مهاجرتویزای تحصیلی

آزمون sat ترکیه چیست؟ راهنمای جامع 0 تا 100 آزمون اس ای تی ترکیه 2023

آزمون Sat یکی از با اهمیت ترین آزمون هایی است که در سطح جهانی و بیش از 7 بار در سال در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می‌ و ژوئن در کشورهای مختلف برگزار می شود. 

تاریخ دقیق برگزاری این آزمون در هر کشوری متفاوت است.برای مثال آزمون اس ای تی برای ایرانیان در ماه های اسفند، اردیبهشت، شهریور و آذر برگزار می شود. البته این آزمون در ایران برگزار نمی شود و ایرانیان متقاضی برای شرکت در آزمون sat می توانند از طریق کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه و یا آذربایجان اقدام نمایند. به همین دلیل و با توجه به اهمیت و پرطرفدار بودن آزمون sat در ایران، ما به بررسی این آزمون در ترکیه خواهیم پرداخت . 

بیشتر بخوانید: آموزش تصویری مراحل ثبت نام بورسیه ترکیه

جهت ثبت نام در این آزمون باید به سایت کالج برد http://www.collegeboard.com/ مراجعه کنید و به صورت آنلاین فرم درخواست را پر نمایید و تاریخ برگزاری آزمون را رزرو کنید و در نهایت هزینه آزمون را که در سال 2022 صد و دو دلار 102$ میباشد از طریق کارت های اعتباری پرداخت نمایید.

Sat که مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test می باشد از طرف مرکز خصوصی و غیر انتفاعی کالج برد آمریکا طراحی می شود. 

آزمون SAT به منظور ارزیابی و تست استعداد ها و مهارت های علمی دانش آموزان پس از 12 سال تحصیلی از آنها گرفته می شود و معیاری برای آمادگی دانش آموزان جهت ورود به دانشگاه می باشد. 

اگر شما هم قصد دارید از یکی از دانشگاه های معتبر دنیا پذیرش بگیرید و سال آینده در دانشگاه های ترکیه یا سایر دانشگاه های سراسر جهان به ادامه تحصیل مشغول باشید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

در این مطلب از مجله مهاجر مگ می خواهیم به بررسی صفر تا صد این آزمون در ترکیه و پاسخ به سوالاتی مثل آزمون sat چیست، آزمون sat برای پزشکی ترکیه، منابع آزمون sat ترکیه، تاریخ آزمون sat 2023، و … بپردازیم پس اگر جدیداً با نام آزمون اس ای تی (sat) آشنا شده اید اما نمی دانید چیست، با ما همراه باشید. 

بیشتر بخوانید: آزمون یوس YOS ترکیه چیست؟

آزمون sat چیست

امتحان sat در ترکیه
کنکور sat ترکیه

آزمون Sat یک آزمون ورودی با استانداردهای جهانی برای قبولی در دانشگاه های بین المللی می باشد که مختص دانشجویانی است که برای مقطع کارشناسی قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند می باشد .


دانشگاه های خصوصی مورد تایید ایران در ترکیه


  با شرکت در این آزمون هر فردی می تواند برای ارسال درخواست ادامه تحصیل خود در دانشگاه های سراسر دنیا مثل آمریکا، ترکیه، کانادا، استرالیا، نروژ و … اقدام نماید. اما برای پاسخ به این سوال که آزمون sat چیست و چه مواردی را ارزیابی می کند؟ باید بگوییم آزمون SAT امتحانی است که پس از 12 سال تحصیلی از دانش آموزان برای ورود به دانشگاه گرفته می شود.

  این آزمون به زبان انگلیسی می باشد و به معنی آمادگی ورود به مقطع کارشناسی می باشد. در واقع اس ای تی آموخته های دانش آموز در طول 12 سال تحصیلی را مورد ارزیابی قرار می دهد و در مرحله دوم توانایی داوطلب را برای ورود به دانشگاه بررسی می کند. 

  بیشتر بخوانید: هزینه دنکلیک در ترکیه

  انواع آزمون sat

  آزمون اس ای تی دو نوع دارد که داوطلب می تواند هر دو یا یکی را شرکت کند. در واقع با توجه به شرایط دانشگاه مورد نظر باید بررسی شود که این دانشگاه کدام نوع از sat را از داوطلبان می خواهد: آزمون SAT General یا  آزمون SAT Subject ؟ 

  • General SAT : آزمون اس ای تی جنرال آزمونی است که در اغلب کشورها برگزار می شود و بیشتر دانشگاه های جهان هم با آزمون general اس ای تی دانشجویان را قبول می کنند. 
  • Subject SAT: آزمون موضوعی اس ای تی  که بیشتر مورد قبول دانشگاه های کشور آمریکا می باشد و شامل موضوعاتی مانند زیست، شیمی و فیزیک است.

  بیشتر بخوانید: ویزای تحصیلی ترکیه

  آزمون sat ترکیه 2023

  کسب نمره ی قبولی در آزمون sat ترکیه، یکی از شرط های اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع لیسانس می باشد. در نتیجه برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه از طریق اخذ ویزای تحصیلی ترکیه را دارند داشتن اطلاعات در مورد آزمون sat ترکیه 2023، آزمون sat برای پزشکی ترکیه، زمان آزمون sat ترکیه، سوالات آزمون sat ترکیه، ثبت نام آزمون sat ترکیه، هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه و … حائز اهمیت می باشد. 

  امتحان sat تركيه بیشتر بر روی بخش ریاضی و هندسه متمرکز است. جهت پذیرش در دانشگاه های ترکیه قبولی آزمون General اس ای تی  کافی بوده  که در ادامه همین مطلب به جزئیات امتحان sat ترکیه که طی مدت زمان 3 ساعت و 45 دقیقه برگزار می شود، می پردازیم.  

  بیش از 100 دانشگاه در ترکیه از طریق امتحان sat ترکیه، دانشجو می پذیرند که  در برخی از دانشگاههای برتر ترکیه مثل دانشگاه حاجت تپه در آنکارا، نتیجه کنکور sat ترکیه ملاک ثبت نام دانشجویان می باشد. 

  امتحان sat در ترکیه در شهر های ارزروم، ازمیر، آنتالیا، استانبول و آنکارا برگزار می شود. دشواری این آزمون از آزمون YOS هم بیشتر است و در برخی از دانشگاه های ترکیه فقط از طریق آزمون sat و در بعضی دانشگاه ها فقط با آزمون یوس yos و برخی دانشگاه ها هم مطابق با نتیجه هر دو آزمون، دانشجو قبول می کنند. 

  در ادامه لیست دانشگاه های sat ترکیه را به صورت جدول و فایل پی دی اف برای شما قرار خواهیم داد.

  بیشتر بخوانید: هزینه تحصیل در ترکیه 2023

  زمان آزمون sat ترکیه

  همانطور که گفته شد این آزمون 7 بار در سال و در ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می‌ و ژوئن برگزار می شود. برای اطلاع دقیق از زمان آزمون sat ترکیه و تاریخ آزمون sat 2023 به لینک زیر مراجعه کنید:

  https://satsuite.collegeboard.org/sat/registration/dates-deadlines

  با توجه به جدول زیر می توانید به صورت دقیق از  تاریخ آزمون sat 2022 مطلع شوید. 

  تاریخ آزمون sat 2022

  تاریخ آزمون SATآخرین مهلت ثبت نامآخرین مهلت برای تغییرات و  ثبت نام دیرهنگام
  Aug 27, 2022شنبه 5 شهريور 1401Jul 29, 2022 جمعه 7 مرداد 1401Aug 16, 2022سه‌شنبه 25 مرداد 1401
  Oct 1, 2022 شنبه 9 مهر 1401Sept 2, 2022جمعه 11 شهريور 1401
  لینک ثبت نام 
  Sept 20, 2022سه‌شنبه 29 شهريور 1401
  Nov 5, 2022شنبه 14 آبان 1401Oct 7, 2022جمعه 15 مهر 1401
  لینک ثبت نام 
  Oct 25, 2022سه‌شنبه 3 آبان 1401
  Dec 3, 2022 شنبه 12 آذر 1401Nov 3, 2022پنج‌شنبه 12 آبان 1401
  لینک ثبت نام
  Nov 22, 2022سه‌شنبه 1 آذر 1401
  Mar 11, 2023 پنجشنبه 21 اردیبهشت 1402Feb 10, 2023 جمعه 21 بهمن 1401Feb 28, 2023سه شنبه 9 اسفند 1401
  May 6, 2023شنبه 16 اردیبهشت 1402Apr 7, 2023جمعه 18 فروردین 1402Apr 25, 2023سه شنبه 5 اردیبهشت 1402
  جدول تاریخ آزمون sat ترکیه

  در حال حاضر و در تاریخ 27 مرداد 1401،  نزدیکترین زمان برگزاری امتحان sat در ترکیه، 27 اگوست می باشد که آخرین مهلت ثبت نام آن تا 29 جولای بوده و الان برای این آزمون امکان ثبت نام وجود ندارد. 

  آزمون بعدی که در تاریخ  Oct 1, 2022 می باشد برابر با تاریخ شنبه 9 مهر 1401 برگزار می شود، و تا تاریخ 20 سپتامبر یعنی سه‌ شنبه 29 شهريور 1401 مهلت ثبت نام دارد. پس اگر قصد شرکت در آزمون بعدی را دارید از طریق لینکی که در داخل جدول قرار داده ایم اقدام نمایید. 

  •  زمان مشخص شدن نتایج و نمرات داوطلب از 3 تا 6 هفته بعد از زمان برگزاری آزمون متغیر است. 
  • 10 روز پس از دریافت نمرات توسط داوطلب دانشگاه ها هم نمرات را دریافت می کنند. 
  • زمان فرایند آزمون هم 3 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

  بیشتر بخوانید: بورسیه ترکیه 2023

  ثبت نام آزمون sat ترکیه

  برای ثبت نام آزمون sat ترکیه باید وارد سایت کالج برد به آدرس http://www.collegeboard.com/ شده و پس از آن از طریق گزینه Register اقدام به ایجاد حساب کاربری نمایید. 

  زمان ثبت نام آزمون sat ترکیه بسیار محدود می باشد و ظرفیت دانشگاه های ترکیه در شهرهای استانبول، آنکارا و ازمیر هم به سرعت پر می شود. 

  پس اگر قصد شرکت در آزمون sat ترکیه 2023 را دارید هر چه سریعتر مدارک خود را آماده کرده و مطابق با تاریخ هایی که در جدول بالا قرار داده ایم، اقدام به ثبت نام آزمون sat ترکیه نمایید. همانطور که گفتیم این آزمون در ایران برگزار نمی شود و بهتر است ایرانیان از طریق ترکیه اقدام به ثبت نام آزمون sat ترکیه نمایند.

  هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه

  هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه شامل هزینه ثابت به مقدار 60 دلار و هزینه منطقه به مقدار 47 دلار می باشد که در مجموع هزینه آزمون sat در ترکیه در سال 2023 میلادی 107 دلار می باشد. 

  البته هزینه آزمون sat در ترکیه شامل یک سری هزینه های اضافی هم می شود که می توان به مواردی مثل تغییر مرکز آزمون و یا لغو ثبت نام در آخرین مهلت شرکت در ازمون اشاره نمود. در اینجور مواقع هزینه ای حدود 25 الی 35 دلار به هزینه های کنکور sat ترکیه افزوده می شود.

  در مورد هزینه آزمون sat در ترکیه و یا هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه باید بگوییم که هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه با کشورهای دیگر تفاوتی ندارد و اگر تمایل به شرکت در بخش سوم آزمون (مقاله) که اختیاری می باشد را دارید حدود 70 دلار به هزینه ها اضافه خواهد شد.  

  در مورد بخش سوم آزمون اس ای تی هم باید بگوییم که بخش سوم این آزمون که اختیاری بوده، بخش مقاله یا رایتینگ اس ای تی می باشد که امتیاز آن 6 نمره می باشد ولی علی رغم اختیاری بودن بخش سوم اس ای تی، جهت گرفتن پذیرش از برخی از دانشگاه های تاپ دنیا ضروری می باشد. 

  بیشتر بخوانید: بهترین دانشگاه های ترکیه

  مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون sat ترکیه

  هنگام ثبت نام آزمون sat ترکیه، مدرک زبان انگلیسی یا ترکی در لیست مدارک مورد نیاز نمی باشد ولی داوطلب برای خواندن و فهم سوالات که به زبان انگلیسی می باشد و همچنین پاسخگویی، باید تا حدی به زبان آشنایی داشته باشد. 

  سایر مدارک لازم برای این آزمون  پاسپورت و عکس متقاضی و مدارک شناسایی معتبر (اصل کارت شناسایی عکس دار)  می باشد. 

  ظاهر داوطلب باید با عکس کارت آزمون و عکس کارت شناسایی او همخوانی داشته باشد. 

  برای مثال در ترکیه گواهی نامه‌ ی رانندگی معتبر و یا  گذرنامه‌ ی معتبر دولتی جزو مدارک شناسایی معتبر برای شرکت در آزمون اس ای تی شناخته می شود. 

  سوالات متداول درمورد آزمون sat تركيه 

  آزمون sat ترکیه چیست؟

  امتحان sat ترکیه زیر نظر موسسه کالج برد Collegeboard آمریکا برگزار می شود که در واقع همان کنکور ورود به دانشگاه و مقطع کارشناسی می باشد.

  هزینه ثبت نام آزمون sat ترکیه چقدر است؟

  هزینه آزمون sat در ترکیه حدود 107 دلار در سال 2023-2022 میلادی می باشد.

  تعداد سوالات آزمون sat ترکیه و مدت زمان پاسخگویی چقدر است؟

  تعداد سوالات آزمون sat ترکیه در مجموع 154 سوال و زمان پاسخگویی هم 3 ساعت و 45 دقیقه می باشد.

  سخن پایانی مجله مهاجرت

  آزمون sat برخلاف آزمون یوس که آزمون داخلی ترکیه می باشد، آزمونی در سطح جهانی بوده و به مراتب دشوارتر از Yos. امتحان sat تركيه فرصت مناسبی برای مهاجرت به این کشور و یکی از راه های اخذ ویزای تحصیلی می باشد. 

  در پایان باید بگوییم که برای بالا بردن شانس قبولی در آزمون sat، باید به خوبی معیارهای موفقیت در این آزمون را بررسی نمایید و قبل از ثبت نام، تمامی جوانب را در نظر گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید. 

  پس از ثبت نام شما باید قادر به پاسخگویی سوالات آزمون به زبان انگلیسی باشید. بهتر است به زمان بندی سوالات هر بخش از آزمون توجه کنید و در زمان مشخص شده پاسخ دهید. و در آخر اینکه با وقت گذاشتن روی سوالاتی که برای شما سخت است ممکن است فرصت پاسخگویی به سوالات دیگر را از دست بدهید.

  در مقاله بالا سعی کردیم هر آنچه که راجع به آزمون sat ترکیه بوده است به طور کامل برای داوطلبان عزیز مطرح نماییم.  امیدواریم که مقاله تهیه شده در مهاجر مگ برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  نوشته های مشابه

  دکمه بازگشت به بالا