مهاجرت

راه های مهاجرت به *ترکیه*

ترکیه کشوری زیبا و توریستی و رو به رشدی است؛ که امروزه نظر بسیاری از گردشگران و مهاجران، به خصوص ایرانیان را به خود جلب کرده است. شهرهای زیبا، با مناظر طبیعی فوق العاده و مناسب گردشگری، میتوانند گزینه خوبی برای زندگی کردن نیز باشند. همینطور آب و هوای معتدل و مطلوب این کشور و نزدیکی ترکیه به ایران، هم از نظر مسافت و هم فرهنگی؛ باعث جذب هر چه بیشتر هموطنانمان در این کشور شده است.در این مقاله به معرفی مسیرهای مهاجرت به این کشور رو به پیشرفت خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: کشور ترکیه

مهاجرت به ترکیه 

ورود به ترکیه نیز مانند تمام کشورهای دیگر بسته به کشور مبدا، نیاز به مجوز یا ویزا دارد. اقامت ترکیه به دو حالت است:

  1. اقامت موقت: همانگونه که از اسم این اقامت پیداست، مدت اقامت در این حالت محدود است و اکثرا با اهداف گردش و تفریح یا بازدید ، تحصیل و یا شرکت در کنفرانس و اجلاسی دوره ای انجام میگیرد. این نوع اقامت در مواردی قابل تمدید و در مواردی غیر قابل تمدید هستند.
  2. اقامت دائم: در این نوع اقامت افراد خارجی اجازه دائم ماندن در این کشور را دارند. اما به هر حال و با هر مسیری از مهاجرت ترکیه اخذ اقامت دائم این کشور 8-5 سال طول میکشد. بهتر است متقاضیان با اخذ اقامتهای موقت قابل تمدید، و با ایجاد و احراز شرایط مورد نظر دولت.اقامت موقت خود را به دائم تبدیل کنند.

مهاجرت به ترکیه از طریق کار و استخدام

در این روش از مهاجرت نیاز به این است که از سمت یک شرکت ثبت شده در ترکیه پیشنهاد کار دریافت کنید. این شرکتها با توجه به مهارت و تخصص شما می توانند از طریق اداره کار ترکیه برای شما مجوز کار اخذ نمایند. در صورت تایید اداره کار، به شما اقامت 1 ساله در ترکیه اعطا میگردد. یکی از شروط دولت ترکیه این است که تخصص شما به عنوان یک خارجی، در ترکیه موجود نباشد. یا اگر یک شهروند ترک این تخصص را دارد او در اولویت باشد. و هیچ شهروند ترکیه ای بیکار نباشد.

با وجود این شرایط، اخذ این اقامت برای ایرانیان دشوار خواهد بود مگر افراد فوق موفق.

در حالت اخذ این نوع اقامت شما اقامت 1 ساله و قابل تمدید در هر سال را دریافت میکنید. پس از اقامت کاری و مشغول به کار بودن در ترکیه به صورت 5 سال متوالی میتوان اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

بیشتر بخوانید: دریافت ویزای کاری ترکیه

 مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در ترکیه از مدارس و سن 18-7 سالگی ادامه دارد. سپس با اخذ مدارک مدرسه شما میتوانید در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و دکترا نیز شرکت نمایید. در مدارس دولتی هزینه ای دریافت نمیگردد. اما در دانشگاه با توجه به دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه این موضوع متفاوت است. زبان تحصیل در مراکز دولتی ترکیه به زبان ترکی بوده. و در مراکز خصوصی انگلیسی هم تدریس میشود.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های دولتی با زبان ترکی باید مدرکی مبنی بر گذراندن آزمون Yos ارائه کنند. و متقاضیان دانشگاه های خصوصی با زبان انگلیسی مدرک SAT ارائه نمایند. همینطور امکان اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه نیز هست. و با توجه به رزومه تحصیلی متقاضی ارائه میگردد. البته میانگین نمرات سابق و تسلط بر زبان ترکی متقاضی نیز در اخذ بورسیه تاثیر گذار است.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت ترکیه با ویزای تحصیلی

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری و کارآفرینی

از راه های مهاجرت به ترکیه سرمایه گذاری در این کشور میباشد. این مسیر شامل انواع مختلفی است، سرمایه گذاری در ترکیه با:

  • ثبت شرکت با حداقل سرمایه 1.527.057 لیر
  • کارآفرینی حداقل برای 50 شهروند ترک
  • خرید اوراق قرضه دولتی
  • خرید ملک با حداقل 250 هزار دلار آمریکا

سرمایه گذاری برای افراد متقاضی در ترکیه در صنایع موفق و سودآور پوشاک، کشاورزی و اتومبیل در این کشور مقدور است. البته با مبالغی که دولت ترکیه برای سرمایه گذاری در نظر دارد. به راحتی میتوان در کشورهایی مانند امریکا و کانادا با امنیت بیشتر و مبلغ کمتر و در بازار باکیفیت و با ثبات انجام داد.

بیشتر بخوانید: شرایط سرمایه گذاری در ترکیه 2021

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

ازدواج با یکی از تبعه ترکیه نیز از راه های مهاجرت به این کشور است. بر اساس قانون این کشور زوجین باید حداقل 18 سال سن را داشته باشند. در غیر این صورت، ازدواج در سن کمتر از 18 ممنوع بوده و کودک آزاری محسوب میشود. که برای فرد مجازات نیز به همراه دارد. علاوه بر این چند همسری بودن نیز در این کشور ممنوع بوده و برای این کار ازدواج سابق باید به پایان رسیده باشد.اثبات واقعی و از روی علاقه  بودن و برای اخذ اقامت نبودن نیز مهم است.

در صورت ازدواج با تبعه ترکیه اقامت 5-3 ساله به فرد اعطا میشود. در صورت ادامه دار بودن این رابطه نیز اخذ اقامت دائم ترکیه را به همراه دارد. 

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ تابعیت از طریق تولد در ترکیه

اخذ تابعیت از طریق تولد به 2 حالت است.

  1. اصل خاک : که در این حالت آنچه حائز اهمیت است به دنیا آمدن فرزند در خاک کشور مورد نظر میباشد. با چشم پوشی از اینکه پدر و مادر تبعه کدام کشور هستند.
  2. اصل خون: در این حالت مهم آن است که پدر یا مادر یا هر دو، تبعه کشور مورد نظر باشند. در این حالت اینکه فرزند در کدام کشور به دنیا می آید اهمیت چندانی ندارد. 

برای اخذ تابعیت از طریق فرزند باید به قوانین آن کشور آشنا شوید. بسیار حائز اهمیت است که آن کشور از کدام یک از این قوانین (خاک یا خون ) تبعیت میکند.

در ترکیه سیستم خون قانونی است و اخذ اقامت و تابعیت از طریق خاک در این کشور ممکن نمی باشد.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت و تابعیت ترکیه با تولد فرزند

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

پناهندگی را نیز میتوان مسیری از مهاجرت دانست. اما به قدری این مسیر سرشار از ریسک و خطرات غیرقابل انکار است. که شما توصیه این مسیر را از هیچ وکیل دلسوز و یا موسسه معتبر نخواهید شنید. مقاله تهیه شده در باب این موضوع فقط جهت اطلاع رسانی بوده است و لاغیر.

پناهنده به کسی اطلاق میشود که از لحاظ های مختلف، اعم از نژاد، مذهب، تهدیدهای جانی و روانی، در کشور خود مورد آزار و اذیت بوده است. به این معنا که شما بنا به این دلایل در کشور خود راحت نبوده و در معرض خطرات مختلف هستید. اما بنا به شرایطتان نمیتوانید از مسیرهای قانونی اقدام به مهاجرت نمایید، به عنوان آخرین مسیر دست به انجام پناهندگی به کشوری دیگر میزنید.

برای پناهندگی در ترکیه شما امکان کار یا تحصیل نخواهید داشت. همینطور شما از سمت تقریبا هیچ ارگانی مورد حمایت نخواهید بود و این خود آسیبها و خطرات خود را به همراه دارد. بعد از گذراندن سختیهای بسیار مسیر و رسیدن به ترکیه، درخواست خود را به پلیس ترکیه ارائه کنید و در صورت تایید در کمپهای مخصوص پناهندگان اقامت گزینید. این روش دارای پیچیدگی ها و خطرات بسیاری است که آگاهی از آن به اخذ تصمیم درست تر منجر میگردد.

بیشتر بخوانید: شرایط پناهندگی به ترکیه چگونه است؟

مهاجرت به ترکیه برای هنرمندان و افراد فوق موفق

طبق قوانین تصویب شده در ترکیه، افراد فوق موفق مثل هنرمندان، ورزشکاران و تاجران موفق، اجازه ورود و زندگی در ترکیه را دارند. در واقع این مسیر مهاجرتی مخصوص این قشر خاص و سازنده در جامعه است. این مسیر از مهاجرت برای افرادی است که دارای رزومه و سابقه درخشان در حیطه کاری، مهارت یا تخصص خود هستند. مانند ورزشکارانی که مدالهای جهانی و بین المللی دارند. یا دارای جوایز ارزنده از فستیوالهای مختلف هستند.

این مسیر از مهاجرت در کشورهای دیگری مانند کانادا و امریکا نیز وجود دارد. خوشبختانه دولت ترکیه نیز از این مسیر حمایت کرده و پذیرای این افراد در خاک این کشور خواهد بود. 

هزینه های زندگی و مهاجرت  در ترکیه

سوال ” هزینه زندگی در ترکیه چقدر است؟ ” جزو سوالات پرتکرار و مشغول کننده در ذهن است . به خصوص در ذهن کسانی که متقاضی مهاجرت به کشوری دیگر هستند. مطابقت شرایط فعلی متقاضی با میزان مخارج در کشور مقصد بسیار حائز اهمیت است.

هزینه های جاری به طور کلی بسته به لایف استایل شخص و منطقه سکونت فرد متفاوت خواهد بود.

طبیعی است، افرادی که به مرکز شهر نزدیک تر هستند. هزینه های بیشتری تا افراد نزدیک به حومه شهر پرداخت کنند. کشور ترکیه از راه های گردشگری مختلف و همینطور کشاورزی کسب درامد دارد. و استانبول گرانترین شهر ترکیه برای زندگی کردن است. همینطور هزینه زندگی در ترکیه بیشتر از ایران بوده و حدود 60% هزینه های زندگی در ترکیه از امریکا پایینتر است.

به طور متوسط برای هر فرد در ترکیه ماهانه 2000-800 لیر هزینه وجود خواهد داشت. در ادامه به بررسی با جزییات بیشتری خواهیم پرداخت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا