مهاجرت

مهاجرت به کشور ایتالیا، معرفی انواع روشهای مهاجرتی

کشور ایتالیا مانند سایر کشورهای دیگر جزو یکی از کشورهای محبوب و پرطرفدار در بین مهاجران میباشد. ایتالیا جز پنجمین کشور برتر دنیا از نظر مهاجران به حساب می آید. همینطور جزو پنجمین کشور پرجمعیت جهان محسوب میشود. سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند.

طبق آمارهای بدست آمده سالانه 46 میلیون نفر گردشگر به کشور ایتالیا مهاجرت میکنند. سیستم آموزشی این کشور دارای امکانات فراوانی میباشد و مقصد بسیاری از افرادی میباشد که به علاقه بسیار زیادی به ادامه تحصیل دارند.

هزینه های زندگی در ایتالیا بسیار کم میباشد. از سوی دیگر ایتالیا از اقتصاد پویا و پیشرفته ای برخوردار است و اقتصاد آن بسیار قدرتمند بوده است. اقتصاد ایتالیا در کل جهان رتبه هشتم را کسب کرده است. اقتصاد خوب ایتالیا باعث شده است که افراد به راحتی شغل متناسب با شرایط خود را بیابند و مشغول به کار شوند.

شما میتوانید از روش های مختلف مانند اخذ ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و … به کشور ایتالیا مهاجرت کنید. در ادامه به بررسی شرایط و قوانین مهاجرت به ایتالیا، شرایط اخذ اقامت، معرفی انواع روش های مهاجرتی و … بپردازیم. پس با مجله مهاجرت همراه باشید.

معرفی کشور

کشور ایتالیا در قاره اروپای جنوبی واقع شده است. پایتخت کشور ایتالیا، شهر روم میباشد. جالب است بدانید دو کشور سان مارینو و واتیکان در این کشور واقع شده است. وسعت کشور ایتالیا 301/000 کیلومترمربع میباشد. جمعیت این کشور تقریبا نزدیک به 61 میلیون نفر است.

آب و هوای کشور ایتالیا معتدل میباشد. واحد پول و ارز این کشور یورو است. اکثر مردمان ایتالیا از دین مسیحیت پیروی میکنند. این کشور متشکل از شبه جزیره ایتالیا و جزیره ی ساردنی و سیسیل واقع در دریای مدیترانه است. اقتصاد ایتالیا بسیار قدرتمند و پیشرفته است و در زمینه تولیدات ناخالصی جزو هشتمین کشور جهان به حساب می آید.

بیشتر بخوانید: معرفی کشور ایتالیا، معرفی پایتخت و شهرهای ایتالیا

مزایای مهاجرت به ایتالیا

کشور ایتالیا جزو کشورهای محبوب در بین افراد میباشد و سالانه افراد زیادی برای مهاجرت به ایتالیا اقدام به اخذ ویزا میکنند. ایتالیا از مزیت های بسیاری برخوردار است و یکسری امکانات را برای شهروندان خود فراهم کرده است که در امنیت و آرامش زندگی کنند. مزیت های کشور ایتالیا عبارتند از:

 1. هزینه زندگی پایین
 2. خدمات درمانی ارزان و با کیفیت
 3. بهره مندی از بهترین دانشگاه های ایتالیا
 4. تحصیل رایگان
 5. حق تحصیل در هر دانشگاه( در صورت شهروند استرالیا بودن)
 6. بهره مندی از آب و هوای خوب و مکان های دیدنی
 7. سهولت در اخذ اقامت و تابعیت
 8. سهولت خرید ملک 

هزینه های زندگی

یکی از مسائل مهم و اساسی برای مهاجران مسئله هزینه ها میباشد. البته با توجه به تغییرات هزینه ها و کیفیت زندگی و محل سکونت هر فرد هزینه ها متفاوت میباشد. بهتر است بدانید هزینه زندگی در کشور ایتالیا نسبت به برخی از کشورهای قاره اروپا بالاست.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های ایتالیا بسیار کم میباشد. بهتر است بدانید هزینه زندگی به طور میانگین بین 748 یورو تا 2645 یورو است. البته این هزینه به تعداد افراد خانواده هم بستگی دارد. به طور مثال هزینه زندگی در شهر میلان نسبت به سایر شهرهای ایتالیا بالا میباشد. هزینه اجاره آپارتمان در شهر میلان دو برابر شهر ناپل بوده است.

شرایط و قوانین مهاجرت

شما برای مهاجرت به ایتالیا باید از یک سری شرایط و قوانین برخوردار باشید تا بتوانید اقامت و تابعیت این کشور را اخذ کنید. شما برای مهاجرت به کشور ایتالیا میتوانید از راه های مختلفی اقدام کنید. هر یک از این راههای مهاجرتی شرایط و قوانین خاص خود را دارند. به طور کلی میتوانید بعد از گذشت 5 سال زندگی در ایتالیا اقامت دائم ایتالیا را اخذ کنید.

بعد از گذشت 10 سال زندگی در ایتالیا میتوانید تابعیت این کشور را اخذ کنید. البته بهتر است بدانید شرایط و قوانین هر یک از این ویزاها متفاوت میباشد. در ادامه به بررسی هر یک از ویزاهای مهاجرتی ایتالیا می پردازیم.

شما جهت اخذ اقامت ایتالیا باید سابقه کیفری و قضایی نداشته باشید. همینطور باید به زبان ایتالیایی مسلط باشید. در صورتی که به این کشور مهاجرت کردید باید از قوانین این کشور پیروی کنید. شما برای مهاجرت به ایتالیا باید از شرایط مالی خوبی برخوردار باشید.

مدارک مورد نیاز

جهت اخذ هر ویزای مهاجرتی ایتالیا، شما باید مدارک مورد نیاز برای همان ویزا را جمع آوری کنید زیرا مدارک لازم برای اخذ هر ویزا متفاوت میباشد. اما در حالت کلی باید برای اخذ همه ی ویزاها مدارک زیر را به سفارت ایتالیا ارائه دهید. این مدارک که عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • اصل شناسنامه
 • کارت ملی
 • مدارک سابقه کاری
 • عکس
 • مدرک زبان ایتالیایی
 • نامه تمکن مالی
 • فرم های تکمیل شده
 • رسید واریزی هزینه های مهاجرت
 • رسید گردش حساب بانکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی پزشکی

انواع مهاجرت

هر یک از روش های مهاجرت به ایتالیا شرایط و قوانین مختص به خود را دارد. شما با بهره مندی شرایط لازم میتوانید ویزای ایتالیا را اخذ کنید و به این کشور مهاجرت کنید. شما از طریق ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و … میتوانید به این کشور مهاجرت کنید.

در ادامه به بررسی تخصصی تر و کاملتر در مورد هر یک از این روش ها می پردازیم. شما با مطالعه موارد زیر میتوانید به راحتی بهترین ویزای مهاجرتی ایتالیا را متناسب با شرایط خود را اخذ کنید.

راه های مهاجرت به ایتالیا عبارتند از:

ویزای کار

شما برای اخذ ویزا کار ایتالیا باید از یکی از کارفرمایان ایتالیا یک پیشنهاد کاری دریافت کنید. ابتدا کارفرمایان به دنبال نیروی کار در کشور خود هستند و باید آن شغل را در بین عموم اعلام کنند و بعد از گذشت 3 ماه در صورت پیدا نکردن نیرو، میتوانند در کشورهای دیگر به دنبال نیروی کار باشند.

کشور ایتالیا دارای اقتصاد پیشرفته و پویایی میباشد. نرخ بیکاری در ایتالیا تقریبا بین 7 تا 10 درصد است. بهتر است بدانید نرخ بیکاری بالا باعث میشود به سختی کار پیدا کنید. البته اخذ ویزای کار ایتالیا از مزیت های فراوانی برخوردار است. مهاجرت کاری به ایتالیا جزو یکی از کم هزینه ترین روش مهاجرتی میباشد. بعد از گذشت 5 سال میتوانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: “ویزای کار ایتالیا”|فهرست بهترین مشاغل و درآمد ماهیانه|

ویزای تحصیلی

اخذ ویزای تحصیلی یکی دیگر از راههای مهاجرت به ایتالیا میباشد. ایتالیا از دانشگاه های برتر و پیشرفته تشکیل شده است. تحصیل در ایتالیا از سن 6 سالگی تا 16 سالگی برای افراد اجباری میباشد. ویزای تحصیلی ایتالیا بسیار پرطرفدار بوده است زیرا افراد میتوانند ویزای شینگن و بورسیه های تحصیلی را اخذ کنند.

بهتر است بدانید شما برای ورود در اکثر دانشگاه های ایتالیا باید آزمون ورودی دهید. شما باید نمره خوبی از این آزمون کسب کنید تا بتوانید وارد دانشگاه شوید. در دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری وجود دارد که هر یک از این مقاطع دارای شرایط و قوانین خود میباشد.

مقطع کارشناسی به مدت 4 سال طول می کشد. مقطع کارشناسی ارشد به مدت 2 سال زمان میبرد. شما برای تحصیل در دانشگاه ها به مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی نیاز دارید. بعد از فارغ التحصیلی میتوانید اقامت دائم ایتالیا را اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: *ویزای تحصیلی ایتالیا* | معرفی دانشگاه های برتر ایتالیا

ویزای ازدواج

ویزای ازدواج یکی دیگر از راههای مهاجرت به ایتالیا میباشد. با اخذ ویزای ازدواج میتوانید اقامت دائم یا اقامت موقت ایتالیا را اخذ کنید. شما باید با یک شخص ایتالیایی ازدواج کنید.

ابتدا به شما اقامت موقت داده میشود و بعد از گذشت 2 الی 3 سال در صورت داشتن رابطه رسمی و قانونی میتوانید اقامت دائم اخذ کنید. همسر شما باید دارای تمکن مالی باشد تا بتواند هزینه های زندگی و مخارج شما را بپردازد. در صورتی که ازدواج شما صوری باشد موفق به اخذ اقامت نمی شوید.

بیشتر بخوانید: *ویزای ازدواج ایتالیا* [ مزایای ازدواج و اخذ اقامت ایتالیا ]

پناهندگی

این روش جزو روش های پرخطر و آسیب پذیر میباشد که اصلا برای مهاجرت توصیه نمیشود. پناهندگان افرادی هستند که بنا به دلایلی مانند نژاد، دین، مذهب، عقیده و … در کشور خود مورد آزار و اذیت فراوانی قرار میگیرند. این افراد به عنوان پناهنده کشور خود را ترک میکنند و به کشور ایتالیا پناه می آورند.

در این روش ممکن است اتفاقات ناگواری برای شما رقم بخورد. شما زمانی که وارد کشور ایتالیا شدید باید به اداره پلیس کشور مراجعه کنید و خودتان را معرفی کنید و درخواست پناهندگی دهید. شما تا زمانی که مدارک و دلیل پناهندگیتان توسط اداره مهاجرت و پلیس ایتالیا مورد بررسی قرار گیرد باید در کمپ های مخصوص پناهندگان سکونت داشته باشید. بعد از گذشت 5 سال و در صورت تایید مدارکتان میتوانید اقامت ایتالیا را اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: ×پناهندگی کشور ایتالیا× | بررسی خطرات پناهندگی در ایتالیا

ویزای توریستی

یکی دیگر از راههای مهاجرت، ویزای توریستی ایتالیا است. مهاجران برای گردشگری، تفریح و دیدار با آشنایان و اقوام خود از طریق ویزای توریستی به ایتالیا مهاجرت میکنند. این کشور دارای طبیعت فراوان و منابع گردشگری فراوانی میباشد که سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند.

شما با اخذ ویزای توریستی نمیتوانید در ایتالیا مشغول به کار و تحصیل شوید. بعد از به پایان رسیدن اعتبار ویزا باید این کشور را ترک کنید و به کشور خود بازگردید. با اخذ این ویزا موفق به اخذ اقامت دائم ایتالیا نمی شوید.

بیشتر بخوانید: |ویزای توریستی ایتالیا (ویزای شینگن)|*مراحل دریافت ویزا*|

ویزای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ایتالیا از انواع مختلفی تشکیل شده است. شما میتوانید با توجه به شرایطتان یکی از روشهای سرمایه گذاری را انتخاب کنید. سرمایه گذاری در ایتالیا از طریق ثبت شرکت، کارآفرینی، خرید ملک، خود حمایتی و … انجام میگیرد.

شما با اخذ ویزای سرمایه گذاری میتوانید اقامت دائم ایتالیا را اخذ کنید. شما باید شاخص سرمایه گذاری، نرخ مصادره، نرخ تورم و … کشور را بررسی کنید و سپس در ایتالیا سرمایه گذاری کنید. شما بعد از گذشت 5 سال میتوانید اقامت ایتالیا را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: $ویزای سرمایه گذاری ایتالیا$ | *بررسی مزایا و معایب سرمایه گذاری*

ویزای تولد

ویزای تولد یکی دیگر از راههای مهاجرت به ایتالیا میباشد. تمامی کشورها برای تابعیت فرزند از قانون خون و قانون خاک پیروی میکنند. کشور ایتالیا از قانون خون پیروی میکند. قانون خون به این معناست که یکی از والدین باید تابعیت این کشور را داشته باشد تا فرزند آنها هم تابعیت ایتالیا را اخذ کنند. بهتر است بدانید با تولد فرزند در ایتالیا والدین نمی توانند اقامت و تابعیت این کشور را اخذ کنند.

بیشتر بخوانید: *ویزای تولد ایتالیا*/ آشنایی با قانون خون/ مزایا تولد فرزند

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه میگیریم که کشور ایتالیا جزو یکی از کشورهای محبوب و پرطرفدار در بین افراد میباشد و سالانه افراد زیادی به این کشور مهاجرت میکنند. شما میتوانید از طریق روشهای مختلفی مانند ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه گذاری و … به این کشور مهاجرت کنید و اقامت دائم ایتالیا را اخذ کنید.

کشور ایتالیا دارای اقتصاد پویا و پیشرفته ای میباشد و همینطور از سیستم آموزشی پیشرفته ای برخوردار شده است. هزینه زندگی و تحصیل در این کشور بسیار پایین میباشد. اگر علاقه بسیار زیادی به ادامه تحصیل دارید کشور ایتالیا کشور مناسبی برای تحصیل میباشد. همینطور میتوانید از طریق کارفرمایان ایتالیا به راحتی شغل متناسب با شرایط خود را بیابید.

هر یک از ویزاهای انگلستان دارای شرایط و قوانین مختلفی میباشد اما در حالت کلی بعد از گذشت 5 سال میتوانید اقامت دائم ایتالیا را اخذ کنید. مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از روشهای پرخطر برای مهاجرت میباشد که ما اصلا این روش را به شما توصیه نمیکنیم. شما از طریق ویزای ازدواج و ازدواج با یک شخص ایتالیایی هم میتوانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید. بهتر است بدانید این کشور از قانون خون پیروی میکند و شما با تولد فرزند نمیتوانید برای خودتان اقامت دائم اخذ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا