مهاجرتویزای سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت 2022 – سرمایه گذاری در استانبول

برای سرمایه گذاری در ترکیه نیز، مانند هر کشور دیگری، راه های بسیاری وجود دارد. اما چرا سرمایه گذاری در ترکیه؟؟؟

مسیرهای سرمایه گذاری در ترکیه و اخذ ویزای سرمایه گذاری، مورد استقبال ایرانیان بوده و هست. زیرا که این کشور از بسیاری از جهت ها با ایران مطابقت دارد. اما سرمایه گذاری در ترکیه علاوه بر اینکه یکی از مسیرهای مهاجرت به این کشور است، بلکه با سرمایه گذاری در ترکیه، اقامت نیز میسر می باشد.

میتواند مانند هر سرمایه گذاری دیگری، منافع و ضررهای خاص خود را داشته باشد. پس در نظر گرفتن و آگاهی از تمام جوانب مثبت و منفی این موضوع، حائز اهمیت است.یکی از روش های مهاجرت به ترکیه، روش سرمایه گذاری است که در این مقاله به این موضوع میپردازیم و موضوعاتی مانند مثل حداقل سرمایه گذاری در ترکیه، بهترین سرمایه گذاری در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت، مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه، سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی و … را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: بهترین محله های استانبول برای خرید و اجاره ملک

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه چگونه است؟

اخیرا شرایط و مقررات اخذ شهروندی ترکیه دچار تغییراتی شده است. طبق قوانین در گذشته، شما برای حداقل سرمایه گذاری در ترکیه باید در روش های مختلف سرمایه گذاری، 3-1 میلیون دلار هزینه می کردید، اما بعد از اعمال تغییرات در قوانین از سال 2019، این مبلغ به 500-250 هزار دلار کاهش یافت. شما با سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید برای خود و خانواده تان اقامت این کشور را اخذ نمایید.

بروزرسانی در تاریخ 1401/01/30: طبق آخرین اطلاعات و قانون جدید در کشور ترکیه، خرید اموال و سند غیر منقول مانند ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است متقاضیان تا 3 سال حق فروش و انتقال مالکیت را ندارند.

با سرمایه گذاری در ترکیه، علاوه بر اخذ اقامت و کسب سود، با توجه به توافقنامه های امضا شده بین ایران و ترکیه، سرمایه گذاری تضمین شده و دارای امنیت بالا خواهد بود.

 1. توافق نامه ارتقا و حفاظت از سرمایه

با مشخص کردن استانداردهای تجاری در این توافقنامه، محیط سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران باید امن و مناسب باشد.تضمین این قرارداد برای عدم مصادره اموال سرمایه گذار است.مگر در صورت بروز استثنائاتی که آن هم پس از طی مراحل قانونی امکان مصادره اموال شخص برای منافع عمومی موجود میشود. 

 1. توافق نامه پیشگیری دوگانه از مالیات

این توافق نامه برای عدم پرداخت مالیات توسط سرمایه گذار در هر دو کشور است. یعنی شما یا در ایران مالیات پرداخت میکنید یا در ترکیه.

بیشتر بخوانید: شغل های پردرآمد در ترکیه برای ایرانیان

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

از مسیر سرمایه گذاری در ترکیه، شما میتوانید تابعیت خود و خانواده تان را کسب نمایید.منظور از خانواده ، همسر و فرزندان زیر 18 سال است. البته این مسیر نیز شرایط منحصر به فرد خود را دارد. یعنی برای اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، شما باید در زمینه های تعیین شده توسط دولت ترکیه و پرداخت حداقل مبلغ معین شده اقدام کنید. 

به طور معمول پروسه اخذ تابعیت از ترکیه 6-3 ماه زمان میبرد. اما از سال 2021-2019 این روند آسان تر شده و این زمان به 2 ماه تغییر یافته است.

دولت ترکیه برخلاف کشورهایی مانند مالزی، اجازه دو تابعیتی بودن را میدهد. و نیازی به باطل کردن تابعیت سابقتان ندارید.

در ادامه، تمام موارد سرمایه گذاری که منجر به اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه میشود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

بیشتر بخوانید: همه چیز راجع به پاسپورت ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک از جمله مسیرهایی است که در ترکیه، منجر به اخذ اقامت و تابعیت میگردد. قبل از سال 2019 حداقل مبلغ سرمایه گذاری در ترکیه 1 میلیون دلار آمریکا بود. اما در حال حاضر این حداقل مبلغ به 250 هزار دلار تغییر یافته است. از شرایط این روش این است که ملک خریداری شده را تا 3 سال نباید فروخت. البته خبر خوش اینکه، این مبلغ در برخی از پروژه ها 150 هزار دلار هم مورد پذیرش است.

البته خرید ملک در ترکیه با هزینه ها و مبالغ کمتر نیز میتواند به اخذ اقامت ترکیه منجر شود. بدین ترتیب که با خرید خانه به ارزش 60 هزار دلار نیز شما میتوانید اقامت 3 ساله در این کشور اخذ نمایید. این اقامت به منزله اقامت توریستی است. و از طریق این اقامت شما اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته برای کار کردن از طریق اخذ مجوز کار در ترکیه این امکان وجود دارد. و البته این اقامت میتواند تمدید هم شود.

بروزرسانی در تاریخ 1401/01/30: طبق آخرین اطلاعات و قانون جدید در کشور ترکیه، خرید اموال و سند غیر منقول مانند ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه از 250 هزار دلار به 400 هزار دلار افزایش یافت. لازم به ذکر است متقاضیان تا 3 سال حق فروش و انتقال مالکیت را ندارند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی

با سرمایه گذاری در بانکهای ترکیه نیز امکان اخذ تابعیت این کشور موجود است. در این روش نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای نیست. حداقل سرمایه گذاری در ترکیه، 500 هزار دلار، به صورت سپرده در یکی از بانکهای ترکیه است.

این مبلغ سابقا 3 میلیون دلار بوده و اکنون به 500 هزار دلار کاهش یافته است. بدین ترتیب که حداقل تا 3 ماه پول شما باید در بانکهای ترکیه بماند.

خرید سهام ترکیه

با سرمایه گذاری در ترکیه در بخش سهام نیز میتوان اقامت این کشور را اخذ کرد. در این زمینه نیز شما باید حداقل مبلغ 500.000 دلار امریکا سهام خریداری کنید. برا مبنای طرح قدیم ترکیه مبلغ 2 میلیون دلار، در واقع حداقل مبلغ لازم بوده است. ایجاد حداقل مبلغ 500.000$ بر مبنای طرح های جدید دولت ترکیه است.

از مهمترین شرایط این نوع سرمایه گذاری، این است که باید سهام خریداری شده شما 3 سال نگهداری و بلوکه بوده و توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شده باشد.

خرید اوراق قرضه دولتی ترکیه

از طریق خرید اوراق قرضه نیز میتوان تابعیت ترکیه را به دست آورد. سرمایه گذاری شما در این بخش تا 3 سال غیر قابل فروش است. و این سرمایه گذاری باید از طریق وزارت خزانه داری و دارایی ترکیه تایید شود. و حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید اوراق قرضه دولتی 500 هزار دلار است.

سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه گذار در املاک ترکیه

از دیگر روشهای سرمایه گذاری و اخذ تابعیت ترکیه، مشارکت در شرکتهای فعال در زمینه املاک و مستغلات است. در این روش هم نیاز به سرمایه گذاری حداقل 500.000 $ امریکا، در یکی از این شرکت ها است.

بیشتر بخوانید: بهترین محله های ازمیر برای خرید و اجاره خانه

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت

بر اساس قوانین سابق ترکیه، در این روش کارفرمای خارجی باید 100 شهروند ترکیه ای را استخدام میکرد. بر اساس قوانین تازه که از سال 2021-2019 تصویب شد. کارفرمای خارجی میتواند با استخدام 50 شهروند اهل ترکیه نیز، شرکت خود را تاسیس و تابعیت این کشور را از این طریق اخذ نماید.

در این زمینه، ارائه بیزینس پلن و برنامه تجاری واجب است . و این بیزینس پلن باید مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه قرار گیرد. سرمایه اولیه و حداقلی در این زمینه 10.000 لیر ترکیه یا همان 2.600 دلار آمریکا میباشد.

بیشتر بخوانید: ثبت شرکت در ترکیه 2022

چرا سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه، برای شما و خانواده تان مزیتهایی دارد. علاوه بر اینکه داشتن اقامت ترکیه امکان استفاده از دیگر سفارتها را در این کشور به شما میدهد. دارای مزیت های بسیار دیگری هم میباشد. در واقع اخذ اقامت ترکیه و مهاجرت سرمایه گذاری ترکیه می تواند سکوی پرتابی برای مهاجرت به دیگر کشورها باشد. در این حالت شما در وقت میتوانید بسیار صرفه جویی کنید.

همینطور داشتن 5 سال اقامت متوالی در ترکیه میتواند منجر به اخذ پاسپورت این کشور شود.

برخی از مزایای اقامت در ترکیه در  زیر اشاره شده است:

 • اخذ پاسپورت و تابعیت ترکیه در مدت زمان کم(حداکثر 6-3 ماه )
 • با اخذ پاسپورت ترکیه امکان سفر به 150 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا وجود دارد.
 • شرط حضور در ترکیه وجود ندارد.(مانند برخی از کشورهای سخت گیر)
 • پاسپورت ترکیه جزء 30 پاسپورت برتر دنیاست.
 • بهره مندی تمام اعضای خانواده از خدمات درمانی رایگان
 • امکان حفظ تابعیت قبلی.(2 تابعیتی بودن)
 • اجباری نبودن خدمت سربازی برای دارندگان تابعیت از روش سرمایه گذاری
 • امکان تحصیلات رایگان 
 • پاسپورت ترکیه = ده سال اعتبار و تمدید مادام العمر 
 • امکان برگشت سرمایه در کمترین زمان
 • امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اتحادیه اروپا و 26 کشور حوزه شنگن.
 • اخذ شهروندی ترکیه برای دیگر اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال

بیشتر بخوانید: مهاجرت و اقامت با خرید ملک، بهترین و ارزان ترین کشورها

شرایط اخذ تابعیت ترکیه با سرمایه گذاری

همانطور که گفته شد، شما با “سرمايه گذاري در تركيه” (در مسیرهای معین) و با سکونت 8-5 سال متوالی در ترکیه میتوانید پاسپورت این کشور را اخذ نمایید. البته این پروسه مستلزم رعایت شرایط مورد نظر ترکیه نیز میباشد. با اخذ اقامت ترکیه و در صورت تمایل به اخذ تابعیت این کشور از جمله شرایطی که باید داشته باشید:

 • سن از 18 سال به بالا
 • سکونت متوالی 8-5 سال در ترکیه
 • حضور حداقل 6 ماه در سال در ترکیه (در صورت ازدواج با شهروند ترکی = 3ماه)
 • اخذ اقامت از طریق تولد با شرایط خاص 
 • دارا بودن سلامت جسمی و روحی کامل
 • در حد رفع نیاز روزمره تسلط به زبان ترکی
 • نداشتن خطر برای سلامت جامعه
 • عدم تهدید امنیت ملی و بی آزار بودن در جامعه
 • داشتن قدرت مالی(تمکن مالی) برای تامین هزینه های زندگی خود و افراد تحت تکفل(همراه) در ترکیه
 • عدم سوء پیشینه کیفری و عدم سوء سابقه 
 • حسن اخلاق و رفتار در مدت حضور در ترکیه
 • عدم دریافت کمک اجتماعی در 3 سال گذشته
 • فرد تحت پوشش یک بیمه معتبر پزشکی باشد(برای متقاضیان 65 سال به بالا)
 • عدم تهدید امنیت عمومی و پایبند به قوانین و نظم عمومی

یکی دیگر از شرایطی که بسیار شما را در اخذ شهروندی ترکیه یاری خواهد داد. اثبات ادای احترام و شناخت به فرهنگ و زبان و جامعه ترکیه است. یا اینکه شما نشان دهید که برای جامعه ترکیه شما نیز مانند سرمایه گذاریتان سود آور هستید. مثلا کار در یک شرکت ترکی، استاد دانشگاه بودن، ورزشکار حرفه ای بودن و پرداخت مالیات.

بیشتر بخوانید: بهترین سایت املاک ترکیه

مدارک لازم جهت اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری در ترکیه

برای اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه، شما ملزم هستید که مدارک زیر را به ادارات محلی دولتی (معمولا شهرداری) ارائه دهید.

 • ارائه پاسپورت معتبر
 • 4 قطعه عکس با استانداردهای عکس گذرنامه
 • در صورت لزوم ارائه اسناد اثبات روابط خانوادگی با همسر و فرزندان
 • گواهی معتبر پزشکی از اثبات سلامت ذهنی و جسمی خوب

همچنین شما باید تسلط بر زبان ترکی خود را با مصاحبه ای شفاهی با یک مامور دولتی اثبات کنید. بعد از اینکه  پرونده ها و فرم های لازم را تکمیل و هزینه های لازم را پرداخت نمودید. اسناد ارائه شده توسط شما برای بازبینی به وزارت کشور ارسال می شود.

نتیجه از طریق ایمیل از طرف کنسولگری ترکیه ارائه خواهد شد. خوشبختانه ترکیه دارای انعطاف پذیری در قانون است. و اگر شما نیز سازگاری خود را با قوانین این کشور نشان دهید. روند دریافت پاسپورت شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

آیا با مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه آشنا هستید؟

بهتر است قبل از اینکه سرمایه خود را از دست بدهید مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه را هم بدانید. با توجه به افزایش روز افزون مهاجران از ایران به دلیل اقتصاد پویای ترکیه، ممکن است که سرمایه گذاری در ترکیه برای مهاجران با مشکلاتی همراه شود .

با توجه به مزایایی که برای سرمایه گذاری در ترکیه برشمردیم لازم است تا با برخی از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه هم آشنا شوید و سپس آگاهانه و عاقلانه به تصمیم گیری بپردازید.

یکی از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه اینست که استانداردهای سرمایه گذاری در ترکیه بر اساس منابع معتبر و مورد قبول بسیاری از کشورهای دنیا، وضع مناسب و مطلوبی ندارند.

از جمله این استانداردها می توان به کنترل کردن ریسک فساد، وضعیت تمام اموال و دارایی های سرمایه گذاران خارجی در همه کشورهای دنیا، ریسک مصارده و یا مالکیت اموال اشاره کرد.

در این استانداردها طرز رفتار و برخورد دولت با سرمایه گذاران و مهاجران خارجی هم مهم است و مورد ارزیابی قرار می گیرد که کشور ترکیه برای اجرای این استانداردها نتوانسته موفق عمل کند!

در مورد سرمایه گذاری در ترکیه از طریق ثبت شرکت مشکلی که وجود دارد گرفتن کد مالیاتی می باشد. در واقع شما تا کد مالیاتی نداشته باشید امکان سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت را نخواهید داشت .

از دیگر مشکلات ثبت شرکت برای سرمایه گذاری در ترکیه این است که یک چهارم از هزینه تاسیس شرکت باید به یکی از بانک ها سپرده شود و یا اینکه یکی از شرط های ثبت شرکت در ترکیه این است که 5 نیروی ترک با بیمه و پرداخت مالیات باید داشته باشید.

و یا در مورد سرمایه گذاری در ترکیه با روش خرید ملک یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که تا 3 سال امکان فروش آن ملک را نخواهید داشت.

برای روبرو نشدن با این مشکلات سرمایه گذاری، هیچ گاه قبل از کسب اطلاعات لازم و کافی، به یکباره تمام سرمایه خود را به این کشور وارد نکنید چرا که ممکن است با کلاهبرداری مواجه شوید. همواره از متخصصان و مشاوران مجرب در این زمینه راهنمایی و مشورت بگیرید.

یکی دیگر از راه های پیشگیری از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه اینست که قبل از هر چیزی در مورد قانون و راه و روش سرمایه گذاری پر سود در ترکیه اطلاعات جمع کنید تا با شکست روبرو نشوید.

بهترین روش های سرمایه گذاری در استانبول

با توجه به اینکه استانبول قطب صنعتی ترکیه حساب می شود یکی از راه های بهترین سرمایه گذاری در استانبول می تواند سرمایه گذاری در بخش های صنعتی استانبول مانند صنایع فولاد، صنایع شیمیایی، صنایع پوشاک و یا صنایع غذایی باشد.

همچنین یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در استانبول، سرمایه گذاری در بورس استانبول (BİST) می باشد. موفقیت در بازار بورس استانبول که انجام معاملات بر عهده یک کارگزار است، نیازمند استراتژی، تجربه و صبر می باشد. سرمایه گذاری در بورس استانبول ریسک بالایی دارد و به همین دلیل به تجربه و دانش نیاز دارد اما در صورت اجرای حرکات صحیح در این بازار، سرمایه گذاران سود بالایی را به دست خواهند آورد.

در مورد سرمایه گذاری در استانبول با خرید ملک هم باید بگوییم که شما می توانید آپارتمانی با ارزش 250000 دلار در استانبول بخرید و آن را اجاره دهید، با توجه به بالا بودن اجاره بها در شهرهایی مثل استانبول مطمئناً سود بالایی از این سرمایه گذاری خواهید داشت.

سخن پایانی مجله مهاجرت

در متن بالا تمام راه های سرمايه گذاري در تركيه اعم از سپرده بانکی، اوراق قرضه، کارآفرینی و ثبت شرکت در ترکیه و … کاملا بررسی گردید. اقامت سرمایه گذاری ترکیه، از طریق خرید ملک در ترکیه، یکی از بهترین راه های دریافت شهروندی و مهاجرت به ترکیه است.

برای شناسایی شرایط و اطلاع یافتن از قیمت ها و محله های مناسب ترکیه، برای خرید ملک میتوانید به صورت حضوری و یا استفاده از بهترین سایت ها و اپلیکیشن های املاک ترکیه اقدام نمایید.

سوالات متداول درباره سرمایه گذاری در ترکیه

بهترین سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت چیست؟

از بهترین روش سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت، می توان به خرید ملک و ثبت شرکت اشاره کرد.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق سپرده بانکی چگونه است؟

با سرمایه گذاری در بانکهای ترکیه نیز امکان اخذ تابعیت این کشور موجود است. در این روش نیاز به سرمایه گذاری در هیچ زمینه ای نیست. حداقل مبلغ مورد نیاز 500 هزار دلار، به صورت سپرده در یکی از بانکهای ترکیه است.

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه چقدر است؟

حداقل سرمایه گذاری در ترکیه برای اقامت به مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ هزار دلار آمریکا می باشد.

10 دیدگاه

 1. سلام من میخاستم برای سرمایه گذاری تو ترکیه اقدام کنم اما نمیدونم بهترین سرمایه گذاری در ترکیه الان چی هست ؟ ممنون میشم که راهنماییم کنید

  1. سلام دوست عزیز
   بر اساس گفته های کارشناسان بهترین سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت و اقامت ، خرید ملک و یا ثبت شرکت می باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   منظور شما از حداقل سرمایه گذاری چقدر می باشد؟ باید بگوییم که حداقل سرمایه گذاری در ترکیه برای اقامت به مبلغ ۵۰۰،۰۰۰ هزار دلار آمریکا می باشد.

  1. سلام دوست عزیز
   برای پیشگیری از مشکلات سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت بهتر است همیشه از بهترین راه سرمایه گذاری در ترکیه استفاده نمایید مثل خرید ملک و …

 2. مهاجرت با سرمایه گذاری در ترکیه چطوری ممکنه و میخاستم بدونم حداقل سرمایه گذاری در ترکیه چقدر باید باشه ؟

 3. سلام من هم دانشجو رشته برق ساختمان هم دستگاه فنس حصاری دارم که باش توری فنس میبافم آیا امکان هست برای کار بری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا