مهاجرت

8 روش تضمینی برای مهاجرت به هلند| راه های مهاجرت به هلند

کشور هلند به دلیل تورم بسیار کم و شرایط خوب اقتصادی خود، همواره جزو گزینه های پرطرفدار مهاجرت بوده است. در این میان تا اسم کشور هلند به گوش میرسد، به یاد گلهای رنگارنگ زیبا و فستیوالهای گل و گیاه میفتیم. بله این کشور از نظر کشاورزی و حاصلخیزی در جهان بسیار شهره گشته است. هلند در همسایگی کشورهایی مانند بلژیک،بریتانیا و آلمان قرار دارد. این کشور اروپایی در شمال غربی اروپا واقع شده است. همینطور لازم به ذکر است که این کشور نیز مانند کشور دانمارک، همواره جزو کشورهای شاد دنیا محسوب می شده است.

مهاجرت به این کشور با روشهای تحصیل، سرمایه گذاری و ازدواج با تبعه هلندی به اخذ اقامت دائم این کشور منجر میگردد. اما به طور کلی از مسیرهایی همچون کار، سرمایه گذاری، تحصیل، ازدواج، تولد فرزند و توریستی و در نهایت پناهندگی نیز ممکن است.

در ادامه به بررسی تمامی این مسیرهای مهاجرتی به هلند خواهیم پرداخت.

مهاجرت به هلند از طریق کار

مهاجرت کاری یکی از بهترین و کم هزینه  ترین روشهای مهاجرت به هلند است. توجه داشته باشید که این روش برای افرادی که دارای تخصص در رشته های پرتقاضا و دارای رزومه عالی و سطح تسلط بالای زبان هستند مناسب است. مجوز کار کشور هلند به خود مردم هلند و بیشتر به افراد اروپایی تعلق میگیرد و همواره در این شرایط اولویت اول آنها بوده اند تا افراد خارجی دیگر.

برای امکان کار کردن در هلند، شخص باید دارای قرارداد کاری معتبر از شرکت یا موسسات تحقیقاتی دارای مجوز در هلند باشد. از آنجایی که برای اخذ ویزا و مجوز کار، نیاز به پیشنهاد شغلی یک کارفرمای هلندی است. از آنجایی که این کارفرما برای انجام پروسه اخذ مجوز کار باید از سمت خویش اقدامات قانونی را به انجام رساند. و این کار، کاری بسیار پر زحمت و پر دوندگی است. کارفرمایان هلندی نیز ترجیح میدهند که از نیروهای داخلی بیشتر استفاده کنند. مگر در شرایطی خاص و کمیاب که به متخصصی خارج از این کشور نیاز باشد. متقاضیان جستجوی  کار در اروپا، با مواجه شدن به قوانین سختگیرانه کار در هلند، و با توجه به پذیرا تر بودن کشورهایی مانند آلمان و اتریش، درمیابند که برای کار در اروپا این کشورها مناسب تر از کشور هلند است.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت دائم هلند از طریق کار

اخذ اقامت هلند، با تحصیل در هلند

مهاجرت از طریق تحصیل، همواره جزو روشهای منطقی و مناسب بوده است. با این روش متقاضی، تخصص مورد نظر را در کشور دلخواه کسب کرده و با همان تخصص میتواند به کار و اقامت دائم در این کشور برسد. مهاجرت از طریق تحصیل به هلند، مستلزم ارائه مدرک زبان هلندی نمیباشد. اما خود تحصیل در این کشور، باعث فراگیری این زبان و هموار شدن باقی مسیر از این طریق خواهد شد. مقاطع مدارس، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در هلند به زبان انگلیسی نیز ارائه داده می شود. برای تحصیل در مقطع لیسانس، مقطع دکترا و فوق لیسانس نیاز به مدرک آیلتس است.

دانشجویان پس از اتمام تحصیلات خود، 1 سال در هلند اجازه یافتن کار مرتبط با رشته و اقامت دارند. متوسط هزینه های تحصیل در هلند سالانه بین 20-8 هزار یورو خواهد بود، چرا گه هلند مانند فرانسه یا آلمان، نظام آموزشی رایگان ندارد. اما ارائه شدن بیشتر رشته ها و مقاطع به زبان انگلیسی از نکات مثبت تحصیل این کشور است.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت هلند با ویزای تحصیلی

مهاجرت به هلند از طریق سرمایه گذاری

سرمایه گذاری نیز از جمله روش هایی است که برای اشخاصی که دارای شرایط لازم هستن، بسیار مناسب و تضمینی خواهد بود. این روش علاوه بر اخذ اقامت کشور مقصد، باعث افزایش سود و یا راه اندازی بیزینس و کسب و کار متقاضی، در بستری مناسب تر و بهتر خواهد شد. البته این موضوع نیاز به اطلاع داشتن از قوانین و انجام اصولی و مرحله به مرحله امور دارد.

در هلند که دارای اقتصاد پویا و پیشرفته ای است نیز از سرمایه گذاران خارجی به 3 روش استقبال خواهد شد. و این 3 روش مختص کسانی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند در نظر گرفته شده است:

 • روش استارت آپ: هلند از ایده های خلاق و جدید و سود زا برای دولتش حمایت میکند. در این حالت کافیست طرح تجاری خود را با تمام جزئیات به وزارت بازرگانی هلند ارائه دهید.
 • روش اول خوداشتغالی: با ایجاد کارآفرینی در هلند، از این روش می توان اخذ اقامت داشت. این حالت دارای شرایط خاص و امتیاز بندی میباشد. متقاضی باید موفق به دریافت امتیاز 90 باشد.
 • روش سرمایه گذاری اصلی: این روش نیاز به سرمایه گذاری مبلغ 1.250.000 یورو، در هلند دارد. که با این کار، شخص در حداقل طول 5 سال، 10 شغل در هلند ایجاد و به اقتصاد این کشور کمک کند. این سرمایه گذاری فقط از طریق کسب و کار باید باشد و نه خرید و املاک و …

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت هلند با سرمایه گذاری و کارآفرینی

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج

مهاجرت به هلند از طریق ازدواج، برای افرادی که قصد ازدواج و زندگی با یکی از تبعه یا مقیم های هلند را دارند، امکان پذیر است. در این حالت، اثبات واقعی بودن و صوری نبودن ازدواج، اثبات تمکن مالی افراد، جهت تامین هزینه های اقامت و زندگی، حائز اهمیت است.

برای ازدواج و مهاجرت از این طریق به کشور هلند، آگاهی و رعایت یک سری اصول و شرایط و قوانین حاکم بر این کشور الزامی است. سن مورد نیاز، عدم سو پیشینه و داشتن سلامت روانی و روحی و جسمی و رضایت درونی افراد نیز از شرایط مورد نظر است. برای جلوگیری از سوء استفاده سودجویان و تقلبی نبودن این امر، در خصوص واقعی بودن و نبودن ازدواج، دولت هلند حتما تحقیق هایی به عمل خواهد آورد.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت دائم هلند به آسانی، با ازدواج در هلند

 مهاجرت به هلند و اخذ تابعیت از طریق تولد

برخی از والدین برای مهاجرت از روش تولد فرزند استفاده میکنند. در این حالت باید این موضوع مورد بررسی قرار گیرد، که کشور مقصد از چه اصولی پیروی میکند. مثلا برخی کشورها مانند برزیل و کانادا و آمریکا و دومینیکا و … بر اساس قانون خاک عمل می نمایند. بدین ترتیب که تابعیت پدر و مادر اهمیتی ندارد؛ و موضوع حائز اهمیت صرفا به دنیا آمدن کودک در قلمرو خاک این کشور است.

اصل دیگر، اصل خون است. که در این حالت فرزند تابعیت پدر و مادر خود را اخذ میکند؛ فارغ از اینکه کودک در قلمرو چه خاکی به دنیا آمده باشد. هلند نیز از قانون خون تبعیت میکند و کودکی تابع هلند خواهد شد که پدر یا مادر او هلندی باشد.

بیشتر بخوانید: تولد فرزند در هلند و مزایای آن

مهاجرت به هلند از طریق پناهندگی

پناهندگی نیز از روشهای مهاجرت به کشور هلند است. و البته که بهتر است بگوییم از روشهای غیر قانونی و آخرین گزینه برای مهاجرت محسوب میشود. چرا که این روش، با توجه به آمار و تجربه های پی در پی، دارای خطرات و مالی و جانی و روانی بسیاری بوده است. 

شرایط نامعلوم و معمولا نامناسب افراد نیز پس از رسیدن، از جمله معضلات این روش محسوب میشود. لذا برای این موضوع به افراد توصیه می گردد؛ ابتدا مسیرهای مختلف مهاجرتی را با توجه به شرایط خود مرور و بررسی نمایند. سپس اقدام به اخذ تصمیم و انجام آن، نمایند.

بیشتر بخوانید: پناهندگی به هلند

مهاجرت به هلند با اخذ ویزای توریستی

همانطور که میدانید، هلند نیز از جمله کشورهای حوزه شینگن و اتحادیه اروپا میباشد. این بدان معناست که با داشتن ویزای توریستی هلند، به راحتی می توانید از کشورهای این حوزه دیدن نمایید. اعتبار ویزای توریستی هلند 3 ماهه (90 روزه) بوده و این مدت فقط برای گشت و گذار و تفریح در این کشور صادر می گردد. لازم به تذکر است که با این ویزا، حق کار و تحصیل در هلند را ندارید.

برای اخذ این ویزا نیاز به ارائه مدارکی خاص است. یکی از مدارک مهم قابل ارائه داشتن تمکن مالی کافی و اثبات بازگشت به کشور مبدا میباشد. شما با ویزای توریستی هلند می‌توانید در هر 6 ماه، تا 90 روز، در این کشور اقامت داشته باشید. داشتن دعوتنامه در این پروسه، بسیار شانس موفقیت را افزایش خواهد داد.

بیشتر بخوانید: ویزای شینگن چیست

مهاجرت به هلند برای هنرمندان و افراد فوق موفق

بعضی از کشورها، برای افراد خاص و هنرمند و ورزشکار و … شرایطی خاص جهت ورود به کشورشان در نظر میگیرند. هلند نیز از جمله کشورهایی است که در زیر شاخه های ویزای کاری به نام اشتغال در زمینه فرهنگ و هنر، ویزایی خاص ارائه میکند. افرادی که در زمینه های فرهنگی و هنری دارای رزومه های درخشان هستند و سوابقی خاص دارند، از این ویزا میتوانند بهره مند گردند. در این حالت باید از شرایط مورد نیاز و میزانی تسلط بر زبان هلندی بهره داشته باشید. داشتن شرایط زیر برای اخذ این ویزا الزامی است:

 • داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای معتبر در هلند که از بعد سال 2007 در لیست بازرگانان رسمی ثبت گردیده است.
 • درآمد کافی و تمکن مالی مناسب و مکفی برای زندگی در هلند 
 • شغل پیشنهادی در زمینه های هنری و فرهنگی، رقص، موسیقی کلاسیک، اپرا، تئاتر و کارگاه های فرهنگی باشد.

بیشتر بخوانید: ویزای توریستی هلند/ ویزای شینگن

اخذ اقامت دائم و تابعیت هلند

از آنجایی که کشور هلند کشوری مهاجرپذیر است، افراد میتوانند از طرقی که نام برده شد، به این کشور مهاجرت نمایند. در این میان افراد پس از گذشت مدتی از اقامت خود، مایل به اخذ اقامت دائم و اخذ پاسپورت این کشور را خواهند داشت. لازم به ذکر است که این موضوع امکان پذیر خواهد بود. 

داشتن اقامت دائم افراد با گذشت 5 سال و کار و پرداخت مالیات و تسلط بر قوانین و فرهنگ کشور هلند میسر است. برای افرادی که با تحصیل وارد این کشور شده اند، باید بدانند که زمان تحصیل آنها به جز مقطع دکترا، جزو اقامت آنها محسوب نمیشود. به طور کلی اخذ اقامت دائم و تابعیت هلند با داشتن شرایط زیر امکان پذیر است:

 • متقاضی 5 سال و یا بیشتر در هلند زندگی کرده باشد(مستمر و بدون وقفه)
 • با داشتن اقامت بلند مدت در این 5 سال ، میتوان اقدام به اخذ اقامت دائم نمود نه با داشتن اقامت موقت
 • داشتن درآمد کافی و تمکن مالی
 • تسلط و آشنایی به زبان هلندی 
 • عدم سوء پیشینه و سابقه کیفری

 هزینه های زندگی در هلند

بررسی هزینه های زندگی در تمام شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است. به خصوص که اگر بحث مهاجرت و کشوری دیگر مطرح باشد. کشور هلند از جمله کشورهای شاد و مفرح است که اختلاف طبقاتی در این کشور بسیار پایین است. اما درصد مالیان ی که افراد پرداخت می کنند بسیار بالاست. خدمات پزشکی، درمانی و تحصیلی در هلند برای افرادی که مقیم این کشور اند، رایگان است. زندگی در آمستردام از دیگر شهرها گران تر است. اما به طور متوسط  با هزینه 1500 یورو ماهیانه می توان در هلند زندگی کرد. در زیر لیستی برای آشنا شدن با برخی از هزینه های جاری زندگی ارائه گردیده است(هزینه ها به یورو میباشد):

 • یک وعده غذایی در رستوران ارزان 15 یورو
 • رفت و آمد ماهیانه 82 
 • هزینه های برق و…160 
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر 1،056.66
 • اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر 839.64
 • اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 1،705.46   
 • خرید 1 متر مربع آپارتمان در مرکز شهر 4،102.82
 • خرید 1 متر مربع آپارتمان در خارج از مرکز شهر 3،081.81

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا