مطالب متفرقه

معرفی کشور ترکیه {عکس، نقشه ترکیه و همسایگان}

یکی از دیدنی ترین کشورهای جهان کشور ترکیه است که در واقع همسایه غربی ایران محسوب می‌شود. این کشور که پذیرای تعداد کثیری از گردشگران در هر سال می باشد. بخش بزرگی از اقتصاد این کشور از  صنعت توریسم تغذیه می شود. بنابرین دلیل است که سیاستمداران و مسئولان این کشور بر روی تامینات رفاهی و امکاناتی برای گردشگران تاکید دارند. کشور ترکیه به دلیل فراهم کردن شرایط سرمایه گذاری و مهاجرت پذیری هر ساله افرادی زیادی را جهت بازدید از کشور یا سرمایه گذاری از روش‌های مختلف جذب خود می‌کند.

⚠️ زلزله ترکیه 2023 + اخبار لحظه به لحظه ⚠️

در کل اگر قصد سفر به این کشور را داشتید بدانید. که این کشور از نظر معماری و آثار تاریخی و کهن , مناظر طبیعی و دلنشین , هتل های متنوع و امکانات مناسب ,خرید کردن از مراکز بزرگ و تجاری از  بهترین برندهای روز دنیا غنی است. حتی اگر قصد داشته باشید که به تعطیلاتی مدیترانه ای همراه با انواع غذاها و نوشیدنی ها و آفتاب گرفتن در ساحل  تشریف ببرید. کشور ترکیه میتواند یکی از بهترین گزینه ها برای شما باشد. 

در این مقاله قصد داریم شما را با این قطب قوی جذب توریست بیشتر آشنا کنیم. برای دیدن تصاویر و عکس کشور ترکیه با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: راههای مهاجرت به ترکیه

عکس کشور ترکیه
کشور ترکیه

جغرافیا و آب و هوای ترکیه

ترکیه در کدام قاره است؟ اولین چیزی که در جغرافیای ترکیه مورد توجه است. اوراسیایی بودن این کشور است. یعنی این کشور مانند پلی در میان قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و تنگه بسقر این کشور را به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم میکند. به قسمت آسیایی آن آناتولیا گفته میشود. همین موقعیت خاص و متفاوت باعث ایجاد آب و هوای مختلفی در نواحی مختلف شده است. مثلا قسمت های ساحلی اطراف دریای اژه و مدیترانه دارای هوای خنک  و بارانی در زمستان و در تابستان هوای خشک و گرم دارد. در حاشیه دریای سیاه میزان بارش از کل کشور بیشتر است. 

ترکیه از نظر وسعت در جهان رتبه 37 را به خودش اختصاص داده, که این کشور نسبتا پهناور بین 4 دریای مدیترانه از جنوب , دریای اژه از غرب و دریای مرمره که بین قسمت اروپایی آسیایی است. دریای سیاه در شمال قرار گرفته  این کشور که دارای 81 استان است طولی برابر با 8000 کیلومتر دارد. تمام استانها نامهایشان برابر با مرکز آنها است البته به غیر از 3 شهر.

 ترکیه از شمال غربی با یونان و بلغارستان ,از شرق با گرجستان, ارمنستان, آذربایجان و ایران و از جنوب با عراق و سوریه هم مرز است.

منطقه های ساحلی ترکیه از لحاظ جغرافیایی ترکیه را به 7 بخش مرمر اژه دریای سیاه آناتولی مرکزی آناتولیای شرقی و آناتولیای جنوب غربی و مدیترانه ای تقسیم میکند. قسمت آسیایی این کشور شامل 97 در صد و قسمت اروپایی ترکیه شامل 3 درصد از خاک ترکیه میشود.

بیشتر بخوانید: مقایسه کشور ترکیه و قبرس برای مهاجرت و زندگی

وسعت ترکیه

وسعت ترکیه و یا مساحت ترکیه ۷۸۳٬۳۵۶ کیلومتر مربع است که در بین دو کشور اروپایی و 6 کشور آسیایی قرار گرفته است. جمعیت آن ۸۴٬۶۸۰٬۲۷۳ نفر است (طبق آمار سال 2022) که در مقایسه با سال های قبل افزایش جمعیت داشته است. که از این جمعیت 75 درصد مردم آن سنی هستند.

جنوب ترکیه کجاست + شهرهای جنوب ترکیه

در قسمت جنوب و جنوب غربی ترکیه سواحل زیبای مدیترانه وجود دارد و از مهم ترین شهرهای این ناحیه می توان آنتالیا، هاتای، اسپارتا، آدانا، بوردو، عثمانی را نام برد. اما در قسمت جنوب شرقی یا اناتولی شرقی با شمال سوریه و شمال عراق هم مرز است و شامل شهر و استان های زیر می شود:

 • آدیامان
 • باتمان
 • دیاربکر
 • شانلی‌اورفه
 • شرناق
 • غازی عینتاب
 • کیلیس
 • ماردین
 • قهرمان مرعش
 • حاتای
 • عثمانیه

متاسفانه زلزله اخیر ترکیه با قدرت نزدیک به 8 ریشتر در تاریخ 6 فوریه 2023 به مرکزیت قهرمان مرعش بوده است.

مرکز ترکیه کجاست

اگرچه استانبول بزرگ ترین شهر ترکیه و مرکز مالی آن است اما آنکارا پایتخت و مرکز ترکیه می باشد. جمعیت استانبول ۱۴٬۸۰۴٬۰۰۰ نفر و جمعیت آنکارا ۴٬۸۷۱٬۸۸۴ نفر می باشد. در قسمت مرکز ترکیه بیشتر حنفی ها ساکن هستند و در مناطق شرقی شافعی ها با جمعیتی کمتر مستقر هستند.

نقشه ترکیه و همسایگان

نقشه همسایگان ترکیه
نقشه ترکیه و همسایگان

همان طور که در نقشه ترکیه و همسایگانش می بینید ترکیه در غرب آسیا (شبه زیره آناتولی) واقع شده است. در مورد نقشه ترکیه و اروپا باید بگوییم ترکیه در قسمت کوچکی از بالکان که جنوب شرقی اروپا می باشد قرار دارد. اما بخش بزرگی از آن در آسیای صغیر که همان آناتولی می باشد قرار گرفته است.

همسایه های ترکیه هم ایران، آذربایجان، ارمنستان، بلغارستان، عراق، سوریه، گرجستان و یونان می باشد. ترکیه مرز مشترک دریایی با کشورهای قبرس، روسیه، مصر و اوکراین دارد. کشور ترکیه در شمال غربی خود دو تنگه باریک هم دارد.

این تنگه ها به نام های بسفر Bosporus که دریای سیاه را با دریای مرمره اتصال می دهد، و تنگه دیگر به نام داردانل Dardanelles که دریای اژه را به دریای مرمره اتصال می دهد.

در مورد مرمره باید بگوییم این منطقه یکی از پر جمعیت ترین مناطق ترکیه است که در شمال غرب ترکیه و هم در قاره آسیا و هم در قاره اروپا می باشد. پایتخت اقتصادی ترکیه و بزرگترین شهر ترکیه یعنی استانبول هم در مرمره واقع شده است.

منطقه مرمره 6 استان به نام های استانبول، ادیرنه (Edirne)، کوکائلی (Kocaeli)، تکیرداغ (Tekirdağ)، قرقلرایلی (Kırklareli) و یالوا (Yalova) دارد.

نقشه مرمره

اما کم جمعیت ترین منطقه در ترکیه، بخش شرقی ترکیه یعنی آناتولی شرقی می باشد که عمدتاً مردم کشاورز و دامدار دارد. شهر وان ترکیه هم که نزدیک مرز با ایران است در همین منطقه قرار دارد که بزرگترین دریاچه ترکیه یعنی دریاچه وان هم در همین شهر واقع شده است.

نقشه شهر وان

فرهنگ ترکیه

به خاطر شرایط جغرافیایی و همجواری با کشورهای اروپایی و رفت و امد توریستها و تعداد زیاد مسافران در این کشور، فرهنگ ترکیه بسیار تاثیر پذیر بوده است. از بسیاری جهات فرهنگ ترکیه مانند شرایط جغرافیایی اش بین شرق و غرب قرار دارد. چرا که ترکیه دارای نشانه هایی از تمدن های اروپای کلاسیک و خاورمیانه اسلامی دارد. که ترکیب بسیار منحصر به فردی است.

ترکیه دارای آداب و رسومی نزدیک به آداب  و رسوم کشورمان ایران دارد. مثلا وقتی دختری ازدواج می کند تمام دوستان عروس نامهایشان را در کفش عروس نوشته. اگر نام کسی در آخر مجلس پاک شد به این معنی است که به زودی او نیز ازدواج خواهد کرد.

مراسم خواستگاری در صورتی اتفاق می افتد که دختر و پسر یکدیگر را پسندیده و به تفاهم میرسند. بعد خانواده ها با یکدیگر دیدار میکنند.

مردم و آداب و رسوم

مردم ترکیه به طور کلی بسیار خانواده دوست و اهل خانواده مهربان و خونگرم  هستند. اکثرا مرد تعیین کننده و رئیس محسوب می شود. زن با ازدواج نام خانوادگی شوهرش را میگیرد و چند همسری بودن در این کشور غیر قانونی است. ازدواج به طور رسمی در ادارات مربوطه باید ثبت شود و ازدواج مذهبی به تنهایی کافی نیست و غیر قانونی محسوب میشود.

در ترکیه قهوه خانه هایی که اغلب پاتوق سالمندانی است که آنجا با دوستان خود وقت می گذرانند بسیار به چشم میخورد. که گاها این قهوه خانه ها به کانون های فرهنگی و سیاسی تبدیل میشود.

مردم ترکیه به نظافت و آراستگی و پاکیزگی بسیار اهمیت میدهند. هنوز در ادبیات صحبت کردنشان از الفاظ محترمانه و مودبانه بسیار مرسومی استفاده میکنند. مثلا برای صدا کردن یکدیگر از آبی و آبلا استفاده میکنند. (به معنای برادر و خواهر بزرگتر). در کل احترام گذاشتن به خصوص احترام گذاشتن به بزرگتر یک اصل محسوب میشود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با شهر ازمیر ترکیه

فرهنگ ترکیه
نوشیدن چای و قهوه از روزمرگی های مهم فرهنگی-اجتماعی ترکیه

زبان مردم ترکیه

زبان رسمی مردم ترکی  استانبولی است. ولی زبان های دیگری همچون زازاها,ترکی ,آذربایجانی, کردی و ارمنی نیز در میان برخی گروه ها رایج است.

با اینکه زبان ترکی زبان رسمی و مادری مردمان این کشور است. اما وجود گروه های کوچکی مثل لازها و گرجی ها و چرکس ها نیز به تنوع فرهنگ و زبان در این کشور موجب شده اند.

لازم به ذکر است که ترکی آذری و قفقازی و ترکمنی نیز زیر مجموعه زبان ترکی محسوب میشوند.

مذهب

در کشور ترکیه قریب به 99.8 درصد مسلمانانی هستند که 80 درصد آنها را سنی ها و مابقی را شیعه ها تشکیل داده اند.دو دهم درصد باقی را نیز مسیحی ها و یهودی ها هستند.

شیعیان نیز یا در نزدیکی مرز ایران قرار دارند یا از ایران به ترکیه مهاجرت کرده اند. البته محله ای به نام استان قارص نیز در شمال شرقی ترکیه از محله های شیعه نشین محسوب میشود.

بیشتر بخوانید: بهترین محله های استانبول برای خرید ملک

سیاست و اقتصاد در ترکیه

از نظر کلی کشور ترکیه بر اساس 3 ماده قانون اساسی عمل میکند:

آنها دولت خود را یک جمهوری میدانند.

کشور ترکیه کشوری است که خواهان صلح عمومی و دارای همبستگی ملی و خواهان عدالت اجتماعی احترام به حقوق بشر و وفادار به ناسیونالیسم آتاتورکی بوده. و در کل این کشور به حکم قانون اساسی ای که دارد. یک کشور دموکراتیک سکولار و اجتماعی و پایبند به کشور و قانون اساسی است.

در قانون اساسی آنها تاکید بر اصول یکپارچگی تفکیک ناپذیر ملی شده است.

سیاست و اقتصاد در ترکیه
سیاست و مردم ترکیه

پرچم ترکیه

پرچم ترکیه، با زمینه ای قرمز و ستاره و ماه سفید رنگ، ترکیبی از نماد اسلام و پاکی و صداقت مردم ترکیه است. همینطور این پرچم، گویای تاریخ بلند بالا و پر فراز و نشیب این کشور است. به طور کلی، رنگ سفید در پرچم ها، نمادی از صلح و صداقت و رنگ قرمز نمادی از سرسختی، قدرت، شجاعت، جوانمردی و دلیری است.

ماه و ستاره را نشانی از پاکی مردم ترکیه می دانند که این ستاره ، نمادی از امپراطوری عثمانی نیز بوده که 8 گوشه داشته، بعد از فروپاشی امپراطوری عثمانی تبدیل به 5 گوشه شده است. 

همینطور نمادی دیگر از این پرچم را رنگ قرمز به معنای پیشرفت ترکیه در طی تاریخ میتوان محسوب کرد. این پرچم سابقا قبل از ظهور اسلام، در آسیای صغیر استفاده می شده، بنابراین، برخی ماه را نمادی از امپراتوری ساسانی ایران میدانند که همواره بر روی تاج آنها، بسیار چشمگیر بوده است.

پرچم ترکیه
پرچم کشور ترکیه

اقتصاد

ترکیه جز کشورهای رو به رشد دنیا محسوب میشود و مهم ترین آیتم برای این ادعا مسئله اقتصاد است. اقتصاد این کشور به نقل از قول برخی,ششمین اقتصاد برتر دنیاست.

هم اکنون ترکیه جایگاه مناسبی برای جذب سرمایه گذاری بین المللی شده است. شاید اقتصاد این کشور را وابسته به توریسم پروری و گردشگری بدانیم اما بهتر است بدانید. که ترکیه در صنعت های مختلفی مخصوصا مثل نساجی و تولید پوشاک یکی از قطبهای قوی جهان محسوب می شود.

ترکیه دارای اقتصاد مختلط است که شرکتهای خصوصی و دولتی نیز با هم به توسعه آن کمک میکند. در گذشت زمان فعالیتهای اقتصادی مردم از کشاورزی به صنعتی و خدمات تولیدی تغییر کرده. و به سرعت در حال رشد است. امروزه بخش خدمات حدود نیمی از نیروی کار را در بر میگیرد و کشاورزی و صنعت هرکدام یک چهارم را به خود اختصاص داده اند.

ضمن تمام این موارد شایان ذکر است که بگوییم، ترکیه در زمینه های صنعتی و کشاورزی از تنوع منابع برخوردار است.

ترکیه اولین تولید کننده کود در اروپا است. و سیزدهمین اقتصاد برتر جهان محسوب میشود.7امین تولید کننده آهن و فولاد در اروپا و دومین تولید کننده شیشه در دنیا، و همینطور ششمین تولید کننده سیمان دیا و ششمین صادرکننده پوشاک دنیا و بزرگترین بازار نوظهور اروپاست. 

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری در ترکیه

مرکز خرید ترکیه
یکی از مراکز خرید در ترکیه

مناطق توریستی و جاذبه های گردشگری ترکیه

ترکیه دارای شهرها و جاذبه های توریستی بسیاری است. از معروف‌ترین بخش‌های ترکیه شهر استانبول است که از آنکارا که پایتخت است، هم از شهرت بیشتری برخوردار است. استانبول شهر تاریخی و فرهنگی و ساحلی است که در آن جاذبه های بسیاری مثل مسجد ایا صوفیه، مسجد آبی و گرند بازار وجود دارد. خیابان استقلال معروف‌ترین و شلوغ‌ترین خیابان در استانبول است که همواره جمعیت زیادی در آن در حال رفت و آمد هستند و زندگی در آن جریان دارد. از این خیابان به نام  قلب تپنده استانبول یاد می‌شود.

مسجد ایا صوفیه در منطقه سلطان احمد استانبول قرار دارد و در تمام طول سال گردشگران زیادی را میزبان است. این مسجد در در بخش اروپایی استانبول و در میدان ایاصوفیه قرار دارد و به دلیل حضور آن هتل و مراکز تجاری و تفریحی زیادی در اطراف آن وجود دارد. مسجد سلطان احمد و کاخ توپکاپی که در دوره پادشاهان عثمانی ساخته شده است فاصله کمی با مسجد ایاصوفیه دارند.

کسانی که به صنعت خودرو علاقه دارند موزه رحمی کوچ می‌تواند گزینه مناسبی برای آنها باشد که نمونه‌های زیادی از صنایع حمل و نقل توسط رحمی کوچ در سال 1994 در استانبول افتتاح شد.

شهر باستانی ترمسوس در نزدیکی آنتالیا در حدود 30 کیلومتری این شهر قرار دارد. به دلیل اینکه این شهر در ارتفاعات قرار گرفته است برای بازدید از این شهر تاریخی نیاز است که مسافت نسبتا زیادی را پیاده طی کنید. البته زیبایی تاریخی این شهر محفوظ شده ارزش این پیاده روی را دارد. میدان تاتر و معبد این شهر از محل‌هایی است که باید حتما بازدید کنید.

بعد از استانبول, شهری که بسیار معروف است آنتالیاست. که با سواحل ماسه ای و زیبای دریای مدیترانه و رودخانه ها و آبشارهای گوناگون و ویرانه های باستانی و صد البته هتلهای درجه یک شهرت یافته است. مخصوص کسانی است که قصدشان از سفر فقط استراحت است. 

مارماریس شهر ساحلی با جاذبه های زیاد و تفریحگاهی لوکس محسوب میشود.کوش آداسی و جزیره پرنده با منظره های ساحلی و نزدیک به جزیره های یونان از مناطق زیبای توریستی ترکیه محسوب میشود .اگر در ایران هستید و به قصد خرید کردن قصد سفر دارید شهر وان با فاصله کم از ایران و مراکز خرید متعدد یکی از بهترین گزینه ها است.

اگر قصد سفری دارید که پر از مناظر عجیب و غریب طبیعی و هتل های صخره ای موجود در دل صخره و بالن سواری  باشدبه شهر کاپادوکیا سفر کنید. که یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های ترکیه است که خانه هایی در دل کوه دارد.

نگین افتخار آمیز فرهنگی ترکیه هم که شهر معنوی و زیبای قونیه، آرامگاه مولانای جان است که از سراسر جهان برای زیارت مزار یکی از بزرگترین عرفای تاریخ جهان به آنجا سفر میکنند. 

همینطور در کنار تمام موارد ذکر شده به طور کلی، سواحل با آب و هوای مطلوب, طبیعت زیبا، انواع و اقسام تفریحات,مراکز خرید متعدد,رستورانها و کافه های متنوع,دیگر دلایل سفر به این کشور است.

انکارا پایتخت ترکیه به دلیل داشتن معابد و موزه‌های تاریخی از مراکز علاقمندان به تاریخ، فرهنگ و تمدن است. آنیت‌ کابیر محل دفن آتاتورک اولین رئیس جمهور ترکیه است و به معماری بسیار زیبا از مراکز دیدنی آنکارا به حساب می‌آید. موزه تمدن آناتولی یک موزه بسیار زیبا از مجسمه‌های عصر برنز و غارنگاره‌های دوره نوسنگی و بیش از دویست هزار اشیاء تاریخی است. 

منطقه کالیچی به معنای درون قلعه در گذشته به دلیل محافظت از شهر توسط حصارهایی محصور شده بود. سازه‌های جذاب این شهر ترکیبی از رومی و عثمانی است. بیشتر آثار کالیچی مربوط به قرن هجده و نوزده میلادی است که باعث ایجاد ظاهری منحصر به فرد برای این شهر شده است. کافه‌ها و رستوران‌های زیادی در این شهر توریستی قرار دارند و بهتر است برای بازدید از کل شهر یک روز کامل را به آن اختصاص دهید. بهترین زمان برای سفر به این شهر توریستی بهار و پاییز به دلیل خنکی بیشتر هوا می‌باشد.

در کنار مراکز تفریحی و توریستی غذاهای ترکیه‌ای نیز یکی دیگر از جذابیت‌های این کشور برای توریست‌ها هست و همواره رستورا‌نهای شهرهای پرجمعیت مملو از گردشگران علاقمند است. ونر کباب، کوفته ترکی، لاه ماجون یا پیتزای ترکیه‌ای، مانتی، بورک، پیده، ایزگارا بالیک یا ماهی تنوری، شیش کباب از غذاهای محبوب کشور ترکیه هستند که می‌تواند در طی اقامت خود در ترکیه امتحان کنید.

 • ۵. کارنیاریک یا بادمجان شکم پر ترکی
 • ۷. کوزو تندیر
 • ۷. ایزگارا بالیک یا ماهی تنوری
 • ۸. بورک

بیشتر بخوانید: معرفی جاهای دیدنی ازمیر + عکس جاذبه های گردشگری

مسجد ایا صوفیه
تصویری از مسجد ایا صوفیه در استانبول
شهر کاپادوکیا
شهر کاپادوکیا,شهر بالن و منظره و هتل و خانه های صخره ای
هتلی در کاپادوکیا
یکی از هتلهای شهر کاپادوکیا
جزیره مارماریس
منظره ای کلی از جزیره زیبای مارماریس
شهر قونیه
شهر فرهنگی و معنوی و زیبای قونیه (آرامگاه مولانای جان)
هتلی در آنتالیا
یکی از هتلها و مراکز تفریحی آنتالیا

شهرهای مهم ترکیه

اگر بخواهیم تیتروار به شهرهای بزرگ ترکیه اشاره کنیم, میتوان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • استانبول
 • آنکارا
 • ازمیر
 • بورسا
 • آدانا
 • غازی
 • عینتاب
 • آنتالیا
 • قونیه
 • قیصریه

بیشتر بخوانید: بهترین محله های ازمیر برای خرید ملک

ترکیه در یک نگاه – عکس کشور ترکیه

 • نام انگلیسی: Turkey             
 • پایتخت: آنکارا    
 •  قاره: آسیا    
 •  نوع حکومت و ساختار سیاسی: جمهوری
 •   زبان‌های رسمی: ترکی
 • زبان‌های رایج: کردی، ترکی آذربایجانی، زبان زازاها      
 •  واحد پول: لیره ترکیه
 • تعداد کشورهای بدون نیاز به ویزا: 115
 • جمعیت: 81/79 میلیون نفر (بر اساس آمار سال 2017)
 • دامنه اینترنتی: tc. و tr.                  
 • پیش شماره تلفن: 0090

عکس‌های کشور ترکیه: در ادامه با توجه به درخواست کاربران عزیز تصاویر و عکس هایی را به عنوان عکس کشور ترکیه برای شما قرار داده ایم تا با دیدن عکس کشور ترکیه دید بهتری نسبت به این کشور داشته باشید و راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید. کشور ترکیه به دلیل جاذبه‌های تاریخی و مراکز تفریحی و ساحل‌های زیبا گردشگران زیادی را از به خصوص آسیا و اروپا به خود جذب می‌کند.

شهر ازمیر
منظره ای از شهر زیبای ازمیر
شهر آنالیا
منظره ای از شهر آنالیا
شهر استانبول
نمایی از شهر زیبای استانبول

نتیجه گیری معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه در منطقه آسیایی و اروپایی واقع شده است، در واقع شهر استانبول ترکیه در بخش‌ اروپایی آن قرار دارد. کشور ترکیه در سالهای اخیر رشد زیادی داشته و از موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است. دریای سیاه در بخش شمالی این کشور واقع شده است. کشور ترکیه در بخش‌هایی از مرز شرقی خود با ایران هم مرز است و در جنوب این کشور نیز سوریه و دریای مدیترانه قرار دارند. شهرهای مهم ترکیه برای زندگی، مقاصد گردشگری و کار آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا، کوش آداسی و قونیه است.

10 دیدگاه

 1. میشه بگید همسایه های ترکیه چه کشورهایی هستند ؟؟ امکانش هست نقشه همسایگان ترکیه رو برامون به اشتراک بذارید.
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   ترکیه در جنوب شرقی قاره آسیا و شمال غربی قاره اروپا واقع شده و با 6 کشور آسیایی و 2 کشور اروپایی همسایه است. ترکیه از سمت شرق با کشورهای ایران، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان و از سمت جنوب شرقی با کشورهایی اعم از عراق، سوریه و از سمت شمال غربی با کشورهای بلغارستان و یونان همسایه است.
   با تشکر از همراهی شما

 2. سلام ممنونم که عکس کشور ترکیه را برای ما گذاشتید واقعا جای قشنگی ست و ادم دوست داره برای یک بار هم که شده از نزدیک ببینه

   1. ممنون. میخاستم بدونم وسعت ترکیه بیشتر است یا ایران ؟ و اینکه وسعت ترکیه نسبت به ایران چقدره

    1. سلام دوست عزیز
     وسعت و مساحت ایران بیشتر از ترکیه است.
     وسعت کشور ترکیه : ۷۸۳.۵۶۲ کیلومتر مربع
     وسعت کشور ایران : در حدود ۱.۶۴۸.۱۹5 کیلومتر مربع

 3. سلام وقت بخیر میشه بگین وسعت ترکیه در زمان عثمانیان چقدر بوده من از کسی سوال کردم و جواب اشتباهی داد حالا قبول نمیکنه و گفتم از شما میپرسم تا بهش بگم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا