مطالب متفرقه

آشنایی با کشور نروژ- پایتخت و شهرهای مهم نروژ کجاست

در این مقاله می خواهیم به آشنایی با کشور نروژ بپردازیم و اطلاعات مفید و سودمندی را در اختیار شما قرار دهیم. کشور نروژ کشوری است که بخشی از جزیره اسکاندیناوی، مجمع الجزایر سوالبارد و یان ماین را شامل می شود. از سمت شرق با کشور سوئد و از سمت شمال شرقی با کشورهای روسیه و فنلاند در ارتباط است. نروژ با تنگه ی اسکاژراک در قسمت های جنوبی کشور دارای مرز مشترکی می باشد.

پایتخت نروژ کجاست؟ پایتخت نروژ شهر اسلو است. وسعت این کشور 385,207 کیلومترمربع میباشد. طبق آمار بدست آمده تقریبا جمعیت آن 5,421/000 نفر است. جالب است بدانید که سواحل نروژ با دریای بارنتز و اقیانوس اطلس در ارتباط است و به دلیل کوهستانی بودن کشور نروژ آب و هوای  آن سرد می باشد.

3 رود مهم این کشور به نام رود گلوما، تانا، لوگان می باشد. این کشور دارای مخازن و معادن بزرگ نفت و گاز و آب شیرین می باشد و جزو کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت و گاز است. واحد ارز و پول این کشور کرون نروژ است. در ادامه به مطالب کاملتر و مفیدتری در مورد این کشور می پردازیم.

بیشتر بخوانید: روشهای مهاجرت به نروژ

تراکم جمعیت کشور نروژ

جمعیت نروژ

با توجه به آخرین آمارهای بدست آمده جمعیت کشور نروژ 5/421/000 نفر است. اکثر مردمان نوروژ در شهرهای اسلو، تروندهایم و برگن ساکن هستند. به دلیل اینکه شهر اسلو پایتخت این کشور است و امکانات و شرایط بهتری نسبت به سایر شهرها دارد افراد زیادی به این شهر مهاجرت میکنند که جمعیت آن بر اساس آخرین سرشماری 697/549 نفر است.

دولت و ساختار سیاسی نروژ

دولت نروژ

حکومت کشور نروژ از نوع حکومت دموکراتیک و پادشاهی مشروطه(پارلمان) است. پارلمان نوروژ متشکل از 169 نفر است که پارلمان ها هر 4 سال یکبار توسط رای و نظرات مردم عوض می شوند و هر 2 سال یکبار هم انتخابات محلی برپا می شود. قانون اساسی این کشور در سال 1814 بر اساس انقلاب کشور فرانسه و اطلاعیه ایالات متحده تایید شد.

جالب است بدانید به رئیس این کشور شاه نروژ و به نخست وزیر کشور رئیس حکومت میگویند. قدرت اصلی کشور در دست شاه کشور می باشد و همینطور شاه نروژ فرمانده کل نیروهای مسلح است. این کشور از حزب های مختلفی تشکیل شده است و یک نوع حکومت چند حزبی می باشد.

دو احزاب بزرگ این کشور عبارتند از:احزاب سوسیالیست و احزاب محافظه کار که حزب های دیگر زیر مجموعه این احزاب هستند.

استانها و شهرهای نروژ

شهر اسلو

کشور نروژ متشکل از 19 استان و 448 شهرستان است. پایتخت این کشور شهر اسلو می باشد. هر یک از استان های نروژ توسط استانداران نظارت می شود. هر استان از تعدادی سازمان های دولتی تشکیل شده است که نام این استان ها عبارتند از: آکرشوس، فینمارک، اوپلاند، هوردالاند، بوسکرود و …

شهرهای مهم کشور نروژ

 1. اسلو
 2. السوند
 3. برگن
 4. تروندهایم
 5. فردیکستاد
 6. گرینگر
 7. هنینگسواگ
 8. رین
 9. ترومسو

اقتصاد نروژ

اقتصاد کشور نروژ از گذشته  تا کنون رشد و پیشرفت بسیاری کرده است. جالب است بدانید نروژ هر روز نفت را به سایر کشورها صادر می کند پس نفت یکی از صادرات مهم و عمده این کشور می باشد. سایر محصولات صادر کننده این کشور شامل گاز طبیعی، گوشت، آب شیرین، چوب، صنعت ماهیگیری، مواد معدنی و … می باشد.

کشور نروژ در ردیف چهارمین کشور از لحاظ  درآمد سرانه در کل دنیا است. لازم به ذکر است هزینه های زندگی در این کشور بسیار زیاد است و افرادی که تازه به این کشور مهاجرت میکنند با هزینه و مخارج بالایی رو به رو می شوند.

جایگاه جغرافیایی و آب و هوای نروژ

موقعیت جغرافیایی نروژ
نقشه نروژ

کشور نروژ در شمال قاره اروپا و در بخش های غربی جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. از سمت شرق با کشور سوئد و از سمت شمال شرقی با کشورهای روسیه و فنلاند در ارتباط است.

با تنگه ی اسکاژراک در قسمت های جنوبی کشور دارای مرز مشترکی می باشد و دارای رود و جزیره و جنگل های زیبایی می باشد. این کشور کوهستانی است و به دلیل نزدیک بودن به قطب شمال و موقعیت جغرافیایی آن دارای آب و هوای  سرد می باشد ولی قسمت های جنوبی کشور دارای آب و هوای معتدل می باشد.

فرهنگ نروژ

در کشور نروژ ازدواج به صورت رسمی و قانونی مهم نیست ولی ارزش و احترام خاصی به خانواده خود قائلند. تمامی افراد جامعه به طور یکسان در زمینه های کار و تجارت و … رشد و پیشرفت میکنند. همچنین احترام ویژه ای برای بانوان کشور قائلند و حقوق و قوانین برای همه ی مردم به طور یکسان و برابر بوده است. مردمان این کشور رفتارهای خوب و راحتی با یکدیگر دارند و هدیه دادن به یکدیگر برای آنان بسیار مهم می باشد.

پرچم نروژ

 پرچم نروژ
عکس پرچم نروژ

پرچم نروژ تحت عنوان پرچم غیر نظامی با رنگ های قرمز، سفید و آبی در سال 13 ژوئیه 1821 به رسمیت شناخته شده است. جالب است بدانید پرچم کشور نروژ برگرفته از پرچم های بریتانیا و ایالت متحده میباشد و به معنای نماد آزادی میباشد. صلیب سفید برگرفته از پرچم دانمارک و صلیب سفید برگرفته از پرچم سوئد میباشد.

زبان مردم نروژ

زبان رسمی این کشور زبان نروژی است ک با زبان های هند و اروپایی جزو یک خانواده هستند و ریشه ژرمنی دارند. لهجه ی افراد این کشور شبیه به زبان سوئدی می باشد. اکثر مردمان این کشور به زبان انگلیسی با یکدیگر صحبت میکنند ولی در کل زبان اصلی این کشور نروژی می باشد و برای تحصیل و کار در این کشور باید این زبان را یاد بگیرند.

دین در نروژ

دین رسمی کشور نروژ دین مسیحیت می باشد و بیش از 80 درصد مردم کشور از این دین و کلیساهای لوتری پیروی می کنند. جالب است بدانید در حالت کلی مردم این کشور اهمیت خاصی برای دین خود قائل نیستند. دین های دیگری هم در این کشور وجود دارد و حدود 2 الی 3 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل دادند.

مسلمانان نروژ

دین اسلام از قرن 9 میلادی وارد کشور نروژ شد. افراد زیادی از دین اسلام پیروی میکنند. مسلمانان بیشتر در پایتخت این کشور یعنی شهر اسلو ساکن هستند. مردم از لحاظ مسائل دینی و مذهبی مستقل و آزاد هستند و دولت هیچ دخالتی در مورد دین و ساختن مراکز دینی نمیکند. یکی از مسجدهای مهم این کشور مسجد امام علی اسلو می باشد. 

آموزش و پرورش نروژ

مدارس نروژ

یکی از بهترین نظام های آموزشی در قاره اروپا سیستم آموزشی کشور نروژ می باشد زیرا بسیار با کیفیت و خوب است. اطلاعات عمومی این کشور نسبت به سایر کشورها بالاتر است  و درس را به زبان انگلیسی و نروژی آموزش میدهند. سیستم آموزشی آن متشکل از مقاطع ابتدایی، متوسطه و دبیرستان می باشد.

دوره ابتدایی از سن 6 تا 13 سالگی می باشد. دوره متوسطه از سن 13 تا 16 سالگی و دوره دبیرستان(متوسطه دوم) از سن 16 تا 19 سالگی می باشد. جالب است بدانید که تمامی مدارس برای افراد رایگان می باشد. افراد بعد از پایان یافتن این دوران تحصیلی وارد مرکزهای تحصیلی عالی(دانشگاه) میشوند.

دانشگاه ها به 3 دسته تقسیم می شود: دانشگاه، کالج های دانشگاهی و مراکز خصوصی. میتوان به دانشگاه اسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ، دانشگاه علوم زیستی نروژ به عنوان بهترین دانشگاههای نروژ این کشور اشاره کرد.

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالبی که در بالا خواندیم نتیجه میگیریم که این کشور دارای حکومت پارلمانی است. به دلیل کوهستانی بودن این کشور با آب و هوای سرد مواجه هستیم. نروژ دارای سیستم آموزشی با کیفیت و منظمی است و دانشگاه های برتر و عالی جهان در نروژ قرار دارد. سیستم آموزشی این کشور برای همه ی افراد رایگان می باشد.

دین اسلام و مراکز و مسجدهایی برای مسلمانان در این کشور وجود دارد. همچنین اقتصاد خوب و پیشرفته ای هم دارد و جزو بزرگترین تولید کننده های نفت و گاز طبیعی می باشد. زبان اصلی این کشو زبان نروژی است ولی برخی از افراد به زبان انگلیسی هم صحبت میکنند.

منبع: fa.wikipedia.org

2 دیدگاه

 1. سلام دقیقا نروژ کجاست و تو کدوم قاره هست؟؟ اگر بخوایم به این کشور بریم چجوری باید به این کشور مهاجرت کنیم؟

  1. سلام دوست عزیز
   کشور نروژ واقع در قاره اروپا بوده و شهر اسلو پایتخت و بزرگترین شهر نروژ بوده و با کشورهای روسیه، فنلاند، سوئد همسایه است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت بر روی کلمه مهاجرت به نروژ کلیک نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا