مهاجرتویزای تحصیلی

دنکلیک Denklik یا معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه + راهنمای 0 تا100

افرادی که می خواهند به کشور ترکیه مهاجرت کنند احتمالا واژه دنکلیک (denklik) به گوش آن ها خورده است. دنکلیک در واقع معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه است که مراحل و فرایندهای خاصی دارد. ما در این مطلب از مجله مهاجرت راهنمای قدم به قدم اخذ دنکلیک را برای شما آماده کرده ایم تا بتوانید به راحتی از مدارک تحصیلی خود در کشور ترکیه استفاده کنید.

بیشتر بخوانیدراهنمای 0 تا 100 نحوه ثبت نام در سایت بورسیه ترکیه + آموزش تصویری

دنکلیک چیست؟

از نظر لغوی معنی دنکلیک، معادل سازی مدارک در ترکیه است. افرادی که می خواهند برای استفاده از مدارک تحصیلی خود در کشور ترکیه اقدام کنند، باید برگه معادل سازی مدارک دریافت شده از سایر کشورها را به اداره مهاجرت یا سازمان های مربوط در کشور ترکیه ارائه دهند. این برگه توسط وزارت آموزش و پرورش ایران (یا سایر کشورهای محل تحصیل) صادر می شود و نشان دهنده فارغ التحصیلی فرد از مقاطع تحصیلی است.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت ترکیه با ویزای تحصیلی

دنکلیک
دنکلیک چیست

دریافت دنکلیک تنها برای مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه الزامی نیست؛ افرادی که می خواهند به روش کاری یا روش های دیگر نیز به ترکیه مهاجرت کنند باید برگه دنکلیک داشته باشند. عدم دریافت برگه معادل سازی باعث ایجاد مشکلات جدی در تحصیل، یافتن شغل، شرکت در دوره های آموزشی و حتی تمدید اقامت در کشور ترکیه خواهد شد.

بیشتر بخوانید: بورسیه تحصیلی ترکیه 2023

مدارک لازم دنکلیک در ترکیه چیست؟

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه می تواند در هر مقطعی انجام شود. تنها تفاوت در مراجعه به سازمان مربوطه خواهد بود. مثلا برای تطبیق مدرک دامپزشکی در ترکیه باید به وزارت علوم یا دانشگاه محصل تحصیل مراجعه کرد اما برای معادل سازی دیپلم در ترکیه باید به سراغ وزارت آموزش و پرورش رفت. در واقع برای شروع تطبیق مدرک باید قوانین معادل سازی مدرک تحصیلی در ایران را بررسی کرد تا بتوان برگه دنکلیک را دریافت کرد.

برای “معادل سازی دیپلم در ترکیه” باید ریز نمرات پایه دوازدهم و مدرک دیپلم خود را به سازمان مربوطه ارائه دهید. البته اگر دانش آموخته نظام قدیم هستید مدرک پیش دانشگاهی نیز باید ارائه شود. ترجمه گواهی اصلی و تایید شده توسط دفتر اسناد از مقطع متوسطه به زبان ترکی، اصل و کپی گذرنامه، مدارک اقدام برای دریافت ویزای کشور ترکیه و اسناد لازم برای معادل سازی دوره دانشگاهی از دیگر مدارک لازم برای معادلسازی مدرک دیپلم در ترکیه است.

افرادی که می خواهند برای معادل سازی مدرک دانشگاهی در ترکیه و در مقطع لیسانس یا بالاتر اقدام کنند نیز باید مدارک زیر را تهیه کنند:

  • گواهی دبیرستان
  • کپی گذرنامه یا کپی برگه اقامت در ترکیه
  • اصل گواهی فارغ التحصیلی که ترجمه آن توسط دفتر استاد رسمی تایید شده است
  • رضایت نامه امضا شده توسط شخص متقاضی مهاجرت
  • برگه ثبت نام کاغذی پس از تکمیل ثبت نام الکترونیکی
  • رسید پرداخت هزینه دنکلیک در ترکیه

لازم به ذکر است هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی ۱۵۰ لیر خواهد بود.

مهر های لازم برای دنکلیک

مهر های لازم برای دنکلیک
مهر سبز سفارت ترکیه

در زمان ارائه مدارک باید به مهرهای لازم برای دنکلیک توجه کرد. مهمترین آن ها مهر مدرک اصلی است. اداره آموزش اسنادی که توسط وزارت خارجه تایید نشده باشند را به هیچ وجه بررسی نخواهد کرد. این مهر با عنوان مهر نوتر نیز شناخته می شود. به علاوه مهرهای مربوط به کارت آثار انگشت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است که نشان دهنده تایید هویت توسط مراجع مربوطه است.

بیشتر بخوانید: رتبه بندی بهترین دانشگاه های ترکیه

راهنمای قدم به قدم اخذ دنکلیک

اولین مرحله برای دنکلیک در ترکیه، ثبت نام به صورت الکترونیکی است. در زمان ثبت نام اطلاعات هویتی مثل نام و کد ملی و همچنین اطلاعات تحصیلی شما باید وارد سیستم شود. پس از پایان ثبت نام درخواست اولیه به سازمان عالی کشور ترکیه ارسال خواهد شد. سپس این سازمان وقتی برای شما تعیین خواهد کرد تا مدارک را به صورت حضوری ارائه دهید.

برای ارائه مدارک باید به سازمان یوک مراجعه کنید. در مورد این سازمان در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد. مسئولیت صحت اسناد نیز بر عهده فرد متقاضی است و در صورتی که نقص یا اشتباهی در مدارک ارسال شده وجود داشته باشد، درخواست معادل سازی رد خواهد شد.

بیشتر بخوانید: آزمون sat ترکیه 2023

مدت زمان و شرایط معادل سازی مدارک در ترکیه

دقت داشته باشید مدت زمان بررسی و تایید مدارک برای رشته های مختلف متفاوت است. برای مثال معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه ممکن است تا یک سال زمان ببرد. این اصل برای سایر رشته های حوزه پزشکی نیز صادق است. با این حال بررسی و تایید مدارک سایر رشته ها معمولا بین ۳ تا ۶ ماه زمان خواهد برد.

معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه
معادل سازی مدارک تحصیلی پزشکی در ترکیه

باید توجه داشت که برای معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت کرد و نمره قبولی گرفت. همچنین برای معادل سازی مدرک دندانپزشکی در ترکیه شرکت و قبولی در آزمون DUS ترکیه ضروری است. افرادی هم که می خواهند برای معادل سازی مدرک داروسازی در ترکیه اقدام کنند باید در مصاحبه دانشگاه آنادولی شرکت کرده و نمره قبولی به دست آوردند. معلم ها نیز پس از شرکت در آزمون kpss ترکیه و قبولی در این امتحان می توانند فعالیتشان را در این کشور آغاز کنند.

بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در ترکیه 2023

سازمان yok ترکیه کجاست؟

سازمان یوک (YÖK) ترکیه، مسئول نظارت بر سیستم های آموزشی این کشور است. افرادی که به دنبال معادل سازی مدرک تحصیلی هستند باید به سازمان یوک مراجعه کنند.

این سازمان در شهر آنکارا قرار دارد. تمام مراحل معادل سازی مدارک در همین سازمان صورت خواهد گرفت. بنابراین افرادی که می خواهند برای دنکلیک در استانبول یا سایر شهرهای این کشور اقدام کنند، باید پس از ثبت نام الکترونیکی خود را به آنکارا برسانند و مدارک را به صورت حضوری تحویل دهند.

بیشتر بخوانید: سیستم آموزشی و مدارس دولتی و خصوصی ترکیه

سخن پایانی مجله مهاجرت

دنکلیک یا معادل سازی مدارک تحصیلی یکی از اقدامات مهم برای مهاجرت به ترکیه است. در این مطلب با مدارک و مراحل دنکلیک آشنا شدیم. دقت داشته باشید مراحل دنکلیک ممکن است با توجه به رشته های تحصیلی متفاوت باشد. برای مثال معادل سازی مدرک پرستاری در ترکیه احتمالا نیاز به شرکت در آزمون ها یا مصاحبه های تخصصی خواهد داشت.

ثبت نام اولیه نیز به صورت الکترونیکی خواهد بود اما در ادامه مدارک می بایست به صورت حضوری و فیزیکی تحویل داده شود. این مرحله از مهاجرت را جدی بگیرید؛ زیرا تاثیر زیادی در سرنوشت شغلی و تحصیلی شما خواهد داشت.

سوالات متداول درباره دنکلیک یا معادل سازی مدارک در ترکیه

دنکلیک چیست و یعنی چی؟

از نظر لغوی معنی دنکلیک، معادل سازی مدارک در ترکیه است. افرادی که می خواهند با مدارک تحصیلی خود در ترکیه اقدام کنند، باید برگه معادل سازی مدارک خود را به اداره مهاجرت یا سازمان های مربوط در کشور ترکیه ارائه دهند.

هزینه دنکلیک در ترکیه چقدر است؟

لازم به ذکر است هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی ۱۵۰ لیر خواهد بود.

آیا می توان از خارج از ترکیه تطبیق واحد را از طریق کنسولگری انجام داد؟

خیر. تمامی امور مربوط به تطبیق واحدها باید در داخل ترکیه انجام شود.

معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه به چه صورت است؟

برای معادل سازی مدرک پزشکی در ترکیه باید در آزمون TUS شرکت کرد و نمره قبولی گرفت.

2 دیدگاه

    1. من به بورسیه ترکیه امتحان دادم به خاطر تششعات کی طالبان به افغانستان وارید گرد من از بورسیه عقب ماندم از وزارت تحصیلات خواهیش میکنم کی مرا دوباره به بورسیه بیگرم‌ ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا