکی از این هزینه ها را بیان می کنیم البته این را هم باید بگویم به دلیل تغییرات در قیمت دلار این هزینه ها متغیر می باشد و همچنین متناسب با هر ویزای کاری هزینه ها متفاوت می باشد. یک سری هزینه های مهم وجود دارد مانند هزینه انگشت نگاری، هزینه بررسی و صدور مدارک، صدور ویزا و … که این هزینه ها بنا بر ویزای کاری شما متفاوت است.

برای مثال هزینه ی یک نفر برای صدور ویزای کار 155 دلار است. هزینه برای مجوز کار آزاد 100 دلار می باشد.

برای یک تیم 3 نفر یا بیشتر برای دریافت ویزای کار 465 دلار و برای یک کارگر(نیروی کار) 355 دلار دریافت میکنند.

وضعیت اشتغال و کاریابی

یکی از مسائل مهم برای کسانی که قصد مهاجرت دارند شرایط شغلی و نرخ بیکاری در آن کشور می باشد. پیدا کردن شغل با درآمد خوب و مناسب برایشان پراهمیت است . طبق آمار بدست آمده نرخ بیکاری در کشور کانادا حدود 6/3 درصد است. این آمار با توجه به جمعیت کانادا نرخ خوبی می باشد.

جالب است بدانید که نرخ بیکاری در این کشور هر سال رو به کاهش می باشد و مشاغل زیادی برای افراد وجود دارد که میتوانند به راحتی در کانادا مشغول به کار شوند. عواملی مانند مدرک تحصیلی و مهارت و سابقه کار جزو امتیازهای مثبت برای یافتن یک شغل مناسب در کانادا است. بر اساس آمار و تحقیقات، حقوق هر فرد شاغل در کانادا تقریبا بین 3000 تا 4000 دلار کانادایی می باشد.

افرادی هم که امتیازات لازم را کسب نکردند میتوانند از سایت های موسسات کاریابی کانادا شغل مناسب خود را بیابند و یا به دنبال کارفرمایانی که به نیروی کار نیاز دارند بروند و با آنان  مصاحبه کنند تا بتوانند شغل مورد نظرشان را پیدا کنند.

زمینه های شغلی مناسب کانادا

 • رسانه: 23 درصد
 • هتلداری:17 درصد
 • املاک: 15 درصد
 • فناوری اطلاعات:9 درصد
 • امور مالی و بانکی: 9 درصد
 • فروش: 8 درصد
 • سلامت: 7 درصد
 • حسابداری: 7 درصد
 • آموزش: 6 درصد

جستجوی کار و مشاغل

همانطور که در بالا ذکر کردیم برای یافتن کار در کانادا باید مدارک تحصیلی و سابقه کاری و مدرک زبان داشته باشید تا بتوانید امتیازات لازم را کسب کنید. مواردی که در بالا گفتیم جز مواردی میباشد که در پیدا کردن کار از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

افرادی که بدون هیچ امتیاز و بدون هیچ مدرکی وارد این کشور می‌شوند مسلما زمان بیشتری را برای یافتن کار با توجه به شرایط خود بگذارند. البته یک سری موسسات برای یافتن کار در کانادا وجود دارد که افراد می‌توانند از طریق موسسات، کار متناسب با شرایط خود را بیابند.

خلاصه اگر می‌خواهید ویزای کار کانادا را اخذ کنید باید به دنبال مشاغل پرطرفدار در این کشور باشید. ما در اینجا به شغل‌هایی مانند برنامه نویسی، فناوری اطلاعات، پرستاری، پزشکی، توسعه دهنده وب، حسابداری، مهندسی، داروسازی، وکالت، تدارکاتی و … به عنوان مشاغل پررونق و پردرآمد اشاره کردیم. 

بیشتر بخوانید: بهترین مشاغل مورد نیاز و پردرآمد کانادا 2022

مهاجرت اکسپرس اینتری کانادا

یکی از بهترین روش ها برای مهاجرت و اخذ اقامت در کشور کانادا، روش اسکیل ورکر یا اکسپرس انتری که مناسب برای افراد حرفه ای می باشد. این روش برای کسانی که قصد مهاجرت خانوادگی دارند هم مناسب است زیرا با استفاده از این روش میتوانید از همان اول هم برای خودتان اقامت دائم کانادا بگیرید و هم به تمامی افراد خانواده ی شما اقامت دائم داده می شود.

این روش بر پایه ی سیستم امتیاز بندی می باشد. برای اینکه از این روش اقامت دائم اخذ کنید باید مراحل آن را عبور کنید و امتیازات لازم را کسب کنید که اخذ این ویزا شامل دو مرحله می باشد.در مرحله اول امتیازبندی، مواردی مانند مدرک تحصیلی، سن، مدرک زبان و سابقه کاری و… مورد بررسی قرار می گیرد.

در این مرحله باید 67 امتیاز از 100 امتیاز را دریافت کنید تا این مرحله را عبور کنید و وارد مرحله بعدی شوید و در مرحله دوم دوباره مشخصات و شرایط شما مورد بررسی قرار می گیرد و از این مرحله هر شخصی از 1200 امتیاز، بالاترین امتیاز را دریافت کند از سوی کشور کانادا اقامت دائم را اخذ می کند. 

مهاجرت جاب آفر کانادا

علاوه بر روش بالا که برایتان ذکر کردیم در این روش برای دریافت کردن اقامت کاری باید از سوی صاحب کار کانادا پیشنهاد کاری (جاب آفر) دریافت کنید. این روش به این صورت است که در کشور کانادا در بعضی از نقاط کشور و مشاغل‌ها که تمایل به جذب نیروی کار دارند، کارفرمایان لیستی از مشاغل و نیروی کار مورد نیازشان را اعلام می‌کنند. البته این را هم بگویم برای مهاجرت از طریق جاب آفر باید مهارت، سابقه کار، مدرک زبان و برای برخی از مشاغل کانادا باید مدرک تحصیلی مرتبط با آن شغل هم داشته باشید.

شما در هر کدام از مشاغلی که مهارت و تبحر دارید میتوانید با مدیران آنجا صحبت کنید و به توافق برسید و سپس ویزای کار دریافت کنید البته لازم به ذکر است که که مهاجرت از این روش برخلاف روش قبلی در ابتدا اقامت موقت دریافت می کنید و بعد از 3 سال کار کردن در آنجا با استفاده از روش اکسپرس اینتری اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

کارفرما برای استخدام یک نیروی متخصص خارج از کانادا، باید به مدت 4 هفته آگهی برای استخدام از نیروهای مقیم و شهروندان کانادا را داده باشد و در صورت پیدا نشدن نیروی مورد نظر امکان دریافت مجوز LMIA برای استخدام نیروی متخصص خارجی را خواهد داشت. این مجوز نشان می‌دهد که استخدام نیروی خارجی باعث بیکار شدن نیروهای کار در کانادا نخواهد شد.

سخن پایانی مجله مهاجرت

در آخر نتیجه می‌گیریم که افراد زیادی از طریق ویزای کار به کانادا مهاجرت می‌کنند. هزینه ویزای کار کانادا نسبت به راه های دیگر مهاجرت به کانادا کمتر است به همین دلیل هر ساله افراد زیادی را جذب می‌کند. شما برای اخذ برخی از ویزاهای کاری حتما باید مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 6.5 به بالا را داشته باشید.

همینطور در زمینه‌ای که مهارت دارید باید دارای سابقه کار داشته باشید. لازم است بدانید که نرخ بیکاری در کشور کانادا بسیار پایین است و شما می‌توانید به راحتی در کانادا یک شغل مناسب با شرایط خودتان پیدا کنید.

شما میتوانید از طریق اکسپرس انتری و جاب آفر برای یافتن کار اقدام کنید که روش  اول شامل دو مرحله می باشد. برای اخذ ویزا از این دو روش باید امتیازات لازم را جهت اخذ ویزا دریافت کنید. در روش جاب آفر نیاز به دریافت یک پیشنهاد شغلی و سپس گرفتن ورک پرمیت برای اقامت موقت در کانادا خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا