پناهندگیمهاجرت

بهترین کیس، دلیل و بهانه برای پناهندگی چیست؟

مبحث پناهندگی، همواره یادآور اجبار، ریسک و خطر بوده است. با اینکه راه های بهتر و کم خطری برای مهاجرت هست، اما در برخی شرایط، افراد با خاطر دلایل و بهانه های شرایط خود در کشور مبدا و ارائه کیس، خواستار پناهنده شدن خود در کشورهای دیگر هستند

مفهوم مهاجرت و پناهندگی بسیار متفاوت است. چرا که مهاجر با انتخاب و تصمیم خود، دست به تغییر محل زندگی میزند، اما پناهنده مجبور به ترک خاک مبدا و به جان خریدن خطرات احتمالی بسیاری برای ادامه زندگی در کشوری دیگر خواهد بود. 

با این حال، حتی اگر فردی واقعا جانش در خطر باشد و مجبور به این کار شده باشد و راه برگشتی به کشور مبدا نداشته باشد، در صورتی که دلیل قانع کننده ای برای کشور مقصد نداشته باشد، پذیرفته نخواهد شد و این موضوع باعث تشدید اضطراب و سخت تر شدن شرایط فرد خواهد شد. 

لذا از موارد بسیار مهم در بحث پناهندگی، دلیل و بهانه فرد است. در اینجا به بهترین دلایل پناهندگی اشاره خواهیم نمود. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین روش های مهاجرت برای ایرانیان

کیس پناهندگی چیست؟

کیس پناهندگی در واقع علت و دلیل در خطر بودن متقاضی می باشد که باید آن را به کشور مورد نظر، ارائه نماید تا شرایط سخت و خطرات زندگی در کشور مبدا وی اثبات گردد. کیس های پناهندگی میتوانند در یکی از گروه های زیر جای بگیرد:

 • تبعیض نژادی
 • دلایل سیاسی
 • عقاید مذهبی
 • مسائل عقیدتی
 • عوامل ملیتی 

این دلایل باید اثبات کننده این باشد که شخص واقعا در آزار و رنج به سر میبرد و حق زندگی کردن از او سلب شده است.

شخص پناهجو باید ادعای خود را با ارائه مدارک و مستندات اثبات نماید تا از این طریق بتواند مامور مصاحبه را قانع نماید که واقعیت امر، در خطر بودن او در کشورش است. البته در این بین از روی شرایط مشخص برخی کشورها مانند افغانستان و سوریه که بر کسی پوشیده نیست، نیازی به ارائه مدرک برای اثبات شراط افراد نیست.

در ادامه، بهترین دلایل و بهانه ها برای پناهندگی دسته بندی شده اند، در ادامه با ما باشید.

بیشتر بخوانید: ساخت کیس پناهندگی (رایگان)

پناهندگی اجتماعی

در پناهندگی از نوع اجتماعی، شخص ملزم به اثبات این است که در کشور خود، شرایط اجتماعی بسیار سخت است و برای پیشرفت فرد، امکاناتی در کار نیست. در این نوع پناهندگی، پناهجو برای داشتن زندگی، شغل بهتر و امکان داشتن شرایط اجتماعی بهتر، دست به پناهندگی میزند.

پناهندگی سیاسی

در پناهندگی سیاسی، شخص به دلیل داشتن فعالیتهای سیاسی یا عقاید سیاسی خاص، زندگی و جان و یا مال شخص در خطر است و یا گاها این موضوع سیاسی میتوان مربوط به سیاستهای کشور شخص پناهنده باشد، که با دیگر کشورها روابط سیاسی درستی ندارد و یا به رسمیت شناخته نمیشود.

پناهندگی مذهبی و تغییر دین

گاهی شخص به دلیل داشتن دین و مذهبی خاص در کشور خود ایمن و مورد قبول نیست یا اینکه برخی کشورها در تغییر یا داشتن ادیان دیگر در میان مردمش نگرشی خاص دارند و این موضوع ازسمت دولت پذیرفته نیست. در این حالت نیز شخص میتواند با کیس پناهندگی مذهبی وارد کشور دیگری شده و درخواست پناهنده شدن داشته باشد.

پناهندگی نژادی

در پناهندگی نژادی، جان یا مال یا شخصیت شخص به دلیل تفاوت نژادی، در آزار و اذیت است و شخص با اثبات این موضوع میتواند درخواست پناهندگی به کشوری دیگر را داشته باشد.

پناهندگی جنگی

پناهندگی جنگی که به دلیل وجود جنگ و نزاع در کشور شخص پناهجو اتفاق می افتد، شخص میتواند به کشوری دیگر پناهنده شده و زندگی از سر گیرد. در این مورد بهتر است بدانید که برخی کشورها از پناهندگان جنگ زده استقبال نکرده و پناهندگی آنها را نمی پذیرند.

پناهندگی به دلیل عضویت در گروه اجتماعی خاص

این نوع از پناهندگی به دلیل عضویت و حضور فرد در گروه اجتماعی خاص اتفاق می افتد. شخص به خاطر حضور در این گروه ها مورد آزار و اذیت است و در کشور خود ایمن نمی باشد. 

مهاجران پناهنده آواره در مرزها
مهاجران پناهنده آواره در مرزها

ویژگی های بهترین کیس پناهندگی

به طور کلی، کیس و دلیل پناهندگی باید دارای ویژگی هایی باشد که راستی و واقعی بودن آن قابل اثبات و مورد پذیرش باشد. ویژگی های بهترین کیس های پناهندگی عبارتند از:

 • درخواست پناهندگی باید در یکی از گروه های: تبعیض نژادی، سیاسی، عقیدتی، مذهبی و یا تبعیض جنسیتی باشد تا با ارائه سند و مدرک اثبات گردد.
 • دلایل و موارد مورد درخواست پناهندگی باید واقعی و درست باشند.
 • کیس های پناهندگی باید قابل درک بوده و نباید پیچیده باشند.
 • کیس باید شفاف و واضح باشد. نباید طوری باشند که مامور مصاحبه کننده سردرگم شود.
 • درخواست و صحبت های شخص پناهنده نباید متناقض باشند. 
 • مدارک و دلایل دروغین نباشند. شخص پناهنده بایدصادق بوده و از دروغ و بلوف پرهیز نماید.
 • هرچه اسناد و مدارک مورد ارائه کیس شما بیشتر، در صد موفقیت پرونده شما بالاتر است.
 • مصاحبه های هر درخواستی مکتوب و بازخوانی می شود تا از درستی آن اطمینان حاصل شود.

بیشتر بخوانید: بهترین کشورها برای پناهندگی

کنوانسیون ژنو و قوانین پناهندگی

در ابتدای بحث بهتر است که به تعریف پناهندگی بپردازیم. اینکه اصلا پناهنده به چه کسی اطلاق میگردد.؟ و پناهنده کیست؟ پناهنده به کسی میگویند که بنا به دلایل قومیتی، نژادی،مذهبی و دینی، سیاسی و عقیدتی، یا به دلیل عضویت در گروهی خاص و یا مسائل جنسیتی، در کشور خود مورد آزار و اذیت بوده و به نوعی جان و مال و روح و جسم فرد در خطر باشد.

در این صورت، با اجازه کنوانسیون ژنو این افراد حق پناهندگی به کشورهایی که عضو این معاهده هستند، را دارند. و کشورهای عضو در این معاهده باید به این افراد پناه و شرایط زندگی نرمال را بدهند. 

همینطور پناهنده اجازه برگشت به کشور خود را نخواهد داشت.با توجه به تعریف خود پناهندگی، بهترین دلیل برای پناهنده شدن به کشورهای بهتر و پیشرفته تر، دلیلی است که بتواند هر چه مستندتر، اثبات کند که جان و مال شخص در خطر است. حال آنکه در خطر بودن شخص میتواند در حالات و انواع مختلف باشد.

کنوانسیون ژنو معاهده ایست که بین چندین کشور در دنیا وضع شده است. که بر اساس ان کشورهای عضو این قرارداد، موظف اند، با توجه به تعریف پناهندگی، به پناهجویان پناه داده، و برای آنها سرپناه و امکانات اولیه زندگی فراهم نمایند.

مراحل پناهندگی

در ابتدای امر بهتر است بدانید، شخصی که دارای شرایط واقعی پناهندگی است، آنچنان حق انتخابی در انتخاب بهترین یا بدترین کشور را ندارد. بیشتر این افراد مجبور هستند از مسیرهای غیرقانونی مثلا از راه های از کوه و دریاها، خود را وارد اولین کشور امن و مقدور نمایند. خود این موضوع خبر از میزان خطرات احتمالی این مسیر از مهاجرت دارد. 

 • متقاضی پناهندگی باید تقاضای خود را در بدو ورود به کشور مورد نظر اعلام نماید، و در مصاحبه اولیه شرکت نموده تا کیس و صحبتهای ارائه شده، از جهت های مختلف مورد بررسی قرار گیرد. تا علت ترک وطن و به چه علت ایمن نبودن در کشور پناهنده سوال و جواب شود. البته این موضوع با داشتن مترجم که در اکثر کشور ها برای پناهنده رایگان است هم امکان پذیر است.
 • بعد از مصاحبه اولیه، مصاحبه های دیگری هم وجود دارد که میزان صداقت و مدارک و دلایل ارائه شده پناهنده مشخص گردد. توجه داشته باشید که گفته ها و ادلات نباید متناقض باشند.
 •  در نهایت با گذشت زمان و بررسی پرونده، پاسخ مثبت یا منفی اعلام خواهد شد. 
 • در صورت منفی بودن نتیجه نیز، پناهنده حق اعتراض و درخواست تجدید نظر دارد. 
 • چنانچه جواب تجدید نظر نیز منفی باشد، فرد به کشور مبدا خود ریجکت شده و یا داوطلبانه به کشور مبدا، باز خواهد گشت.

خطرات و معایب پناهندگی

روش مهاجرت از طریق پناهندگی به این دلیل همواره روشی نامطلوب و نامناسب خوانده شده که سرشار از خطرات مختلف و مشکلات بیشمار بوده است. لذا توصیه میگردد که تا جایی که امکان دارد از روشهای جایگزین و قانونی، برای مهاجرت بهره برید. 

شرایط نامطلوب زندگی در کمپ های پناهندگان
شرایط نامطلوب زندگی در کمپ های پناهندگان

برخی از معایب و خطرات پناهندگی به شرح زیر است:

 • شرایط سخت زندگی در کمپ ها که در برخی کشورها دست کمی از زندان ندارند
 • در این روش، کسانی که (قاچاقچیان و افراد ذینفع) به شما هزاران وعده و وعید داده اند، هرگز هیچ مسئولیتی در قبال جان و مال شما را نخواهند پذیرفت.
 • از آنجایی که قوانین پناهندگی بسیار دستخوش تغییرات سختگیرانه بیشتری میشود، افراد ناچارند برای اخذ اقامت کشور مورد نظر، از کیس ها و دلایل تقلبی و دروغین برای پناهندگی استفاده نماید. 
 • در صورت تشخیص دروغین بودن کیس، برخوردهای بسیار سختگیرانه ای خواهد شد، و فرد باید به کشور خود برگردد. در ضمن این موضوع در پرونده و سابقه شخص ثبت شده و تبعات این موضوع همواره باعث آزار شخص خواهد بود.
 • پناهندگی در بیشتر موارد از طریق مسیرها و راه های صعب العبور انجام میشود، که هر لحظه تا رسیدن شخص به کشور مورد نظر، استرس و اذیت و خطر از دست دادن جان وجود دارد. 
 • بعد از رسیدن به کشور مورد نظر نیز، مراحل اخذ پذیرش و مدتی که بلاتکلیف و در شرایط سخت کمپ ها به سر برده میشود نیز بخش سختی از این مسیر است. در نهایت اینکه به هر حال، یک پناهنده از وجهه اجتماعی خوب و مناسبی برخوردار نخواهد بود. 
 • پناهنده به دلیل اینکه اعلام می دارد در کشور خود ایمن نیست، اجازه ورود به کشور خود را نداشته و حداقل تا 5 سال بعد از خروج خود از مبدا، امکان بازگشت به کشور را نخواهد داشت.

سخن پایانی مجله مهاجرت 

مبحث بالا از بهترین دلایل پناهندگی تا خطرات این مسیر را کاملا شفاف سازی نمود. در نهایت اینکه پر ریسک بودن مسیر پناهندگی از هیچ کسی پوشیده نیست. در این میان، گاها پناهنده تا چند سال امکان تحصیل در کشور مقصد را ندارد. همین موضوع نیز باعث سرد شدن وی از ادامه تحصیل و میل پیشرفت میشود. 

22 دیدگاه

 1. سلام محمدهستم ساکن کرج اصالتاً کردستان اهل سنت هستم واینکه توکشورخودم هیچ جایگاهی ندارم بخاطر اینکه اهل سنتمکار

 2. سلام محمدم ساکن کرج هستم و اصالتاً کردستان اهل سنت هستم وهیچ جایگاه درکشور خودم ندارم بخاطر اینکه اهل سنتم وکار درست حسابی ندارم مدرک تحصیلیم دیپلم کامپیوتر خوندم شرایط مالیم بدبود. دانشگاه بیخیال شدم

  1. سلام محمد عزیز، ممنون که مارو در مجله مهاجرت همراهی میکنید. بفرمایید چطور میتونیم کمکتون کنیم؟

   1. سلام من اتباع کشور افغانستانم وسال هاست که درایرانم دراین شرایط که طالبان امده است و همه افغانستانی ها به ایران امده اند خیلی به ما توهین میشود و تحقیر میشویم و فحش میشنویم من درس خوانده ام ولی هیچ امکان رشدی ندارم چگونه میتوانم پناهنده بشوم واقعا زندگی سخت شده است

    1. سلام دوست عزیز
     مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
     با تشکر از همراهی شما

   2. سلام من تبعه افغانستان هستم و میخواهم برای پناهندگی به کشور آلمان برم. خواستم بپرسم بهترین بهانه برای پناهندگی در المان چیه؟؟

    1. سلام دوست عزیز
     مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
     با تشکر از همراهی شما

 3. سلام.فرید هستم از مازندران.به خاطر درگیری و توهین با مامور نظامی محکوم به زندان شدم.والان هم خودم را معرفی نکردم و ممنوع الخروج هستم.ایا بتونم قاچاقی خودم را به المان برسونم میتونم پناهندگی بگیرم؟

 4. محمد مجتبی مخلص هستم از ولایت پروان افغانستان، حال آنکه برای جهانیان واضح است که در افغانستان چه میگذرد بخصوص در این اواخر، اصل مطلب اینکه پدرم بیشتر از ۱۰ سال میشود که عضو فعال سازمان جامعه مدنی،حقوقی و تحقیقاتی افغانستان است و کارت هویت و عضویت رسمی جامعه مدنی حقوقی و تحقیقاتی افغانستان را دارد و فعلا در معرض خطر جدی هستیم و هر جای مورد تهدید و بازجویی قرار میگیریم و فعلا شرایط سختر شده چون حتی حالا ریس سازمان جامعه مدنی افغانستان هم دستگیر شده و در زندان نامعلوم بسر میبرد، و خطر جدی را مواجه هستیم خلاصه اینکه میخواهم کیس پناهندگی به کشور سوئیس بدهم ،آیا شما در این زمینه میتوانید مارا کمک کنید؟ ممنون از لطف تان خواهم بود.

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 5. من دختر مجرد تنهام و تو ایران هیچکی رو ندارم میشه کمکم کنید از ایران برم؟؟ من خیلی کشور هلند رو دوست دارم به نظر شما بهترین کیس پناهندگی در هلند کدوم کیس هست؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 6. اول از همه از سایت مجله مهاجرت ممنونم. کشور ترکیه خیلی به ایران نزدیکه به خاطر همین خیلی دوست دارم به ترکیه مهاجرت کنم. سوالم از تیم مجله مهاجرت اینه که بهترین کیس برای پناهندگی در ترکیه کدوم‌ کیس هست؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 7. سلام من 19 سالمه و دوست دارم مستقل باشم و از خانوادم جدا شم و به دلیل اینکه پول زیادی ندارم میخوام از طریق پناهندگی از ایران برم و عاشق کشور آلمان هستم. بهترین کیس برای پناهندگی در آلمان چه کیسیه که از طریق اون پناهنده شم؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 8. سلام خسته نباشید من یک دختر 25 ساله از شهر مشهد هستم. مدرک تحصیلی من دیپلمه و تو شهرمون هیچ کاری برای من پیدا نمیشه و زندگی بدون پول و درآمد خیلی سخته. مدرک تحصیلی خوبی هم ندارم که بخوامم از ایران هم برم به خاط همین گفتم از راه غیر قانونی برم. از بچگی به کشور آلمان رو خیلی دوست داشتم و خواستم بپرسم میتونم پناهنده کشور آلمان شم؟ بهترین کیس برای پناهندگی در آلمان چه کیسی هست؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 9. سلام روزتون بخیر کیس پناهندگی چیست ؟؟ یعنی اگه بخوایم برای پناهندگی اقدام کنیم باید حتما کیس داشته باشیم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

 10. سلام من یه دختر 27 ساله ساکن بوشهر هستم. من افغانی هستم و تازه به ایران اومدم و زندگی در بوشهر خیلی سخته و به خاتر طالبان نمیتوانم به افغانستان برگردیم . یکی از آشناهایمان در فنلاند زندگی کرده و من خیلی دوست دارم برم پیشش و من فقت میتونم از راه من پناهندگی برم چون سواد و مدرک خوبی ندارم به نظر شما بهترین کیس برای پناهندگی در فنلاند چه کیسیه؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   مجله مهاجرت یک سایت اطلاع رسانی در زمینه مهاجرت بوده و هیچگونه خدماتی در زمینه پناهندگی به هموطنان ارائه نمی دهد.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا