مهاجرتویزای توریستی

اقامت توریستی ترکیه 2024【راهنمای کامل✔️】+ قانون جدید تمدید مدت اقامت

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوعاتی اعم از شرایط اقامت توریستی ترکیه، تمدید مدت اقامت توریستی در ترکیه، قانون جدید، مدارک لازم برای اقامت، اخذ اقامت توریستی یکساله، مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه، مدت زمان لازم جهت اخذ ویزا، مدت اعتبار ویزا، علت ریجکتی ویزا، هزینه اخذ ویزای توریستی ترکیه، معرفی شهرهای توریستی ترکیه و … بپردازیم پس با مجله مهاجرت همراه باشید.

کشور ترکیه به دلیل قرارگیری در موقعیت استراتژیک بین دو قاره آسیا و اروپا همواره مورد توجه بسیاری بوده است. یکی از روش‌های که کشور ترکیه همواره درآمد بسیار زیادی از آن دارد، ویزای توریستی است و هر ساله گردشگران زیادی از به خصوص آسیا و اروپا از این کشور دیدن می‌کنند. شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر، کوش آداسی، چشمه و آنتالیا از شهرهایی در ترکیه هستند که ایرانیان زیادی هر ساله از این شهرها بازدید می‌کنند.

اقامت توریستی ترکیه چیست

اقامت توریستی ترکیه یکی از روش هایی است که در چند سال اخیر تعداد زیادی از ایرانیان از طریق آن به ترکیه مهاجرت کرده اند. هر ایرانی می تواند بدون ویزا به مدت 90 روز در ترکیه ساکن شود و نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارد.

اگر قصد سفر به ترکیه را دارید، در صورتی که کمتر از 90 روز در آنجا اقامت خواهید داشت نیازی به گرفتن ویزای توریستی ندارید. در واقع اقامت توریستی و ویزای توریستی ترکیه برای افرادی است که قصد دارند به دلایلی مثل کار کردن و یا تحصیل در ترکیه، بیشتر از 90 روز بمانند.

یعنی اقامت توریستی ترکیه 3 ماهه می باشد و در صورتی که از 3 ماه بیشتر شود نیازمند تمدید ویزای توریستی ترکیه خواهید بود. اما در این 3 ماهه اقامت توریستی ترکیه هم حق کار و تحصیل را نخواهید داشت.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه و لغو اقامت

اقامت توریستی ترکیه که در عین حال یکی از روش های راحت برای دریافت اقامت ترکیه می باشد، اما طبق قانون جدید ترکیه برای اقامت توریستی، سختگیری هایی در دریافت این اقامت برای سال اول وجود خواهد داشت. برای مثال بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی از هر 10 درخواست تمدید اقامت، 9 مورد آن رد و منجر به لغو اقامت توریستی ترکیه می شود.

تا قبل از سال 2020 و فراگیر شدن ویروس کووید 19 و بیماری کرونا، قوانین مربوط به اقامت توریستی در ترکیه بسیار راحت بود و خیلی از افراد از این فرصت استفاده کرده و توانستند اقامت توریستی شان را به دائم تبدیل کنند.

اما پس از شروع سال 2020 و همه گیر شدن بیماری کرونا، با تغییر شرایط قوانین هم تغییر کردند و قانون های جدیدتری تصویب شدند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

طبق قانون جدید اقامت ترکیه در سال 2022، دیگر تمدید اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره ملک ممکن نخواهد بود. و پس از پایان اقامت یک سال بعد می توان برای تمدید آن اقدام کرد.

دریافت اقامت توریستی با خرید ملک در مناطق فاتیح و اسنیورت در سال 2022 غیر ممکن می باشد. همچنین با خرید ملک در مناطق دیگر استانبول مثل آوجیلار، باشاکشهیر، بیلیک دوزو، بشیکتاش و … اقامت تعلق نمی گیرد.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه به این ترتیب است که به جز اجاره نامه، اثبات تمکن مالی و یا گردش حساب هم لازم می باشد. باید هدف خود را از اقامتتان در ترکیه در فرم مشخصی وارد کنید.

یکی دیگر از قوانین جدید اقامت توریستی در ترکیه این است که اگر قصد تمدید اقامت توریستی را دارید 2 ماه مانده به پایان اقامت تان، مراحل و کارهای مربوط به تمدید اقامت توریستی در ترکیه را انجام دهید.

با وجود اینکه اقامت توریستی ترکیه کاملاً قانونی می باشد اما ممکن است پس از آماده کردن مدارک (حتی اگر کامل باشد) اداره مهاجرت آن را ریجکت کند. در این صورت فرد باید خاک ترکیه را ترک کند و تحت حمایت قانون شهروندی ترکیه هم قرار نخواهد گرفت.

چرا ترکیه برای تمدید اقامت توریستی قوانین جدیدی وضع کرد؟

همانطور که میدانید به علت مشکلاتی مثل جنگ و … مهاجران زیادی از سوریه و عراق وارد ترکیه شدند. هجوم این مهاجران نرخ بیکاری در ترکیه را بالا برد و هزینه های اضافی برای دولت ترکیه بوجود آورد.

همچنین بسیاری از این مهاجران با اقامت توریستی ای که داشتند شروع به کارهای غیرقانونی در بازار سیاه کردند. بسیاری از کارفرمایان ترک هم از این کارگران مهاجر با دستمزد خیلی پایین تر به عنوان نیروی کار استفاده می کردند.

به همین دلیل دولت ترکیه تصمیم گرفت در قانون جدیدی که وضع می کند فقط اقامت توریستی افرادی تمدید شود که دلایل کافی و قانع کننده ای برای تمدید مدت اقامت خود در ترکیه دارند.

به طور کلی طبق قانون جدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2022 ورود مهاجرانی که اقامت آن ها برای ترکیه سود دارد همیشه راحت خواهد بود و در عوض شرایط سخت برای مهاجران بیکار که بار اضافی بر دوش این کشور هستند، در نظر گرفته شده است و به عبارتی ترکیه با این قوانین مهاجران را الک کرده و تفکیک می کند.

ورود بی رویه مهاجرین قانونی و غیر قانونی به ترکیه باعث شده است که مشکلاتی مانند کمبود ملک در برخی مناطق به خصوص ملک‌های با متراژ پایین، کمبود کار و ناامنی به دلیل مهاحرین عراقی و سوری، کاهش میانگین حقوق ترک‌ها به دلیل مهاجرین با درآمدهای پایین‌تر در ترکیه به وجود آید. به همین دلیل دولت ترکیه در صدور ویزا حساسیت بیشتری به خرج می‌دهد.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ اقامت توریستی ترکیه

ویزای توریستی یکی از روشهای مهاجرت به ترکیه می باشد. با توجه به توافق نامه بین کشور ترکیه و ایران، مردم ایران برای اقامت توریستی ترکیه به ویزا نیاز ندارند. پس شما ایرانیان عزیز میتوانید بدون اخذ ویزای توریستی به این کشور سفر کرده و بدون هیچ قید و شرطی در این کشور اقامت داشته باشید.

البته شما عزیزان جهت سفر به ترکیه به پاسپورت معتبر (حداقل به مدت 6 ماه اعتبار داشته باشد) نیاز دارید. برخی از کشورها با کشور ترکیه به توافق نرسیده اند که در این صورت شهروندان این کشور باید ویزای توریستی ترکیه (e-visa) را دریافت کنند. لازم به ذکر است تمامی متقاضیان اقامت توریستی، اجازه کار و تحصیل در این کشور را ندارند.

اگر قصد دارید بیش از مدت اعتبار تعیین شده در این کشور اقامت داشته باشید، باید به کنسولگری ترکیه شرایط خود را اطلاع دهید. بعد از به پایان رسیدن اعتبار اقامت توریستی ترکیه در صورتی که مجوز نداشته باشید از سوی دولت جریمه و از کشور اخراج می شوید.

شهروندان کشورهایی که به ویزای توریستی ترکیه نیاز ندارند به شرح زیر است:

 • ایران
 • کوزوو
 • قطر
 • بلاروس
 • لبنان
 • مغولستان
 • ازبکستان
 • مراکش
 • ترکمنستان
 • اردن
 • گرجستان
 • اوکراین
 • اکوادور
 • تونس
 • بلیز
 • تایلند
 • جمهوری آذربایجان
 • قرقیزستان
 • تاجیکستان
 • بولیوی
 • روسیه
 • لیتوانی

شرایط اخذ اقامت توریستی یکساله در ترکیه

لازم به ذکر است برخی از متقاضیان به اقامت بیش از 90 روز نیاز دارند به همین دلیل این افراد می توانند در صورت دارا بودن یکی از دلایل ذکر شده در زیر نسبت به اخذ اقامت توریستی یکساله ترکیه اقدام نمایند. بهتر است بدانید شما میتوانید بعد از گذشت 1 سال، اقامت توریستی خود را تمدید کنید. 

بیشتر بخوانید: بدترین محله های استانبول کدامند؟

مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه

همانطور که در بالا بیان کردیم ایرانیان از اخذ ویزای توریستی معاف هستند به همین دلیل شما عزیزان به مدارک خاصی برای اقامت توریستی ترکیه احتیاج ندارید. مهمترین مدرک برای ایرانیان جهت سفر به این کشور، پاسپورت معتبر و بلیط می باشد.

لازم به ذکر است مدارک لازم برای اقامت توریستی با توجه به نوع اقامت و درخواست متقاضیان متفاوت می باشد.از سال 2015 تا کنون متقاضیانی که به ویزا نیاز دارند، باید 48 ساعت قبل از سفر به صورت آنلاین و الکتریکی نسبت به اخذ ویزای توریستی اقدام نمایند. 

مدارک مورد نیاز ذکر شده در زیر را باید ترجمه کنید سپس به سفارت ترکیه تحویل دهید. مدارک لازم برای اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیانی که به ویزا نیاز دارند به شرح زیر است:

 • پاسپورت معتبر (حداقل 6 ماه اعتبار)
 • شناسنامه و کارت ملی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی ترکیه
 • دو قطعه عکس رنگی
 • بیمه‌ مسافرتی
 • پرینت فرم راندوو
 • ارائه گواهی تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گردش حساب بانکی در 6 ماه گذشته
 • پرداخت هزینه های اخذ ویزا

مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه

جالب است بدانید علاوه بر ایرانیان، شهروندان اتحادیه اروپا به ویزای توریستی احتیاج ندارند. بهتر است بدانید مراحل گرفتن اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان و شهروندان اتحادیه اروپا کار سخت و دشواری نیست و تمامی عموم به راحتی میتوانند به این کشور سفر کنند.

اما برخی از متقاضیان که جهت سفر به ترکیه به ویزا نیاز دارند باید 48 ساعت قبل از خروج از کشور مبدا به صورت آنلاین یا با مراجعه به سفارت کشور ترکیه نسبت به اخذ ویزا e-visa اقدام نمایند.

اگر قصد دارید ویزا توریستی ترکیه را به صورت آنلاین درخواست دهید باید از طریق Turkey Electronic Visa Application System اقدام کنید که در زیر تمامی مراحل اخذ ویزا آنلاین را برای شما عزیزان بیان می کنیم:

 1. مرحله اول: درخواست ویزا + تکمیل اطلاعات و مدارک مورد نیاز 
 2. مرحله دوم: پرداخت هزینه درخواست ویزا
 3. مرحله سوم: در مرحله آخر برای متقاضیان یک ایمیل ارسال می شود که باید ویزا خود را دانلود و پرینت کنید.

زمان لازم جهت اخذ ویزا و اعتبار ویزا

همانند اکثر کشورهای جهان، اقامت توریستی ترکیه هم به مدت 3 ماه (90 روز) برای متقاضیان صادر میگردد. به طور کلی شما عزیزان میتوانید به مدت 3 ماه در این کشور اقامت داشته باشید، اگر بعد از به پایان رسیدن اعتبار اقامتتان در این کشور بمانید از سوی دولت ترکیه جریمه و با برخورد قانونی مواجه می شوید.

 در صورتی که قصد دارید بیش از 90 روز در این کشور اقامت داشته باشید باید درخواست خود را به سفارت ترکیه اعلام کنید؛ البته باید دلیل قانع کننده ای بابت درخواست اقامت یکساله داشته باشید.

بیشتر بخوانید: بهترین مراکز خرید استانبول

شرایط تمدید اقامت توریستی ترکیه

همانطور که در بالا ذکر کردیم مدت اعتبار اقامت توریستی ترکیه برای متقاضیانی که به ویزا احتیاج دارند و برای افرادی که به ویزا نیاز ندارند به مدت 90 روزه می باشد و شما موظف هستید بعد از اتمام اعتبار به کشور خود بازگردید.

بر اساس قوانین ترکیه، در صورتیکه شما عزیزان قصد دارید مدت زمان بیشتری در این کشور بمانید باید درخواست خود را در سفارت کشور ترکیه اعلام کنید تا اقامت شما تمدید گردد. البته لازم به ذکر است شما میتوانید به دلیل خرید ملک در ترکیه، کار، و یا شرایط ادامه تحصیل در ترکیه از همان ابتدا درخواست اقامت توریستی یکساله دهید.

اگر قصد تقاضای اقامت توریستی بیش از 90 روز را دارید باید به نکات زیر توجه کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید:

 • حداقل دو هفته قبل از اتمام اعتبار اقامت، جهت تمدید اعتبار اقامت اقدام نمایید.
 • بیمه درمانی خود را از تاریخ اتمام اعتبار به مدت 1 سال اخذ کنید.
 • لازم به ذکر است هنگام گرفتن راندوو اقامت ترکیه تاریخ اقامت بیش از یکسال را درخواست نکنید زیرا ممکن است درخواست شما ریجکت شود.

علت ریجکتی درخواست ویزا

با توجه به اینکه برخی از افراد از اخذ ویزای توریستی ترکیه معاف هستند اما با این حال متقاضیان نگران ریجکتی درخواست خود هستند. بهتر است بدانید کشور ترکیه نسبت به اخذ اقامت توریستی برای تمامی افراد حساسیت و سخت گیری خاصی به خرج نمی دهد.

دولت ترکیه سعی دارد شرایط سفر را برای تمامی افراد فراهم کند تا متقاضیان بدون هیچ محدودیت و نگرانی از سفر خود لذت ببرند. پس نگران ریجکتی درخواست خود نباشید، البته در صورتی که در سفرهای قبلی خود دچار مشکل و مرتکب به جرمی شده اید، در این صورت ممکن است درخواست شما ریجکت شود.

هزینه اقامت توریستی ترکیه

یکی از مسائل مهم برای گردشگران هزینه اقامت توریستی ترکیه می باشد. اما با توجه به مطالب ذکر شده در بالا متوجه شدید که مردم ایران جهت سفر به ترکیه به ویزا توریستی نیاز ندارند. پس نتیجه میگیریم که بابت سفر به این کشور هزینه ای بابت اخذ ویزا پرداخت نمی کنید.

لازم به ذکر است شما ملزم به به پرداخت هزینه هایی اعم از هزینه بلیط رفت و برگشت، هزینه اقامت، خوراک و … هستید. برخی از هزینه های اخذ اقامت توریستی ترکیه به شرح زیر است:

 • هزینه اداره پست: 72 لیر
 • هزینه اداره مهاجرت: 50 تا 80 لیر
 • هزینه بیمه سلامت: از 150 لیر به بالا
 • هزینه تایید سلامت: تقریبا 300 لیر
 • هزینه اقامت توریستی یکساله ترکیه: تقریبا 550 لیر

بیشتر بخوانید: هزینه زندگی در ترکیه 2022

معرفی شهرهای توریستی ترکیه

این کشور دارای سواحل بسیار زیبا، مراکز تفریحی و گردشگری، طبیعت خوش منظر با آب و هوای فوق العاده می باشد به همین دلیل سالانه افراد زیادی جهت تفریح و گردشگری به این کشور سفر می کنند. حال شاید این سوال برایشان پیش آید که شهرهای توریستی و زیبای ترکیه کدامند؟؟

مجله مهاجرت در این قسمت تمامی شهرهای توریستی را معرفی می کند تا شما عزیزان در طول مدت سفر خود نهایت لذت را ببرید. شهرهای توریستی ترکیه به شرح زیر است:

 • ازمیر
 • استانبول
 • آلانیا
 • آنتالیا
 • قونیه
 • آنکارا
 • افسوس
 • ماماریس
 • بدروم
 • کوش آداسی

بیشتر بخوانید: معرفی جاهای دیدنی ازمیر + عکس جاذبه های گردشگری

سخن پایانی مجله مهاجرت

با توجه به مطالب بالا نتیجه می گیریم کشور ترکیه یکی از مقاصد پرطرفدار و پرمتقاضی در بین گردشگران می باشد. اخذ اقامت توریستی ترکیه برای ایرانیان یکی از آسان ترین روشهای مهاجرتی می باشد زیرا ایرانیان جهت سفر به ترکیه به ویزای توریستی یا گذاشتن وثیقه احتیاج ندارند و بدون هیچ محدودیت و الزاماتی میتوانند به این کشور سفر کنند.

لازم به ذکر است تنها مدرک مهم جهت سفر به این کشور پاسپورت معتبر می باشد. مدت اعتبار اقامت توریستی این کشور 3 ماهه می باشد و بهتر است بدانید امکان تمدید اقامت توریستی ترکیه وجود دارد اما باید قبل از اتمام اعتبار اقامت با سفارت کشور ترکیه مراجعه کنید و درخواست خود را اعلام کنید.

سوالات متداول در مورد اقامت توريستي تركيه

اقامت توریستی ترکیه چیست؟

اقامت توریستی و ویزای توریستی ترکیه برای افرادی است که قصد دارند به دلایلی مثل کار کردن و یا تحصیل در ترکیه، بیشتر از 90 روز در این کشور بمانند.

آیا به سفر توریستی می‌توان در ترکیه اقامت گرفت؟

خیر. هنگامی که هدف شما از سفر به ترکیه توریستی بوده است امکان هیچ گونه فعالیت دیگری را در ترکیه ندارید. در صورتی که تصمیم به کار یا تحصیل یا سرمایه گذاری در ترکیه را دارید باید درخواست دهید تا نوع ویزای شما تغییر کند و بتوانید برای مدت طولانی‌تری و به صورت قانونی در ترکیه اقامت داشته باشید.

آیا در مدت اقامت توریستی در ترکیه می توان کار کرد؟

در مدت 3 ماه اقامت حق کار یا تحصیل ندارید اما بعد از 3 ماه و با گرفتن مجوز اقامت توریستی ترکیه میتوان کار کرد.

قانون جدید اقامت توریستی ترکیه چیست؟

در قانون جدید اقامت توریستی ترکیه با خرید ملک در مناطقی مثل  فاتیح و اسنیورت اقامت به فرد تعلق نخواهد گرفت و همچنین شرایط تمدید مدت اقامت توریستی در ترکیه سخت تر شده است.

6 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید. ممنونم بابت مطلب خوبتون
  الان یعنی برای رفتن به ترکیه نباید ویزای توریستی ترکیه رو از سفارت بگیریم؟؟ بدون ویزا توریستی راحت میتونیم به کشور ترکیه بریم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله، شما با داشتن پاسپورت معتبر و بدون اخذ ویزا میتوانید به کشور ترکیه سفر کنید.
   با تشکر از همراهی شما

 2. سلام من علی صابری هستم و با وضعیت اقتصادی در ایران تصمیم گرفتم به ترکیه مهاجرت کنم و اقامت ترکیه رو بگیرم. من تا حالا به این کشور سفر نکردم و فقط از طریق سایت شما با این کشور آشنا شدم. قبل اینکه بخوام به صورت قانونی برای مهاجرت اقدام کنم دوست دارم با ویزای توریستی ترکیه به این کشور سفر کنم تا بیشتر با این کشور آشنا شم.
  خواستم بپرسم این موضوع اوکیه که اول با ویزا توریستی ترکیه برم و بعد برای گرفتن اقامت ترکیه اقدام کنم؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   بله، البته لازم به ذکر است جهت سفر و گردشگری در این کشور نیازی به اخذ ویزا از سوی سفارت نبوده و بلکه تمامی ایرانیان به مدت 3 ماه میتوانند به عنوان توریست در این کشور اقامت داشته باشند. بعد از گذشت اعتبار اقامت باید کشور ترکیه را ترک کنید.
   با تشکر از همراهی شما

 3. سلام روز بخیر . من الان حدود 20 روز هست که با ویزای توریستی به ترکیه اومدم خواستم بدونم برای تمدید ویزای توریستی ترکیه میتونم از همینجا اقدام کنم یا باید از ترکیه خارج شم؟؟

  1. سلام دوست عزیز
   شما میتوانید در کشور ترکیه درخواست تمدید ویزا را اعلام نمایید و نیازی به ترک کشور نمی باشد.
   با تشکر از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا