سرمایه گذاریمهاجرت

اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه 2022

برای سرمایه گذاری در ترکیه نیز، مانند هر کشور دیگری، راه های بسیاری وجود دارد. مسیرهای سرمایه گذاری در ترکیه، مورد استقبال ایرانیان بوده و هست. زیرا که این کشور از بسیاری از جهت ها با ایران مطابقت دارد. اما سرمایه گذاری در ترکیه علاوه بر اینکه یکی از مسیرهای مهاجرت به این کشور است، بلکه اخذ اقامت از طریق سرمایه گذاری ترکیه نیز میسر می باشد.

میتواند مانند هر سرمایه گذاری دیگری، منافع و ضررهای خاص خود را داشته باشد. پس در نظر گرفتن و آگاهی از تمام جوانب مثبت و منفی این موضوع، حائز اهمیت است.یکی از روش های مهاجرت به ترکیه، روش سرمایه گذاری است که در این مقاله به این موضوع میپردازیم.

بیشتر بخوانید: بهترین محله های استانبول برای خرید و اجاره ملک

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه 2022

اخیرا شرایط و مقررات اخذ شهروندی ترکیه دچار تغییراتی شده است. طبق قوانین در گذشته، شما برای سرمایه گذاری در ترکیه باید در روش های مختلف سرمایه گذاری، 3-1 میلیون دلار هزینه می کردید، اما بعد از اعمال تغییرات در قوانین از سال 2019، این مبلغ به 500-250 هزار دلار کاهش یافت. شما با سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید برای خود و خانواده تان اقامت این کشور را اخذ نمایید.

بروزرسانی در تاریخ 1401/01/30: طبق آخرین اطلاعات و قانون جدید در کشور ترکیه، خرید اموال و سند غیر منقول مانند ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است متقاضیان تا 3 سال حق فروش و انتقال مالکیت را ندارند.

با سرمایه گذاری در ترکیه، علاوه بر اخذ اقامت و کسب سود، با توجه به توافقنامه های امضا شده بین ایران و ترکیه، سرمایه گذاری تضمین شده و دارای امنیت بالا خواهد بود.

 1. توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه

با مشخص کردن استانداردهای تجاری در این توافقنامه، محیط سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران باید امن و مناسب باشد.تضمین این قرارداد برای عدم مصادره اموال سرمایه گذار است.مگر در صورت بروز استثنائاتی که آن هم پس از طی مراحل قانونی امکان مصادره اموال شخص برای منافع عمومی موجود میشود. 

 1. توافق نامه پیشگیری دوگانه از مالیات

این توافق نامه برای عدم پرداخت مالیات توسط سرمایه گذار در هر دو کشور است. یعنی شما یا در ایران مالیات پرداخت میکنید یا در ترکیه.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق سرمایه گذاری ترکیه

از مسیر سرمایه گذاری در ترکیه، شما میتوانید تابعیت خود و خانواده تان را کسب نمایید.منظور از خانواده ، همسر و فرزندان زیر 18 سال است. البته این مسیر نیز شرایط منحصر به فرد خود را دارد. یعنی برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، شما باید در زمینه های تعیین شده توسط دولت ترکیه و پرداخت حداقل مبلغ معین شده اقدام کنید. 

به طور معمول پروسه اخذ تابعیت از ترکیه 6-3 ماه زمان میبرد. اما از سال 2021-2019 این روند آسان تر شده و این زمان به 2 ماه تغییر یافته است.

دولت ترکیه برخلاف کشورهایی مانند مالزی، اجازه دو تابعیتی بودن را میدهد. و نیازی به باطل کردن تابعیت سابقتان ندارید.

در ادامه، تمام موارد سرمایه گذاری که منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه میشود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: همه چیز راجع به پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک از جمله مسیرهایی است که در ترکیه، منجر به اخذ اقامت و تابعیت میگردد. قبل از سال 2019 حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه 1 میلیون دلار آمریکا بود. اما در حال حاضر این حداقل مبلغ به 250 هزار دلار تغییر یافته است. از شرایط این روش این است که ملک خریداری شده را تا 3 سال نباید فروخت. البته خبر خوش اینکه، این مبلغ در برخی از پروژه ها 150 هزار دلار هم مورد پذیرش است.

البته خرید ملک با هزینه ها و مبالغ کمتر نیز میتواند به اخذ اقامت ترکیه منجر شود. بدین ترتیب که با خرید خانه به ارزش 60 هزار دلار نیز شما میتوانید اقامت 3 ساله در این کشور اخذ نمایید. این اقامت به منزله اقامت توریستی است. و از طریق این اقامت شما اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته برای کار کردن از طریق اخذ مجوز کار در ترکیه این امکان وجود دارد. و البته این اقامت میتواند تمدید هم شود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/01/30: طبق آخرین اطلاعات و قانون جدید در کشور ترکیه، خرید اموال و سند غیر منقول مانند ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است متقاضیان تا 3 سال حق فروش و انتقال مالکیت را ندارند.

بیشتر بخوانید: اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید خانه و ملک

سپرده بانکی در ترکیه

با سرمایه گذاری در بانکهای ترکیه نیز امکان اخذ تابعیت این کشور موجود است. در این روش نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای نیست. حداقل مبلغ مورد نیاز 500 هزار دلار، به صورت سپرده در یکی از بانکهای ترکیه است.

این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار بوده و اکنون به 500 هزار دلار کاهش یافته است. بدین ترتیب که حداقل تا 3 ماه پول شما باید در بانکهای ترکیه بماند.

خرید سهام ترکیه

با سرمایه گذاری در ترکیه در بخش سهام نیز میتوان اقامت این کشور را اخذ کرد. در این زمینه نیز شما باید حداقل مبلغ 500.000 دلار امریکا سهام خریداری کنید. برا مبنای طرح قدیم ترکیه مبلغ 2 میلیون دلار، در واقع حداقل مبلغ لازم بوده است. ایجاد حداقل مبلغ 500.000$ بر مبنای طرح های جدید دولت ترکیه است.

از مهمترین شرایط این نوع سرمایه گذاری، این است که باید سهام خریداری شده شما 3 سال نگهداری و بلوکه بوده و توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شده باشد.

خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه

از طریق خرید اوراق قرضه نیز میتوان تابعیت ترکیه را به دست آورد. سرمایه گذاری شما در این بخش تا 3 سال غیر قابل فروش است. و این سرمایه گذاری باید از طریق وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود. و حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید اوراق قرضه دولتی 500 هزار دلار است.

سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک ترکیه

از دیگر روشهای سرمایه گذاری و اخذ تابعیت ترکیه، مشارکت در شرکتهای فعال در زمینه املاک و مستغلات است. در این روش هم نیاز به سرمایه گذاری حداقل 500.000 $ امریکا، در یکی از این شرکت ها است.

بیشتر بخوانید: بهترین محله های ازمیر برای خرید و اجاره خانه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

بر اساس قوانین سابق ترکیه، در این روش کارفرمای خارجی باید 100 شهروند ترکیه ای را استخدام میکرد. بر اساس قوانین تازه که از سال 2021-2019 تصویب شد. کارفرمای خارجی میتواند با استخدام 50 شهروند اهل ترکیه نیز، شرکت خود را تاسیس و تابعیت این کشور را از این طریق اخذ نماید.

در این زمینه، ارائه بیزینس پلن و برنامه تجاری واجب است . و این بیزینس پلن باید مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار گیرد. سرمایه اولیه و حداقلی در این زمینه 10.000 لیر ترکیه یا همان 2.600 دلار آمریکا میباشد.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در ترکیه 2022

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه، برای شما و خانواده تان مزیتهایی دارد. علاوه بر اینکه داشتن اقامت ترکیه امکان استفاده از دیگر سفارتها را در این کشور به شما میدهد. دارای مزیت های بسیار دیگری هم میباشد. در واقع اخذ اقامت ترکیه می تواند سکوی پرتابی برای مهاجرت به دیگر کشورها باشد. در این حالت شما در وقت میتوانید بسیار صرفه جویی کنید.

همینطور داشتن 5 سال اقامت متوالی در ترکیه میتواند منجر به اخذ پاسپورت این کشور شود.

برخی از مزایای اقامت در ترکیه در  زیر اشاره شده است:

 • اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه در مدت زمان کم(حداکثر 6-3 ماه )
 • با اخذ پاسپورت ترکیه امکان سفر به 150 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا وجود دارد.
 • شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.(مانند برخی از کشورهای سخت گیر)
 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • بهره مندی تمام اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان حفظ تابعیت قبلی.(2 تابعیتی بودن)
 • اجباری نبودن خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از روش سرمایه گذاری
 • امکان تحصیلات رایگان 
 • پاسپورت ترکیه = ده سال اعتبار و تمدید مادام العمر 
 • امکان برگشت سرمایه در کمترین زمان
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن.
 • اخذ شهروندی ترکیه برای دیگر اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال

بیشتر بخوانید: مهاجرت و اقامت با خرید ملک، بهترین و ارزان ترین کشورها

شرایط اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد، شما با سرمایه گذاری در ترکیه (در مسیرهای معین) و با سکونت 8-5 سال متوالی در ترکیه میتوانید پاسپورت این کشور را اخذ نمایید. البته این پروسه مستلزم رعایت شرایط مورد نظر ترکیه نیز میباشد. با اخذ اقامت ترکیه و در صورت تمایل به اخذ تابعیت این کشور از جمله شرایطی که باید داشته باشید:

 • سن از 18 سال به بالا
 • سکونت متوالی 8-5 سال در ترکیه
 • حضور حداقل 6 ماه در سال در ترکیه (در صورت ازدواج با شهروند ترکی = 3ماه)
 • اخذ اقامت از طریق تولد با شرایط خاص 
 • دارا بودن سلامت جسمی و روحی کامل
 • در حد رفع نیاز روزمره تسلط به زبان ترکی
 • نداشتن خطر برای سلامت جامعه
 • عدم تهدید امنیت ملی و بی آزار بودن در جامعه
 • داشتن قدرت مالی(تمکن مالی) برای تامین هزینه های زندگی خود و افراد تحت تکفل(همراه) در ترکیه
 • عدم سوء پیشینه کیفری و عدم سوء سابقه 
 • حسن اخلاق و رفتار در مدت حضور در ترکیه
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در 3 سال گذشته
 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد(برای متقاضیان 65 سال به بالا)
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی

یکی دیگر از شرایطی که بسیار شما را در اخذ شهروندی ترکیه یاری خواهد داد. اثبات ادای احترام و شناخت به فرهنگ و زبان و جامعه ترکیه است. یا اینکه شما نشان دهید که برای جامعه ترکیه شما نیز مانند سرمایه گذاریتان سود آور هستید. مثلا کار در یک شرکت ترکی، استاد دانشگاه بودن، ورزشکار حرفه ای بودن و پرداخت مالیات.

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

برای اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه، شما ملزم هستید که مدارک زیر را به ادارات محلی دولتی (معمولا شهرداری) ارائه دهید.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس با استانداردهای عکس گذرنامه
 • در صورت لزوم ارائه اسناد اثبات روابط خانوادگی با همسر و فرزندان
 • گواهی معتبر پزشکی از اثبات سلامت ذهنی و جسمی خوب

همچنین شما باید تسلط بر زبان ترکی خود را با مصاحبه ای شفاهی با یک مامور دولتی اثبات کنید. بعد از اینکه  پرونده ها و فرم های لازم را تکمیل و هزینه های لازم را پرداخت نمودید. اسناد ارائه شده توسط شما برای بازبینی به وزارت کشور ارسال می شود.

نتیجه از طریق ایمیل از طرف کنسولگری ترکیه ارائه خواهد شد. خوشبختانه ترکیه دارای انعطاف پذیری در قانون است. و اگر شما نیز سازگاری خود را با قوانین این کشور نشان دهید. روند دریافت پاسپورت شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

سخن پایانی مجله مهاجرت

در متن بالا تمام راه های سرمایه گذاری اعم از سپرده بانکی، اوراق قرضه، کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه و … کاملا بررسی گردید. اقامت سرمایه گذاری ترکیه، از طریق خرید ملک در ترکیه، یکی از بهترین راه های دریافت شهروندی و مهاجرت به ترکیه است.

برای شناسایی شرایط و اطلاع یافتن از قیمت ها و محله های مناسب ترکیه، برای خرید ملک میتوانید به صورت حضوری و یا استفاده از بهترین سایت ها و اپلیکیشن های املاک ترکیه اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا