مهاجرتویزای تحصیلی

بورسیه ترکیه 2025، شرایط و نحوه ثبت نام + لیست رشته های بورسیه تحصیلی

کشور ترکیه برای حمایت و پذیرش دانشجویان بین المللی بورسیه های مختلفی تحت عنوان ترکیه بورسلاری (TÜRKİYE BURSLARI) در نظر گرفته است. در این مقاله قصد داریم به بررسی شرایط بورسیه ترکیه 2025، مدارک مورد نیاز، سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2025، انواع بورسیه ترکیه، مزایای بورسیه تحصیلی، مراحل ثبت نام بورسیه، شرایط مصاحبه، شانس قبولی در بورسیه ترکیه، لیست رشته های بورسیه تحصیل در ترکیه و … بپردازیم پس با مجله مهاجرت همراه باشید. در لینک زیر راهنمای کامل تصویری تمامی مراحل ثبت نام در سایت بورسیه را قرار داده ایم:

مطالب مهم این صفحه hide


کشور ترکیه هرساله برای بورسیه تحصیلی ترکیه 165 هزار نفر را ثبت نام می کند که از این میان حدود 5 هزار نفر قبولی می‌پذیرد. زمان ثبت نام بورسیه ترکیه سال 2025 از 20 دی تا 1 اسفند خواهد بود.

خبر فوری در تاریخ 5 بهمن 1401 : بر اساس اعلام Türkiye Bursları بورسیه دریافتی دانشجویان افزایش پیدا کرد.

شرایط بورسیه تحصیلی ترکیه

ترکیه یکی از مقاصد پرمتقاضی و از کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت دانشجویان می باشد. بر اساس آخرین اطلاعات از سایت معتبر turkiyeburslari.gov.tr، دولت این کشور شرایط اخذ بورسیه ترکیه 2024 را آسان‌تر کرده تا اکثر دانشجویان بتوانند برای مهاجرت به ترکیه بورسیه دریافت کنند.

دولت این کشور فرصت شگفت انگیز اخذ بورسیه تحصیلی را در اختیار دانشجویان قرار داده تا دانشجویان به صورت رایگان یا نیمه رایگان در بهترین دانشگاه های ترکیه برای بورسیه مشغول به تحصیل شوند. بهتر است بدانید اخذ بورسیه تحصیلی علاوه بر پذیرش در آزمون یوس و SAT یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل در این کشور می‌باشد.

شما با اخذ بورسیه ترکیه تمامی هزینه‌های تحصیل‌تان اعم از شهریه، خوابگاه، رفت و آمد و … تامین می‌گردد. شرایط بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ ترکیه) با توجه به مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی، دانشگاه، نمرات و معدل شما دانشجویان متفاوت می باشد.

بورسیه ترکیه برای سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در نظر گرفته شده است و به برترین دانشجویان از کشورهای مختلف اهدا می‌شود. بورسیه شامل کلیه هزینه‌های از جمله شهریه و هزینه‌های تحصیل، بیمه و زندگی در ترکیه می‌شود.

بیشتر بخوانیدمعادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه

بورسیه ترکیه

هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه

هزینه ثبت نام بورسیه ترکیه کاملاً رایگان بوده و برای ثبت نام نیازی به پرداخت مبلغ نمی باشد. در واقع بورسیه ترکیه راهی برای کاهش هزینه های دانشجویان می باشد و بهترین نوع آن بورسیه فول فاند است که همه هزینه های دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد.

آزمون بورسیه ترکیه در تهران

بر اساس گزارش های خبرگزاری ها در مورد آزمون بورسیه ترکیه در تهران :

دانش‌آموزان ایرانی که خواستار تحصیل در مقطع دبیرستان در ترکیه هستند می توانند در آزمون گزینش دانش‌آموزان خارجی که توسط بنیاد معارف و وزارت آموزش و پرورش ترکیه در چارچوب «بورسیه‌های بین‌المللی دانش‌آموزی» در تهران برگزار می شود شرکت کنند.

این آزمون که در موسسه فرهنگی یونس امره ترکیه در تهران آغاز شد و به مدت دو روز ادامه خواهد داشت و در دو مرحله کتبی و شفاهی برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید: کدام دانشگاه های ترکیه مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران هستند؟

شرایط اخذ بورسیه

 • شهروندان ترکیه و شهروندان سابق این کشور نمی توانند جهت اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایند.
 • باید تا قبل از 21 سپتامبر 2023 فارغ التحصیل شوید و مدرک تحصیلی خود را اخذ کنید.
 • یکی از شرایط مهم اخذ بورسیه تحصیلی، دریافت مدرک تحصیلی مقطع قبلی می باشد.
 • اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید باید به زبان ترکی استانبولی تسلط داشته باشید.
 • ارائه یک مدرک زبان انگلیسی یا ترکی مانند آیلتس، تافل یا تومر که برای زبان ترکی است الزامی می‌باشد. در صورتی که دارای مدرک تومر نیستید برای گرفتن سطح C1 اقدام کرده و سپس در بورسیه ترکیه شرکت نمایید. بدون مدارک زبان شانسی برای گرفتن بورسیه ترکیه نخواهید داشت. 
 • در صورتی که قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، نداشتن آشنایی به زبان ترکی شانس شما را کاهش خواهد داد. پس در هر صورت نیازمند به دریافت مدرک تومر هستید.
 • متقاضیان دکتری باید مدارک تحصیلی خود را به زبان انگلیسی یا ترکی استانبولی ترجمه کنند.
 • مدرک زبان آیلتس یا تافل اجباری نمی باشد اما در صورت بهره مندی از شانس بیشتری برخوردار می شوید. 
 • ابتدا باید به صورت آنلاین ثبت نام اولیه انجام دهید و در صورت تایید شرایط و پذیرش اولیه دعوتنامه شرکت در جلسه مصاحبه برای شما ارسال میگردد.
 • دولت این کشور برای متقاضیانی که به زبان ترکی تسلط ندارند دوره های آموزشی یکساله در نظر گرفته است. (در صورت تسلط به زبان ترکی استانبولی، با شرکت در آزمون تومر و ارائه مدرک میتوانید به راحتی در رشته مورد نظرتان مشغول به تحصیل شوید.)
 • کشور ترکیه در هنگام پذیرش دانشگاه یا بورسیه به مدارکی مانند GRE ،GMAT ،SAT اهمیت زیادی می‌دهد بنابراین در صورتی که در لیست مدارک مورد نیاز که هر ساله از طریق سایت ترکیه بورسلاری اعلام می‌شد، نیاز به این مدارک نبود گرفتن این مدارک برای بورسیه شانس شما را افزایش می‌دهد.
 • افرادی که دارای اقامت و شهروندی ترکیه هستند امکان اقدام برای این بورسیه را ندارند.

شرایط سنی بورسیه تحصیلی

یکی از مهمترین شرایط اخذ بورسیه ترکیه، سن متقاضیان می باشد. لازم به ذکر است در صورت کسب نمره قبولی از شرایط سنی برخوردار نباشید موفق به دریافت بورسیه تحصیلی نمی شوید. در زیر سن مناسب جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای مقاطع مختلف را ذکر کردیم تا شما عزیزان با آگاهی کامل جهت اخذ بورسیه ترکیه 2023 اقدام نمایید.

 • سن متقاضیان دوره کارشناسی: کمتر از 21 سال همچنین گپ تحصیلی برای مقطع کارشناسی باید بسیار کم باشد در غیر این صورت شانس زیادی نخواهید داشت.
 • سن متقاضیان دوره کارشناسی ارشد: کمتر از 30 سال
 • سن متقاضیان دوره دکتری: کمتر از 35 سال

شرایط معدل در بورسیه تحصیلی

معدل مدرک تحصیلی یکی دیگر از شرایط مهم اخذ بورس تحصیلی است. پس هرچه معدل شما بالاتر باشد در اولویت اخذ بورسیه تحصیلی قرار می گیرید و از شانس بیشتری برخوردار می شوید. شرایط معدل جهت اخذ بورسیه ترکیه 2023 به شرح زیر است:

 • حداقل معدل مدرک متقاضیان دوره کارشناسی: 14
 • حداقل معدل مدرک متقاضیان کارشناسی ارشد و دکتری: 15
 • حداقل معدل مدرک دیپلم متقاضیان رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی: 18

توجه: طی تحقیقات و نتایج بورسیه ترکیه 2021 و 2022، برای قبولی در رشته های برتر به معدل بالای 18 نیاز دارید.

امتیازات مورد نیاز جهت اخذ بورسیه

 • مقطع لیسانس: کسب امتیاز 70 از 100
 • مقطع کارشناسی ارشد: کسب امتیاز 75 از 100
 • مقطع دکتری: کسب امتیاز 75 از 100
 • تحصیل در رشته های پزشکی: کسب امتیاز 90 از 100

عوامل موثر در اخذ بورسیه

4 موضوع ذکر شده در زیر در اخذ بورسیه موثر بوده است:

 • رزومه تحصیلی قوی
 • سن متقاضیان
 • معدل متقاضیان
 • نمره قبولی در آزمون های بین المللی ترکیه اعم از YOS، YDS، DELF، GMAT، GRE (مدرک این آزمون ها شانس شما را در دریافت بورسیه تحصیلی بیشتر می کند)

بیشتر بخوانید: کارت کیملیک ترکیه چیست؟

مدارک مورد نیاز

شما عزیزان علاوه بر بهره مندی از شرایط لازم باید مدارک ذکر شده در زیر را جمع آوری کنید. سپس باید این مدارک را به زبان انگلیسی یا زبان ترکی استانبولی ترجمه کرده و به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید. لازم به ذکر است در صورت کامل بودن مدارک از شانس بیشتری در اخذ بورسیه برخوردار می شوید.

 • پاسپورت معتبر
 • شناسنامه و کارت ملی
 • عکس پرسنلی
 • مدرک فارغ التحصیلی آخرین دوره تحصیلی
 • مدرک قبولی در کنکور (در صورت وجود)
 • فرم درخواست بورسیه + نامه قبولی بورسیه تحصیلی
 • مدرک زبان (آیلتس یا تافل)
 • انگیزه نامه
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه پروپوزال قوی (جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری)
 • ارائه ریز نمرات مقاطع تحصیلی (دبیرستان، پیش دانشگاهی، کارشناسی، کارشناسی ارشد)
 • توصیه نامه اساتید دانشگاه (برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشتن دو توصیه نامه الزامی می باشد)
 • نمره قبولی و مدرک آزمون هایی اعم از  YOS ، YDS ،DELF،GMAT،GRE (در صورت وجود و نیاز دانشگاه)
 • ارائه لوح تقدیر، مقاله، پروژه، کتاب، گواهی ثبت اختراع و سایر افتخارات علمی، ورزشی، هنری و … (در صورت وجود جهت افزایش شانس بیشتر در دریافت بورسیه)

نکته 1: مدرک زبان یکی از مهم‌ترین مدرک جهت اخذ بورسیه تحصیلی می باشد.

نکته 2: در صورت ترجمه مدارک ذکر شده در بالا از شانس و امتیازات بیشتری برخوردار می شوید.

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه

انگیزه نامه برای بورسیه ترکیه (Statement Of Purpose) یا همان SOP متنی است که برای اثبات مهارت ها و توانایی های دانشجویان کارشناسی، ارشد و دکتری ارائه می شود. در متن انگیزه نامه تحصیلی باید دانشگاه مقصد معرفی و هدف از انتخاب آن دانشگاه توسط متقاضی شرح داده شود.

نوشتن اصولی و رسمی متن انگیزه نامه شانس قبولی شما را در بورسیه به طور چشمگیری افزایش خواهد داد. چرا که این متن توسط اساتید برتر دانشگاه هدف خوانده می شود و متقاضی باید مهارت های فرد، قابلیت ها و رزومه و اهداف تحصیلی خود را به زبان انگلیسی بیان کند. معمولاً در انگیزه نامه باید این سوال را پاسخ دهید که چه چیزی در وجود شما، شما را واجد شرایط بورسیه می کند؟

سعی کنید متن انگیزه نامه اصول نگارشی را رعایت کرده و با بیان امتیازات و نقاط قوت خود بتوانید اساتید دانشگاه را ترغیب نمایید. هرگز از فرمت های کپی شده برای متن انگیزه نامه استفاده نکنید و سعی کنید در متن SOP به سوالاتی مانند:

رشته انتخابی برای تحصیل؟ هدف از ادامه تحصیل؟ برنامه بعد از فارغ التحصیلی؟ دلایل انتخاب دانشگاه هدف، سوابق مرتبط تحصیلی یا شغلی با رشته انتخابی و … پاسخ بدهید.

ساختار اصلی متن انگیزه نامه شامل مقدمه، متن اصلی انگیزه نامه و نتیجه گیری می باشد.در ادامه تصویر یک نمونه انگیزه نامه اصولی را با هم میبینم.

نمونه انگیزه نامه بورسیه ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

تحصیل در این کشور یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویانی که قصد تحصیل در بهترین دانشگاههای جهان را دارند.البته اکثر دانشجویان نگران هزینه تحصیل در ترکیه هستند به همین دلیل دولت این کشور بورسیه های مختلفی برای دانشجویان در نظر گرفته تا دانشجویان بدون دغدغه و با کمترین هزینه در این کشور مشغول به تحصیل شوند.

توجه: دانشجویان با استعداد و باهوش با رزومه تحصیلی قوی از شانس بیشتری در قبولی رشته های بورسیه تحصیلی ترکیه برخوردارند.

بورسیه تحصیلی فول فاند ترکیه

بورسیه فول فاند تنها در برخی از دانشگاههای این کشور ارائه می گردد. این نوع بورسیه یکی از بهترین بورسیه های این کشور به حساب می آید زیرا تمامی هزینه دانشجویان اعم از هزینه تحصیل، هزینه حمل و نقل، هزینه درمان و … با اخذ این بورسیه پرداخت میگردد.

بورسیه تحصیلی درصدی ترکیه

بورسیه درصدی به این است که دولت این کشور با توجه به مدارک، رزومه و پروژه های دانشجویان، بورسیه های 20 درصدی ، 50 درصدی و 100 درصدی برای دانشجویان در نظر گرفته است. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی درصدی برای دو دسته از دانشجویان ذکر شده در زیر مناسب می باشد:

 1. دانشجویانی که در آزمون یوس ترکیه یا آزمون SAT شرکت کرده اند.
 2. دانشجویانی که بدون آزمون قصد تحصیل در این کشور را دارند.

بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم

اگر قصد اخذ بورسیه تحصیلی با مدرک دیپلم را دارید باید تمامی مدارک و ریز نمرات دیپلم را در سایت بورسلاری بارگذاری کنید. البته ممکن است شما سال آخر مقطع دبیرستان باشید به همین دلیل باید تمامی نمرات پایانی ترم اول خود را در سایت ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه وارد نمایید.

افرادی که در مقطع کارشناسی مدارکی از جمله SAT یا GCSE را به جای کنکور ترکیه ارائه کرده‌اند نیاز است که زیر نمرات پیش دانشگاهی و دیپلم خود را نیز به پذیرش دانشگاه ارائه دهند.

بورسیه تحصیلی (۳ تا ۱۰ ماه)

این نوع بورسیه تحصیلی با بورسیه های تحصیلی ذکر شده در بالا متفاوت می باشد؛ زیرا دانشجویان با اخذ این نوع بورسیه از خوابگاه و امکانات خاصی را بهره مند نمی شوند. متقاضیان با اخذ این بورسیه ماهانه 3,000 لیر بابت کمک هزینه پرداخت دریافت می کنند.

بورسیه تحصیلی موفقیت (۱ ساله)

شما با دریافت این نوع بورسیه تحصیلی از یکسری امکانات و مزایا بهره مند می گردید. کمک هزینه این نوع بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف متفاوت بوده که به شرح زیر است:

 • مقطع کارشناسی: 440 لیر در ماه
 • مقطع کارشناسی ارشد: 595 لیر در ماه
 • مقطع دکتری: 885 لیر در ماه

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در ترکیه 2022

مدت اعتبار بورسیه ترکیه

بهتر است بدانید تمامی بورسیه های این کشور دارای مدت اعتبار خاصی می باشد. مدت اعتبار بورسیه با توجه به رشته تحصیلی شما عزیزان متفاوت می باشد. مدت اعتبار بورسیه در مقاطع مختلف به عبارت زیر می باشد:

 • مقطع لیسانس: 4 الی 6 سال + 1 سال دوره آموزش زبان ترکی استانبولی
 • مقطع کارشناسی ارشد : 2 سال + 1 سال دوره آموزش زبان ترکی استانبولی
 • مقطع دکترا : 4 سال + 1 سال دوره آموزش زبان ترکی استانبولی

مزایای اخذ بورسیه ترکیه

شما عزیزان با اخذ بورسیه تحصیلی 2025 از مزایا و امکانات فراوانی برخوردار می شوید. مزایای اخذ بورسیه ترکیه به شرح زیر می باشد:

 1. تحصیل رایگان در بهترین دانشگاه های ترکیه
 2. بهره مندی از بیمه درمان در مدت زمان تحصیل
 3. بهره مندی از بلیط رایگان رفت و برگشت
 4. بهره مندی از خوابگاه دانشجویی
 5. نزدیکی کشور ترکیه به کشور ایران
 6. اخذ مبلغ 800 الی 1000 لیر (کمک هزینه دانشجویان کارشناسی)
 7. اخذ مبلغ 1100 الی 1400 لیر (کمک هزینه دانشجویان کارشناسی ارشد)
 8. اخذ مبلغ 1600 الی 1800 لیر (کمک هزینه دانشجویان دکتری)
 9. اخذ مبلغ 3000 لیر (کمک هزینه دانشجویان رشته پزشکی و تحقیقاتی)
 10. دوره آموزشی زبان ترکی رایگان (به مدت یکسال)

بیشتر بخوانید: رتبه بندی بهترین دانشگاه های ترکیه 2022

توضیحات: دولت این کشور برای دارندگان بورسیه تحصیلی دوره آموزش زبان ترکی به مدت یکسال در نظر گرفته است. این دوره آموزشی برای تمامی دانشجویانی که مسلط به زبان ترکی نیستند اجباری می باشد. لازم به ذکر است اگر در سطح C1 تسلط دارید، نیازی به شرکت در این دوره ها ندارید.

زمان ثبت نام بورسیه ترکیه

شما عزیزان جهت اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه باید در زمان معین نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید. در جدول زیر زمان دقیق ثبت نام و اعلام نتایج بورسیه ترکیه را برای شما عزیزان شرح داده ایم:

  تاریخ
شروع ثبت نام بورسیه 20 دی ماه هر سال
پایان ثبت نام بورسیه 1 اسفند هر سال
بررسی مدارک فروردین تا اردیبهشت ماه
تاریخ اعلام نتایج اولیه اردیبهشت تا خرداد ماه
تاریخ مصاحبه اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه
تاریخ اعلام نتایج نهایی اواخر تیر ماه
تاریخ صدور ویزا مرداد تا شهریور ماه
تاریخ سفر و شروع کلاس اواخر شهریور ماه
تاریخ ثبت نام بورسیه ترکیه

توجه: لازم به ذکر است جهت اخذ بورسیه فول فاند باید در زمان مشخص شده نسبت به ثبت نام آن اقدام کنید. اما برای بورسیه تحصیلی درصدی زمان ثبت نام مشخص نشده و شما عزیزان میتوانید با ارسال رزومه و تاییدیه از سوی دانشگاه مورد نظر از بورسیه تحصیلی برخوردار می شوید.

توجه: جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورسیه تحصیلی ترکیه و تاریخ دقیق میتوانید به سایت ترکیه بورسلاری مراجعه کنید. 

نحوه ثبت نام بورسیه ترکیه

سایت ثبت نام ترکیه بورسلاری به نشانی turkiyeburslari.gov.tr در دی ماه هر سال برای متقاضیان عزیز باز می گردد. شما عزیزان به صورت آنلاین از طریق سایت بالا میتوانید به صورت رایگان نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

مجله مهاجرت در زیر تمامی مراحل ثبت نام بورسیه تحصیلی ترکیه را برای شما دانشجویان عزیز بیان کرده تا خودتان به راحتی و بدون پرداخت هزینه در سایت بورسلاری ثبت نام کنید.

مرحله اول ( سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2023)

ابتدا باید وارد سایت tbbs.turkiyeburslari.gov.tr شوید. سپس فرم درخواست بورسیه برای شما نمایش داده می شود و باید با دقت اطلاعات خود را وارد کنید و در انتها گزینه save را کلیک کنید.

مرحله دوم

بعد از کلیک کردن گزینه save، لینکی برای ایمیل شما ارسال میگردد تا ایمیل خود را تایید کنید. حال باید ایمیل خود را بررسی کنید و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید تا ایمیل شما تایید گردد.

مرحله سوم

در این مرحله بعد از تاییدیه ایمیل وارد صفحه ثبت نام می شوید. در این مرحله مجددا باید ایمیل و پسورد خود را وارد کنید سپس بر روی گزینه Login کلیک کنید.

مرحله چهارم

بعد از گذراندن تمامی مراحل بالا وارد پرتال شخصی خود در سایت بورسیه می شوید. جالب است بدانید در قسمت زبان میتوانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید و به راحتی به ادامه روند ادامه دهید.

مرحله پنجم

شما با انتخاب زبان مورد نظر طبق اطلاعات خواسته شده باید مدارک و اسناد مورد نیاز را در سایت بارگذاری و اطلاعات خود را تکمیل کنید.

از آنجا که ملاک اولیه برای انتخاب متقاضیان برتر مدارک ارسال شده است بنابراین تلاش خود را برای تکمیل و ارسال یک رزومه قوی انجام دهید

مراحل روند پذیرش دانشجویان

مراحل پذیرش متقاضیان بورسیه تحصیلی این کشور به شرح زیر است:

 1. ثبت نام آنلاین در سایت ترکیه بورسلاری: از آنجام که پروسه بورسیه ترکیه کمی زمانبر است بنابراین صبور باشید که کلیه مراحل را به خوبی پشت سر بگذارید تا در نهایت جزو متقاضیان نهایی بورسیه شوید.
 2. مشخص شدن زمان مصاحبه: بعد از ثبت نام و تاییدیه مدارک و شرایط، دعوتنامه بابت مصاحبه برای شما ارسال می گردد. کلیه اطلاعات شامل روز و تاریخ حضور در مصاحبه در این ایمیل اعلام می‌شود. ممکن است که ایمیل وارد بخش spam شما شود بنابراین دقت لازم را داشته باشید تا فرصت را از دست ندهید.
 3. شرکت در مصاحبه: در مصاحبه بورسیه از شما سوالاتی اعم از هدف و قصد شما از اخذ بورسیه، علت تحصیل در این کشور و … پرسیده می شود. البته لازم به ذکر است گاهی اوقات جلسه مصاحبه تشکیل نمی شود.
 4. اعلام نتایج: بعد از اتمام زمان مصاحبه، هیئت علمی بورسیه کلیه کاندید‌ها را بررسی نهایی کرده و افراد نهایی را از بین افراد انتخاب می‌کند. افراد نهایی مجددا ایمیلی دریافت می‌کنند که باید برای مراحل دریافت دعوتنامه و پذیرش دانشگاه اقدام کنند. نتیجه نهایی به نمرات متقاضی، کامل بودن مدارک اراسالی و نمره مصاحبه بستگی دارد.
 5. در حالت کلی مدارک مورد نیاز به اقدام به بورسیه و ویزا در ایمیل نهایی به افرادی که گزینش نهایی شده اند اعلام شده است. به این صورت که مدارک مورد نیاز به همراه فرم ویزا به صورت آنلاین برای آنها ارسال می‌شود. کشور ایران نیازی به ویزای تحصیلی ترکیه نداشته و تنها برای این افراد کارت اقامت صادر می‌شود.

شانس قبولی در بورسیه ترکیه

حال شاید این سوال برای شما عزیزان پیش آید که شانس قبولی در بورسیه ترکیه چقدر است؟ همانطور که در بالا ذکر کردیم بورسیه ترکیه بسیار پر متقاضی بوده زیرا دانشجویان با اخذ این بورسیه بدون هزینه یا با کمترین هزینه میتوانند در دانشگاههای این کشور مشغول به تحصیل شوند. به همین دلیل رقابت بین متقاضیان بورسیه ترکیه بسیار بالا بوده و شانس قبولی متقاضیان کم می شود.

شانس قبولی در این کشور به عواملی اعم از رزومه تحصیلی قوی، مقطع تحصیلی، شرایط، مدارک و رشته تحصیلی مورد نظرتان بستگی دارد. هرچه شما از معدل بالاتر، رزومه تحصیلی قوی تر برخوردار باشید مسلما از شانس و امتیازات بیشتری جهت اخذ بورسیه بهره مند می شوید.

 • شانس قبولی در بورسیه تحصیلی در دانشگاههای دولتی این کشور به نمرات آزمون یوس (YOS) و رزومه تحصیلی بستگی دارد.
 • شانس قبولی در بورسیه تحصیلی دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاههای دولتی این کشور است.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد سیستم آموزشی ترکیه

لیست رشته های بورسیه ترکیه 2025

تمامی متقاضیان، حق انتخاب 12 رشته تحصیلی از بین رشته های تحصیلی دانشگاه مورد نظر را دارند. لازم به ذکر است رشته های خود را یک گروه درسی یا از بین رشته های مورد نظر انتخاب کنید زیرا این کار موجب شانس بیشتر جهت دریافت بورسیه تحصیلی می شود.

لیست رشته های بورسیه ترکیه
پرستاری دانشگاه ANKARA YILDIRIM BEYAZIT
پرستاری دانشگاه ATATURK
پرستاری دانشگاه BOLU ABANT IZZET BAYSAL
پرستاری دانشگاه BURSA ULUDAG UNIVERSITY
پرستاری دانشگاه ÇANAKKALE ONSEKİZ MART
پرستاری دانشگاه ÇUKUROVA
پرستاری دانشگاه DOKUZ EYLÜL
پرستاری دانشگاه EGE
پرستاری دانشگاه DOKUZ EYLÜL
فیزیوتراپی دانشگاه ANKARA YILDIRIM BEYAZIT
فیزیوتراپی دانشگاه HACETTEPE
فیزیوتراپی دانشگاه ISTANBUL – CERRAHPASA
فیزیوتراپی دانشگاه İZMİR KATİP ÇELEB
فیزیوتراپی دانشگاه KIRIKKALE
فیزیوتراپی دانشگاه KTO KARATAY
فیزیوتراپی دانشگاه MARMARA
فیزیوتراپی دانشگاه NECMETTİN ERBAKAN
فیزیوتراپی دانشگاه PAMUKKALE
فیزیوتراپی دانشگاه SİVAS CUMHURİYET
فیزیوتراپی دانشگاه SÜLEYMAN DEMİREL
فیزیوتراپی دانشگاه TRAKYA
فیزیوتراپی دانشگاه آلانیا علاءالدین کیکوبات
فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهداشت
فیزیوتراپی دانشگاه فیرات
فیزیوتراپی دانشگاه کربابک
فیزیوتراپی دانشگاه گازİ
مامایی دانشگاه ATATURK
مامایی دانشگاه ÇANAKKALE ONSEKİZ MART
مامایی دانشگاه ÇUKUROVA
مامایی دانشگاه EGE
مامایی دانشگاه ESKİŞEHİR OSMANGAZİ
مامایی دانشگاه GAZİANTEP
مامایی دانشگاه KTO KARATAY
مامایی دانشگاه MARMARA
مامایی دانشگاه SELÇUK
مامایی دانشگاه SİVAS CUMHURİYET
مامایی دانشگاه SÜLEYMAN DEMİREL
مامایی دانشگاه UNDOKUZ MAYIS
مامایی دانشگاه انکارا
مامایی دانشگاه علوم بهداشتی و درمانی
مامایی دانشگاه فیرات
مامایی دانشگاه کربابک

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب نتیجه میگیریم که با مهاجرت به ترکیه از طریق بورسیه تحصیلی از امکانات و مزایای فراوانی بهره مند می شوید. دولت این کشور بورسیه های مختلفی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. شرایط اخذ بورسیه ترکیه با توجه به عوامل مختلف مانند رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی، معدل، رزومه و … متفاوت میباشد.

بهره مندی از معدل و رزومه تحصیلی قوی و با ارزش شانس و امتیاز شما عزیزان را در اخذ بورسیه بالا می برد. شما عزیزان در زمان تعیین شده میتوانید از طریق سایت ترکیه بورسلاری به راحتی نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

سوالات متداول درباره بورسیه ترکیه 2025

شرایط سنی بورسیه ترکیه 2025 چیست؟

برای مقطع کارشناسی زیر 21 سال، ارشد زیر 30 سال، دکتری زیر 35 سال

زمان ثبت نام بورسیه ترکیه 2025 چه تاریخی است؟

تاریخ ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 از 20 دی تا اسفند 1403 می باشد.

سایت ثبت نام بورسیه ترکیه 2025 چیست؟

برای ثبت نام بورسیه ترکیه 2023 باید به سایت turkiyeburslari.gov.tr مراجعه نمایید.

68 دیدگاه

 1. سلام روزتون بخیر . من الان مدرک کارشناسی رشته فیزیوتراپی رو دارم از طرف دیگه خانوادم تصمیم گرفتن برای زندگی به ترکیه مهاجرت کنند. منم میخوام تو دانشگاه های ترکیه درسمم رو ادامه بدم ولی مثل اینکه هزینه های تحصیل در ترکیه خیلی زیاده به خاطر همین میخوام بورسیه بگیرم. سوالم اینه رشته فیزیوتراپی در ترکیه هست؟ اصلا میتونم برای این رشته بورسیه ترکیه بگیرم؟
  ممنون میشم جوابمو بدید??

  1. سلام دوست عزیز
   بله، رشته فیزیوتراپی جزو رشته های بورسیه ترکیه 2023 بوده و شما به راحتی میتوانید بابت تحصیل در این رشته در بورسه ترکیه 2023 ثبت نام نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

  2. سلام وقت بخیر
   من دانش اموز سال دوازدهم تجربی هستم برای رشته فیزیوترامی میخواستم در ازمون بورسیه شرکت کنم‌.الان ک من امتحان نهایی و کنکور ندارم امکانش هست و میشه راهنمایی کنید . ممنون ?

   1. سلام دوست عزیز
    ظرفیت پذیرش برای رشته فیزیوتراپی در ترکیه محدود است و باید در آزمون sat یا yos شرکت کنید و نمره قبولی کسب کنید. مدارک زیر لازم است:
    نمره قبولی در ازمون sat یا yos
    مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی
    اثبات مهارت زبان انگلیسی یا ترکی
    اگر بتوانید از دانشگاه مدیترانه شرق EMU بورسیه فیزیوتراپی بگیرید می توانید تا 50 درصد در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 2. سلام به همه من سلما که یک تن از فارغان صنف 12 هستم میخواهم بنابر شرایط که در افغانستان است تحصیل خد را در کشور های خارج ادامه دهم لطفا مه خواهان این هستم که یک بورس تحصیلی برایم فراهم کنید چی میشود که همراه ما کمک کنید لطفا

  1. سلام دوست عزیز
   در صورتیکه از شرایط و قوانین بورسه برخودار باشید به راحتی میتوانید بورسیه ترکیه را دریافت نمایید. زمان ثبت نام بورسیه ترکیه 20 دی الی 1 اسفند بوده که در این بازه زمانی میتوانید نسبت به ثبت نام اقدام نمایید.
   با تشکر از همراهی شما

  2. عرض سلام.بنده دانشجوی ارشد مهندسی راه و ترابری هستم و معدلمم ۱۷ هست و ۲۶ سال دارم،فقط پایان نامم مانده و دارم روی پایان نامم کار میکنم و آخر تابستان ۱۴۰۲ مدرک ارشدمو میگیرم.
   در قسمت ثبت نام چه طور باید ثابت کنم که مثلا ۲۶ واحد رو با معدل فلان پاس کردم و در کل مدرکی از ارشدم ارایه بدم؟
   چون برای دکتری میخوام اقدام کنم.

   1. سلام دوست عزیز
    در هنگام ثبت نام در سایت رسمی ترکیه بورسلاری turkiyeburslari.gov.tr در قسمت سوابق تحصیلی باید اطاعات مقاطع تحصیلی خود را وارد کنید.

 3. سلام برای بورسیه ترکیه مقطع کارشناسی رشته روانشناسی هم هست و اینکه من دیپلم دارم میتونم برای این بورس اقدام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله می توانید. برای بورسیه رشته روان شناسی مقطع کارشناسی ترکیه، باید سن کمتر از 21 سال و حداقل معدل 14 باشد.

 4. سلام من سال دوازدهم هستم و معدل سال های اخیرم بالای 19 و نیم بودهو همپنین مسلط به زبان انگلیسی هستم. ایا شانسی برای قبولی دارم؟

 5. سلام صفیه هستم
  من متعلم صنف دوازده سال ۱۴۰۱ در افغانستان درهستم شما از شرایط ما آگاه هستید که مکاتب ما مسدود است آیا بخاطر گرفتن بورسیه تحصیلی سال آینده مدرک صنف دوازده ما لازم هست تا واجد شرایط بورسیه ترکیه شویم
  تشکر از شما منتظر پاسخ تان هستم

 6. سلام
  دیپلم تجربی دارم
  سن:19 سال
  معدل بالای 19
  درحال تحصیبل در رشته علوم آزمایشگاهیم
  میخوام در بورسیه تحصیلی دندانپزشکی ترکیه شرکت کنم
  مدارکم ترجمه شده است ترکی استانبولی مدرک ندارم ولی مسلطم
  آیا امکان قبولی دربورسیه بامدرک دیپلم دارم .ضمنا جهت شرکت در بورسیه گذرداندن آزمون یوس الزامی است؟لطفا جواب بدهید

  1. سلام دوست عزیز
   بله امکان قبولی دارید و به معدل دیپلم و ریزنمرات شما هم بستگی دارد.
   برای دانشگاه های دولتی ترکیه گذراندن آزمون یوس یا sat ضروری است اما برای دانشگاه های خصوصی این آزمون لازم نیست.

   1. سلام
    من هنوز دیپلم نگرفتم و سال اول رشته انیمیشن هستم میخوام حداقل از سال دیگه درسم رو در ترکیه ادامه بدم چون رشته ای که من دارم جزو رشته هایی هست که داخل ایران پیشرفت خوبی نداره و حرفه کاملی راجبش نیست در این باره که رشته انیمیشن خیلی حوضه های کاری خوبی داره و ایران هم برای تحصیل این رشته مناسب نیست میشه قبل از اینکه برم دانشگاه بورسیه بگیرم و اونجا به تحصیل ادامه بدم؟

    1. سلام دوست عزیز
     با توجه به اینکه قصد دارید از سال دوم دبیرستان در ترکیه ادامه تحصیل داشته باشید باید ابتدا اقامت این کشور را دریافت کنید. تحصیل دبیرستان در ترکیه تقریباً رایگان است و تنها یک آزمون ورودی از شما خواهند گرفت. دبیرستان های بین المللی ترکیه معمولاً بورس های مختلفی دارند و بورس کامل به ندرت دارند.

 7. سلام من رشتم شیمی.قصد دارم دکتری شیمی بخونم تو ترکیه..بورسیه میدن برای شیمی؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله برنامه های دکتری شیمی در ترکیه به طور کلی مشابه سایر برنامه های دکتری اروپایی است.

  2. سلام
   عزیز من چه قسم میتوانیم ثبت نام که با این بورسیه میکنیم بفهمم که ما را قبول کرده منتظر جواب شما هستم

   1. سلام دوست عزیز
    هنگام اعلام نتایج (اردیبهشت یا خرداد) باید وارد پرتال دولت ترکیه شوید و با وارد کردن یوزر و پس خود نتیجه را مشاهده نمایید.
    نتیجه
    در صورت قبولی در مرحله اول و دعوت به مصاحبه، زمان و تاریخ مصاحبه به شما اعلام خواهد شد.
    دعوت به مصاحبه

  1. سلام دوست عزیز
   رشته روان شناسی در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری در ترکیه طبق شرایط زیر بورسیه می پذیرد:
   برای کارشناسی سن زیر 21سال برای ارشد زیر 30 سال و برای دکتری سن کمتر از 35 سال. همچنین معدل حداقل 14 برای بورسیه کارشناسی و معدل حداقل 15 برای ارشد و دکتری

  2. سلام دیپلم تجربی با معدل 19/35دارم و 18سالمه می خوام برای داروسازی بورسیه بگیرم اگه مدرک زبان نداشته باشیم احتمال قبولی خیلی پایین می اد؟

   1. سلام دوست عزیز
    به طور کلی برای بورسیه داروسازی در ترکیه متقاضیان یا باید در آزمون های به زبان ترکی (ازمون yos) یا ازمون به زبان انگلیسی (sat) شرکت کنند. اما در صورتی که مدرک زبان نداشته باشید باید در دوره های اموزش زبان انگلیسی که توسط دانشگاه برای مدت یک سال برگزار می شود شرکت نمایید. همچنین ارائه رزومه و ارائه انگیزه نامه یا باید به زبان انگلیسی باشد یا زبان ترکی.
    اما به طور کلی ارائه مدرک زبان برای تحصیل در داروسازی در ترکیه لازم نیست و با تسلط داشتن به زبان انگلیسی می توانید اقدام کنید. صرفا تسلط برای صحبت کردن کافیست و احتیاجی به ارائه مدرک زبان نیست. علاوه بر این باید زبان تدریس دانشگاه هدف خود را بررسی کنید که ایا تدریس در آن دانشگاه به زبان ترکی است یا انگلیسی؟

 8. سلام من رشتم گرافيك بوده و باتوجه به سنم امسال سال آخريه كه ميتونم از اين شانس استفاده كنم اما توي ليست رشته ي خودم رو نديدم يعني نميتونم ثبت نام كنم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   می توانید از طریق ترکیه بورسلاری و رزومه کامل و معدل بالای ۱۵ برای بورسیه گرافیک در ترکیه اقدام کنید.

 9. سلام من ارشد ژنتیک از دانشگاه معتبر ایران دارم معدل الف هستم
  سنم ۳۰ساله
  چطور میتونم داروسازی دانشگاه دولتی ترکیه تحصیل کنم؟ صرفا یوس؟

 10. سلام بنده سال دوازدهم هستم
  معدل سال قبلم 17.98 بوده. آیا بنده شانس قبولی در رشته پرستاری دارم و همچنین لطفا بگین شانس قبولیم چقدره؟
  ممنون میشم جواب بدین.

  1. سلام دوست عزیز

   داشتن معدل بالا و ریزنمرات مرتبط عالی، مدرک تافل یا آیلتس با نمره 85 و 7 به بالا، مقاله های چاپ شده در ژورنال معتبر و … برای شما امتیاز محسوب می شود و شانس قبولی شما را بالا می برد. گرفتن بورسیه پرستاری در دانشگاههای دولتی ترکیه، مزیت های زیادی از جمله، تحصیل رایگان، خوابگاه و تغذیه رایگان، کمک هزینه تحصیلی و … را به همراه خواهد داشت. البته تسهیلات بورسیه پرستاری در ترکیه در هر دانشگاه متفاوت است و توسط خود آنها اعلام می شود. اما کلیت آن مطابق با آنچه است، که گفته شد

  1. با سلام من ارشد حقوق دارم. میتونم برای ارشد مجدد در رشته حقوق بورس بشم؟ یا برای ارشد روانشناسی با توجه ب اینکه کارشناسیم روانشناسی نیست؟

   1. سلام دوست عزیز
    بیشتر دانشگاه های حقوق در ترکیه مدرک ایران را قول ندارند و بهتر است از ابتدای کارشناسی شروع کنید.

 11. کلاسه نهم بودم دیگه نخوندم چون نتونستم اعدامه بدم هزینه میخاست نداشتم ومیخوام بقیه درساموترکیه ادامه بدم

 12. سلام وقت بخیر
  من ۱۹ سالمه ولی هنوز کارت ملی برام صادر نشده میخواستم بدونم میشه با شناسنامه ثبت نام کرد؟

 13. سلام میخواستم بدونم رشته های موسیقی هم شامل این بورسیه میشوند؟ و دانشگاه علمی کاربردی اگر باشیم و ترم اخر، به عنوان مدرک اخر باید معدل دبیرستان رو بنویسیم و یا فوق دیپلم رو ؟

  1. سلام دوست عزیز

   شرایط ورود به رشته موسیقی در ترکیه دارای دو مرحله تئوری و عملی است. از آنجایی که هر دانشجوی موسیقی باید توانایی کار کردن با یک ساز را داشته باشد. در آزمون عملی مهارت نواختن متقاضیان سنجیده می‌شود. در صورت قبولی در آزمون ورودی میتوانید برای پذیرش این رشته اقدام کنید.
   دانشگاه های حاجت تپه، بیلکنت، یاشار و دانشگاه فنی استانبول از دانشگاه های برتر برای تحصیل موسیقی در ترکیه هستند.

 14. با سلام
  مدارک اجباری برای مقطع دکترا برای بورس ترکیه توی دانشگاه های خصوصی چیه
  آیا رزومه ،پروپزال ، انگیزه نامه و توصیه نامه اجباری میباشد

  1. سلام دوست عزیز
   حداقل دو توصیه نامه از طرف اساتید لازم است.
   مدارک لازم برای اخذ بورس دکتری ترکیه :

   مدرک دیپلم به همراه ریزنمرات
   مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات
   مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات
   گزیده ای از پایان نامه کارشتاسی ارشد
   کپی از پاسپورت معتبر
   عکس شخصی با پس زمینه سفید یا آبی

 15. سلام وقت بخیر
  من لیسانس حسابداری دارم و متولد 72 هستم
  تو رزومه هم دو دوره تحصیلی شرکت کردم که قابل ترجمه هست
  خواستم بدونم با شرایط فوق و رشته مربوط میتونم بورسیه ترکیه بگیرم؟
  ممنون میشم جواب بدین

   1. سلام من مدارک لازمو تهیه کردم ولی نمی دونم رشته علوم کامپوتر شامل بورسیه ترکیه هست یا نه؟ لطفا راهنماییم کنید ممنون

    1. سلام دوست عزیز
     بله می توانید از بورسیه کامپیوتر در ترکیه استفاده کنید که مبلغ آن از 800 لیر تا 1600 لیر با توجه به مقطع تحصیلی در ماه است.

 16. با سلام ،در زمان بارگذاری مدارک، مدرکی که پشتیبانی مالی را نشان دهد لازم هست ؟انگیزه نامه برای مقطع کارشناسی را زمان بارگذاری نیازه؟و سوال آخرم نام دانشگاه را ما مشخص میکنیم یا زمان پذیرش مشخص میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله انگیزه نامه لازم است و نام دانشگاه مورد نظر را با ذکر دلایل انتخاب آن دانشگاه باید در انگیزه نامه بیاورید. در مورد گواهی تمکن مالی در بورسیه هم باید مدارک و مستندات دانشگاه را به سفارت تحویل دهید در این حالت مبلغ بسیار کمتری برای تمکن مالی موردنیاز است.

  1. سلام دوست عزیز
   انگیزه نامه یا همان SOP برای این است که اساتید و دانشگاه مقصد مورد نظر خود را مجاب کنید که چه چیزی شما را واجد شرایط بورسیه تحصیلی می کند؟ و اگر با متن و نگارش خوب و ترغیب کننده ای باشد شانس قبولی خود را افزایش می دهید.انگیزه نامه کلید اصلی اخذ بورسیه است و باید مراحل آن را به ترتیب رعایت کنید. در مورد بورسیه تحصیلی اهمیت ارائه انگیزه نامه دوبرابر بوده و متقاضیان بورسیه ملزم به ارائه آن هستند و پرونده های بدون SOP اصلا وارد فاز پذیرش نخواهند شد.

 17. سلام ،شما فرمودید که در sopنام دانشگاه را ذکر میکنیم منظورتون این هست که زمان بارگذاری وقتی وارد سایت بورسلاری میشیم، برای نوشتن نام دانشگاه مد نظر ما، جای مشخصی داره؟ و من چطور میتونم برای راهنمایی بیشتر از شما ،تماس داشته باشم

  1. سلام دوست عزیز
   گفتیم که در انگیزه نامه نام دانشگاه هدف خود را و اینکه چرا این دانشگاه را انتخاب کرده اید ذکر می کنید. در متن sop باید هدفتان از تحصیل در این دانشگاه را بیاورید. انگیزه نامه به طور کلی شامل مقدمه متن اصلی و نتیجه گیری خواهد بود. برای مثال در متن اصلی باید اهداف خود از قبولی در دانشگاه مقصد و این که این دانشگاه چه ویژگی داشته که انتخاب کرده اید و با بورسیه گرفتن از این دانشگاه به این اهداف میرسید را بیان می کنید.

 18. سلام وقتتون بخیر
  من لیسانس بهداشت عمومی هستم و سابقه کار(طرح) به مدت دو سال در مرکز بهداشت دارم و سطح زبان ترکی و انگلیسیم در حد متوسط است! میخواستم بپرسم برای ارشد رشته من چه رشته هایی در دانشگاه های ترکیه هست!؟

  1. سلام دوست عزیز
   دانشگاه حاجت تپه بهترین رشته های مرتبط با شاخه بهداشت را ارائه می دهد.

 19. سلام خسته نباشید دوتا سؤال داشتم اول اینکه تو لیستی که قرار دادین برای سال ۲۰۲۳ رشته پزشکی نبود و این یعنی برای این رشته بورس شامل نمیشه؟
  دومین اینکه تو یکی از کامتان فرمودین برای بعضی از رشته ها برای دریافت بورسیه باید آزمون دادم خواستم بپرسم شامل رشته ی پزشکی نیز میشه؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله شامل بورس می شود و برای دانشگاه های دولتی باید آزمون یوس را بدهید.

 20. سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم چجوری باید دانشگاه هایی که رشته جواهر سازی دارند رو پیدا کنیم چون هرچی سرچ میکنم پیدا نمیکنم، و سوال دیگم توی sop برای ترکیه بورسلاری فقط یک دانشگاه رو می تونیم انتخاب کنیم ؟

  1. سلام دوست عزیز
   برای انگیزه نامه اگر هدفت تان انتخاب بیش از یک رشته و دانشگاه می باشد باید برای هر دانشگاه انگیزه نامه مختص خودش را ارسال کنید و این دانشگاه ها از اینکه شما به چند دانشگاه دیگر هم انگیزه نامه ارسال کرده اید با خبر نخواهند شد. و یا اینکه لیست دانشگاه های مدنظرتان را آماده کنید و دلیل انتخاب هریک را ذکر کنید. بهتر است بیش از 3 رشته یا دانشگاه انتخاب نکنید.
   برای تحصیل در رشته جواهرسازی یا طراحی جواهرات باید در آزمون تومر شرکت کنید و دانشگاه های قاضی آنتپ، دانشگاه آنکارا،دوکوز ایلول، کوجالی، آفیون، مرسین،مولا، تراکیا و دانشگاه خصوصی آیدین استانبول این رشته را ارائه می دهند.

  1. سلام دوست عزیز
   بله برای تحصیل در مدارس خوب ترکیه دانش اموز باید در ازمون قبول شود. برای مثال بورسیه مدرسه امام خطیب، بورسیه پشتیبانی کامل برای افراد با استعداد که توانایی مالی پایین دارند و یا بورسیه ورزشکاران و …

  1. سلام دوست عزیز
   اعلام نتایج بورسیه ترکیه جولای 2023 ( تیر و مرداد) می باشد و پایان فروردین یا اردیبهست ارزیابی مدارک ارسال شده به اتمام می رسد.

 21. سلام ببخشید بورسیه درصدی برای رشته بینایی سنجی هست؟ و اینکه من دوازدهمم و هنوز امتحانات نوبت دوم و ندادم بدون این مدرک شرایط ثبت نام نیست؟

  1. سلام دوست عزیز
   آتاسون یکی از مؤسسات خصوصی ترکیه است که می‌توانید از آن برای رشته بینایی سنجی در خواست بورسیه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا